کشورهای جهان

از معنی نام کشورهای جهان چه می دانید؟

کل : 5

میانگین : 3.4

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۶

از معنی نام کشورهای جهان چه می دانید؟

نام کشورهای جهان از کجا ریشه گرفته اند؟ امروز می خواهیم قدم بلند پروازانه ای برداریم و درباره تاریخچه کشورهای مختلف دنیا بیشتر بدانیم. این فهرست از کشورها توسط سازمان ملل متحد ارائه شده و اطلاعات آن از دیکشنری آکسفورد مختص به اماکن مختلف دنیا استخراج شده است. اگر شما هم کنجکاو هستید که درباره حقایق جالب کشورهای جهان بیشتر بدانید، در این مطلب با سفرمی همراه باشید.

1. آرژانتین

آرژانتین

نام آرژنتین توسط محققان اسپانیایی که برای اولین بار به این منطقه آمدند، ابداع شده است. این محققان به سرعت متوجه زیورآلات نقره ای مردم بومی شدند. بدین ترتیب، واژه اسپانیایی “argentine” به معنی “نقره ای”  و “land of silver” (سرزمین نقره ای) می باشد.

2. بولیوی (Bolivia)

بولیوی

بولینی نام خود را از سیمون بولیوار (Simón Bolívar)، قهرمان ملی که انقلاب های علیه حکومت اسپانیا را در آمریکای جنوبی رهبری می کرد، گرفته است.

3. کانادا (Canada)

کانادا

نام کانادا از واژه “کاناتا” (Kanata) در زبان ایروکوا قبلیه هورون (Huron) برگرفته شده است و به معنای “روستا” یا “زیستگاه” می باشد.

4. چین (china)

چین

چین نام انگلیسی خود را از ایالت کین (Quin)، یک سرزمین غربی چینی در زمان سلسله ژو (Zhou dynasty) گرفته است.

5. کاستاریکا (costa rica)

کاستاریکا

کاستاریکا به معنای “ساحل غنی” (rich coast) می باشد. این نام توسط کریستف کلمب انتخاب شده است. کریستف کلمب معتقد بود که در این سرزمین طلا یافت می شود.

6. اکوادور (Ecuador)

کشورهای جهان

این نام در زبان اسپانیایی به معنای “اکواتور” می باشد و اشاره به مدار استوا دارد که قسمت شمالی کشور را در بر گرفته است.

آشپزخانه هواپیما و هر آن چه در آن می گذرد
ادامه مطلب

7. فرانسه (france)

فرانسه

این کشور نام خود را از اتحاد قبیله های آلمانی، فرانک ها (منطقه باستانی اروپایی ها، مرتبط با فرانسه مدرن، بلژیک، هلند جنوبی، سوئد آلمان و شمال ایتالیا) بعد از سقوط امپراطوری روم گرفته است. نام فرانک از واژه آلمانی قدیمی فرانک (franka) به معنای “خشمگین” و “شجاع” برگرفته شده است.

8. گرجستان (Georgia)

گرجستان

نام این کشور از کلمات عربی و فارسی “کورج” و “گورج” که هر دو به معنای “کشور” یا “سرزمین” می باشند، برگرفته شده است.

9. هند (india)

هند

واژه هند ریشه یونانی و لاتین دارد و به معنای “کشور رودخانه هندو”  (the country of the River Indus) می باشد. کلمه “indus” احتمالا از کلمه سانسکریت “سیندو” (دریا) می آید.

10. اندونزی (Indonesia)

اندونزی

نام این کشور به معنای “Indian islands” ، (جزایر هندی) از واژه یونانی (Indos Nesos) می باشد.

11. ایران

ایران

نام ایران از واژه قدیمی فارسی یعنی (aryānam) جمع آریا (نژاد برتر) بگرفته شده است. ایران به معنای “سرزمین آریایی ها” می باشد.

12. لیبی (Libya)

لیبی

نام لیبی ریشه ای یونانی دارد و به شمال غرب آفریقا داده می شود. لیبی (Libya) در افسانه های یونانی نام دختر اپافوس (Epaphus) و منف (Memphis) می باشد.

13. پاکستان (Pakistan)

کشورهای جهان

پاکستان از واژه های پنجاب “Punjab”، مرز افغانستان “Afghan Frontier”، کشمیر “Kashmir” و بلوچستان “Baluchistan” گرفته شده است.

14. فیلیپین (Philippines)

فیلیپین

نام این کشور از اسم فیلیپ دوم، پادشاه اسپانیا در قرن شانزدهم برگرفته شده است. واژه ” Philippines” انگلیسی کلمه “Filipinas” می باشد.

15. پرتغال (Portugal)

کشورهای جهان

نام این کشور از واژه لاتین “portus cale” به معنای بندر گرم می باشد و به روستای رومی اشاره دارد.

رایج ترین اصطلاحات گردشگری به زبان انگلیسی
ادامه مطلب

16. امارات متحده عربی

(United Arab Emirates)

کشورهای جهان

همانطور که از نام آن پیداست، امارات محده عربی از شش شهر بزرگ ابوظبی، عجمان، دبی، الجزیره، شارجه، ام القیوین و راس الخیمه تشکیل شده است.

17. ایالات متحده آمریکا

(United States)

کشورهای جهان

ایالات متحده آمریکا در سال 1776 از 13 ایالت تشکیل می شد. در حال حاضر، این کشور 50 ایالت دارد. آلاسکا و هاوایی اخیرا به آن اضافه شده اند.

18. زیمباوه (Zimbabwe)

کشورهای جهان

زیمباوه به معنای “محدوده سنگ ها” یا “خانه سنگ” می باشد.

 

نظرات کاربران

  1. تشکر
    اسم ایران واقعا جالبه ! از همون موقع خصلتهاشونو داشتن ! واقعا ریشه داره فرهنگشون و در چندین و چند هزار سال پیش تا حالا هم خصلتهاشون هیچ تغییری هم نکرده !! خودشیفته ها … چشم و هم چشمی هم تو خون و رگ و پوستشونه …