گزارش رسانه های دنیا از جاذبه های گردشگری ایران

گزارش رسانه های دنیا از جاذبه های گردشگری ایران

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۹ اسفند ۱۳۹۵

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر به نقل از خبرگزاری مهر، اغلب رسانه های خارجی در اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷ به انتشار گزارشاتی در ارتباط با جاذبه های گردشگری و تاریخی ایران پرداختند و به معرفی آن و یا تحلیل خود از وضعیت صنعت گردشگری پرداختند.

بسیاری از رسانه ها از دید خود ایران را در رده کشورهایی قرار دادند که می تواند یک جاذبه جذاب برای گردشگران باشد.

غیر از صفحات شخصی و وبلاگ ها، رسانه های معتبر نیز این گزارش ها را منتشر کرده اند. یک رسانه معتبر اقتصادی بیزینس اینسایدر، فهرستی از پنجاه مقصد برگزیده برای سفر گردشگران در سال ۲۰۱۷ را طبق سلیقه خود اعلام کرده و ایران را جزو ۵۰ کشور برتر گردشگری ۲۰۱۷ دانسته است.

  • فهرست بیزینس اینسایدر در کنار فهرست مجله هایی چون تراول نشنال جئوگرافیک و لونلی پلنت و همچنین پایگاه هایی مانند تریپ ادوایزر، تاثیر به سزایی در تعیین مقاصد گردشگران دارند. این فهرست با معرفی مقاصدی چون پاتاگونیای شیلی، سن پترزبورگ روسیه و نپال شروع می شود و در یازدهمین مورد، به ایران می رسد. نویسندگان این پرونده، کاهش خطر در سال های اخیر یا به عبارتی افزایش امنیت را عامل جذب بیشتر گردشگران به ایران دانسته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر به نقل از خبرگزاری مهر، این رسانه اقتصادی به ثبات و امنیت ایران در منطقه خاورمیانه اشاره مستقیم دارد که همین موضوع، علاوه بر افزایش پروازهای عبوری از آسمان کشور، موجب شده است سیل گردشگران خارجی، هتل ها و مکان های اقامتی شهرهای بزرگ ایران را به حد اشباع برساند.

قرارگیری نام ایران بالاتر از نام کشورهایی چون پرتغال، پرو، فرانسه، ژاپن، جنوبگان و ایتالیا در حالی است که در منطقه فقط کشورهای عمان، هند و با فاصله و در انتهای لیست شهر ابوظبی امارات متحده عربی، تنها نقاط گردشگری است که امنیت و ارزش لازم برای گردشگری در سال ۲۰۱۷ را دارد. همچنین در این فهرست نامی از ترکیه به میان نیامده است.

  • اسپوتنیک نیوز در گزارشی به نقل از شرکت گردشگری Cox & Kings از قدیمی ترین تور اپراتورهای جهان اعلام کرد درسال ۲۰۱۷ سیل گردشگران به ایران، روسیه و اردن سرازیر خواهد شد. این توراپراتور با توجه به تغییرات سیاسی در جهان و رویدادهای مهم و تاریخ های یادبود به این نتیجه رسیده است. به گفته این شرکت، تا قبل از برقراری تحریم ها بر ضد ایران، تورهای مسافرتی به ایران، یکی از محبوب ترین مسیرهای گردشگری بود.
  • به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر به نقل از خبرگزاری مهر، به تازگی یک مجله اتریشی به نام SkyLines در نخستین شماره خود در سال ۲۰۱۷ میلادی، به معرفی جاذبه های گردشگری ایران پرداخته است. مطالب منتشر شده در این مجله مشاهدات خبرنگار این مجله در سفر ۶ روزه اش به ایران است.

عنوان این گزارش مصور «کشور قصرها، یک مسافرت در امتداد جاده ابریشم از اصفهان به تهران» است که به توصیف جاذبه های سه شهر اصفهان، کاشان و تهران می پردازد.

  • «Massimo Rumi» عکاس سرشناس ایتالیایی نیز در سفری که به ایران داشته عکسی بی نظیر از معماری باشکوه مسجد شیخ لطف الله اصفهان گرفته که در بسیاری از سایت های سرشناس خارجی منتشر شد.
  • تارنمای روزنامه فرانسوی فیگارو نیز ایران را مقصدی جذاب برای گردشگران خارجی در سال ۲۰۱۷ معرفی کرده است و در گزارش خود آورده گردشگران کنجکاو و روشنفکر قدم بر کشور تضادها می گذارند و آژانس های گردشگری بر غنای فرهنگی ایران تاکید دارند.

دراین گزارش با اشاره به آمار اتحادیه  Setoآمده است: در یک سال گذشته و پس از لغو تحریم ها علیه ایران، شاهد افزایش ۱۴۴ درصدی سفرها یعنی افزایش چهار هزار نفری مشتریان سفر به این کشور بودیم. بازگشایی خط هوایی پاریس- تهران در ماه آوریل سال گذشته میلادی (بهار ۱۳۹۵) از دیگر مزیت هایی است که در این گزارش به آن اشاره شده است.

  • پایگاه اینترنتی بلومبرگ هم در گزارشی نوشت که ایران جزو ۲۰ کشوری است که توصیه می شود در سال ۲۰۱۷ حتما از آن بازدید شود. در این گزارش، نوشته شده، برای مسافران بی باک این سؤال پیش می آید که آیا باید به ایران سفر کنند یا خیر و سپس توضیح داد که فرایند درخواست روادید طولانی و پیچیده است، گردشگران آمریکایی، انگلیسی و کانادایی باید راهنما داشته باشند و ضمنا باید قوانین مربوط به پوشش را رعایت کرد، اما حرف ما را بپذیرید، که تحمل این دشواری ها ارزشش را دارد.

بلومبرگ با «افسانه ای» توصیف کردن غذای ایرانی و مهمان نوازی مردم ایران به گفته یک مدیر آژانس مسافرتی نوشته است: «یک هنجار فرهنگی در ایران وجود دارد مبنی بر اینکه مهمان حبیب خدا است. اغلب از افراد مختلف می شنوم که می گویند همه جای دنیا را دیده اند، اما هیچ کجا مثل ایران مورد استقبال قرار نگرفته اند.

  • در گزارشی دیگر به نقل از روزنامه انگلیسی دیلی میل ۱۰ کشور جذاب برای سفر در سال ۲۰۱۷ را به گردشگران معرفی شده و ایران را هم در این لیست جای داده است.
  • روزنامه ال موندوی اسپانیا نیز ویژه نامه سیر و سیاحت خود را به تشریح جاذبه های گردشگری ایران به قلم «زاهیدا ممبرادو» خبرنگار این روزنامه در تهران اختصاص داده است. در این ویژه نامه آمده است ایران که طی چند دهه فقط شاهد ارائه تصاویرغیر واقعی از خود بوده و تقریبا خارج از برنامه های گردشگری آژانس های مسافرتی قرار داشته است، اما ایران آنچنان مقصد جذاب توریستی ای است که دهان هر بازدید کننده ای را از تعجب باز می گذارد. شاید بتوان مطلب مشابهی در مورد دیگر کشورهایی که احتمالا مورد قضاوت نادرست قرار گرفته باشند هم گفت، اما شکی نیست قطعا هیچ کدام از آنها این همه زیبایی، تاریخ، فرهنگ، سحر و جذابیت طبیعی ایران را ندارند.

خبرنگار ال موندو نوشت که هیچ گونه خطری برای زنانی که بخواهند به تنهایی در ایران مسافرت کنند هم وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر به نقل از خبرگزاری مهر، این ها گزارش هایی در راستای معرفی جاذبه های گردشگری ایران بودند که هر چند مثبت اما کم هستند. امید است با انتشار بیشتر این گزارش ها به خصوص انتشار آن در رسانه های دیداری و یا رسانه های مکتوب مشهور کشورهایی که گردشگر زیادی به خارج از مرزهایشان می فرستند، تصویر اشتباهی که از ایران وجود دارد، تغییر کند.

نظرات کاربران