اقتصاد دبی

از اقتصاد دبی چه می دانید؟

کل : 4

میانگین : 4.75

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

با اقتصاد دبی بیشتر آشنا شوید …

اقتصاد دبی روز به روز در حال پیشرفت است. همانطور که می دانید تغییرات اقتصادی رو به رشد، دبی را به شهری منحصر به فرد و لوکس تبدیل کرده است. شاید پیش از این بارها با خرید بلیط هواپیما به مقصد دبی، از این شهر دیدن کرده باشید، اما کمتر اطلاعاتی درباره اقتصاد آن و چیزی که در پشت پرده یکی از لوکس ترین شهر های جهان می گذرد، بدانید. در این مطلب به جای پرداختن همیشگی به جاذبه های گردشگری دبی، نگاهی به اقتصاد و جنبه های تجاری آن می اندازیم.

با سفرمی همراه باشید.

دبی قطب تجاری خاورمیانه

دبی یک مقصد گردشگری مهم است و بندر آن “جبل علی” در مرکز صادرات و تجارت خاورمیانه فعالیت می کند و نقش مهمی در این زمینه دارد. با معرفی مرکز مالی بین المللی دبی (DIFC) در سال 2004، دبی به عنوان یک قطب جهانی برای صنایع خدماتی مانند فناوری اطلاعات (IT) و امور مالی جایگاه ویژه خود را به گوش جهانیان رسانده است.

تاثیر درآمدهای نفتی در پیشرفت اقتصاد دبی

دبی پس از ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، دومین شهر ثروتمند این کشور به شمار می رود. اکثر گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند، تصور می کنند درآمد روز افزون دبی در درجه اول از نفت تامین می شود. اما حقیقت چیز دیگری است. دولت این کشور تنها از مقادیر کمی از ذخایر نفتی برای تولید و توسعه زیر ساخت های این کشور برای پیشرفت تجارت، تولیدات، گردشگری و به طور کلی تقویت اقتصادی دبی استفاده کرده است.

قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال 2018
ادامه مطلب

کاهش وابستگی دبی به درآمدهای نفتی

حدود 95% از تولیدات ناخالص داخلی دبی از منابع نفتی تامین نمی شود. تا کنون درآمدهای حاصل از صادرات نفتی تنها کمتر از 1% تولیدات ناخالص داخلی دبی را پوشش داده است. اما صنعت گردشگری پیشرفته دبی 20 درصد از تولیدات ناخالص داخلی را تحت حمایت خود دارد.

اقتصاد دبی

این ارقام نشان می دهد که چرا دبی در صدد است تا برای تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی پویا و متنوع وابستگی خود را به سوخت های فسیلی کاهش داده و در زمینه های دیگری هم افسار قدرت را به دست بگیرد.

برج العرب نقطه عطفی در پیشرفت اقتصاد دبی

در اوایل دهه 90، تعداد هتل های موجود برای اقامت گردشگران در این شهر انگشت شمار بود و درآمدهای نفتی دبی با ابوظبی قابل مقایسه نبود. بنابراین، همه چیز شروع به تغییر کرد تا چرخه اقتصادی دبی از حرکت باز نایستد. پروژه بی رقیب هتل برج العرب در سال 1994 یک نقطه عطف و امیدواری برای اقتصاد دبی به شمار می رفت. این پروژه بلند مدت آغاز یک انگیزه مهم برای تبدیل شدن دبی به مهم ترین مقصد گردشگری جهان بود.

اقتصاد دبی

دبی که امروزه به یکی از مهم ترین مراکز توریستی جهان بدل گشته بطوریکه تور دبی یکی از پرطرفدارترین تورهای منطقه به حساب می آید، در طی 50 سال گذشته تغییرات بزرگی در اقتصاد خود ایجاد کرده است. برخی از سرمایه گذاری های عمده در دبی که در گذشته تحت تاثیر رکود اقتصادی شدیدی قرار گرفته بودند، امروزه رشد چشمگیری را تجربه می کنند.

غذاهای پر ادویه و تند بنگلادشی
ادامه مطلب

دوران رکود اقتصادی در دبی

با وجود اینکه زیر ساخت های اقتصادی دبی به پشتوانه ی درآمدهای نفتی شکل گرفته اند، اما بیشتر مراکز بانکی و مالی شهر که در مناطق بندری و قطب های صنعتی تشکیل شده اند، در سال های 2009-2008 در نتیجه رکود بزرگی که در بازار املاک دبی ایجاد شده بود، تا حد زیادی تحت تاثیر قرار گرفتند. همچنین، بیشتر پروژه هایی که با مشاغل مهاجران در ارتباط بودند نیز تحت تاثیر قرار گرفتند و دبی یک دوره رکود اقتصادی را از سر می گذراند.

تاثیر صنعت تکنولوژی در اقتصاد دبی

اقتصاد دبی

دبی یک قطب فناوری اطلاعات بین المللی است که در صنایع خدماتی مالی و فناوری اطلاعات (IT) خدمت می کند. TECOM (اداره تکنولوژی، تجارت الکترونیکی و رسانه رایگان منطقه ای) یک شرکت انحصاری است که مالک شرکت های فناوری شناخته شده مانند: شرکت ارائه کننده سیستم های ذخیره سازی داده های کامپیوتری جهان (EMC)، مایکروسافت، هیلوت پاکارد (Hewlett-Packard)، دل (Dell)، اوراکل (Oracle Corporation)، آی بی ام (IBM)، سازمان های رسانه ای مانند بی بی سی، ام بی سی، رویترز و اسکای نیوز می باشد.

ارتباطات تجاری بین المللی دبی

با رشد قابل توجه 6/1 درصدی در سال 2014، اقتصاد دبی دوباره به یکی از سریع ترین اقتصادهای در حال رشد جهان تبدیل شد. دبی با کشورهای مختلف جهان دارای روابط تجاری مستحکمی است که کمک زیادی به اقتصاد آن می کند. بزرگترین شرکای تجاری دبی تا سال 2014، چین، هند و ایالات متحده آمریکا بودند.

تاثیر صنعت گردشگری در پیشرفت اقتصادی دبی

اقتصاد دبی

در سال های اخیر، گردشگری به عنوان یک پشتوانه مهم برای تقویت اقتصاد این شهر ظهور کرده است. بر اساس اطلاعات رفت و آمد های هوایی در سال 2013، دبی در میان 7 کشور پر بازدید جهان جای گرفت و همچنان در زمینه گردشگری حرکتی رو به جلو دارد.

امن ترین ایرلاین های دنیا 2017
ادامه مطلب

اقتصاد دبی

به لطف بازارهای متنوع و مراکز خرید بی شمار، دبی قطب تجاری و مرکز خرید خاورمیانه به حساب می آید. دبی به راستی شایسته عنوان پر بار “شهر طلا” می باشد و اخیرا هم به این نام معروف شده است. زیرا این شهر دارای بیش از 250 طلافروشی می باشد.

دبی میزبان اکسپو 2020

از دیگر افتخارات دبی میزبانی نمایشگاه Expo 2020 (اکسپو ۲۰۲۰ یک نمایشگاه جهانی ثبت و تایید شده توسط دفتر بین‌المللی نمایشگاهها (BIE) در پاریس ۲۷ نوامبر ۲۰۱۳ است. بر همین اساس، دبی در امارات متحده عربی حقِ داشتن و برگزاریِ نمایشگاه ۲۰۲۰ را به دست آورد.) می باشد. این اقدام باعث افزایش قابل توجهی در اقتصاد کشور خواهد شد و انتظار می رود که بیش از 27000 شغل ایجاد کند.

نظرات کاربران