airbus

هواپیماهای جدید چه زمانی به ایران تحویل داده می شوند؟

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۶ آبان ۱۳۹۵

هواپیماهای جدید چه زمانی به ایران تحویل داده می شوند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال به نقل از ایسنا، با توجه به عناوین وزیر راه و شهرسازی، با مجوز ابتدایی صادر شده از سوی اوفک هواپیماهای ایرباس و بوئینگ بدون هیچ‌گونه مشکلی به آسمان تهران می‌رسند و از آنها در ناوگان رسمی ایران استفاده می‌شود.

به گفته ی وزیر راه و شهرسازی، با وجود این نقاط امیدوارکننده اما به نظر می‌رسد هنوز برخی از ابهام‌ها باقی‌مانده است. ایران از شرکت‌های بزرگ هواپیماساز تضمین‌هایی جدی برای خدمات پس از فروش می‌خواهد. در این چارچوب، مذاکرات برای نهایی‌شدن واردات برخی قطعات به ایران، افزایش امکانات داخلی برای تعمیر و نگهداری و حتی اعطای امتیاز به ایران برای ساخت برخی قطعات هواپیماهای بوئینگ و ایرباس در دستور کار مذاکرات قرار گرفته و به مراحل نهایی خود رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال به نقل از وزیر راه و شهرسازی، هرچند مذاکرات در حال نهایی شدن می‌باشند، اما برای آنکه کار به اجرا برسد همچنان زمان بیشتری نیاز خواهد بود. از این‌رو شاید وعده رسیدن هواپیماها به ایران در پاییز سال جاری اجرا شدنی نباشد. به گفته‌ی قائم مقام آخوندی با توجه به شرایطی که در مذاکرات حاکم است احتمالا نخستین هواپیماهای ایران تا پایان سال جاری یعنی ماه مارس سال ۲۰۱۷ میلادی تحویل داده می‌شوند.

با این وجود، اصلی‌ترین نگرانی تا قبل از ورود نخستین هواپیماهای خریداری شده، به احتمال کارشکنی کشورهای غربی و ممانعت از ورود هواپیماهای جدید به ایران است. عامل مهم دیگر نیز، احتمال محدودیت جدی خطوط تولید ایرباس است که حتی چند هفته قبل به افزایش اختلافات این شرکت با قطر ایرویز منجر شد.

نظرات کاربران