نوروز

جشن نوروز در کشورهای مختلف

کل : 15

میانگین : 4.13

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

جشن نوروز در کشورهای مختلف

نوروز، جشنواره ی بهاری سنتی ایرانیان است که با اولین روز بهار مصادف با 21 مارس شروع می شود. قدمت نوروز به قرن ششم قبل از میلاد می رسد و در کشورهای مختلف جشن گرفته می شود و با نام های متفاوتی از قبیل: (Novruz، Nowruz، Nooruz، Navruz، Nauroz، Nevruz) از آن یاد می شود. بسیاری از کشورهای جاده ابریشم مثل: افغانستان، آذربایجان، هند، ایران، عراق، قرقیزستان، قزاقستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان نوروز را جشن می گیرند. نوروز بیش از 3000 سال است که در ایران، آسیای مرکزی، قفقاز، آسیای غربی، حوضه دریای سیاه و بالکان به چشم می خورد.

نوروز

ویژگی مهمی که ایران را در دیگر کشورهای خاورمیانه ای جدا می کند، اصالت ایرانی است که در سنت، زبان، فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان کاملا پیداست. نوروز مهم ترین جشن و تعطیلات مردم ایران به شمار می رود و از این رو به شکل گسترده تری در کشور ما برگزار می گردد.

همچنین، نوروز یکی از مهم ترین روزها در تقویم زرتشتیان می باشد.

در ادامه مطلب با سفرمی همراه باشید…

جشن نوروز در کشور افغانستان

نوروز

نوروز به شکل وسیعی در کشور افغانستان جشن گرفته شده و به عنوان “روز کشاورز” از آن یاد می شود. مراسم نوروز در افغانستان معمولا دو هفته به طول می انجامد و در اولین روز سال نو در 21 مارس به اوج خود می رسد. آماده شدن برای جشن نوروز از چند روز قبل و بعد از چهارشنبه سوری شروع می شود.

حمل و نقل در تایلند چگونه است ؟
ادامه مطلب

نوروز در کشور آلبانی

نوروز

در کشور آلبانی، روز سلطان نوروزی (Sultan Nevruzit) به عنوان مهم ترین فرقه بکتاشیه (Bektashi) جشن گرفته می شود. مراسم نوروزی به رهبری روحانیت، در مکان ویژه ای به نام تکیه “Tekke” برگزار می گردد و غذاهای رنگارنگ و به مقدار زیاد در آنجا سرو می شود. نوروز در این کشور به احترام روز تولد حضرت علی (ع) جشن گرفته می شود و یکی از مهم ترین عقاید پیروان این فرقه به حساب می آید.

تعطیلات نوروز در کشور آذربایجان

نوروز

بعد از ایران، جمهوری آذربایجان میزبان بزرگ نوروز محسوب می شود و بیشترین روزهای تعطیل به مناسبت جشن نوروز را به خود اختصاص داده است. تعطیلات نوروزی در کشور آذربایجان هفت روز به طول می انجامد. در این هفت روز، مراسم نوروزی با رقص های عمومی، سرگرمی های مختلف و مسابقات ورزشی ملی پایان می یابد.

نوروز در کشور هند

سال نو ایرانیان به شکل یک تعطیلات منطقه ای در ماهاراشترا (Maharashtra) هند برگزار می گردد.

نوروز در ترکیه

در ترکیه، نوروز توسط اقلیت های کرد جشن گرفته می شود. این تعطیلات که برای چند دهه در کشور ترکیه ممنوعه بود، اکنون به شکل قانونی جشن گرفته می شود. کردها این جشنواره را بین 18 تا 21 مارس برگزار می کنند.

نوروز

این تعطیلات به عنوان مهم ترین تعطیلات سالیانه کردها در نظر گرفته می شود. کوهنوردان مشعل به دست از کوه بالا می روند و شکست ضحاک (پادشاهان اهریمنی ایران و شخصیت های شاهنامه) را جشن می گیرند.

مراسم نوروز در کشور ترکمنستان

امروزه، جشن نوروز به عنوان یک رویداد بین المللی در کشور ترکمنستان برگزار می گردد. این جشن ملی در دره کوهستان اخال (Akhal) این سرزمین تاریخی جشن گرفته می شود. با توجه به سنت های دیرینه، این مراسم در فضای باز برگزار می شود. در زمان نوروز، اولین چیزی که به چشم مهمانان می آید، بازارهای رنگارنگ است. تجارت خیابانی در همه جای شهر دیده می شود. در این بازارهای شلوغ طیف وسیعی ازصنایع دستی به فروش می رسند.

جاذبه های گردشگری پورتلند
ادامه مطلب

نوروز

کلاه های پارچه ای، آلات موسیقی، وسایل خانه، گلدان های نقاشی شده، فرش، جواهرات و گلدوزی های ملی. همچنین، موسیقی های باستانی و ترانه های ملی در سراسر شهر به گوش می رسد. مردان قوی هیکل در مکان های ویژه ای به مبارزه و بازی می پردازند. اگر در زمان نوروز به این کشور سفر کنید، تجربه ای هیجان انگیز نصیبتان می شود.

نوروز در کشور قزاقستان

نوروز یک تعطیلات مهم برای قزاق ها محسوب می شود و آغاز سال جدید را نوید می دهد. این روز در کشور قزاقستان مصادف با 21 مارس و اولین روز بهار می باشد. در طول جشن های نوروزی، جرائم گذشته پستی بخشیده می شود و همه مردم بدی ها را به دست فراموشی می سپارند و سال نو را با صفحه ای جدید آغاز می کنند.

نوروز

بین سال های 1926 تا 1988 تعطیلات نوروزی به طور رسمی در کشور قزاقزستان برگزار نمی شد اما در سال 2009- سه روز تعطیل بانکی به مناسبت نوروز در این کشور اعمال شد. نوروز کوژه (Nauryz kozhe) مهم ترین وعده غذایی و نماد نوروز در این کشور به حساب می آید. در زمان تعطیلات نوروزی، کوژه به مهمانان در هر شهر و روستای قزاقستان تعارف می شود.

جشن نوروز در کشور تاجیکستان

نوروز

تاجیکستان که ریشه های قومی آنها بیشتر برگرفته از ایرانیان و ترک ها می باشد، دارای سنت های کمی متفاوت هستند. در خانواده های تاجیکی، صاحبخانه یا پسران بزرگتر، باید شش کباب و برنج درست کنند.

نوروز در باشقیر روسیه

در نواحی جنوبی کشور روسیه نیز جشن نوروز برگزار می گردد و این رسم از قبایل ایرانی که قرن ها قبل در دره اورال زندگی می کردند، اتخاذ شده است. اگر چه آب و هوای این سرزمین در زمان نوروز شباهتی به فصل بهار و واپسین روزهای ماه مارس ندارد.

آلبانی کجاست؟
ادامه مطلب

نوروز

تعطیلات نوروزی این نقطه کمی با کشورهای دیگر فرق می کند. مردان جوان، برای تهیه یک غذای عمومی دست به کار می شوند و برای برندگان مسابقات رقص و آوازخوانی جوایزی در نظر می گیرند. همچنین، در هر خانواده غذاهای مناسب جشن نوروز و شیرینی تهیه می شود.

منبع: safarme.com

نظرات کاربران