شاترونجایا

معابد شاترونجایا مکه ی جِینیان هند

کل : 1

میانگین : 1

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

معبد شاترونجایا مکه ای برای پیروان آئین جِین

معبد شاترونجایا یک بنای بی نظیر است. همانطور که مکه بزرگترین و مهم ترین عبادتگاه مسلمانان محسوب می شود، معبد شاترونجایا هم برای پیروان آئین جین بسیار مقدس است. اکثر ادیان دارای عبادتگاه های حماسی هستند تا عابدین بتوانند در آنجا خلوت کرده و با خدای خودشان راز و نیاز کنند و جایگاهشان را در بهشت محکم کنند. معبد شاترونجایا به عنوان زیارتگاه مقدس جِینیان بسیار حماسی ساخته شده است.

شاترونجایا

در ادامه مطلب با سفرمی همراه باشید….

حال بیایید نگاهی به آئین جِین بیاندازیم:

آئین جِین مانند هندوئیسم و آئین بودایی، از تنها مذاهب زنده هند باستان به شمار می رود. آئین جِین یکی از مذاهب عجیب و غریب می باشد که بین قرون 5 تا 7 قبل از میلاد در کشور هند متولد شده است. این دین بر پایه سنت اهیسما (پرهیز از آزار هر گونه جانداری) بنا شده و هدفش فراهم کردن مسیری به سمت پاکسازی روحانی و رستگاری است.

آئین جین

واژه جین از لغتی در زبان سانسکریت می آید و به معنای فتح کردن می باشد. اما این فتح کردن در نفس انسان اتفاق می افتد و اشاره به جنگ درونی علیه نفسانیات، شهوات وحواس بدنی دارد. راهبان آئین جین معتقدند که پیروی از این دین آنها را به پاکسازی روح و یا رستگاری می رساند.

هند

آئین جین یک مذهب کوچک است و تعداد پیروان آن در هند و به طور کلی دیگر نقاط جهان به بیش از 4 میلیون نفر می رسد. همانطور که گفتیم اعتقاد اولیه آئین جین “عدم خشونت” است. آنها معتقدند که حیوانات و گیاهان هم مانند انسان ها دارای روح هستند و باید با آنها به مساوات و خوبی رفتار شود. اگر چه آنها خدایان یا شخصیت های روحانی ندارند اما با قاعده اصل تناسخ، دوباره از نو زنده می شوند و امیدوار هستند تا در نهایت از چرخه حیات آزاد شوند و در یک دنیای ابدی به زندگی بازگردند.

از برج لندن چه میدانید؟
ادامه مطلب

ویژگی های معبد شاترونجایا

معابد تپه ای شاترونجایا (Shatrunjaya Hill) که شِترونجایا (Shetrunjaya) هم خوانده می شود، به شکل تپه هایی بر فراز شهر پالیتانا (Palitana) و ایالت گجرات (Gujarat) در غرب هندوستان واقع شده اند. از این رو، به “معابد پالیتانا” هم معروف هستند. معابد پالیتانا در کنار سواحل رودخانه شترونجی (Shetrunji) و در ارتفاع 164 فوت (50 متر) بالاتر از سطح دریا بنا شده اند.

شاترونجایا

این زیارتگاه مقدس مجموعه بسیار پیچیده ای است که بیش از 1000 معبد را در دل خود جای داده است و زائران تنها می توانند با بالا رفتن از 4000 پله به این معابد دسترسی پیدا کنند. معابد شترونجایا چشم انداز وسیعی را در بر گرفته اند و  زائران برای انجام مناسک و مراسم های مذهبی شان راه و روش سختی در پیش دارند. زیرا آئین جین یک مذهب زاهدانه و مرتاضانه به شمار می رود.

شاترونجایا

زائران برای بالا رفتن از 3950 پله باید سه ساعت زمان صرف کنند. افراد مسن باید یک دُلی (dholi)–نوعی تخت که توسط مردان قوی تا بالای تپه حمل می شود- اجاره کنند. پیروان آئین جین باید در طول زندگی خود 99 بار تا بالای قله صعود کنند.

تیرتانکارا

در زمان عبادت، جینیان زمین را با جارو تمیز می کنند و کفش هایشان را در می آورند تا قبل از نشستن باعث کشته شدن هیچ موجود زنده ای نشوند. سپس، زائران سفید پوش و راهبه ها متون مقدسی را که توسط مجسمه های تیرتانکارا (Tirthankaras)- که شبیه مجسمه های عریان بودایی هستند- محصور شده است را می خوانند.

حوادثی که ثابت می کند سفر در زمان واقعیت دارد...
ادامه مطلب

ساختمان معابد شاترانجایا

شاترونجایا

همانطور که گفتیم اصل عدم خشونت از اهداف اولیه آئین جین است و این اصل در نوع ساختار معابد نیز به چشم می خورد. هیچ یک از معابد با عاج یا خاک رس ساخته نشده است. زیرا در این معابد جانوران ریز و حشرات زندگی می کنند. در عوض، تمام معابد –که قدیمی ترین آنها متعلق به قرن یازده می باشد- از سنگ مرمر و برنز ساخته شده اند.

تفاوت های مهم بین آئین هندوان و جینیان

یک تفاوت اساسی بین آئین های هندوان و جینیان وجود دارد. اکثر جینی ها آئین شراوا یا مناسک پس از مرگ را انجام نمی دهند. این مراسم را هندوها برای تاثیر گذاشتن روی انتقال روح متوفی از یک ساحت وجودی به یک ساحت دیگر برگزار می کنند.

شاترونجایا

این آداب و مناسک از آنجایی که مخالف دیدگاه های جینی درباره جیوا و کارکرد کارما هستند، از سوی رهبران و آموزگاران جینی به شدت مورد انتقاد قرار گرفته اند. از این رو، جینی ها از باب تشریفات، مرده های خود را می سوزانند و ممکن است “پوجا” یا یادبودی هم در معبد بگذارند. اما در همانجا چرخه حیات رسمی پایان می پذیرد.

شاترونجایا

حتی اگر در جایی شیوه عمل هندویی از طرف جینی ها پذیرفته شده باشد، حتما یک علامت ویژه که نشان دهنده تفکر ارتدکسی می باشد، بر جای مانده است.

مهم ترین ایام مقدس دین جینی

مهم ترین ایام مقدس دین جینی “پاریوشانا” می باشد که به مدت هشت روز در فرقه (شوتامبارا) یا ده روز در فرقه (دیگامبارا) در ماه های “شروانا” و “بهادراپادا” (ماه های اوت، سپتامبر یا شهریور و مهر) برگزار می شود.

7 ترفند کلاهبرداری هتل ها
ادامه مطلب

شاترونجایا

در این زمان راهبان و راهبه ها در فصل باران و در خلوتگاه ها به سر می برند. در این دوره، توده عوام جینی سعی می کنند تا بر طبق الگوی مرتاضان به روزه گرفتن و ریاضت بپردازند و اوقات خویش را با رهبران رهبانی صرف کنند.

آدرس معابد شاترونجایا

شاترونجایا

معابد شاترانجایا در 215 کیلومتری شهر احمدآباد و 50 کیلومتری باونگر (Bhavnagar) در جنوب ایالت گجرات هند واقع شده اند.

 

 

نظرات کاربران