قدیمی ترین هواپیماها

قدیمی ترین هواپیماها ی دنیا

کل : 14

میانگین : 3.5

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۲ اسفند ۱۳۹۶

قدیمی ترین هواپیماها ی دنیا

زنده یا مرده؟ درست همانند برخی از افراد مشهور که چه باشند و یا نباشند هیچ زمان فراموش نمی شوند، برخی از هواپیماهای خاص نیز به سختی قابل فراموشی هستند. حال اگر هر یک از آن هواپیماها ی قدیمی وجود داشته باشند، آیا هنوز هم پرواز می کنند؟ متاسفانه اغلب این هواپیماها ی قدیمی غیر قابل استفاده هستند، اما برخی از این پرنده ها به لطف مهندسان حرفه ای حوزه ی هوانوردی تعمیر شده و هنوز پرواز می کنند. در ادامه به معرفی 5 مدل از قدیمی ترین هواپیماها می پردازیم. با سفرمی همراه باشید…

 

  1. آورو والکان (Avro Vulcan)

هواپیمای آورو والکان در سال 1940 طراحی شد و اولین پرواز خود را در سال 1952 انجام داد. آورو والکان یکی از 3 بمب افکن هایی است که قابلیت حمل بمب های هسته ای و موشک را برای نیروی هوایی سلطنتی در اواسط دهه ی 1950 داشت. چندین مدل مختلف از هواپیمای والکان تولید شده است اما لبه ی جلویی بال بزرگ آخرین مدل از هواپیمای والکان بی.2 آن را از هواپیماها ی قدیمی متمایز می سازد.

 

  1. هاوارد 500 (Howard 500)

هواپیمای هاوارد 500 یکی از قدیمی ترین هواپیماها ی اصلی تجاری جهان بشمار می رود. موتور دوقلوی شعاعی تحت فشار این هواپیمای قدیمی در اواخر دهه ی 1950 توسعه یافت. هواپیمای هاوارد 500 با عنوان حامل اختصاصی طراح مشهور هواپیما “دی هاوارد و اِد سورینگِن” (Dee Howard and Ed Swearingen) به بازار عرضه شد.

 

  1. گلاستر مِتیور (Gloster Meteor)

جنگنده ی گلاستر متیور اولین هواپیمای جنگی بریتانیا و تنها جتی بود که در جنگ جهانی دوم توسط متحدان فعالیت می کرد. این جنگده در عملیات جنگی محدودی به کار برده شده است. دوام هواپیمای گلاستر متیور موجب شد اختراع آقای فرانک ویت، صاحب انگلیسی تبار ایده ی موتور توربو جت در سال 1930 به اثبات برسد.

شرکت های معروف عطرسازی در جهان
ادامه مطلب

 

  1. میتسوبیشی اِی. 6 اِم. زیرو (Mitsubishi A6M Zero)

برای برهه ای از زمان، هواپیمای ژاپنی “زیرو” برترین حامل جنگی در جهان بشمار می رفت. این هواپیما در اوایل روزهای جنگ جهانی دوم نسبت مرگ و میر 12:1 را ایجاد کرد. میتسوبیشی جنگده با دارا بودن بال محکم، چرخ دنده ی وسیع فرود و کابین خلبان محصور یکی از مدرن ترین هواپیماها در دهه ی 40 بشمار می رفت. تا سال 1942 هواپیماهای جنگده ی توانمند تری تولید شدند و با الگوبرداری از آن ها توانستند ضعف های زیرو را شناسایی نمایند. پس از پایان جنگ، هواپیماهای زیرو در ماموریت های انتحاری کامیکرا مورد استفاده قرار می گرفتند.

 

  1. لاکهید جت استار (Lockheed JetStar)

لاکهید جت استار اولین هواپیمای جت تجاری دنیا و از قدیمی ترین هواپیماها بشمار می رود. این هواپیما توسط 4 موتور توربو جت تقویت یافته است و سپس به توربو فن Garret TFE731 ارتقا یافت. بین سال های 1957 و 1978 حدود 200 جت استار تولید شدند. این هواپیما ی قدیمی در اصل توسط لاکهید به منظور قراردادهای نظامی که هیچ گاه تحقق نیافتند تولید شد. لاکهید تصمیم گرفت پروژه را برای بازار هواپیماهای تجاری ادامه دهد، اما هواپیما با روی کار آمدن مدل های گلف استریم، لیارجت، فالکون و سسنا خیلی زود از رده خارج شد.

نظرات کاربران

  1. از زحمات شما ممنونم لطف کنید بیشتر در این مورد انتشار بدین

  2. هواپیماهای دیگه ایی هم هستن که از اینا قدیمی ترن
    مثل saab 17 که سال ۱۹۴۲ تولید شد