داروهای مضر در پرواز

آیا می دانید مصرف چه داروهایی حین پرواز مضر است؟

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۲ فروردین ۱۳۹۷

داروهای مضر در پرواز

داروهای مضر در پرواز کدامند؟

حین سفر با هواپیما پیش از اینکه داروهای رایج مانند قرص های مسکن، خواب و یا هر نوع دیگری از دارو را مصرف کنید دوبار فکر کنید؛ چرا که مصرف برخی داروها در پرواز ممنوع می باشد. در ادامه ی مطلب سفرمی به شما خواهد گفت داروهای مضر در پرواز کدامند و علت ممنوعیت این داروها در پرواز چیست.

داروهای مضر در پرواز

 

چه داروهایی را نباید در پرواز مصرف کنیم؟

اغلب افراد هنگامی که سوار هواپیما می شوند برای اینکه در هواپیما به راحتی به خواب روند برای خود دارو تجویز می کنند. اما باید بدانیم که مصرف برخی داروهای رایج در پرواز خطرساز می شوند. سوار شدن در هواپیما و پرواز در ارتفاع چند هزار فوتی تاثیراتی بر بدن انسان می گذارد. هم سو شدن میزان پایین اکسیژن به همراه برخی داروها ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به سکته ی قلبی و یا مغزی در مسافر شود. به طور مثال داروهای ضد افسردگی و آرامش بخش نیز از این دسته داروهای زیان آور در پرواز هستند.

خوشبختانه همه ی ما به نحوی با قوانین سفر هوایی آشنایی داریم. حضور داشتن در فرودگاه 3 ساعت پیش از پرواز، همراه نداشتن هرگونه مایعات بیش از 100 میل در کیف دستی و قرار ندادن چاقو، قیچی و یا هرگونه جسم تیز و برنده در بار از این قبیل هستند. اما آیا می دانید داروهایی که نباید در پرواز مصرف کنیم کدام هستند؟

چه داروهایی را نباید در پرواز مصرف کنیم

 

داروهایی که نباید در پرواز مصرف کنیم از قبیل زیر می باشند:

  1. داروهای هورمونی

سفر هوایی به علت کمبود اکسیژن بسیار ناخوشایند است. همچنین به دلیل خشکی هوا و عدم وجود رطوبت کافی آب بدن به سهولت خشک می شود. شرایط هواپیما می تواند خطر بروز ترومبوز عمیق وریدی که نوعی لخته ی خون است، افزایش دهد. این امر منجر به بسته شدن جریان خون در قلب، ریه ها و یا مغز می شود؛ که منجر به سکته ی قلبی، مغزی و یا آنوریسم خواهد گردید.

امارات بزرگترین ذخایر آب جهان را در اعماق کویر می سازد...
ادامه مطلب

شانس لخته شدن خون در پرواز از میان هر 5944 پرواز 1 می باشد؛ بنابراین خطر بسیار ناچیز است. اما برای پیشگیری بهتر است نام داروهایی که موجب افزایش خطر می شود را در ذهن داشته باشید تا از مصرف آن ها در پرواز ممانعت کنید.

قرص های ضد بارداری از جمله داروهای مضر در پرواز بشمار می روند. مصرف قرص های ضد بارداری برای زنان خطر ابتلا به لخته شدن خون در پرواز را افزایش می دهد. استروژن ها و انواع قرص های هورمونی باروری می توانند خطر را افزایش دهند. بهتر است پیش از پرواز و یا در هواپیما از مصرف این نوع داروها اجتناب ورزید.

داروهای ممنوع در پرواز

 

  1. قرص های خواب آور

اغلب مردم به این علت که در پرواز احساس راحتی ندارند سعی می کنند بخوابند تا مدت زمان طولانی رنج آور پرواز را حس نکنند. این به این معناست که قرص های خواب آور انتخاب محبوبی برای به خواب فرو رفتن در هواپیما هستند؛ به ویژه اگر مسیر پروازی طولانی باشد.

متاسفانه قرص های خواب آور نیز از داروهای مضر در پرواز محسوب می گردند. باید در نظر داشته باشید که مصرف خواب آورها خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش می دهند. به خواب رفتن بر روی صندلی های کوچک و تنگ هواپیما و عدم تحرک خطر ابتلا به سکته ی قلبی و مغزی را افزایش می دهد. قرص های خواب آور سطح اکسیژن موجود در خون را کاهش می دهند. سطح پایین اکسیژن یکی از دلایل لخته شدن خون است.

قرص های خواب آور در پرواز مضر هتند

 

  1. آنتی هیستامین ها

آنتی هیستامین ها نیز در میان داروهای مضر در پرواز قرار می گیرند. برخی از افراد قرص های آنتی هیستامین یا همان قرص های ضد آلرژی را به جای قرص های خواب آور مصرف می کنند؛ چون این دسته از داروها موجب خواب آلودگی می گردند. برخی والدین نیز در پرواز به کودکانشان آنتی هیستامین می دهند تا به خواب فرو روند.

رازهای پنهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان
ادامه مطلب

با این وجود، از آنجایی که مصرف آنتی هیستامین ها در کودکان تاثیر معکوس دارد، هیچ وقت توسط متخصصان تجویز نمی گردند. در حقیقت آنتی هیستامین ها در کودکان اثرگذار نیستند و تنها موجب فعال شدن بیش از حد آن ها می شوند. در برخی افراد نیز این نوع داروها موجب سختی در تنفس می شود و با توجه به اینکه معمولا حین پرواز با مشکل کمبود سطح اکسیژن مواجه هستیم، مصرف آن ها در پرواز مضر است و ممکن است منجر به لخته شدن خون در رنگ ها و حمله ی قلبی یا مغزی گردد.

داروهای مضر در پرواز - آنتی هیستامین ها

 

  1. داروهای آرامش بخش و ضد افسردگی

برخی از افراد واقعا از پرواز نفرت دارند. ایده ی پرواز بر فراز ابرها و هزاران فوت ارتفاع از زمین در وجود برخی از مردم موجب ترس و استرس می گردد. گاهی اوقات مسافران برای غلبه بر ترس از پرواز داروهای ضد افسردگی و آرامش بخش برای خود تجویز می کنند.

با استناد بر اظهارات خلبان و پزشک پرواز که در حوزه ی ترس از پرواز تخصص دارند، مصرف داروهای ضد اضطراب در پرواز مناسب نمی باشند و در بلند مدت عوارض منفی بسیاری خواهند داشت.

مصرف داروهای ضد اضطراب و افسردگی موجب می شوند مسافران هوایی هیچ وقت به پرواز عادت نکنند و همیشه از پرواز ترس خواهند داشت. این دسته افراد که ترس از پرواز دارند با گذر زمان در هر مرتبه پرواز به صداهای هواپیما و حرکت های آن حساسیت پیدا می کنند و به مرور ترس آن ها از سفر با هواپیما افزایش پیدا خواهد کرد.

نکاتی که قبل از سفر به دبی باید از آن مطلع باشید!
ادامه مطلب

ترس از پرواز - داروهایی که نباید در پرواز پرواز مصرف شوند

قرص های ضد اضطراب بر حافظه اثر منفی می گذارند و همچنین اعتیاد آور هستند. علاوه بر این مصرف این نوع داروها به همراه مشروبات الکلی نیز خطرناک می باشند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته مصرف داروهای ضد اضطراب از لحاظ روانشناختی ممکن است احساس راحت تری را به فرد القا کند اما، از لحاظ فیزیکی زیان آور هستند و با مصرف آن ها میزان تپش قلب و تنفس بالاتر از حد معمول خواهد بود.

در نتیجه قرص های ضد  افسردگی و اضطراب نیز از داروهای مضر در پرواز هستند و سلامتی جسمی و روحی فرد را در بلند مدت در معرض خطر و آسیب قرار می دهند.

ترس از پرواز - داروهای زیان آور در پرواز

پس فراموش نکنید که در سفرهای هوایی از مصرف هر نوع از این داروهای مضر در پرواز پیشگیری کنید و اگر مجبور به مصرف داروی خاصی هستید حتما از قبل با پزشک مشورت نمایید.

نظرات کاربران