رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۹ بهمن ۱۳۹۶

آیا می دانید رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟

با توجه به اینکه شهروند کدام کشور هستید، پاسپورت شما گویای حرف های زیادی درباره ی کشورتان است. ظاهر گذرنامه اهمیت زیادی برای مسافران ندارد. گرفتن عکس برای پز دادن با گذرنامه معنایی ندارد، همچنین شما نمی توانید شعار الهام بخش صفحات گذرنامه و یا حتی رنگ جلد گذرنامه ی خود را انتخاب کنید. در کل انتخاب رنگ و طرح پاسپورت خارج از عهده ی مسافران است و مربوط به دولت کشور صادر کننده ی پاسپورت می باشد. اما در واقع ما از رنگ گذرنامه چه برداشتی می ‌توانیم داشته باشیم؟ و اینکه آیا هویت ملی در انتخاب رنگ جلد گذرنامه دخیل است یا خیر؟

در این مطلب با سفرمی همراه باشید تا اطلاعاتی در ارتباط با نحوه ی انتخاب رنگ جلد گذرنامه در اختیارتان قرار دهیم…

رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟

 

آیا تا کنون به این موضوع که چرا رنگ جلد گذرنامه تنها در 4 رنگ از قبیل قرمز، آبی، سبز و مشکی است فکر کرده اید؟

رنگ پاسپورت از هیچ نظام سختگیرانه یا هیچ سیستمی در کشور پیروی نمی کند. با این وجود نیز نمی توانیم بگوییم که رنگ گذرنامه در کل به طور تصادفی انتخاب می شود.

به گفته ی معاون ریاست بازاریابی پاسپورت ایندکس، “اغلب گذرنامه های دنیا بر اساس رنگ های اصلی آبی و قرمز تعیین می شوند، از این جهت تنوع بسیار زیادی در این زمره رنگ ها قابل مشاهده است.”

هنگامیکه کشوری تصمیم به انتخاب رنگ جلد گذرنامه می گیرد، عواملی از قبیل منطقه ی جغرافیایی، سیاست و حتی مذهب دخیل می گردند. اما هیچ دستورالعمل یا مقرراتی برای تحمیل کردن رنگ گذرنامه که سندی ملی است وجود ندارد.

اقامت در ایروان؛ ارمنستان
ادامه مطلب

با استناد بر گفته ی آنتونی فیلبین که در سازمان بین المللی هوانوردی وظیفه ی صدور استاندارد اندازه ی جلد گذرنامه، فرمت و تکنولوژی آن را دارد، “هیچ قانونی برای تعیین رنگ جلد گذرنامه وجود ندارد.” این امر تنها به هویت ملی باز می گردد.

در ادامه ی مطلب با سفرمی همراه باشید…

رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟

 

گذرنامه های قرمز

پاسپورت های قرمز رنگ توسط اعضای اتحادیه ی اروپا (به جز کرواسی) مورد استفاده می باشند و برخی از کشورهایی که علاقه مند به پیوستن در اتحادیه ی اروپا هستند، از قبیل ترکیه رنگ گذرنامه ی خود را به قرمز تغییر داده اند. اقتصاد دانان این عملکرد را “تجاری سازی یا برندینگ” می نامند. پاسپورت مجمع آند (آند در گذشته مسئول رسیدگی به اتحادیه ی اروپا بود) از قبیل بولیوی، کلمبیا، اکوادور و پرو نیز از رنگ قرمز برای جلد پاسپورت هایشان استفاده می کنند. گذرنامه ی سوئیسی نیز با به کارگیری اِلِمان هایی از قبیل رنگ و طرح پرچم سوئیس به راحتی قابل شناسایی است.

رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟

 

گذرنامه های آبی

کشورهای کارئیب یا کاریکوم معمولا از رنگ آبی برای جلد پاسپورت های خود استفاده می کنند. انتخاب رنگ آبی برای جلد گذرنامه در بَرّ جدید یا همان جهان نو متداول است (بَرّ جدید به نیمکره غربی یا قاره آمریکا و برخی جزایر اقیانوس اطلس و آرام و گاهی نیز قاره اقیانوسیه گفته می ‌شود). اتحادیه مرکوسور که متشکل از برزیل، آرژانتین، پاراگوئه، اروگوئه و ونزوئلا می باشد دارای گذرنامه های آبی هستند؛ البته به جز ونزوئلا که از زمان آند تا کنون پاسپورت قرمز رنگ صادر می کند.

گذری در تاریخچه معروف ترین محله های تهران
ادامه مطلب

جلد گذرنامه ی شهروندان ایالات متحده آمریکا در سال 1976 به رنگ آبی تیره درآمد تا با رنگ پرچم آمریکا مطابقت پیدا کند. البته در گذشته جلد گذرنامه ی ایالات متحده آمریکا قرمز رنگ بود. در سال 1930 گذرنامه ها به رنگ سبز درآمدند و پس از آن در سال 1970 جلد گذرنامه ها به رنگ مشکی تبدیل شد.

رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟

 

گذرنامه های سبز

اغلب کشورهای اسلامی از رنگ سبز برای جلد گذرنامه استفاده می کنند. علت کاربرد رنگ سبز در جلد گذرنامه نشان دهنده ی اهمیت رنگ سبز در میان مسلمانان است. طیف رنگ های سبز برای اعضای ECOWAS، کشورهای غربی آفریقا، از قبیل نیجر و سنگال به کار برده می شود.

رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟

 

گذرنامه های مشکی

یکی دیگر از دلایل انتخاب رنگ تیره برای پاسپورت این است که کم تر کثیفی را نشان می دهد و رسمی تر به نظر می رسد. برای نیوزیلند رنگ مشکی یکی از رنگ های ملی محسوب می شود. کشورهایی از قبیل زامبیا و بوتسوا نیز از رنگ تیره برای جلد پاسپورت استفاده می کنند.

رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟

در نهایت باید گفت که گذرنامه ها نشانگر چیزی فراتر از روابط جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی هستند. به عنوان مثال رنگ جلد پاسپورت ایالات متحده آمریکا و سوریه هر دو آبی است؛ اما، سوریه به علت جنگ و ورابط دیپلماتیک دارای ضعیف ترین گذرنامه ی دنیا می باشد.

دولت ها در سراسر دنیا حق دارند به طور آزادانه طرح و رنگ جلد گذرنامه ی خود را انتخاب کنند. متاسفانه تنها تعداد اندکی از کشورها به اهمیت پاسپورت که از سندهای مهم ملی برای هویت کشور است پی برده اند.

تجربه اولین مسافرت با کودک
ادامه مطلب

رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟

نظرات کاربران

  1. بسیار مفید بود ممنون از توضیحاتتون.