visa

انواع روادید برای ورود به ایران

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۵

انواع روادید برای ورود به ایران
به نقل از پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر، ایران برای افراد خارجی ۱۳ نوع روادید (ویزا) صادر می کند که در ادامه به آن می پردازیم.
تمام گردشگران و افراد خارجی پیش از ورود به ایران باید روادید دریافت کنند که به نوعی صدور اجازه ی ورود به کشور می باشد. روادید به معنای امضا یا عبارتی است که نوشته ای را تایید می کند و به آن اعتبار می بخشد و همچنین صدور روادید برای مدت محدودی است و پس از اتمام مدت فرد باید کشور را ترک نماید.
قانون روادید در ایران به سیاستی اطلاق می شود که اکثریت شهروندان کشورهای خارجی جهت ورود و اقامت در ایران بدان نیاز دارند، این مورد برای دارندگان گذرنامه ی آمریکایی ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد. حتی برخی از آمریکایی ها با ویزای معتبر نیز برای ورود به ایران دچار مشکل شده اند و با درخواست آنان موافق نشده است. شهروندان اسرائیلی به طور کلی حق سفر به ایران را ندارند.

جدا از صدور ویزای فرودگاهی که دولت ایران امکان آن را برای تسهیل در سفر اتباع و گردشگران خارجی به این کشور فراهم کرده، اتباع هفت کشور سوریه، لبنان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، بولیوی، مصر و گرجستان می توانند بدون ویزا و فقط با داشتن گذرنامهٔ معتبر، مُهر ورود به ایران را دریافت کنند و برای مدت زمانی مشخص طبق آنچه دولت ایران با توجه به توافقات دیپلماتیک و قوانین حاکمیتی تعیین کرده است، به کشورمان سفر کنند.
اتباع خارجی بسیاری از کشورها همچون آمریکا برای سفر ۱۴ روزه یا کمتر بدون اخذ هرگونه ویزا می توانند در جزیره کیش اقامت کنند.

جلسه مهم یونسکو در پاریس برای ژئوپارک های ایران
ادامه مطلب

انواع روادید ایران
ایران برای افراد خارجی ۱۳ نوع روادید صادر می کند که در زیر معرفی و بررسی می شود.

 • روادید ردیف ۱ (A ورود): برای ورزشکاران، گروه های علمی و مسافرانی که قصد ورود متعدد (۲ یا چند باره) به ایران را دارند صادر می شود.
 • روادید ردیف ۲ (B سیاحتی): برای گردشگران خارجی که قصد بازدید از جاذبه های گردشگری ایران را دارند صادر می شود.
 • روادید ردیف ۳ (C زیارتی): برای زائران و کسانی که قصد مسافرت به مکان های مذهبی ایران را دارند صادر می شود.
 • روادید ردیف ۴ (D سیاسی): برای دیپلمات ها، ماموران سیاسی و مقامات دولتی صادر می شود.
 • روادید ردیف ۵ (E تحصیلی): برای دانش آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی صادر می شود.
 • روادید ردیف ۶ (F با حق کار): برای کارشناسان و کسانی که به دنبال کار قصد ورود به ایران را دارند صادر می شود.
 • روادید ردیف ۷ (G ترانزیت و عبوری): برای رانندگان وسایل نقلیه عمومی، کارکنان قطارها، مهمانداران هواپیما، خدمه کشتی ها و یا مسافران دیگری که قصد توقف در کشور را نداشته باشند و فقط می خواهند از ایران عبور کنند و به کشور دیگری برسند، صادر می شود.
 • روادید ردیف ۸ (H مطبوعاتی): برای روزنامه نگاران، عکاسان و خبرنگارانی که قصد پوشش یک رویداد خبری را دارند صادر می شود.
 • روادید ردیف ۹ (S کارمندان عادی خدمت): برای کارمندان عادی نمایندگان سیاسی کشورها که عهده دار ماموریت های غیرسیاسی هستند صادر می شود.
 • روادید ردیف ۱۰ (متعدد): برای بازرگانان و کارشناسانی که قصد دارند در طول یک دوره ی معین، چندین بار به ایران وارد شوند، صادر می شود.
 • روادید ردیف ۱۱ (الحاق به خانواده): برای خانواده ی مقیمان و آن دسته از اتباع خارجی که به قصد ثبت ازدواج به کشور وارد می شوند، صادر می شود.
 • روادید ردیف ۱۲ (خروج و مراجعت): برای اتباع خارجی که در داخل کشور ساکن بوده و قصد دارند برای دیدار از خانواده و استفاده از مرخصی به طور موقت (حداکثر سه ماه) از کشور خارج شده و دوباره به ایران باز گردند، صادر می شود.
 • روادید ردیف ۱۳ (خروج): برای مقیمانی که پس از خروج از کشور قصد بازگشت دوباره را ندارند، صادر می شود.
خروج هواپیمای BAE 146 ماهان از باند فرودگاه خارک
ادامه مطلب

نویسنده: میثم رودکی

نظرات کاربران