یونیفرم مهمانداران

یونیفرم مهمانداران در گذر تاریخ

کل : 1

میانگین : 2

یونیفرم مهمانداران در گذر تاریخ

آیا تا به حال به یونیفرم مهمانداران توجه کرده اید؟ یونیفرم مهمانداران از گذشته تا کنون تغییرات زیادی کرده است. از روزهای اولیه پرواز تا به امروز، از زمان هواپیماهای ابتدایی اوایل دهه ۱۹۰۰ تا هواپیماهای غول پیکر و پر زرق و برق دهه ۱۹۶۰، مدت زیادی می گذرد. این روزها پرواز به اندازه گذشته چیز عجیبی به نظر نمی رسد. امروزه شاهد این امر هستیم که مردم به منظور ماموریت های کاری، تعطیلات، درمان و … به راحتی با هواپیما رفت و آمد می کنند.

یونیفرم مهمانداران

اما در گذشته، پرواز یک تجربه خاص و بعضا خطرناک به نظر می رسید. مهمانان لباس های پلوخوری شان را به تن می کردند و در کابین هایی که مملو از نوشیدنی و سیگار بود می نشستند. مهمانداران زنان مدرنی بودند که همیشه حرفه ای، توانا و سرشار از عشق به نظر می رسیدند. لباس های مهمانداران امروز که اغلب به آنها لقب “پیشخدمت های آسمان” می دهند، نسبت به مهمانداران گذشته که با لقب “ستارگان آسمان” معرفی می شدند، از زرق و برق کمتری برخوردار است.

یونیفرم مهمانداران

یونیفرم مهمانداران در بین دهه ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ از لباس های نظامی الهام گرفته شده بود که با دستکش های سفید و کلاه های متناسب ترکیب می شد. در سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ زنانگی و زرق و برق در ظاهر مهمانداران موج می زد. مهمانداران با موهای پوش داده و کلاه های کج در راهروی هواپیما قدم می زدند.

یونیفرم مهمانداران

در دهه ۱۹۷۰ مهمانداران دامن های کوتاه و چکمه های بلند می پوشند و از رنگ های روشن استفاده می کردند. در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ یونیفرم مهمانداران حالت رسمی تری به خود گرفت و با اِپُل و کراوات های بزرگ تکمیل می شد. اما در سال ۲۰۰۰ یونیفرم ها با شکل جدیدی وارد صحنه مد شدند و شیوه ای تازه روی بورس آمد. طراحان مدرن با مجموعه های مُد همکاری کرده و برای ایرلاین های بزرگ یونیفرم طراحی کردند.

یونیفرم مهمانداران

کریستین لاکروکس (Christian Lacroix) و امیلیو پوچی (Emilio Pucci) از جمله طراحانی بودند که برای مهمانداران یونیفرم طراحی می کردند. در ادمه مطلب با سفرمی همراه باشید تا سری به یونیفرم مهمانداران در گذر زمان بزنیم.

یونیفرم مهماندران در سال ۱۹۳۴

یونیفرم مهمانداران

اولین مهمانداران ایرلاین سوییس یونیفرم های سنتی با رنگ های ساده، کلاه و شلوارهای پاچه گشاد به تن می کردند.

سال ۱۹۴۰

یونیفرم مهمانداران

لباس های ضخیم با رنگ های ملایم و سبک دهه ۴۰ و یک کلاه سنتی. مهمانداران هواپیمایی دلتا در سال ۱۹۴۰ با یونیفرم هایی به سبک پرستاران قدیمی ارائه تنقلات و میان وعده در پرواز را اعلام کردند.

سال ۱۹۴۱

یونیفرم مهمانداران

مهمانداران هواپیمای مرکزی پنسیلوانیا یونیفرم های سفید و کلاسیک به همراه یک کلاه به تن می کردند.

یونیفرم مهمانداران در دهه ۱۹۵۰

یونیفرم مهمانداران

یونیفرم های کلاسیک با یقه های انگلیسی و رنگ های مختلف در ایرلاین های این دوره مشاهده می شد. موهای فر با رُژ لب قرمز از نشانه های مهمانداران این دوره بود.

سال ۱۹۵۰

یونیفرم مهمانداران

سبک اولیه یونیفرم ها به صورت خیلی سنتی در بسیاری از ایرلاین های آن دوره مشهود بود. این سبک به شدت تحت تاثیر لباس های نظامی و پرستاری آن دوره بود.

سال ۱۹۵۸

یونیفرم مهمانداران

اعضای خدمه پرواز در ایرلاین اسکاندیناوی با لباس های نرم و لطیف، دامن بلند، کلاه و دستکش سفید در اواخر دهه ۵۰ همچنان به چشم می خوردند.

یونیفرم مهمانداران در دهه ۱۹۶۰

یونیفرم مهمانداران

مهمانداران هواپیمایی دلتا دامن کوتاه، کلاه کج و دستکش های سفید می پوشیدند.

سال ۱۹۶۵

یونیفرم مهمانداران

در این دهه که به عنوان “عصر فضایی” شناخته می شد، مهمانداران برنیف اینترنشنال ایرویز (Braniff International Airlines) یونیفرم ها و روپوش های عجیب و غریب با کلاه های بزرگ و چکمه های بلند، می پوشیدند.

اواسط دهه ۱۹۶۰

یونیفرم مهمانداران

مهماندران هواپیمایی های ایالات متحده یونیفرم های قرمز و یک کلاه خیلی بزرگ به تن می کردند. این یکی از جنجالی ترین مُدها در طول دهه ۶۰ است.

سال ۱۹۶۶

یونیفر های مهمانداران

طراحی یونیفرم های این دوره توسط پیر بالمن (Pierre Balmain) طراح مد فرانسوی تبار، انجام گرفت و به سبکی ساده، خشک و کاملا فرانسوی بود.

سال ۱۹۶۸

یونیفرم مهمانداران

مهمانداران سوت وست ایرلاین در تگزاس لباس هایی می پوشیدند که در آن سایه هایی از زنانگی به چشم می خورد. سبک یونیفرم های مهماندران در این دوره با چکمه های بلند و دامن های کوتاه به همراه کمربند بسیار محبوب شده بود.

سال ۱۹۶۹

یونیفرم مهماندران

هواپیمایی های آمریکا از یونیفرم های مناسب فصل سرما رونمایی کردند. یونیفرم هایی با طرح ۴ خانه به همراه یک کلاه خزدار…

یونیفرم مهمانداران در دهه ۱۹۷۰

یونیفرم مهمانداران

مهمانداران هواپیمایی کانادا یونیفرمی با طرح قرمز، سفید و آبی به تن می کردند. ولی گزینه های متنوع زیادی در این یونیفرم ها گنجانده شده بود. مجموعه ای از یونیفرم های خاص که امروزه بسیاری از شرکت های هواپیمایی آن را به رسمیت می شناسند.

سال ۱۹۷۰

یونیفرم مهمانداران

هواپیمایی دلتا برای مهمانداران خود یونیفرم هایی با طرح تابستانی تهیه کرد.

سال ۱۹۷۱

 

مهمانداران سوت وست ایرلاین یونیفرم هایی شیک و مدرن با چکمه های بلند می پوشیدند.

سال ۱۹۷۴

سوت وست ایرلاین لباس هایی با رنگ های پر زرق و برق طلایی و آتشین، شلوارهای راه راه و کفش های پاشنه بلند برای مهماندران خود در پروازهای داخلی در نظر گرفته بود.

سال ۱۹۷۷

یونیفرم مهمانداران

بریتیش ایرویز سبکی ظریف و دهه هفتادی رو کرد. کت و دامن و کت و شلوارهای راه راه کلاسیک.

سال ۱۹۸۶

یونیفرم مهمانداران

پس از دهه پر زرق و برق ۱۹۷۰، هواپیمایی کانتاس برای یونیفرم مهمانداران رنگی کلاسیک تر و سبکی شلوغ تر در نظر گرفت و در قسمت یقه و سرآستین از رنگ قرمز استفاده کرد.

سال ۱۹۸۷

مهمانداران هواپیما

مهمانداران هواپیمایی فرانسه در اواخر دهه ۸۰ یک لباس سرهمی تابستانی به همراه اِپُل که توسط لوئیس فراد طراحی شده بود، به تن می کردند.

یونیفرم مهمانداران در سال ۱۹۹۷

یونیفرم مهمانداران

ایرلاین فنلاند دوباره لباس هایی به سبک قدیمی با شال های رنگارنگ را روی بورس آورد.

سال ۲۰۰۵

یونیفرم مهمانداران

کریستین لاکریس در اوایل دهه ۲۰۰۰ نمادی از ایرلاین ایر فرانس را در یونیفرم مهمانداران به کار برد.

سال ۲۰۱۳

یونیفرم مهمانداران

مارتین گرانت طراح یونیفرم های کانتاس، طیف جدیدی از رنگ های قرمز و یاقوتی و سرخابی در لباس های معاصر مهمانداران این ایرلاین وارد کرد.

سال ۲۰۱۴

یونیفرم مهمانداران

مهمانداران دلتا با لباس هایی به رنگ آبی و خدمه ویرجین آتلانتیک با یونیفرم هایی قرمز رنگ در پروازهای داخلی هواپیمایی خود انجام وظیفه می کردند. هر مجموعه با سبکی جدید و با توجه به قابلیت های ذهنی طراحی شده بود.

سال ۲۰۱۶

یونیفرم مهمانداران

مهمانداران دو ایرلاین آمریکایی با یونیفرم هایی به سبک مدرن، براق و مد روز ظاهر شدند. البته با یقه و دستمال گردن های متفاوت و شیک.

سال ۲۰۱۷

یونیفرم مهمانداران

طراح برجسته زک پوزن (Zac Posen) سبک تازه ای برای مهمانداران دلتا در نظر گرفت. یونیفرم هایی بسیار رسمی به رنگ سلطنتی بنفش، قرمز روشن و آبی کلاسیک.

نظرات کاربران