علت وقوع توربولانس یا چاله ی هوایی در پرواز چیست؟

آیا می دانید علت وقوع توربولانس یا چاله ی هوایی در پرواز چیست؟

کل : 2

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

توربولانس یا چاله ی هوایی چیست؟

توربولانس یا چاله هوایی جریان شدید هوا به سمت پایین در هنگام پرواز هواپیما است. می توان گفت توربولانس همانند دست اندازی است که وقتی هواپیما با آن برخورد می کند دچار تکان های شدید می‌ شود.

گزارشات مرتبط به جراحات و آسیب های ناشی از چاله هوایی یا توربولانس (turbulence) موجب وحشت برخی از مسافران شده است. اما بهتر است بدانید که این چاله های هوایی خطری برای شما ندارد و نیازی نیست که پرواز بعدی خود را کنسل کنید. ما با برخی از خلبانان و متخصصان هواپیمایی در ارتباط با توربولانس و خطرات ناشی از آن صحبت کرده ایم تا حقایقی را در مورد علت ایجاد این چاله های هوایی کشف کنیم. در ادامه با سفرمی همراه باشید تا با توربولانس و علت وقوع آن آشنا شوید…

علت وقوع توربولانس یا چاله ی هوایی در پرواز چیست؟

 

آیا توربولانس موجب سقوط هواپیما می شود؟

علیرغم اینکه چاله های هوایی در پرواز عاملی برای ایجاد احساس ناراحتی و ترس است ولی جایی برای نگرانی وجود ندارد. توربولانس تنها یک آشفتگی است که به علت باد شدید، رعد و برق، نزدیکی به کوه ها و عواملی از این قبیل ایجاد می گردد. وقوع توربولانس، دشمن مسافران، قابل پیش بینی نمی باشد. چاله هوایی دقیقا همانند طوفانی ناگهانی است که حین سفر با خودرو در جاده ما را غافلگیر می کند و چاره ای جز اینکه از آن عبور کنیم نداریم.

با این وجود داستان هایی از این قبیل هنوز در وجودمان ایجاد ترس می کند. برای نمونه به گزارش نیویورک تایمز، در اواخر ماه دسامبر، پرواز ایرکاندا از تورنتو به شانگهای به طور ناگهانی با چاله های هوایی مواجه شد که موجب تکان های شدید در هواپیما شد و ماسک های اکسیژن افتادند و آشفتگی زیادی در هواپیما به وجود آمد که موجب زخمی شدن 21 نفر از مسافران گردید.

چرا باید تا زمانی که مجرد هستید سفر کنید!
ادامه مطلب

علت وقوع توربولانس یا چاله ی هوایی در پرواز چیست؟

 

  1. توربولانس یا چاله های هوایی کاملا بی خطر هستند

توربولانس در پرواز نسبتا شایع است و معمولا خطری ندارد. اما در حین پرواز باعث ایجاد ناراحتی می شود. چاله های هوایی دارای درجات و انواع مختلفی است: جریان های ناشی از رعد و برق به سمت بالا و یا پایین، جریان های حرارتی، توربولانس هوای صاف ناشی از سرعت زیاد تغییر جهت و سرعت باد.

علت وقوع توربولانس یا چاله ی هوایی در پرواز چیست؟

 

  1. آسیب های ناشی از توربولانس به ندرت اتفاق می افتد

به گفته ی اداره ی هواپیمایی فدرال، تقریبا سالانه 58 نفر از مسافران هوایی در اثر وجود چاله های هوایی حین سفر با هواپیما مجروح می شوند. دو سوم از این آمار مهمانداران و مسافرانی هستند که کمربند ایمنی خود را نبسته اند. به این معنا که حدود 20 مسافر از میان 800 میلیون مسافری که در ایالات متحده امریکا سالانه سفر می کنند در اثر توربولانس دچار آسیب دیدگی می شوند. این آسیب دیدگی ها معمولا در ارتفاع بیش از 30 هزار پا رخ می دهد.

توربولانس یا چاله ی هوایی چیست؟

 

  1. خلبانان می دانند چه زمانی توربولانس اتفاق می افتد

در بسیاری از موارد خلبان ها پیش از وقوع چاله های هوایی اطلاع می یابند و می توانند علامت بستن کمربند ایمنی در بالای صندلی مسافران را روشن نمایند. همچنین خلبانان پیش از پرواز می توانند توسط گزارشات خلبان هایی که پیش از آن ها در آن مسیر پرواز کردند، وضعیت آب و هوا پیش از پرواز و رادار کابین از وضعیت مسیر پروازی مطلع شوند.

خلبانان می دانند چه زمانی توربولانس اتفاق می افتد

 

  1. توربولانس هوای صاف

توربولانس هوای صاف از خطرناک ترین نوع چاله های هوایی است. چاله های هوایی در هوای صاف زمانی ایجاد می شوند که آسمان کاملا صاف، بدون ابر و با دید کامل است. بنابراین چاله ی هوایی توسط رادار قابل پیش بینی نیست و کاملا خلبان، خدمه ی پرواز و مسافران را غافلگیر می کند. این امر موجب می شود سرنشینان هواپیما زمان کافی برای بازگشت به صندلی و بستن کمربند ایمنی نداشته باشند. جای تعجبی نیست که بیشتر آسیب های ناشی از توربولانس در هوای صاف رخ می دهد.

همه چیز درباره ساعت نجومی پراگ
ادامه مطلب

علت وقوع توربولانس یا چاله ی هوایی در پرواز چیست؟

 

  1. افزایش روز افزون توربولانس هوای صاف

بر اساس گفته ی دانشمندان، میزان وقوع چاله ی هوایی به علت گرمایش جهانی افزایش یافته است. بنابراین خود را برای  پرواز با چاله های هوایی زیاد و تکان های مکرر آماده کنید.

توربولانس یا چاله ی هوایی چیست؟

 

  1. توربولانس باعث سقوط هواپیما نمی شود

مهم نیست چقدر شدت توربولانس زیاد باشد، در هر حال موجب سقوط هواپیما نمی شود. هواپیماها طوری طراحی و مهندسی شده اند که این چاله های هوایی و تکان ها تاثیری در ایمنی پرواز نمی گذارند.

مقابله با توربولانس

 

  1. خلبان ها برای مقابله با توربولانس آموزش های لازم را گذرانده اند

برای پیشگیری از چاله های هوایی، خلبان ها با دقت الگوهای آب و هوایی را بررسی می کنند، از پیش برنامه ریزی می کنند، و بهترین مسیر پروازی را پیش از پرواز انتخاب می کنند. چاله های هوایی غیر قابل اجتناب هستند اما خلبان های با مهارت می توانند با آن ها مقابله کنند.

3. خلبانان می دانند چه زمانی توربولانس اتفاق می افتد

 

  1. پیروی از نشانه ی هشدار بستن کمربند ایمنی ضروری است

به علت افزایش چاله های هوایی تنها راه پیشگیری از آسیب دیدگی به علت توربولانس، بستن کمربند ایمنی است. توصیه می شود تا زمانی که چراغ بستن کمربند ایمنی هواپیما روشن است در صندلی خود بمانید و کمربند را باز نکنید.

پیشگیری از وقوع توربولانس یا چاله ی هوایی در پرواز

این راهکار خیلی ساده، اما در عین حال کاربردی است.

علت وقوع توربولانس یا چاله ی هوایی در پرواز چیست؟

 

  1. صندلی خودرو در هواپیما نیز قابل استفاده است

کودکانی که در هواپیما در آغوش مادر یا پدر نگاه داشته می شوند بیش از باقی مسافران در معرض آسیب هستند. تکان شدید و ناگهانی می تواند موجب پرت شدن کودک از آغوش شود. هیئت ایمنی حمل و نقل ملی چندی پیش درخواست داده تا قانونی وضع کنند در پرواز حتما نوزادان را در صندلی مخصوص کودکان قرار دهند.

حمل و نقل در تایلند چگونه است ؟
ادامه مطلب

علت وقوع توربولانس یا چاله ی هوایی در پرواز چیست؟

 

  1. به زودی قادر خواهیم بود با توربولانس مقابله کنیم

ایرلاین ها در حال آزمایش تکنولوژی نوینی هستند تا با توربولانس مقابله کنند و بتوانند پیش از وقوع، چاله های هوایی را تشخیص دهند. این تکنولوژی از لیزرهای اشعه ی ماورای بنفش برای ارسال پالس هایی در هوا، پیش از رسیدن هواپیما به توربولانس، استفاده می کند.

مقابله با توربولانس

بنابراین با توجه بر 10 مورد ذکر شده در بالا به این نتیجه می رسیم که توربولانس به هیچ وجه ایمنی پرواز را به خطر نمی اندازد، به شرط اینکه نکات ایمنی را رعایت کنید. پس دیگر جایی برای نگرانی و ترس از پرواز وجود ندارد.

نظرات کاربران