زندگی خصوصی خلبانان

در زندگی خصوصی خلبانان چه می گذرد؟

کل : 40

میانگین : 4.03

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۱۲ بهمن ۱۳۹۶

از زندگی خصوصی خلبانان چه می دانید؟

زندگی خصوصی خلبانان کمی با دیگران متفاوت است. برای خلبانان ازدواج موضوع بسیار پیچیده ای می باشد. اکثر خلبانان شرکت های هواپیمایی کار خود را با هیچ چیز عوض نمی کنند. شغل آنها منحصر به فرد است و اصلا شبیه دیگر مشاغل پشت میزی آرام و خسته کننده نیست. آنها از طریق شغلشان مزایای زیادی به دست می آورند و بعلاوه دیدن چشم اندازهای فوق العاده ای نصیبشان می شود. اما چالش های زیادی هم بر سر راهشان قرار دارد که کاملا زندگی خصوصی خلبانان را تحت تاثیر قرار می دهد.

زندگی خصوصی خلبانان

زمان هایی که خلبانان در تمرین یا سفر هستند، خانواده و دوستانشان روزهای سختی را سپری می کنند. گاهی اوقات هضم این موضوع برای همسر خلبان دشوار است که شوهرش در سراسر کره زمین پرواز کند، در بهترین هتل های دنیا نوشیدنی بنوشد و با دیگر خدمه پرواز خوشگذرانی کند.

زندگی خصوصی خلبانان

اما چرا روابط شخصی و خانوادگی خلبانان تا این حد پیچیده و گاهی بی سرانجام می شود؟

این مطلب چکیده ای از مصاحبه با چندین خلبان و پاسخ آنها به سوالات ماست. اگر شما هم کنجکاو هستید که ببینید در زندگی خصوصی خلبانان چه می گذرد با سفرمی همراه باشید…

سارا خلبان اول یک شرکت هواپیمایی بزرگ است. او می گوید: “برای کسانی که از بیرون نگاه می کنند درک این موضوع که خلبانان با چه مشکلاتی در زندگی خصوصی شان دست و پنجه نرم می کنند، آسان نیست. به ویژه برای اکثر افرادی که در شرکت هواپیمایی کار نمی کنند، کنار آمدن با شرایط ما امکان پذیر نیست. خانواده و دوستان نزدیک مان مدام در این توهم به سر می برند که ما هر لحظه در تعطیلات و مهمانی های آنچنانی هستیم.

زندگی خصوصی خلبانان

قانع کردن آنها برای توصیف حجم سنگین و طاقت فرسای کاری که انجام می دهیم گاهی از مسئولیت اصلی مان هم سخت تر می شود. به ویژه راضی کردن همسر و مادر … آنها باید بدانند که اقامت در یک هتل یا خوابیدن در هواپیما اصلا برایمان خوشایند نیست. ولی ما خلبان هستیم و به کارمان عشق می ورزیم. نمی توانم بگویم کار من خون من است؛ اما باید بدانید شغل هر خلبانی بخشی از وجود و هویت اوست.”

زندگی خصوصی خلبانان

 

روابط و ازدواج خلبانان

روابط و ازدواج بعضی از خلبانان بد شانس اغلب به خاطر سوءتفاهم های شدید به اتمام می رسد. بسیاری از طرفین این روابط شغل همسرانشان را علت اصلی جدایی ذکر کرده اند. البته که هضم این موضوع برای غیر خلبانان دشوار است، اما بیشتر خلبانان افراد مقتدر و منطقی هستند که به سادگی تسلیم احساسات خود نمی شوند. همانطور که گفتیم شغل آنها بخشی از وجودشان است و اگر همسرانشان بخواهند آنها را مجبور به انتخاب کنند نباید انتظار داشته باشند که یک خلبان تکه ای از وجودش را جدا کند و دور بیندازد.

به هر حال، آنها برای رسیدن به این جایگاه تلاش زیادی کرده و روزهای سختی را سپری کرده اند. آنها هرگز این موضوع را فراموش نمی کنند.

معابد شاترونجایا مکه ی جِینیان هند
ادامه مطلب

زندگی خصوصی خلبانان

دسته ای از خلبانان هم وجود دارند که برای حفظ زندگی و ازدواجشان مجبور می شوند بیشتر زمان خود را صرف توضیح سختی ها و مشکلات کار خلبانی کنند. اما این هم نتیجه ای ندارد و در آخر مجبور می شوند به تنهایی فرزندانشان را بزرگ کنند.

زندگی خصوصی خلبانان

جزئیاتی نظیر اینکه چرا خلبانان پول زیادی را صرف فست فود می کنند، یا چرا در زمان مهم ترین مناسبت های خانوادگی آنها باید به هاوایی سفر کنند و مواردی از این قبیل باعث عصبانی شدن خانواده و دوستان نزدیکشان می شود.

چرا در زندگی خصوصی خلبانان طلاق زیاد اتفاق می افتد؟

ملیندا خلبان اول یک شرکت هواپیمایی بزرگ، متاهل است؛ او می گوید: “این که شغل ما باعث اختلاف و در نهایت طلاق می شود، باور غلطی است. در حقیقت تنها دلیل اصلی جدایی از یک خلبان، عدم اطمینان طرف مقابل و درک پایین اوست. من همکاران مرد زیادی دارم که همیشه مرا برای خوشحال و راضی نگه داشتن همسرم راهنمایی می کنند. خانواده و دوستان خلبانان باید این را هم به خاطر داشته باشند که آب و هوا همیشه خوب نیست؛ همه هتل ها 5 ستاره نیستند و خدمه پرواز هم رقبای عشقی آنها نیستند.”

زندگی خصوصی خلبانان

همسر یک خلبان اصلا نمی تواند تحمل کند که او با فرزندان سر و کله بزند و مشغول جمع کردن ریخت و پاش بچه ها باشد و همسرش در حال خوشگذرانی و سفر باشد. اما این طرز فکر اصلا منطقی نیست. او باید پیش از آنکه همسر یک خلبان شود به این موضوع فکر می کرد. پس بهتر است زمانی که چنین افکاری به ذهنش رسید، نگاهی به اطرافش بیاندازد، یک بار دیگر امنیت و رفاهی که برایش مهیا شده است را ببیند و خاموش شود.

زندگی خصوصی خلبانان

خلبانان حقیقت را بیان می کنند؛

آب و هوای هاوایی خوب بوده است و آنها از صرف یک کوکتل خوشمزه در کنار ساحل لذت برده اند. اما این تنها برای این بود که کمی خستگی شان را رفع کنند؛ آنها هنوز به ازدواجشان متعهد هستند و همسرانشان نباید نگران چیزی باشند. هنگامی که خلبانان شروع به توضیح چنین مواردی می کنند، انتظار دارند که طرف مقابل حرفشان را باور کند و آنها را متهم نکند.

“اِولین تی”، خلبان اول یک شرکت هواپیمایی بزرگ این فرآیند را به خوبی می شناسد. او می گوید: “این یک فرآیند آموزشی طولانی مدت است. من متوجه شده ام که با صحبت کردن و تعریف داستان هایی که اتفاق می افتد یا بازگو کردن جزئیاتی درباره تجربیات، تمرین ها، اختلالات و ماجراهای هیجان انگیزی که در طول پرواز رخ می دهد، توانسته ام برای اطرافیانم پنجره ای رو به شغلی که دارم باز کنم. من هرگز چیزی را از قلم نمی اندازم و هر خاطره کوچکی را تعریف می کنم.”

دوره های آموزشی در زندگی خصوصی خلبانان چه تاثیری دارد؟

زندگی خصوصی خلبانان

برنامه سخت خلبان از زمان آموزشی شروع می شود و اولین قدمی است که زندگی خصوصی خلبانان را مختل می کند. اکثر خلبانان نظامی احتمالا این فضا را تجربه کرده اند. اما این دوران برای خلبانان تجاری کمی سخت می گذرد و باید خودشان را با شرایط وفق دهند. به این دوران شلنگ آتش نشانی می گویند. روزها طولانی، کتاب ها قطور و زمان کم. به عبارت دیگر خلبانان باید در طول یک مدت کوتاه، حجم زیادی از اطلاعات را به حافظه بسپارند.

سفری به بوینس آیرس ، پایتخت آرژانتین
ادامه مطلب

زندگی خصوصی خلبانان

آنها تمام روز به کلاس می روند و شب با همکارانشان شام می خورند. نکاتی را که یاد گرفته اند مرور می کنند و بعد به رختخواب می روند. سپس روز بعد دوباره همان برنامه تکرار می شود.

زندگی خصوصی خلبانان

از این رو، آموزشی یکی از سخت ترین دوران خلبانان هاست و دیگر حتی کوتاه ترین زمانی برایشان باقی نمی ماند که به همسر یا دوستانشان اختصاص دهند. خلبانان برای چند ماه باید از عزیزانشان دل بکنند و در هتل اقامت کنند. اما این زمان زیاد طول نمی کشد؛ پس از اینکه آنها را در یونیفرم جدید خلبانی ببینید، متوجه می شوید که ارزشش را داشته است.

زمان اکار خلبان

وقتی که دوره آموزش های شبیه سازی شده به پایان می رسد، خلبانان واقعا به استراحت نیاز دارند. اگر شما به عنوان همسر یک خلبان به آنها لیست خرید منزل بدهید ممکن است به ناچار انجام دهند اما از ته دل آه خواهند کشید. شما در این دوران نباید انتظار داشته باشید که صبحانه دو نفره میل کنید. زیرا او می خواهد مدت بیشتری در رختخواب بماند و بیشتر بخوابد. اگر از او بپرسید که شام را کجا بخورید، قطعا خواهد گفت: “مهم نیست.”

زندگی خصوصی خلبانان

اطلاعات فشرده ای که در مغزشان وجود دارد، موقعیت رهبری که هر لحظه با آن مواجه هستند و تصمیم گیری آنی حین کار، آنها را به انسانی تبدیل می کند که نمی تواند در رابطه با برنامه های جزئی تصمیم بگیرد. آنها هیچ اهمیتی نمی دهند که کجا غذا بخورند. آنها در این لحظه همه چیز می خورند.

زندگی خصوصی خلبانان

حالت شیفت خلبان

پس از دوره آموزشی، خلبانان مدت کمی را می توانند در کنار خانواده استراحت کنند. باید سریعا به جایگاه خود بازگردند و در دسترس باشند. در طول این دوره خلبان باید نزدیک به فرودگاه زندگی کند تا در صورت نیاز بتواند خودش را به پرواز برساند. البته این موقعیت هم موقتی است. اما باید منتظر بماند تا زمان پرواز برسد.

زندگی خصوص خلبانان

اکثر خلبانان ممکن است در زمان “حالت شیفت” در یک شهر دیگر زندگی کنند. مطمئن باشید آنها بیشتر از خانواده هایشان اذیت می شوند. او مجبور است با همکاران دیگر تمام طول روز را سپری کند، سر و صدای زیادی را تحمل کند و با خلق و خوی متفاوت دیگران کنار بیاید. آن هم دور از خانه… این قطعا زندگی ایده آلی نیست.

در خطوط

پس از چند ماه “حالت شیفت” خلبانان یک برنامه پروازی دریافت می کنند. یعنی زمان پرواز و تعطیلات آنها را مشخص می کنند. خلبانان جوان و تازه کار باید شب ها، آخر هفته ها و شیفت هایی که خلبان ارشد حاضر نیست، پرواز کنند. این شرایط هم موقتی است و بستگی به این دارد که خلبانان دیگر چه زمانی بازنشسته شوند و خلبانان جدید استخدام گردند.

امن ترین سال در سفرهای هوایی
ادامه مطلب

زندگی خصوصی خلبانان

حتی خلبانان خطوط چالش های خاص خود را دارند. این شغل می تواند از لحاظ جسمی و روحی خسته کننده باشد. خلبانان مسئولیت جان صدها نفر را بر عهده دارند و باید برای ایمنی بیشتر پرواز تصمیمات مهمی اتخاذ کنند. سفر در بین مناطق زمانی مختلف و رژیم های سخت فرودگاهی باعث می شود بدن آنها به سرعت خسته شود.

زندگس خصوصی خلبانان

به نظر شما در چنین شرایطی فشار اعضای خانواده روی آنها تا چه اندازه می تواند منطقی باشد؟ خلبانان نیز مانند دیگر افراد زندگی خصوصی دارند و به اندازه کافی از اضطراب و نگرانی برای همسر و فرزندان خود که از آنها دور هستند، رنج می برند. حسادت می تواند نقش مهمی در ازدواج خلبانان ایفا کند. رابطه دوستانه با اعضای کابین و خدمه پرواز غیر همجنس می تواند به شدت برای همسر حسادت برانگیز باشد.

رفت و آمد

رفت و آمد بین خانه و محل کار بخشی از کار خلبانان محسوب می شود. به این معنی که خلبان باید قبل از شروع برنامه پرواز کند. این پرواز را خلبان در زمانی که به خودش اختصاص دارد انجام می دهد و اغلب یک روز به شروع برنامه سفر خلبان اضافه می کند. سپس آنها باید به خانه سفر کنند و یک روز به پایان برنامه سفرشان اضافه کنند. وقتی یک خلبان به خانه می رسد اصلا دوست ندارد از خانه بیرون بیاید. از این رو به ندرت پیش می آید که به فکر مسافرت خانوادگی در هفته تعطیل خود باشد.

زندگی خصوصی خلبانان

اما خلبان ارشد می تواند برنامه ای مطابق با میل خود پیشنهاد دهد. این امکان برایش وجود دارد که کریسمس را در کنار خانواده بماند و در مناسبت های مهم خانوادگی شرکت کند.

اوقات فراغت در زندگی خصوصی خلبانان

اگر با وجود تعطیلات از دست رفته، حسادت و دیگر مشکلات، زندگی زناشویی یک خلبان بتواند مطابق با برنامه زندگی و کاری او تا این مرحله دوام بیاورد، شاید و شاید رنگ آرامش را ببیند. خلبان ارشد کنترل بیشتری روی برنامه پروازی خود دارد و می تواند زمان کافی در اختیار خانواده قرار دهد. بعلاوه، با افزایش سن و تجربه، حقوق خلبانان بیشتر می شود.

زندگی خصوصی خلبانان

همانطور که خواندیم عوامل بسیاری زندگی خصوصی خلبانان را تحت تاثیر قرار می دهد. زندگی خلبان چالش برانگیز و پر از هیجان است. اما این طور که پیداست همسر خلبان بودن کار هر کسی نیست. درک شیوه زندگی و خلق و خوی یک خلبان تازه اول راه است.

زندگی خصوصی خلبانان

بالاخره او یک خلبان است…

نظرات کاربران

 1. سلام. وقتی سالها پیش فیلم عباس بابایی ( شوق پرواز) را می دیدم، از خدا خواستم خودم معلم شوم و همسر خلبان. مثل عباس بابایی و همسرش. الان من خودم معلم شدم. ان شاءالله همه جوان ها خوشبخت شوند. آمین

 2. من سالهاست در این حرفه مشغول به کارم،البته مسافر بری نیستم و دانشکده افسری خلبانی درس میخونم.زندگی بادخلبان ها کلا سخته زندگی با خلبان نظامی به علت رفتن ماموریت ها بیرون مرزی و نظامی سخت تره.من خودم الان نزدیک سی سالمه ولی مجرد هستم و هنوز نتونستم ازدواج کنم بخاطر شرایط کاریم

 3. سلام خدمت شما!
  من عبدالوهاب مجیدی هستم در کشور افغانستان زندگی میکنم.
  من از دوران کودکی علاقه زیاد به خلبان شدن داشتم و با گذشت هر روز این علاقه من بیشتر و بیشتر می شد.
  اکنون من دوره دانشگاه را تا درجه لیسانس از دانشکده اقتصاد در یکی از دانشگاه های معتبر دولتی در افغانستان به پایان رسانیده ام و هنوز هم به خلبان شدن علاقه بسیار زیاد و شدید دارم و برای رسیدن به این رویای خود بسیار جدی هستم و حاضرم برای به حقیقت پیوستن این رویایی خود هر بهای را پرداخت کنم تا رویای که همیشه در قلب داشتم را به حقیقت مبدل بسازم .
  اگر شما درین زمینه من را کمک کنید تا آخر عمرم مدیون تان خواهم بود.

 4. امید وارم همسر اینده من ادم وفا داری نسبت به من باشه وگرنه مرد بخواد خیانت کنه براش فرقی نداره خلبان باشه یا ملوان، معلم دبستان باشه یا استاد دانشگاه، رئیس فلان سازمان باشه یا یه ادم بیکار

 5. سلام مرضیه جان، من همسر یک خلبان هستم اونجوری که فکر و تصور میکنی نیست مخصوصا اگر شوهرت از نظر ظاهری خوب باشه و خودتم حساس باشی. دائم در زندگیت دچار چالش و استرس و نگرانی هستی ضمن اینکه کم با همسرت هستی و تمام مواقعی که بهش نیاز داری و باید حضور داشته باشه کلا نیست.
  خیلی باید قوی باشی که بتونی دووم بیاری

 6. سلام من یه خاستگار دارم که دارن دورهای خلبانی تجاری رو میگذرونن .ایشون زمانی که از عشقشون به پرواز گفتن و از اینکه حتی اگر قراره جونشون رو بدن دوست دارن در این راه باشه خیلی خوشم امد که اینقدر به شغلشون عشق دارن.من خودم دانشجوی روان شناسی هستم برام یکم سخته که همسرم بخواد با نامحرم خوشروبشر داشته باشه و دوست دارم همون جور که به شغلش عشق می ورزه به زندگیش هم عشق بورزه .وقتی دیدم ایشون عاشق زندگی هستن از رویاهاشون گفتن که دوست دارن خونه حیاط دار داشته باشن و از دختر بچه ها چقدر خوششون میاد و دلشون برای بچه ها قلنج میره متوجه شدم مردی هستن که به زندگی عشق بورزن با این وجود میخوام بدونم خلبانان تجاری تا چه قدر وقت دارن که با خانوادشون وقت بگذرونن از اون دخترایی نیستم که دنبال رمانتیک بازی و عاشقانهای رمانتیک باشم ولی توجه و محبت از طرف شریک زندگی مهم هست.همین که یه زنگ بزنه و صحبت کنه حتی پشت تلفن هم که شده عشق و محبتشونو به زبون بیارن یه دلگرمی خیلی خوبی میده. از اونجایی که شخصیت خودمو میدونم متوجه هستم که توی زندگی وابستگی به همسر و بچهام پیدا میکنم با این وجود میخوام راهنمایی بگیرم که بدونم و مطمعن باشم که میتونم با این شرایط ایشون کنار بیام یا نه الان حس میکنم چون بهشون علاقه دارم میتونم شرایط رو تحمل کنم ولی اگر از طرف ایشون محبتی نبینم خوب قطعا نمیشه اینجور شرایط رو تحمل کرد

 7. خودم خواستم خلبان بشم قسمت نشد ولی همسرم باید خلبان باشه حتما

 8. سلام من همسر خلبان میخام