چند تصمیم جدید برای رونق گردشگری پایتخت

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۸ آبان ۱۳۹۵

چند تصمیم جدید برای رونق گردشگری پایتخت

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از ایسنا، معاون گردشگری استان تهران از راه‌اندازی نخستین پاسگاه ویژه گردشگران خارجی در شهر تهران خبر داد. علی رفیعی با اشاره به برگزاری دهمین جلسه کمیسیون ارتقای امنیت گردشگران خارجی و مقصدهای گردشگری استان تهران که با حضور معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران، فرماندار و جمعی از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و امنیتی استان همراه بوده است، درباره‌ مهم‌ترین مصوبات آن اعلام کرد: «در این جلسه موضوعاتی پیرامون چگونگی ایجاد تورهای دائمی گردشگری شهر تهران، استانداردسازی تورهای داخلی برای هموطنان و البته گردشگران خارجی و راه‌اندازی نخستین پاسگاه ویژه گردشگران خارجی در شهر تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت».

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از ایسنا، معاون گردشگری استان تهران درباره‌ راه‌اندازی پاسگاه ویژه گردشگران خارجی گفت: «این پاسگاه صرفا مرکزی برای رسیدگی به مشکلات گردشگران خارجی و رفع آنها است که در این مرحله، نیروی انتظامی با راه‌اندازی آن در شهر تهران موافقت کرده و قرار است محل آن با کمک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران، معاونت امنیتی، انتظامی استانداری و شهرداری تهران، تعیین شود.» وی در ارتباط با پیشنهاد ساختمان قدیم «تی‌بی‌تی» در خیابان سپهبد قرنی به عنوان محل استقرار این پاسگاه ویژه با توجه به اظهارات اخیر رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، افزود: «این محل بازدید و بررسی شده است، اما تعیین نقطه نهایی به نظر شهرداری منوط است؛ چراکه گفته شده «تی‌بی‌تی» متعلق به شهرداری بوده و فعلا این موضوع در دست بررسی است. علاوه‌بر تی‌بی‌تی، چهار نقطه‌ دیگر نیز بازدید شده که در آینده پس از بررسی نهایی، مکان اصلی این پاسگاه ویژه مشخص خواهد شد».

تاثیر تسهیل ورود گردشگران به ایران بر شرایط سفر اتباع ایرانی
ادامه مطلب

رفیعی در ارتباط با راه‌اندازی تور دائمی در شهر تهران نیز اظهار کرد: «طبق هماهنگی‌های صورت گرفته، قرار است با خریداری اتوبوس‌های دوطبقه مخصوص گردشگری شهری، تورهای دائمی شهری که در دنیا به Sightseeing tours یا Hop-on Hop-off معروف است، راه‌اندازی شود.» وی اظهار داشت، درحال‌حاضر نخستین اتوبوس دو طبقه مخصوص این تورها توسط بخش خصوصی از کشور سوئد خریداری شده و مراحل ترخیص آن در گمرک درحال انجام است. همچنین با کارخانجات خودروسازی داخل کشور نیز رایزنی‌هایی شده است که تا پایان سال، شش دستگاه اتوبوس مشابه بسازند تا در مسیری که برای این تورها مشخص شده، به‌کار گرفته شوند. رفیعی درباره زمان به جریان افتادن این تورها و به حرکت درآمدن اتوبوس‌های آن در خیابان‌های تهران، اظهار کرد: «هر زمان که دستگاه‌های دخیل به اجماع‌نظر رسیدند، آمادگی راه‌اندازی تورهای دائمی تهران را داریم، هرچند هم‌اکنون دو دستگاه اتوبوس ۳۰۲ قدیمی بازسازی شده درحال اجرای این تورها در تهران هستند. »

به اعتقاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی تهران، از دیگر مصوبات کمیسیون ارتقای امنیت گردشگران خارجی و مقصدهای گردشگری استان تهران استانداردسازی تورهای داخلی است. به گفته ی وی: «این طرح برای تورهای جاده‌ای، ریلی و هوایی با مبدا تهران ابلاغ خواهد شد که بر اساس آن تمام شرکت‌ها موظفند از آن تبعیت کنند. این طرح مشخص می‌کند که تور باید چه استانداردها و ابزاری داشته باشد؛ به‌طور نمونه در تورهای گردشگری حتما باید از راهنمای کارت‌دار استفاده شود و راهنمای تور الزاما باید حکم شرکت و کد ناجا را دریافت کرده باشد. اگر توری خارج از این ضوابط حرکت کند، پلیس و نیروی انتظامی حتما برخورد خواهد کرد.» به گزارش «دنیای اقتصاد»، پیش از این نیز اداره میراث فرهنگی تهران و جامعه تورگردانان طی تفاهم‌نامه‌ای برای استانداردسازی و ایجاد تسهیلات گردشگری در کلان‌شهر پایتخت متعهد شده‌اند.

سوخو از فروش هواپیمای مسافربری سوپرجت 100 به ایران خبر داد
ادامه مطلب

 

نظرات کاربران