گردشگری ایران - شرکت های هواپیمایی - ایرباس - بویینگ 737

بازگشت دومین غول هواپیمایی جهان پس از ۴ دهه

کل : 6

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱ تیر ۱۳۹۵

اجرای برجام با نهایی شدن پیش قرارداد ایران با شرکت فرانسوی ایرباس مقارن شد. تنها به فاصله چند هفته پس از اجرایی شدن توافق هسته ای، ایران توانست قرارداد خرید ۱۱۸ فروند ایرباس را با این شرکت فرانسوی به امضا برساند. به واسطه این اقدام پس از دوره ای طولانی از رکود و رخوت، صنعت هواپیمایی ایران با دستی پر به عرصه جهانی بازگردد. ایران برنامه ریزی کرد تا در افق ۱۰ سال آینده ۵۰۰ هواپیمای مسافرتی جدید به ناوگان خود اضافه کند که قطعا این رقم جز با ورود به مذاکره با دیگر طرف های فعال در این بازار ممکن نمی شد.

در این فضا تنها نامی که قابل اتکا بود، شرکت هواپیماسازی بویینگ بود. این شرکت آمریکایی پس از برجام تلاش های بسیاری برای دریافت مجوز از دولت ایالات متحده کرد تا بتواند مذاکرات خود را با ایران آغاز کند. سرانجام خردادماه امسال به یک تفاهم نامه ابتدایی با ایران ایر دست یافت که نتیجه آن فروش تعدادی هواپیما در به روزترین مدل های طراحی شده از سوی این شرکت خواهد بود. مدل هایی که از یک سو ایران ایر را در صف مدرن ترین ایرلاین های جهان قرار می دهد و از سوی دیگر فضا را برای رقابتی جهانی به خصوص در کنار ایرلاین های قدرتمند منطقه باز خواهد کرد.

ورود هواپیماهای جدید تحول بزرگی در صنعت هواپیمایی کشور ایجاد می کند. علاوه امکان جا به جایی مسافر بیشتر، خدمات نیز با کیفیت بهتری ارائه می شوند. این موضوع تا حدی می تواند در نرخ خرید بلیط هواپیما نیز اثر گذار باشد.

افزایش چشمگیر سفر ایرانیان به گرجستان
ادامه مطلب

 

ورود هواپیماهای جدید به صنعت هواپیمایی کشور

 

مدرن ترین طراحی و پایین ترین مصرف سوخت

براساس اطلاعاتی که شرکت هواپیمایی ایران ایر ارائه کرده، بویینگ از دو خانواده ۷۳۷جدید و ۷۷۷ به ایران هواپیما خواهد فروخت. مدل بویینگ ۷۳۷ که در طراحی جدید از آن به عنوان MAX یاد می شود هنوز در اختیار هیچ ایرلاینی قرار نگرفته است. این هواپیما که بناست با مدل های جدید ایرباس ۳۲۰ رقابت کند از سال ۲۰۱۷ در اختیار چند ایرلاینی که پیشنهاد خرید آن را مطرح کرده اند قرار خواهد گرفت. بویینگ اعلام کرده برای ساخت این هواپیمای جدید تاکنون بیش از ۳ هزار درخواست دریافت کرده است.

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی این هواپیماساز آمریکایی، این مدل از بویینگ در سه رده MAX7 ، MAX8 و MAX 9 ساخته می شود. این هواپیما می تواند در کلاس های مختلف پروازی از ۱۲۶ تا ۲۲۰ مسافر را در خود جای دهد. همچنین تلاش شده برای افزایش رقابت با ایرباس این هواپیما نسبت به مدل های گذشته این شرکت فرانسوی ۱۶ درصد و نسبت به مدل های جدید ۴ درصد صرفه جویی در مصرف سوخت داشته باشد. قرار گرفتن این مدل در کنار تعداد بالایی از ایرباس های ۳۲۰ جدیدی که ایران ایر سفارش داده، می تواند ناوگان ایران را در پروازهای منطقه ای بیمه کند. علتش هم این است که این هواپیمای میان برد با تعداد مسافر متوسطی که در خود جای می دهد، امکان پوشش تمام پروازهای منطقه ای را توسط صنعت هواپیمایی ایران خواهد داشت.

در کنار این هواپیما، ایران ایر بر سر خرید تعدادی هواپیمای بویینگ ۷۷۷ نیز به توافق دست یافته است. مدل های ۷۷۷ خریداری شده از سوی ایران نیز از دو خانواده ۳۰۰ ER و ۹۰۰ خواهد بود. این دو هواپیما نیز از نظر پرواز مستقیم به مسافت های طولانی توان بسیار بالایی دارند. براساس اطلاعات ارائه شده از سوی بویینگ، این دو مدل بیش از ۱۴ هزار کیلومتر پرواز مستقیم را پوشش خواهند داد. همین طور بیش از ۴۰۰ مسافر را در کلاس های مختلف پروازی جابه جا می کنند. این مدل از بویینگ که پرطرفدارترین هواپیمای پهن پیکر دو موتوره در طول یک دهه گذشته به حساب می آید، رقیبی سرسخت برای ایرباس ۳۸۰ خواهد بود. به واسطه آن راه را برای حضور قدرتمند صنعت هواپیمایی در پروازهای دور برد به اروپا و آمریکا فراهم خواهد کرد.

تردد 3 میلیون مسافر از فرودگاه مهرآباد در دو ماه نخست امسال
ادامه مطلب

 

صنعت هواپیمایی کشور

 

زنگ خطر برای ایرلاین های منطقه

یک کارشناس صنعت هوانوردی معتقد است با خرید این هواپیماها از سوی ایران می توان اعلام کرد که حرکت جدی کشور برای بازپس گیری جایگاه از دست رفته خود در رقابت با ایرلاین های منطقه آغاز شده است. از این پس صنعت هواپیمایی ایران می تواند بخشی از ۴ میلیون مسافری را که از دست داده بار دیگر به کشور بازگرداند.

علیرضا بحیرایی در گفت وگو با فرصت امروز تأکید کرد: با توجه به جایگاهی که ایران از نظر جغرافیایی در منطقه دارد، قطعا هر قدر ظرفیت صنعت هوایی کشور افزایش پیدا کند، راه برای پیشرفت وجود خواهد داشت. ما درسال های دهه ۵۰ هیچ رقیبی در منطقه نداشتیم، ولی حالا برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به شدت در این حوزه قدرت پیدا کرده اند.

این کارشناس بیان کرد پروازهای مستقیم تهران کانادا یا تهران آمریکا می تواند با استفاده از هواپیماهای جدید به سرعت در دستور کار قرار گیرد. همچنین تأکید کرد: ما در طول این سال ها پول های بسیاری را به جیب ایرلاین های عربی ریخته ایم، اما در صورتی که با پیگیری دولتمردان و فراهم شدن شرایط، این هواپیماها به ایران بازگردد، می توان امید داشت که این جایگاه پس از مدتی طولانی بار دیگر به ایران برگردانده شود.

هرچند آنچه از سوی ایران ایر و بویینگ به امضا رسیده یک تفاهم نامه ابتدایی است که باید با مجوز نهایی دولت های دو طرف اجرایی شود. با این حال، با توجه به موقعیت مطلوب ایران در بازارهای جهانی و علاقه ای که بویینگ به رقابت با ایرباس بر سر به دست آوردن این بازار دارد، می توان انتظار داشت این شرکت آمریکایی به راحتی از تفاهم نامه خود عقب نکشد. تفاهم نامه ای که اجرایی شدنش برگ برنده ایران در بازپس گیری قدرت منطقه ای و بین المللی خود به شمار می رود.

گردشگران ورودی به ایران موجب رونق صادرات می شوند
ادامه مطلب

نظرات کاربران