بزرگترین ذخایر آب جهان

امارات بزرگترین ذخایر آب جهان را در اعماق کویر می سازد…

کل : 3

میانگین : 4

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۶

پروژه ساخت بزرگترین ذخایر آب جهان 450 میلیون هزینه در پی داشته است. این سیستم آب شیرین می تواند در هر روز 26.5 میلیون گالن آب را به ساکنین تشنه امارات متحده عربی برساند و آنها را سیراب کند. جاده ای که از میان تپه های ماسه ای کویر لیوا (Liwa desert) در امارات متحده عربی گذر می کند، چشم اندازی از محل بزرگترین ذخایر آب شیرین در دنیا را ارائه می دهد. اگر به این کویر زیبا نگاه کنید، خالی به نظر می رسد. اما باید بدانید این کویر، خانه بزرگترین سیستم آب شیرین کن و ذخایر آب شرب دنیا به شمار می رود.

بزرگترین ذخایر آب جهان

در ادامه مطلب با سفرمی همراه باشید…

ارتباط رشد جمعیت امارات با کمبود آب

در سال 1960، امارات متحده عربی حدود 90 هزار نفر جمعیت داشت. امروز این شمار 100 برابر شده است. این امر تنها به خاطر این رخ نداده که کسی در دل بیابان چاه نفت پیدا کرده است. بلکه با وجود رفاه و ثروت حاکم بر این کشور، مشکلاتی هم وجود دارند. ساکنین امارات به آب شرب نیاز دارند و آن هم به مقدار زیاد…

چاه نفت

البته که در این میان نمی توان کمک نفت را نادیده گرفت. با ثروت ناشی از صادرات نفت، امارات قادر است بزرگترین، گران ترین و نیرومندترین سیستم آب شیرین کن و ذخایر آن را در دل کویر بسازد. امارات متحده عربی در زمره بالاترین مصرف کنندگان آب جهان قرار دارند. یعنی به طور متوسط روزانه 600 لیتر برای هر فرد…

دبی

امارات متحده عربی روزانه حدود 6 میلیارد لیتر آب مصرف می کند. همانطور که می دانید، حفظ این مقدار آب شیرین در وسط یک بیابان کار آسانی نیست. خوشبختانه، امارات برای جلوگیری از تشنه ماندن مردم، باز هم دست به دامن ابتکار معماری شده است. خلاقیت و قریحه امارات در معماری و به ویژه در سال های اخیر باعث شده است که دبی به غول پیکرترین پایتخت پروژه های ساختمانی دنیا تبدیل گردد.

آلوده ترین وسایل هتل که نباید به آنها دست بزنید!
ادامه مطلب

رونمایی از بزگترین ذخایر آب جهان

نشست بین المللی آب

در اجلاس بین المللی آب (یک نشست بین المللی برای توسعه راه حل های مناسب برای پایداری آب در مناطق خشک) سال 2018 که هفته گذشته در ابوظبی اجرا شد، اداره آب و برق ابوظبی اعلام کرد که ساخت بزرگترین ذخایر آب شیرین سیاره زمین را به اتمام رسانده است.

موقعیت مکانی بزرگترین ذخایر آب جهان

بزرگترین ذخایر آب جهان

این ذخایر آب شیرین در کجا واقع شده است؟ بزرگترین ذخایر آب شیرین جهان تقریبا در اعماق 262 فوتی بیابان لیوا و حدود 100 مایلی یک کارخانه نمک زدایی ساحلی قرار گرفته است.

ساختار کلی بزرگترین ذخایر آب جهان

این ذخایر از 315 چاه آب تشکیل شده است. حدودا 26 ماه طول می کشد که ظرفیت 26 میلیارد لیتر آب این چاه ها تکمیل شود. این مقدار آب قادر خواهد بود که در هر روز 100 میلیون لیتر آب (معادل 26.5 میلیون گالن آب) را برای مردم این کشور تامین کند.

بزرگترین ذخایر آب جهان

معیارهای سنجش ایمنی آب این ذخایر 450 میلیارد دلاری، مدت ها به طول انجامید. ایده اولیه آن در سال 2002 مطرح شد. برای پروژه عظیم هیدراتاسیون سال ها مطالعات، برنامه های استراتژیکی و آزمایشات مختلف صورت گرفته است تا از عملی بودن آن اطمینان حاصل شود. برای پیاده سازی این عملیات همکاری بین شرکت های آب و برق ابوظبی و سازمان محیط زیست ابوظبی مورد نیاز بود.

بررسی ایمنی و مقاوت بزرگترین سیستم آب شیرین کن

red-tide

در نتیجه، سیف صالح ال سعیری (Saif Saleh Al Seairi)، رئیس اسبق سازمان آب و برق امارات متحده عربی در بیانه ای اظهار داشت: “این سیستم آب شیرین به گونه ای ساخته شده است که در مقابل تمامی بلایای احتمالی نظیر: طوفان، سوء عملکرد و حتی پدیده آب سرخه (پدیده کشند سرخ یا آب‌سرخه یک پدیده دریایی است که بر اثر ازدیاد جمعیتی انفجارگونهٔ گروهی از جلبک‌ها اتفاق می‌افتد. مقدار معمول آن حدود ۲۰۰۰ عدد در لیتر است و به علت تغییر رنگ آب دریا به رنگ سرخ یا مایل به سرخ آن را کشند سرخ (موج سرخ) می‌گویند.) که در اثر تغییرات آب و هوایی و دیگر عوامل رخ می دهد و باعث بسته شدن دیگر سیستم های آب شیرین کن دنیا می شود، مقاومت نماید.

دیدنی های شهر شگفت انگیز زوریخ
ادامه مطلب

به اشتراک گذاری اطلاعات ساخت بزرگترین ذخایر آبی جهان

با توجه به این دیدگاه که روزی در کشور امارات، ذخایر آبی از ذخایر نفتی ارزشمندتر شوند –که اصلا غیر محتمل نیست- انتظار می رود پروژه هایی که در گذشته غیر قابل اجرا به نظر می رسیدند، بار دیگر مورد بررسی قرار بگیرند.

کویر لیوا

امیدواریم السعیری (Al Seairi) تمایل داشته باشد تا تدابیر و اطلاعات مربوط به ساخت این پروژه را با قیمت پایین تر در اختیار دیگر شرکای منطقه ای و سایر ملل بگذارد.

بزرگنرین ذخایر آب جهان

البته السعیری اظهار داشته است که اطلاعات و آموزش های لازم برای ساخت ذخایر با شرکای منطقه ای به اشتراک گذاشته خواهد شد. اما از صراحت این نقل قول اطلاعاتی در دسترس نیست.

 با خرید تور دبی می توانید سفری هیجان انگیز و فراموش نشدنی به این شیخ نشین دیدنی داشته باشید.

نظرات کاربران

  1. فرقش اینه که اونا پیشرفته ترین و بزرگترین آب شیرین کن های جهانن و چند میلیون مردم و گردشگر رو آب میدن وسط بیابون

  2. فرقش پراید و بوگاتیه…..شیرین سازی امارات پیشرفته و بزرگترین در جهانه

  3. فرقش اینه همین الان ما وسط زمستون آبمون قطع شده!

  4. یک سوال ازتون داشتم
    مگه توی مملکت ما چنین سیستم هایی پیدا نمیشه یه سرچ کنید ده تا اب شیرین کن دیجی کالا و اب شیرین کن اتیه انرژی و اب شیرین کن فلان و… میاد بالا فرق اینا با اونا در چیه