سفر در زمان

پرواز در سال ۲۰۱۸ و فرود در سال ۲۰۱۷

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲ بهمن ۱۳۹۶

آیا سفر در زمان واقعیت دارد؟

سفر در زمان از گذشته های دور تاکنون همواره رویای هر یک از ما بوده است؟ اما آیا به راستی می توان در زمان سفر کرد؟ آیا می توانیم به گذشته بازگردیم یا به سمت آینده پیش رویم؟

سفر در زمان

در این مطلب با سفرمی همراه باشید تا ببینیم سفر در زمان چگونه اتفاق می افتد؟

سفر در زمان؛ پرواز در سال ۲۰۱۸ و فرود در سال ۲۰۱۷

سفر در زمان

یک پرواز متعلق به شرکت هواپیمایی هاوایی (Hawaiian Airlines) در اول ژانویه ۲۰۱۸ نیوزلند را به مقصد هونولولو ترک کرد؛ اما در کمال تعجب و به خاطر اختلاف زمانی منطقه در سال ۲۰۱۷ در خاک هاوایی به زمین نشست. این موضوع تا حد زیادی موجب نگرانی برخی از ناظران درباره ثبات در محدوده فضازمان شده است.

حال برای درک بهتر موضوع به شما می گوییم فضازمان چیست.

در دانش فیزیک، فضازمان عبارت است از یک مدل ریاضی که زمان و فضا را به صورت درهم‌تنیده و به عنوان یک کمیت پیوسته با یکدیگر ترکیب می‌کند. بر اساس فرضیات مفهوم فضای اقلدیسی، جهان، سه بعد مکانی و یک بعد زمانی مستقل از هم دارد. در فضا-زمان سه بعد فضا و یک بعد زمان درهم ادغام می‌شوند و یک محیط پیوستهٔ چهار بعدی را ایجاد می‌کنند. با ترکیب فضا و زمان و ایجاد یک محیط خمیده واحد، فیزیکدان‌ها توانسته‌اند تئوری‌های فیزیک را هم در سطح کیهانی  و هم در بعد اتمی ساده‌سازی کنند.

یکی از شرکت های خبرگزاری مستقر در لس آنجلس اعلام کرد: در شب سال نو ۲۰۱۸ (۳۱ دسامبر) پرواز HAL446 که قرار بود اوکلند نیوزلند را در ساعت ۱۱:۵۵ دقیقه شب به وقت محلی ترک کند، با ۱۰ دقیقه تاخیر بلند شد.

ایرلاین هاوایی

این بدان معناست که هواپیما در ساعت ۱۲:۰۵ نیمه شب و در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۸ نیوزلند را ترک کرده است. اما با توجه به اختلاف زمانی که بین اوکلند و هونولولو وجود دارد، این پرواز در ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه صبح روز قبل یعنی تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷ در هاوایی فرود آمده است..

ایرلاین هاوایی

آیا می توان نام این رویداد را سفر در زمان گذاشت؟

زمان هونولولو ۱۰ ساعت از ساعت گرینویچ عقب تر است (GMT-10) ؛ این در حالیست که زمان اوکلند  ۱۳ ساعت از ساعت گرینویچ جلوتر می باشد (GMT+13) . در نتیجه با اینکه پرواز از اوکلند به هونولولو تنها ۸ ساعت و نیم طول می کشد، اما این دو شهر ۲۳ منطقه زمانی از هم فاصله دارند. این موضوع به خوبی می تواند روند سفر در زمان را توضیح دهد.

صفحه توییتر سوئینی، یک خبرنگار لس آنجلسی پس از بارگزاری این مطلب، مانند بمب منفجر شد. این توئیت بیش از ۹۰۰۰ بار به اشتراک گذاشته شده و ۱۹۰۰۰ لایک گرفته است.

این تاخیر ۱۰ دقیقه ای باعث شد مسافران این پرواز سال ۲۰۱۸ را دوبار جشن بگیرند.

 

نظرات کاربران

  1. masih says:

    safha khile hale ast ba matalib broz shuda

  2. Tourist says:

    واقعا عجیب و غریبه ☺☻
    یعنی با این حساب اشخاص توی اون هواپیما خبر داشتن که تو اون روز چه اتفاقاتی قراره بیفته دیگه ؟! چون اون روز رو یه بار دیدن !
    واقعا عجیبه …