گردشگری جهان - عجایب 10 گانه ی جهان - حمام رومی - کولوسیوم - دیوار بزرگ چین - چیچن ایتزا - ماچوپیچو - ایاصوفیا - تندیس کریستو رندنتور - پترا  - برج پیزا -  تاج محل

عجایب دهگانه جدید

کل : 4

میانگین : 3

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

در این مطلب همراه با سفرمی با عجایب دهگانه ی جدید دنیا آشنا شوید.

۱۰ . حمام رومی

مجموعه ی معروف حمام رومی یکی از جاذبه های تاریخی محبوب در سامرست می باشد. این حمام تاریخی در قرن ششم میلادی تخریب شده بود و بازسازی آن در طول زمان صورت گرفته است. آخرین بازسازی این حمام در اواخر دهه ی ۱۸۰۰انجام شد و در گذشته به عنوان حمام عمومی مورد استفاده قرار می گرفت. حمام رومی یکی از جاذبه های مهم توریستی می باشد و سالانه بیش از یک میلیون بازدید کننده دارد و به عنوان یکی از عجایب دنیا شناخته شده است. بازدیدکنندگان می توانند از موزه و حمام فقط دیدن نمایند اما وارد شدن به آب امکان پذیر نمی باشد.

۹. برج کج پیزا

برج پیزا در تاریخ ۱۴ آگوست سال ۱۱۷۳ در شهر پیزا، کشور ایتالیا بنا گردید و به علت انحنای برج به سمت راست معروف گردیده است. اما با وجود کج شدن برج تا به امروز با ثبات باقی مانده است.

۸.  کولوسیوم

کولوسیوم در اصل آمفی تئاتر فلاویان می باشد و یکی از فوق العاده ترین بناهای معماری در تاریخ روم و بزرگ ترین آمفی تئاتری است که در امپراتوری روم بنا گردیده است. آمفی تئاتر کولوسیوم به صورت بیضی شکل است و در مرکز شهر روم، کشور ایتالیا واقع شده است. آمفی تئاتر کولوسیوم به منظور برگزاری مسابقات گلادیاتور (پهلوان از جان گذشته)، تئاتر و مسابقاتی از قبیل شکار حیوانات، نبرد دریایی ی ساختگی بنا گردید و مردم نیز می توانستند در فضای باز مسابقات و تئاتر را تماشا کنند و افراد مورد علاقه ی خود را تشویق نمایند.

۷. چیچن ایتزا

چیچن ایتزا در سال ۴۰۰ میلادی توسط مایاها تاسیس شد و در شمال شبه جزیره یوکاتان یا مکزیک کنونی واقع شده است. تاریخچه ی چیچن به ۱۵۰۰ سال قبل بازمی گردد و در ۷۵ مایلی ی مریدا واقع شده است. به گفته ی بومیان، چیچن منطقه ی اصلی برگزاری مراسم های گوناگون بوده است و در زمان های دور توسط کشیش ها حکمرانی می شده است. چیچن به معنای در دهانه ی چاه ایتزا می باشد. واژه ی چی به معنای دهان ، چن به معنای خوب و ایتزا نام قبیله ی ایتزاها بوده است. بومیان بر این باورند که در آن زمان ایتزاها مردم را به عنوان قربانی از بالا پرتاب می کردند تا خدای خود را خوشحال سازند و معتقد بودند شخصی که نجات پیدا می کرد و زنده می ماند پیشگو می باشد.

۶. ایاصوفیا یا هاجیا صوفیا

ایاصوفیا شاهکار معماری می باشد که در گذشته به عنوان کلیسای مسیحیان، و سپس به عنوان مسجد امپریالیستی مورد استفاده قرار می گرفت و در حال حاضر به عنوان موزه در معرض بازدید عموم است. این شاهکار معماری واقع در شهر استانبول ترکیه است. موزه ی ایاصوفیا در حال حاضر دومین موزه ی پر بازدید در ترکیه می باشد و سالانه حدود ۳٫۳ میلیون بازدید کننده دارد. هاجیا صوفیا سنبل الهام بخش مسجدهای دیگر عثمانی از قبیل مسجد آبی، مسجد شاهزاده، مسجد سلیمانیه، مسجد رستم پاشا و مسجد کیلیچ علی پاشا می باشد.

۵.  ماچوپیچو

ماچوپیچو محل امپراتوری اینکاهای کلمبیایی سابق می باشد که تقریبا ۸۰۰۰ فوت بالاتر از سطح دریا، در بالای دره ی اوروباما در پرو واقع می باشد. این شهر با عنوان شهر گمشده ی اینکاها نیز خوانده می شود و در حدود سال ۱۴۵۰ در اوج امپراتوری اینکاها بنا گردید و بیش از ۱۰۰ سال بعد در سال ۱۵۷۲ ترک گردید. ماچوپیچو در سال ۱۹۸۳ ثبت میراث جهانی یونسکو گردید و در سال ۲۰۰۷ در رای گیری اینترنتی جهانی به عنوان یکی از عجایب هفت گانه ی جدید دنیا انتخاب گردید.

۴. تاج محل

تاج محل توسط شاه جهان برای یادبود همسر مورد علاقه اش ممتاز بنا گردید. تاج محل به عنوان بهترین نمونه از معماری موغال (Mughal) و به عنوان جواهر هنر مسلمانان در هند شناخته شده است. تاج محل یکی از ساختارهای مشهور دنیا و سمبل تاریخ غنی هند به شمار می رود. تاج محل سالانه بیش از ۳ میلیون بازدید کننده را جذب می نماید و در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب دهگانه ی دنیا معرفی گردید.

۳. تندیس کریستو رندنتور

تندیس کریستو رندنتور یکی از بزرگ ترین تندیس های آرت دکو در جهان می باشد و پنجمین تندیس بزرگ عیسی مسیح در جهان می باشد. تندیس کریستو رندنتور نه تنها سمبل مسیحیت در سراسر دنیا می باشد، بلکه همچنین به عنوان نماد فرهنگی ریو دو ژانیرو و برزیل شناخته شده است و علاوه بر این ها، در لیست عجایب هفت گانه دنیا نیز ثبت گردیده است. این تندیس از بتن آرمه و سنگ مرمر، در بین سال های ۱۹۲۲ و ۱۹۳۱ ساخته شده است.

۲. پترا

پترا شهری باستانی واقع در اردن می باشد و به علت معماری خاص آن و سیستم مجرای آب آن معروف می باشد.

پترا شهری است که همهٔ آن در کوه و در تخته سنگهایی به رنگ گُل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده است. از اینجاست که نام این شهر زیبا پترا نهاده شده است. نام قدیم این شهر سلع بوده، یعنی صخره، و رومیان نامش را به زبان خودشان ترجمه نموده اند.

۱. دیوار بزرگ چین

تاریخ ساخت دیوار بزرگ چین به قرن پنجم تا هشتم قبل از میلاد باز می گردد و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیا شناخته شده است. دیوار چین طولانی ترین و بزرگترین سازه مهندسی تدافعی نظامی از لحاظ زمان ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته است. این اثر در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی ثبت گردید.

نظرات کاربران