پرواز در هوای برفی

خلبانان چطور در هوای برفی پرواز می کنند؟

کل : 3

میانگین : 4

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۸ بهمن ۱۳۹۶

پرواز در هوای برفی

آیا تابحال به پرواز در هوای برفی فکر کرده اید؟ این کار چقدر می تواند خطرناک باشد؟ آیا پرواز یا فرود هواپیما در هوای برفی امکان پذیر است؟ پرواز به طور کلی حتی در شرایط آب و هوایی مطلوب می تواند تجربه ترسناکی باشد. اما در زمستان و با باریدن برف فکر پرواز اعصابتان را خراب می کند. در این مطلب خلبانان توضیح می دهند که چطور تکنولوژی و آموزش های حرفه ای، پرواز در هوای برفی را برایشان ممکن می سازد؟

پرواز در هوای برفی

در هوانوردی هر موقعیت غیرمعمولی یک خطر به حساب می آید و خلبانان باید برای آن آماده باشند.

خلبانان از سورپرایز متنفر هستند. اما یک موضوع وجود دارد که هیچ کنترلی روی آن ندارند: شرایط متغیر آب و هوایی… اگر شرایط آب و هوایی به ناگاه تغییر کند آنها مجبورند راهشان را عوض کنند و یا مجبور به فرود اضطراری یا نشستن در فرودگاه دیگری می شوند.

پرواز در هوای برفی

  • با وجود اینکه برف سنگین می تواند دید خلبانان را مختل سازد، اما مسئله ی بزرگتری که موجبات نگرانی آنها را فراهم می آورد، فرود در باند یخ زده است.

البته فرودگاه ها به سختی در تلاش هستند تا سطح یخ زده و برفی باند فرود را به شرایط عادی بازگردانند. فرود در باند لیز و لغزنده مستلزم این است که خلبان تمام اطلاعات و گزارشات آب و هوایی و شرایط فرودگاه را در اختیار داشته باشد تا بتواند محاسبات پیچیده را برای فرود انجام دهد و عملکرد هواپیما را تخمین بزند.

پرواز در هوای برفی

  • از آنجایی که باند فرود همیشه باید خالی و پاکسازی شده باشد، خلبان نمی تواند در شرایط نامناسب فرود آید و این خود دلیل بیشتر پروازهای تاخیری و لغو شده در آب و هوای بد می باشد.
استون‌هنج ، سنگ هایی با دنیایی از اسرار کشف نشده
ادامه مطلب

آیا رسیدن به دمای انجماد می تواند ترس و اضطراب پرواز را دو چندان کند؟

حال خلبانان به این پرسش پاسخ می دهند. با سفرمی همراه باشید…

آیا پرواز در هوای برفی امکان پذیر است؟

پرواز در هوای برفی

پاتریک اسمیت، خلبان یکی از هواپیماهای مسافربری ایالات متحده آمریکا و نویسنده کتاب “کابین محرمانه” توضیح می دهد: یکی از مشکلات اصلی در ارتباط با هوای سرد برفی زمستان و پرواز این است که یخبندان یا برف روی بال های هواپیما می تواند باعث اختلالات اساسی در هنگام صعود شود.

او در وبلاگ خود نوشت: “هواپیمایی که در ترمینال پارک شده است، به همان میزان که ماشین شما در هوای برفی دچار برف زدگی و یخ زدگی می شود، درگیر است. بخاطر سوخت فوق العاده سردی که در بال ها وجود دارد، حتی با دمای بالاتر از نقطه انجماد، یخ زدگی صورت می گیرد. البته مشکلی که ما با آن مواجه هستیم، وزن مواد یخ زده نیست بلکه شیوه ای است که جریان هوا در اطراف بال هواپیما سرکوب می شود و به آن اجازه برخاست نمی دهد. اما یخ زدگی تنها در هنگام صعود هواپیما اتفاق نمی افتد، بلکه گاهی در طول پرواز رخ می دهد…

پرواز در هوای برفی

یخ زدگی در هنگام صعود هواپیما

اگر یخ زدگی در طول پرواز ایجاد شود معمولا در اطراف مکنده موتور، تیغه پروانه، شیشه جلو، لبه های انتهای بال و دم هواپیما شکل می گیرد. اگر با دقت بررسی نشود، برف سنگین می تواند به موتورها آسیب برساند، تعادل پروانه را از بین ببرد و صعود مناسب را دچار مشکل سازد. همانطور که می دانید، هواپیما در هنگام برخاست و فرود بسیار حساس است؛ زمانیکه سرعت در پایین ترین حد ممکن قرار دارد و مسیر باریک است.

سروهای مشهور ایران زمین
ادامه مطلب

اما خبر خوب این است که تمامی ایرلاین ها برای شرایط سخت زمستانی بسیار آماده هستند و خدمه آن به خوبی آموزش دیده اند تا از پس این شرایط برآیند. به گزارش کوین اودونل، مدیر عملیات پرواز در شرکت هوانوردی زنیس (Zenith Aviation): “از نظر حرفه ای من، زمانی که هوا برفی است، پرواز با هواپیما از همیشه امن تر است. خدمه ما در شرکت هواپیمایی زنیس به گونه ای آموزش دیده اند که برای تمام شرایط بد آب و هوایی در فصل زمستان آمادگی کامل دارند.

پرواز در هوای برفی

آنها در موقعیت های شبیه سازی شده، عملیات پرواز و فرود را بر روی باندهای لغزنده تمرین کرده اند. همچنین، خبرنامه های مربوط به ایمنی عملیاتی در زمستان را به طور منظم آماده کرده و در دسترس آنها قرار می دهیم. روش های برف زدایی نیز نقش خود را به خوبی ایفا می کنند و قوانین آن با جزئیات توضیح داده می شود.

اسمیت در ادامه افزود: یک دفترچه با موضوع اقدامات مورد نیاز برای برف زدایی در 20 صفحه به خلبانان داده شده و شامل چندین نمودار، جدول و چک لیست می باشد.

برای مثال: پاشیدن مایعی گرم متشکل از آب و الکل پروپیلن گلیکول فرآیندی گام به گام در راستای یخ زدایی هواپیما محسوب می شود. این فرآیند نه تنها یخ ها را ذوب می کند بلکه از ایجاد دوباره آن جلوگیری می کند. همچنین، خود هواپیما به سیستم های متعددی برای یخ زدایی مجهز است.

پرواز در هوای برفی

اودونل گفت:

تولیدکنندگان هواپیما باید آزمایشات زمستانی بسیار دقیقی برای هواپیما انجام دهند و به فکر ساخت انواع سیستم های ضد یخ زمستانی باشند تا مطمئن شوند اطلاعات محیطی که برای خلبان ارسال می شود دقیق است.

دیدنی های شهر سانتیاگو پایتخت شیلی
ادامه مطلب

اسمیت در یکی از مقالات خود می نویسد: مکنده موتور و نوک بال های هواپیما از هوای گرم داخل موتور تغذیه می کنند و از طریق فشار قوی هوا یخ آنها آب می شود.

پرواز در هوای برفی

در هواپیماهای پروانه ای، تیغه های پروانه به صورت الکتریکی گرم می شوند. هواپیماها همچنین، دارای سیستم های ضد لغزش پیچیده هستند که برای مقابله با باندهای صاف و لیز تعبیه شده اند.

اسمیت اظهار داشت: “خبر خوب دیگری در رابطه با پرواز در هوای برفی وجود دارد و آن هم این است که هواپیماها در هوای سردتر و متراکم تر عملکرد بهتری دارند. زیرا نیروی بیشتری تولید می شود که بال ها برای بلند شدن موثرتر عمل می کنند.

نظرات کاربران