سفر در زمان

پرواز در سال 2018 و فرود در سال 2017

کل : 4

میانگین : 4

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲ بهمن ۱۳۹۶

آیا سفر در زمان واقعیت دارد؟

سفر در زمان از گذشته های دور تاکنون همواره رویای هر یک از ما بوده است؟ اما آیا به راستی می توان در زمان سفر کرد؟ آیا می توانیم به گذشته بازگردیم یا به سمت آینده پیش رویم؟

سفر در زمان

در این مطلب با سفرمی همراه باشید تا ببینیم سفر در زمان چگونه اتفاق می افتد؟

سفر در زمان؛ پرواز در سال 2018 و فرود در سال 2017

سفر در زمان

یک پرواز متعلق به شرکت هواپیمایی هاوایی (Hawaiian Airlines) در اول ژانویه 2018 نیوزلند را به مقصد هونولولو ترک کرد؛ اما در کمال تعجب و به خاطر اختلاف زمانی منطقه در سال 2017 در خاک هاوایی به زمین نشست. این موضوع تا حد زیادی موجب نگرانی برخی از ناظران درباره ثبات در محدوده فضازمان شده است.

حال برای درک بهتر موضوع به شما می گوییم فضازمان چیست.

در دانش فیزیک، فضازمان عبارت است از یک مدل ریاضی که زمان و فضا را به صورت درهم‌تنیده و به عنوان یک کمیت پیوسته با یکدیگر ترکیب می‌کند. بر اساس فرضیات مفهوم فضای اقلدیسی، جهان، سه بعد مکانی و یک بعد زمانی مستقل از هم دارد. در فضا-زمان سه بعد فضا و یک بعد زمان درهم ادغام می‌شوند و یک محیط پیوستهٔ چهار بعدی را ایجاد می‌کنند. با ترکیب فضا و زمان و ایجاد یک محیط خمیده واحد، فیزیکدان‌ها توانسته‌اند تئوری‌های فیزیک را هم در سطح کیهانی  و هم در بعد اتمی ساده‌سازی کنند.

یکی از شرکت های خبرگزاری مستقر در لس آنجلس اعلام کرد: در شب سال نو 2018 (31 دسامبر) پرواز HAL446 که قرار بود اوکلند نیوزلند را در ساعت 11:55 دقیقه شب به وقت محلی ترک کند، با 10 دقیقه تاخیر بلند شد.

3 اصل مهم برای شاد بودن
ادامه مطلب

ایرلاین هاوایی

این بدان معناست که هواپیما در ساعت 12:05 نیمه شب و در تاریخ 1 ژانویه 2018 نیوزلند را ترک کرده است. اما با توجه به اختلاف زمانی که بین اوکلند و هونولولو وجود دارد، این پرواز در ساعت 10:15 دقیقه صبح روز قبل یعنی تاریخ 31 دسامبر 2017 در هاوایی فرود آمده است..

ایرلاین هاوایی

آیا می توان نام این رویداد را سفر در زمان گذاشت؟

زمان هونولولو 10 ساعت از ساعت گرینویچ عقب تر است (GMT-10) ؛ این در حالیست که زمان اوکلند  13 ساعت از ساعت گرینویچ جلوتر می باشد (GMT+13) . در نتیجه با اینکه پرواز از اوکلند به هونولولو تنها 8 ساعت و نیم طول می کشد، اما این دو شهر 23 منطقه زمانی از هم فاصله دارند. این موضوع به خوبی می تواند روند سفر در زمان را توضیح دهد.

صفحه توییتر سوئینی، یک خبرنگار لس آنجلسی پس از بارگزاری این مطلب، مانند بمب منفجر شد. این توئیت بیش از 9000 بار به اشتراک گذاشته شده و 19000 لایک گرفته است.

این تاخیر 10 دقیقه ای باعث شد مسافران این پرواز سال 2018 را دوبار جشن بگیرند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل آنلاین به سفرمی، حامی گردشگری در ایران مراجعه کنید.

نظرات کاربران

  1. safha khile hale ast ba matalib broz shuda

  2. واقعا عجیب و غریبه ☺☻
    یعنی با این حساب اشخاص توی اون هواپیما خبر داشتن که تو اون روز چه اتفاقاتی قراره بیفته دیگه ؟! چون اون روز رو یه بار دیدن !
    واقعا عجیبه …