مهماندار هواپیما

حقایقی در مورد شغل مهمانداری

کل : 5

میانگین : 4.6

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

مهماندار هواپیما و حقایق پنهان شغل آن

مهماندار هواپیما بودن فراز و نشیب های بسیاری دارد؛ علیرغم اینکه شغلی پر زرق و برق و آسان به نظر می رسد. قرار داشتن دفتر کار بر روی آسمان محیط شغلی منحصر به فرد ولی در عین حال پر استرس را برای مهماندار ها به ارمغان می آورد. در این مطلب 5 مورد درباره ی شغل مهماندار ها که احتمالا تاکنون توجهی به آن ها نکرده اید به شما همراهان همیشگی ارائه می دهیم. با سفرمی همراه باشید تا از حقایق شغل مهماندار ها مطلع گردید…

مهمانداری

مهماندار ها

  1. در طول مدت پرواز مهماندار نقطه ی اصلی توجه است

یکی از مهماندار ها تعریف می کند: “من هیچ وقت اولین تجربه ی پروازم به سائوپاولو را فراموش نمی کنم، هنگامی که مسافران ایستاده بودند و در راهروی کابین هواپیما با یکدیگر مشغول صحبت کردن بودند. مدت زمان این پرواز 14 ساعت بود و در طول تمام این مدت هنگامی که در آشپزخانه ی هواپیما نشسته بودم و مشغول خوردن تکه ی سوم کیکم بودم، 8 نفر از مسافران من را تماشا می کردند.

حقایقی درباره ی شغل مهماندارها

همچنین هرگز اولین و آخرین پروازم به داکا، بنگلادش را فراموش نمی کنم:

زمانیکه با چند سینی در دست، به طور ایستاده در راهروی هواپیما گیر افتاده بودم و نمی توانستم به هیچ سمتی بروم؛ چون 5 نفر از مسافران روی پتو در حال نماز خواندن بودند و 6 نفر دیگر هم پشت سرم در صف سرویس بهداشتی بودند! ارائه ی خدمت به مسافرانی که نمی توانستند انگلیسی صحبت کنند بسیار دشوار بود؛ مسافران از هر طرف به من میزدند و در خواست پتوی اضافه، آب سیب بیشتر و … می کردند! همانجا بود که به فکر فرو رفتم… واقعا شغلی که عاشقش بودم این بود!!!”

حقایق شغل مهماندارها

تنها جاییکه در پرواز فضای شخصی وجود دارد کابین خلبان است. مهماندار ها شرایط خاصی را در محل کار تجربه می کنند؛ رسیدن به محل کار و قفل شدن درب محیطی کوچک به رویشان با افراد غریبه در طول مدت زمان پرواز کمی عجیب به نظر می رسد!

ما با خلبان های متعددی صحبت کردیم که اظهار داشتند کمک خلبان آن ها در کابوس به سر نمی برد و یا اینکه در وسط بحران زندگی قرار ندارد. اگر فکر می کنید نشستن کنار یک غریبه بدبختی است، پس تصور کنید خلبان ها چه حسی دارند. هنگامیکه مسافر در طول پرواز مشغول تماشای فیلم های سینمایی و خوردن تنقلات است، خلبان باید برای حفاظت زندگی بیش از 300 نفر، با کمک خلبان (شخصی که دقایقی پیش ملاقات کرده و تنها اسمی بر روی صفحه ی کاغذ بود) به توافق برسد.

چه تفریحاتی در کشور فیجی انتظارتان را می کشد؟
ادامه مطلب

رازهایی درباره ی مهمانداری

  1. محل خواب مهماندار هواپیما

یکی از سخت ترین قسمت ها برای وفق دادن خود با شغل مهمانداری تنظیم زنگ ساعت بر روی 11 شب برای 12 ساعت پرواز است. رفتن به تخت خواب زمانیکه بقیه ی دوستانتان برای بیرون رفتن آماده می شوند وحشتناک می باشد. سخت تر از تمام این ها عادت کردن به محل خواب مهمانداران است؛ جاییکه مهماندار ها به مرور یاد می گیرند عاشقش شوند و به سختی آن را ترک کنند.

سختی مهمانداری

محل استراحت مهمانداران مخفی است؛ مهماندار ها تنها در پرواز های بیش از 9  و نیم ساعت می توانند در این محل مخفی چرتی کوتاه ولی در عین حال ارزشمند بزنند. محل خواب مهماندار ها تاریک و ترسناک می باشد و مهمانداران با فاصله ی کمی روی تخت های طبقه ای بالای یک دیگر می خوابند.

فضای محل خواب مهمانداران به حدی کم است که مهماندار به سختی می تواند بچرخد و یا به پهلو بخوابد. اما زمانیکه شب هنگام پرواز می کنید و در حال بیهوش شدن از بی خوابی و خستگی هستید؛ اگر زمانی را برای استراحت شما اختصاص دهند، با آغوش باز از محل خواب مهماندار ها استقبال می کنید و خوابیدن در این محل تنگ و تاریک را به هرچیز دیگری ترجیح می دهید.

محل خواب مهمانداران

مهماندار بلافاصله پس از بیدار شدن مستقیم باید به محل کار برود

هنگامیکه در شکم هواپیما دراز می کشید، به سرعت و به طرز شگفت آوری در خواب عمیق فرو می روید و عجیب و غریب ترین رویاها را می بینید. اما یک دفعه یکی از همکاران غریبه ی شما که تنها چند ساعت قبل با او ملاقات کرده اید در تخت خوابتان سرک می کشد و از خواب عمیق بیدارتان می کند. طولی نمی کشد که باز دوباره باید به پذیرایی از مسافران بپردازید. باور کنید یا نه، من بارها به شغل مهمانداری فکر کرده ام و به جز آتش نشان یا پزشک بودن، کار در هواپیما یکی از شغل های نادری است که بلافاصله تا از خواب بیدار می شوید، در کم تر از 10 دقیقه باید با عموم مردم رو در رو شوید.

راه های پیشگیری از کرونا در سفر
ادامه مطلب

محل خواب مهماندارها

  1. راهروی هواپیما دفتر کار مهماندار است

این چیزی است که، در 5 بار مصاحبه ی پیش از استخدام برای شغل مهمانداری، فراموش می کنند به شما بگویند: دفتر کار مهماندار راهروی هواپیما است. راهروی هواپیما تمام فضایی است که در اختیار مهماندار و 300 مسافر خسته کننده می باشد.

شغل مهمانداری

“به عنوان یک مهماندار تنها چیزی که ما در طول پرواز می خواهیم این است که خدمت رسانی به مسافران به اتمام برسد و سریع تر به مقصد برسیم. لازم به ذکر است که شما به جز محل خواب مهمانداران هیچ جای خصوصی نخواهید داشت و تمام وقت همه در حال تماشا کردن شما خواهند بود؛ پس اگر دوست ندارید مدام در معرض دید باشید هیچ وقت سمت شغل مهمانداری نروید.”

حقایقی درباره ی شغل مهماندارها

  1. همکاران یک مهماندار به طور دائم در حال تغییر هستند

خدمه ی هواپیما تجربه ی متفاوتی از رسیدن به سر کار و کار کردن با همکاران مختلف در هر پرواز را دارند. به طور مثال اگر مهماندار یک ایرلاین در سطح جهانی باشید باید بدانید که بیش از چند هزار خدمه ی هواپیما دارند؛ به همین علت شانس پرواز با مهماندار ی که از قبل می شناختید بسیار پایین است. ممکن است در آن چند ساعتی که حین پرواز با همکارانتان می گذرانید رابطه ی خوب و دوستانه ای داشته باشید، ولی بدانید در پروازهای بعدی دیگر با هم نخواهید بود و شاید حتی هرگز همدیگر را ملاقات نکنید.

حقایقی درباره ی مهمانداران

اغب مردمی که سر کار می روند شاید بعد از گذشت 6 ماه به این نتیجه برسند که از همکارشان خوششان نمی آید چون خیلی غیبت می کند و خیلی با سر و صدا غذا می خورد. اما اگر مهماندار هواپیما باشید در اولین برخورد، به اجبار با خدمه ی کابین هواپیما رابطه ی دوستانه ای برقرار می کنید؛ در حین پرواز این دوستی شاید واقعی به نظر برسد اما در حقیقت هیچ معنایی ندارد و با تمام شدن زمان پرواز به اتمام می رسد.

حادثه فرودگاه تنریف؛ بدترین سانحه در تاریخ هوانوردی
ادامه مطلب

مهماندار ها

  1. مهماندار ها مهارت های مهمی را می آموزند

هنگامی که افراد شغل مهمانداری را انتخاب می کنند تنها به کشورهایی که سفر خواهند کرد و به آدم های مهمی که ملاقات خواهند کرد فکر می کنند؛ اما هیچ گاه به آتش سوزی، بروز سانحه ی هوایی و یا محل خواب تنگ و تاریک مهماندار ها فکر نمی کنند. مهم ترین چیزی که شما در شغل مهمانداری هیچ وقت توجهی به آن نمی کنید این است مهماندار مسئول جان بیش از 300 مسافر است و برای حفاظت از جان آن ها در صورت بروز سانحه در پرواز آموزش می بیند.

مهماندارها

مهماندار ها تنها زمانی به این موضوع پی می برند که دوره ی 6 هفته ای آموزش ایمنی را می گذرانند. زمانیکه درها به رویشان بسته می شود به جز مهماندار هواپیما بودن، پزشک، روانشناس، آتش نشان و مسئول همه چیز خواهند بود؛ شخصی که مسئول خاموش کردن آتش، رسیدگی به حال بد مسافر، تحویل کودک، و حتی مقابله با تروریست ها در هواپیما خواهد بود مهماندار است.

مهمانداری

در آخر مهم ترین چیزی که یک مهماندار می خواهد مسافران بدانند این است:

مهماندارن برای اینکه مسافران سفری راحت تر داشته باشند و برای کمک به آن ها در هواپیما حضور دارند. “مسافری که طوری به من مهماندار نگاه می کند که گویا به اندازه ی کافی باهوش نبودم تا شغل بهتری انتخاب کنم باید بداند مهماندار هواپیما تنها شخصی می باشد که در شرایط بروز سانحه قادر به باز کردن درب های خروج اضطراری، تخلیه ی هواپیما و نجات جان سرنشینان است!

شما می توانید نسبت به رزرو هتل ارزان قیمت و خرید بلیط هواپیما در سفرمی به صورت آنلاین اقدام نمایید.

نظرات کاربران