گردشگری ایران - یونسکو - ژئوتوریسم - علیرضا امری کاظمی - ایران صاحب کرسی جهانی یونسکو

تعلق گرفتن کرسی جهانی یونسکو به ایران

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۵

تعلق گرفتن کرسی جهانی یونسکو به ایران

دبیرکل سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) طی نامه ای رسمی، یکی از کرسی‌های شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو را به علیرضا امری کاظمی، کارشناس باسابقه ایران در حوزه ی ژئوتوریسم و ژئوپارک اعطا کرد و این بالاترین جایگاهی است که در جهان تا به امروز یک ایرانی در زمینه ژئوپارک‌ها به دست آورده است.

علیرضا امری کاظمی بیش از ۱۵ سال است در سطح ملی و بین‌المللی به پژوهش، انتشار کتاب و مقاله در زمینه ژئوتوریسم و ژئوپارک‌ها مشغول بوده و مسئول تهیه و تدوین پرونده موفق ثبت دوباره ژئوپارک قشم نیز است.

از آنجاییکه ایران تنها نماینده از منطقه غرب آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو است، از این پس مسائل ژئوپارک‌های این مناطق نیز به نوعی تحت پوشش ایران قرار گیرد.

شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو متشکل از ۱۲ عضو از سراسر جهان است که بر اجرای درست برنامه بین‌المللی علوم زمین و ژئوپارک‌ها نظارت داشته و مسئولیت تایید و تصویب مناطق پیشنهادی برای ژئوپارک‌ها را به عهده دارد.

این انتخاب در شرایطی صورت گرفته که پرونده ژئوپارک قشم در نوبت رأی‌گیری برای بازگشت دوباره به فهرست جهانی ژئوپارک‌ها است و همچنین، ایران در تلاش است پرونده‌های دیگری را برای ژئوپارک‌های ارس و لرستان برای ثبت جهانی آماده کند.

ایران با بوئینگ به توافق مکتوب رسید
ادامه مطلب

نظرات کاربران