ویزای شینگن

ویزای شینگن چیست؟

کل : 7

میانگین : 4.86

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۶

ویزای شینگن

ویزای شینگن سندی است که توسط مقامات مربوطه برای متقاضی سفر به کشوری که در منطقه ی شینگن قرار دارد صادر می شود. حوزه ی شینگن متشکل از 26 کشور است. کشورهای عضو اتحادیه ی شینگن توافق کرده اند تا شهروندانشان به طور آزادانه در حوزه ی شینگن تردد کنند. از میان 26 کشور تحت موافقتنامه شینگن 22 کشور عضو اتحادیه ی اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا هستند. انجمن تجارت آزاد اروپا به موازات اتحادیه اقتصادی اروپا و همکاری با آن فعالیت می نماید. این اتحادیه از چهار کشور ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس تشکیل گردیده و در چهارم ژانویه ۱۹۶۰ بنیان ‌گذاری شده است. در ادامه با سفرمی همراه باشید…

منطقه ی شینگن

منطقه ی شینگن اغلب کشورهای اروپایی را تحت پوشش قرار می دهد، به جز بریتانیا و کشورهایی از قبیل رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس؛ همچنین به زودی ایرلند نیز به عضویت شینگن در خواهد آمد. با این وجود کشورهایی نیز وجود دارند که بخشی از اتحادیه ی اروپا نیستند اما هنوز عضو منطقه ی شینگن بشمار می روند و سیاست تردد آزاد را گرامی داشته اند؛ این کشورها از قبیل نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین می باشند.

کشورهای عضو شینگن

کشورهای عضو شینگن از قبیل اتریش؛ بلژیک؛ جمهوری چک؛ دانمارک؛ استونی؛ فنلاند؛ فرانسه؛ آلمان؛ یونان؛ مجارستان؛ ایسلند؛ ایتالیا؛ لاتویا؛ لیتوانی؛ لوکزامبورگ؛ مالت؛ هلند؛ نروژ؛ لهستان؛ پرتغال؛ اسلواکی؛ اسلونی؛ اسپانیا؛ سوئد؛ سوئیس و  لیختن اشتاین هستند.

چه افرادی نیازمند اخذ ویزای شینگن هستند؟

شهروندان کشورهایی که عضو منطقه ی شینگن نیستند برای سفر به اروپا و ورود به منطقه ی شینگن نیازمند اخذ این ویزا می باشند. اما برای این قانون استثناهایی وجود دارد: برخی از کشورها که عضو پیمان شینگن نیستند هنوز برای ورود به منطقه ی شینگن نیازی به دریافت روادید ندارند.

ویزای شینگن چیست

شرایط درخواست ویزای شینگن

همانگونه که در بالا ذکر شد، به منظور سفر به یک یا چند کشور اروپایی عضو شینگن، باید به سفارت یا کنسولگری تعیین شده بروید و درخواست این ویزا را بدهید. با این وجود برای رسیدگی به تقاضای ویزای شینگن الزامات خاصی وجود دارند که در همه ی سفارت ها یا کنسولگری ها یکسان هستند و تقاضا دهنده الزاماً باید واجد شرایط باشد.

انواع ویزای شینگن

با توجه به ماهیت و هدف سفر، سفارت انواع مختلفی از ویزاهای شینگن را صادر می کند. انواع ویزای شینگن از قبیل زیر می باشند

زیباترین هتل های ساحلی (بخش سوم)
ادامه مطلب

ویزای اتحادیه ی شینگن (Uniform Schengen Visas / USV)

ویزای اتحادیه ی شینگن مجوزی برای ورود به یکی از کشورهای عضو منطقه ی شینگن است. این نوع ویزا به منظور ترانزیت و یا اقامت در کشور مورد نظر به مدت زمان معین و حداکثر تا 90 روز (هر شش ماه از تاریخ ورود) اعطا می گردد. بر مبنای هدف سفر، ویزای شینگن برای انوع ویزا از قبیل ویزای شینگن نوع A، ویزای شینگن نوع B و ویزای شینگن نوع C  اعمال می شود. در حقیقت این نوع ویزا، همان ویزای گردشگری می باشد که به چند دسته تقسیم گردیده است.

ویزای شینگن نوع A:

روادید نوع A مختص ترانزیت فرودگاهی است و مسافر تنها می تواند در یکی از فرودگاه های حوزه ی شینگن ترانزیت شود (هواپیما را عوض کند) و اجازه ی خروج از فرودگاه را ندارد.

روادید شینگن نوع B:

روادید شینگن نوع B تنها برای تردد از خاک قلمرو حوزه ی شینگن است و حداکثر تا 5 روز اعتبار دارد.

ویزای شینگن نوع C:

روادید نوع C کوتاه مدت می باشد و به منظور ورود و اقامت در یکی از کشورهای حوزه ی شینگن صادر می گردد. شینگن نوع C نیز به سه دسته تقسیم می شود: روادید شینگن تنها با یک مرتبه ورود؛ شینگن با دو مرتبه ورود و روادید شینگن با چند بار ورود.

شینگن با اعتبار تردد محدود (Limited territorial validity visas / LTV)

اخذ این نوع ویزا به شما اجازه می دهد تنها در محدوده ی شینگن کشوری که ویزا را صادر کرده است تردد کنید. یا در شرایط دیگر، تنها در کشورهایی می توانید تردد کنید که به طور خاص هنگام درخواست ویزا ذکر شده باشد. در این نوع شینگن علاوه بر کشورهای شینگن ذکر شده نمی توانید به کشورهای دیگری سفر کنید.

ویزای ملی

ویزای ملی نوع D مختص افرادی است که به منظور تحصیل، کار و یا اقامت دائم در یکی از کشورهای حوزه ی شینگن اقامت دارند. ویزای ملی یا نوع D تنها با یک ورود، برای افرادی صادر می شود که نیاز به اقامت برای مدت زمان و یا یک هدف خاص در یکی از این کشورهای اروپایی دارند و پس از اتمام آن مدت باید به کشور خود باز گردند.

شهر دیژون فرانسه را می شناسید؟
ادامه مطلب

هزینه

هنگامی که درخواست شینگن می دهید باید هزینه ای بابت آن بپردازید و هزینه ی درخواست ویزا قابل استرداد نمی باشد. هزینه ی ویزا بسته به نوع ویزا، سن درخواست کننده و استثنائات دیگر متفاوت است.

هزینه ی دریافت روادید شینگن در حالت عادی (به یورو)

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی: 60.00 یورو
 • روادید اقامت کوتاه مدت، کم تر از 90 روز: 60.00 یورو
 • شینگن اقامت طولانی مدت، بیش از 90 روز: 99.00 یورو

هزینه ی ویزای شینگن

بیمه ویزای سفر شینگن

هر شخصی که موقتاً به حوزه ی شینگن سفر می کند، از کشور درخواست کننده ی ویزا، باید بیمه ی سفر به مدت زمانی که در منطقه ی شینگن حضور دارد خریداری نماید. بیمه باید در سراسر قلمروی که عضو شینگن است اعتبار داشته باشد و تمام مدت زمانی که مسافر قصد دارد در آن قلمرو سپری کند و یا ترانزیت شود را تحت پوشش قرار دهد. حداقل مبلغ تحت پوشش باید 30 هزار یورو باشد.

بیمه ویزای سفر شینگن

ویزای مولتی شینگن چیست؟

در یک تقسم بندی کلی ویزای شینگن نوع C خود به سه دسته ویزای سینگل یا یکبار ورود ، ویزای دوبار ورود و ویزای چند بار ورود یا ویزای مولتی شینگن دسته بندی می شود.
ویزای مولتی شینگن یک ویزای بلند مدت است و همانطور که از نام آن پیداست، برای تجار، دانشجویان و افرادی که قصد دارند در طی سال، چندین بار به حوزه شینگن سفر کنند صادر می شود. در واقع شما می توانید برای ویزای کاری، تحصیلی و توریستی درخواست ویزای مولتیپل نمایید.

مزیت ویزای مولتی

مهم ترین مزیت دریافت این نوع از روادید شینگن این است که شما برای هربار سفر لازم نیست به سفارت مراجعه و مراحل دریافت روادید را هر بار انجام دهید. به این ترتیب با یکبار درخواست ویزای مولتیپل شما می توانید چندین بار به حوزه شینگن سفر کنید. این موضوع برای افرادی که قصد مهاجرت دارند و باید چندین بار به اروپا سفر کنند بسیار حائز اهمیت است.
از طرف دیگر داشتن مهر ویزای مولتی ، اعتبار پاسپورت شما را بالا برده و برای درخواست روادید سایر کشور ها بسیار تاثیر گذاراست.

اعتبار ویزای مولتیپل شینگن

این ویزای می تواند از 3 ماه تا 5 سال اعتبار داشته باشد.( در اکثر موارد 3ماه ، 6 ماه و یک سال )
شما می توانید به مدت 90 روز دریک دوره 6 ماهه در کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشید.

دیدنی های شهر سانتیاگو پایتخت شیلی
ادامه مطلب

شرایط دریافت ویزای مولتی

برای دریافت ویزای مولتی باید در گذشته سابقه دریافت ویزای شینگن را داشته باشید و به عبارتی چندین بار به اروپا سفر کرده باشید. از طرفی باید دلیل محکمی برای درخواست این ویزا داشته باشید. برای مثال پذیرش در یکی از دانشگاه های حوزه شینگن یا داشتن دعوت نامه از یک شرکت معتبر یک دلیل قابل قبول است. شما باید به طور شفاف و صریح درخواست معقولی را برای این دریافت این ویزا بیان کنید.

پس از پایان مدت اعتبار این ویزا نمی توان آن را تمدید کرد و تنها می توان برای دریافت دوباره آن درخواست داد.اما اگر بار اول ویزای شما 3 ماه اعتبار داشت، می توانید برای بار دوم درخواست روادید 6 ماهه بدهید.

ریجکت

عدم موافقت کنسولگری و افسر پرونده برای درخواست ویزای شینگن را ریجکتی می گویند. به این ترتیب شما باید تا زمانی که سفارت تعیین می کند ( عموما 6 ماه ) صبر کنید و درخواستی برای این از کشور دیگر را ارئه ندهید.
اگرچه بسیاری متقاضیان نمی توانند دلیلی برای رد درخواستشان پیدا کنند، واقعیت این است که کنسولگری سفارت با دلایل محکمی درخواست ویزا را رد می کند. برخی دلایلی که عمدتا منجر به رد درخواست ویزا می شود به شرح زیر است:

 • نداشتن سابقه سفر به خارج از کشور
 • عدم ارائه مدارک معتبر ( از جمله مدارک احراز هویت – مدارک تمکن مالی – گواهی اشتغال به کار – گذرنامه نامعتبرو …)
 • داشتن سوء سابقه
 • عدم ارائه بیمه نامه سفر
 • نداشتن هدف و برنامه مشخص و قابل قبول
 • ارائه گذرنامه آسیب دیده
 • عدم ارائه مدرک معتبر اقامت در طول سفر

شما می توانید نسبت به رزرو هتل ارزان قیمت و خرید بلیط هواپیما در سفرمی به صورت آنلاین اقدام نمایید. به این شکل بهترین قیمت و بهترین شرایط خرید را تجربه خواهید کرد.

نظرات کاربران

 1. شمال ایران- گیلان هم زیباست گلستان هم زیباست روستای بکر آهکلان هم در گیلان زیباست چرا برج ایفل چرا ایران نه….؟؟

 2. هزینه اخذ ویزای شنگن چند یورو است؟

 3. سلام .گرفتن ویزای شنگن از عبور از هفت خوان مشکل تراست
  بنده بازنشسته آموزش وپرورش هستم
  نه ملکی دارم .ونه حساب سپرده .آیا راهی هست که به من ویزا بدهند
  میخوام .این یکی دوسالی که از عمرم مانده وباتوجه به سرطان آخرین آرزویم .کنار برج ایفل ودیدن زندگی انسان های کشور های دیگراست .بعداز خدا به شما رو آوردم .آیا راهی برای من دلشکسته دارید
  ارادتمند .بنده کمینه .مجید نمازیان