چرا هواپیما سفید رنگ است

آیا می دانید علت سفید رنگ بودن هواپیما چیست؟

کل : 22

میانگین : 3.55

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲ بهمن ۱۳۹۶

چرا هواپیما سفید رنگ است؟

هنگامیکه به هواپیمای در حال پرواز بالای سرتان در آسمان خیره می شوید، یا زمانیکه در فرودگاه در حال سوار شدن بر هواپیما هستید، تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا تقریبا اکثر هواپیماها سفید رنگ هستند؟

البته هریک از ایرلاین ها نام برند و لوگوی خود را بر روی هواپیما ترسیم می نمایند، اما بیشترین قسمت هواپیما با رنگ سفید رنگ آمیزی می شود. این امر کمی عجیب به نظر می رسد، اما آیا دلیلی علمی برای سفید رنگ بودن هواپیما وجود دارد؟

 

آیا می دانید چرا هواپیما را با رنگ سفید، رنگ می کنند؟

در این مطلب با سفرمی همراه باشید تا به علت سفید رنگ بودن هواپیما پی ببریم…

رنگ روشن، نور خورشید و تابش اشعه ی خورشید را منعکس می کند و این امر موجب می شود زمانیکه هواپیما در حال پرواز است کابین هواپیما خنک نگاه داشته شود. به گفته ی پروفسور جان هانسمن استاد هوافضا، در واقع رنگ سفید هواپیما همانند کرم ضد آفتاب عمل می کند.

چرا هواپیما سفید رنگ است

چرا اغلب هواپیماها سفید رنگ هستند؟

رنگ سفید هواپیما، رنگ طبیعی آن نیست. برای رنگ آمیزی یک هواپیما، شرکت های هواپیما سازی بیش از 65 گالن رنگ مصرف می کنند. اما علت استفاده از رنگ سفید برای بدنه ی هواپیما چیست؟

مزیت حرارتی و محافظتی سفید رنگ بودن هواپیما

علت اصلی اینکه چرا هواپیماها با رنگ سفید یا روشن رنگ می شوند، انعکاس نور خورشید و به حداقل رساندن حرارت و هر گونه آسیب احتمالی از تابش نور خورشید است. به طور مثال در یک روز آفتابی اگر شما لباس تیره رنگ بر تن داشته باشید بیشتر از زمانیکه که لباس با رنگ روشن بر تن داشته اید احساس گرما می کنید. هواپیمای خنک تر به معنای صرف انرژی و هزینه ای کم تر برای خنک کردن هواپیما است. اما هدف از رنگ کردن هواپیما با رنگ سفید تنها صرف جویی در هزینه ها نیست.

مهم ترین دلیل استفاده از رنگ روشن در هواپیما حفاظت از مواد پلاستیکی یا کامپوزیت به کار رفته در آن از اشعه ی نور خورشید است. فیبر کربن، فایبر گلاس و غیره… قطعاتی هستند که در قسمت دماغه ی هواپیما به کار برده می شوند؛ این قطعات باید تحت محافظت باشند، چرا که رادار در پشت آن ها قرار گرفته است. از این جهت، معمولا با رنگ سفید و یا خاکستری روشن رنگ آمیزی می شوند.

چرا هواپیما سفید رنگ است

علت دیگر سفید رنگ بودن هواپیما این است در گذر زمان دچار زنگ زدگی می شود. اگر هواپیما را با رنگ قرمز، رنگ آمیزی کنند پس از مدتی زمانیکه در معرض تابش نور خورشید و شرایط محیطی قرار گیرد، به علت زنگ زدگی رنگ خود را از دست می دهد.

همچنین هواپیماهای رنگی با هر بار پرواز در ارتفاع بالا دچار رنگ پریدگی می شوند و رنگ آمیزی مجدد آن ها هزینه بر است. اما در رنگ سفید تغییر زیادی حاصل نمی شود.

چرا هواپیما سفید رنگ است

 

اگر هواپیما را رنگ نکنند چه اتفاقی می افتد؟

برخی از ایرلاین ها در گذشته سعی می کردند از هیچ رنگی استفاده نکنند. به طور مثال امریکن ایرلاینز برای مدتی طولانی هواپیماهایش را رنگ آمیزی نمی کرد و بدنه ی هواپیما فاقد محافظ بود؛ با این وجود سودی هم برای ایرلاین نداشت. مشکل اینجاست که بعد از مدتی با گذر زمان بدنه ی هواپیما لکه دار می شود و کم کم از بین می رود. بنابراین، ایرلاین هر چند وقت یک بار برای پولیش کشیدن آن مجبور به صرف وقت و هزینه می شود. به همین علت است که امروزه همه ی ایرلاین ها از رنگ روشن برای رنگ آمیزی هواپیما استفاده می کنند.

چرا هواپیما سفید رنگ است

 

بررسی آسان تر ترک ها و فرو رفتگی ها بر روی بدنه ی هواپیما

به دلایل امنیتی بدنه ی هواپیماها به طور مرتب مورد بررسی قرار می گیرند تا اگر احتمالا ترک، فرو رفتگی و یا مشکلی دارد سریع برطرف گردد. برای روئیت ترک ها، فرو رفتگی ها و هر گونه آسیب احتمالی در بدنه ی هواپیما، هیچ رنگی بهتر از سفید نمی باشد. همیشه ترک ها تیره تر از رنگ سفید نمایان می شوند. علاوه براین، رنگ سفید زنگ زدگی ها و نقاط نشت روغن و سوخت را بهتر نشان می دهد. مهم تر از همه اینکه، هواپیماهای سفید رنگ در صورت بروز سانحه ی سقوط به ویژه در شب و یا در آب های دریا آسان تر قابل مشاهده هستند.

چرا هواپیما سفید رنگ است

در نتیجه رنگ سفید، هواپیما را از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما محافظت می کند. همچنین بررسی ترک ها و آسیب ها را آسان می سازد. رنگ سفید کمک می کند فرو رفتگی های بدنه ی هواپیما قابل مشاهده باشند و مهم تر از همه از لحاظ هزینه مقرون به صرفه می باشد. اگر ایرلاین قصد فروش هواپیما را داشته باشد، هواپیمای سفید را راحت تر و با قیمت بهتری نسبت به هواپیماهای رنگی می تواند به فروش برساند.
http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

نظرات کاربران

  1. کاظم غلامی says:

    هواپیما حتما سقوط میکند