IMG_4033

13 دلیل برای نحس بودن عدد 13

کل : 66

میانگین : 3.68

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۳ فروردین ۱۳۹۶

در واقع نوعی بیماری به نام سیزده هراسی (Triskaidekaphobia) وجود دارد که امروزه پزشکان و روانشناسان بسیاری با جدیت به دنبال راهکارهایی برای درمان آن هستند.

بسیاری از افراد در دنیا حاضر نیستند در اتاق هایی با شماره ی 13 یا طبقه ی 13 هتل اقامت کنند. به همین علت در برخی از هتل ها طبقه ی 13 به صورت 1+12، 12a و یا 14 نشان داده می شود.

آیا تا کنون از خود پرسیده اید چرا عدد 13 نحس است و منشا روحی و روانی آن از کجا نشات می گیرد؟ ما در این یادداشت 13 دلیل را برای شما شرح می دهیم:

با سفرمی همرا باشید…

1.تعداد نفرات حاضر در شام آخر 13 تن بوده است.

شام آخر در واقع وعده ی واپسین حضرت عیسی (ع) است. در انجیل آمده است: ایشان آخرین غذای خود را در اورشلیم با رسولانش که تعداد آنها 13 نفر بود تقسیم کرد و بعد از آن به صلیب کشیده شد. از آن پس اکثر مسیحیان از نشستن 13 نفر بر دور میز شام هراس دارند و خودداری می کنند.

2.به طور مشابه، افسانه ای از اهالی اسکاندیناوی نقل است: زمانی که 12 عدد از خدایان در یک ضیافت دور هم جمع شده بودند، ناگهان مهمانی ناخوانده، خدای 13 ام به نام لوکی، ظاهر می شود.

لوکی یکی از خدایان را به قتل می رساند و کشته شدن او به حوادث نحس دیگری از جمله: مرگ چندی دیگر از خدایان، سیلی از بلایای طبیعی و در نهایت از بین رفتن همه چیز از روی زمین منجر می شود و تنها دو بازمانده از نسل انسان باقی می ماند. البته این قصه سر دراز دارد اما شما مطلب اصلی را متوجه شدید.

زیباترین هتل های غاری جهان
ادامه مطلب

3.بیایید برای لحظه ای به موضوع مسیحیت بازگردیم. بسیاری از مسیحیان معتقدند که حضرت عیسی (ع) در روز جمعه به صلیب کشیده شده است. البته محققان بر این باورند که واقعه تقصیر جمعه ی 13 نیست و این حادثه ی تلخ در جمعه ی 3 آوریل سال 33 بعد از میلاد روی داده است. اما با این وجود، از نحوست عدد 13 چیزی کم نمی کند. بسیاری از مسیحیان اعتقاد دارند که هلاکت هابیل و قابیل نیز در این تاریخ اتفاق افتاده است.

4.اینگونه مرسوم است که شمار قدم های مجرم تا چوبه ی دار به عدد 13 می رسد.

همچنین، در افسانه ها آمده است که طناب دار جلاد به طور مرسوم شامل 13 چرخش می باشد. اما در واقع گویی 8 بار می چرخد.

5.آپولو 13 (عملیاتی برای رسیدن انسان به ماه) تاکنون تنها ماموریت نا موفق ماه به شمار می رود.

مخزن اکسیژن منفجر شد و تا روزها اطلاعات دقیقی از شمار فضانوردان زنده در دست نبود. اما در آخر همه ی آنها در سلامت و امنیت به خانه باز گشتند.

6.قتل شوالیه های معابد در 13 ام ماه اکتبر 1307 صورت گرفته است.

شاه فرانسه فلیپ با همکاری پاپ کلیمنز در سیزده ام ماه دستور قتل شوالیه های معابد را صادر کرده است.

7.کاون (coven) به گروهی از جادوگران و خون آشام ها گفته می شود. نقل است یک کاون در واقع 13 عضو دارد.

8.یک خرافات قدیمی وجود دارد مبنی بر اینکه: اگر حروف اسم شما به عدد 13 برسد، بخت و اقبال شما شیطانی خواهد شد. احمقانه به نظر می رسد. اما هنگامی به که اسامی قاتلان معروفی چون: چارلز منسون (Charles Manson)، جک قاتل (Jack the Ripper)، جفری داهمر (Jeffrey Dahmer)، تئودور باندی (Theodore Bundy) و آلبرت د سالوو (Albert De Salvo) که همگی شامل 13 حرف هستند، بنگرید کمی قانع می شوید.

ارزان ترین هتل های دبی
ادامه مطلب

9.اغلب کودکان در سن 13 سالگی به بلوغ و نوجوانی می رسند. همه ی ما آن فاز ترسناک 13 سالگی را به خوبی می شناسیم.

10.در مبحی معانی رمزی اعداد، عدد 12 به نمایندگی از کمال و اتمام در نظر گرفته می شود. تلاش برای اضافه کردن یک رقم ایده ی بدی محسوب می شود و در واقع نمایانگر حرص و آز شخص است. پاداش این طمع با بدشانسی همراه خواهد بود.

11.در اواخر قرن 1800، گروهی به نام کلوب 13 درصدد کم ارزش کردن این خرافه برآمدند که: اگر 13 نفر دور میز شام جمع شوند، یکی از آنها در سال آینده خواهد مرد. آنها در روز 13 ام ماه دور یک میز 13 نفره جمع شدند و برای اینکه اوضاع را بدتر کنند نمک را بدون اینکه به روی شانه هایشان بریزند، روی میز پاشیدند. آنها همچنین، افرادی که دیر رسیده بودند را 13 سنت جریمه کردند. اعضای این باشگاه شامل پنج رئیس جمهور ایالات متحده نظیر: بنجامین هریسون، گراور کلیولند ویلیام مک کینلی، تئودور روزولت و چستر آلن آرتور می شدند. البته شایان ذکر است که دو نفر از آنها به طرز وحشتناکی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و کشته شدند.

12.جمعه، 13 اکتبر سال 1972، روزی نحس در تاریخ حمل و نقل هوایی محسوب می شود. در این روز پرواز 571 نیروی هوایی اروگوئه در آند سقوط کرد و در این حادثه بیست و نه نفر جان باختند. دقیقا در همین روز و تاریخ، هنگامی که یک هواپیمای آئروفلوت شوروی درون دریاچه ای در یک کیلومتری باند فرودگاه سقوط کرد، 174 نفر از مردم کشته شدند.

بلیط چارتری یا بلیط سیستمی هواپیما؟ کدامیک را انتخاب کنم؟
ادامه مطلب

13.سیزدهمین کارت تاروت مرگ است.

همچنین دلایل دیگری از این قبیل نقل است که:

1. سیزده عدد اول است.

تنها عددی که اول است و مجموع اعداد آن قابل رادیکال گیری است؛ عدد ۱۳ می باشد. از طرفی چون ۱۳ عدد اول است، در طول تاریخ اموال و زمین هایی که عدد ۱۳ نشان دهنده مقدار آن بود، همواره تقسیمش بین افراد با درگیری های خونین همراه بود.

2.هلاکت قوم نوح در سیزدهم ماه صورت گرفته است.

3.در طول یک سال ماه سیزده بار به صورت کامل دیده می شود..

اما در بعضی باورها عدد 13 خوش یمن است. مثلا: در تقویم مایا عدد 13 خوش یمن محسوب می شود. در این تقویم عدد 13 به مفهوم خیز، حرکت به جلو و پیشرفت تعبیر می شود.

یک مورخ و پژوهشگر معتقد است که عدد 13 در فرهنگ ایرانی نه تنها نحس نیست بلکه عددی است که نماد پیروزی و بهروزی مردم ایران بوده است. این اعتقادات بیشتر متعلق به کشورهای غربی و مسیحیان بوده و گویی با فرهنگ ما منافات دارد.

شما چطور فکر می کنید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

به امید بهترین 13 بدر عمرتان…

منبع:safarme.com

نظرات کاربران

 1. ۱۳مبارکترین‌عدده
  ،چراکه‌ولایت‌مولودکعبه،ابوتراب،امیرالمومنین‌‌علی(ع)در۱۳رجب‌است🎊🎈🎂🎈🎊
  این‌روزفرخنده‌بردوستداران‌آن‌حضرت،مبارکباد🌷🌷🌷🌷🌷

 2. سلام واقعا چرت بود همش.فقط از روی دشمنی با مولا علی علیه السلام ۱۳ رو نحس میدونند و درضمیر ناخودآگاه ما اینو جاانداختند .زیباترین و خوش یمن تر از ۱۳ نیست

 3. منم قبلا فکر میکردم خرافاته ولی واقعا عدد نحسیه ک نگو

 4. من اعتقاد ندارم به نظرم الکیه خیلی مسخرس اسم واقیه من ۱۳ عدده چه ربطی داره درزم بخش بد ۱۳ سالگی چیه من نفهمیدم به نظرم همش مزخرفه خودت داری می گی افسانه افسانه ها چیزهایی هستند که واقعی نیستند فقط داستان هستند مثل ارش کماندار شاید جزو تاریخ و مهم ترین و زیبا ترین افسانه ها یا داستان ها باشه ولی واقعی نیست ⁦:-|⁩⁦=_=⁩

 5. سلام
  ارشاد خواننده دیس لاو در روز ۱۳ اردیبهشت به دنیا اومده . و میگه که تموم اتفاقات بد توی سیزدهم برای من افتاده
  و به نظر من عدد ۱۳ نحس است

 6. اصلا عقلانی منطقی نیست که اعتقاد داشته باشیم چرا که ۸ میلیارد ادم روی زمین دارند زندگی میکنند و اتفاق های بد صرفا در روز های ۱۳ هر ماه یا دقیقه ۱۳ ساعتی اتفاق نمیفته . اگر هم برای شخصی اتفاق بدی افتاده چون عدد ۱۳ رو به یاد داشته که نحس هست به این باور پیدا میکنه وگرنه تا وقتی تو چیزی درباره نحسی عدد ۱۳ نشنیده بودی قطعا اتفاقات (خوب یا بد)رو ربط نمیدادی. هیچ چیزی دلیل بر نحس بودن این عدد نیست -_- . ( و یا حتی مفهوم خوب داشتن این هم درست نیست ولی چقدر خوبه که با دید مثبت نگاه کنیم *-*)

 7. سلام من در ساعت ۱۰و۱۳دقیقه بدترین اتفاق واسم افتاد
  البته یک لحظه ساعت رو نگاه کردم شک کردم این کارو انجام ندم ولی همون لحظه حس روشنفکری گفت اون کار رو انجام بدن این حرف خرافاته وانجام دادم و اخراج شدم از کارم

 8. همه فکر می کنیم کتاب استر و کشتار ایرانیان داستان باشه . اما وقتی می بینیم استر با تغییر نام با خشایار شاه
  ازدواج می کنه و داستان کشتار در ۱۳فروردین هست. و از طرفی نحسی ۱۳ در کل فرهنگ ما وجود دارد. در ذهن این موضوع بیشتر به واقعیت نزدیک میشه .بخصوص زمان جشن پوریم و علت تاریخی ان تاییدی است بر این مطلب.

 9. بنظرم این تفکرات ریشه ای نداره.
  خوب حضرت علی علیه السلام هم سیزده رجب بدنیا اومدن
  حالا خوب که چی؟

 10. حاج قاسم سلیمانی سیزدهم دی ماه مرد .اینم یه دلیل دیگه برای نحسی ۱۳

 11. ۱۳ عدد مقدسی است. اینا همش خرافه که میگن نحسه

 12. عدد ۱۳ کاملا نحص هستش، مخصوصا اگر با چند تا ۱۳ دیگه ترکیب بشه، مثلا ساعت ۱۳ و روز ۱۳ و پلاک ماشین ۱۳، یاید خیلی حواستون جمع باشه

 13. من اصلاً باور نداشتم و نمیتونم باور کنم ولی عیناً میبینم تمام اتفاقات بد زندگیم روز سیزدهم رخ داده . حتی همین امروز که ۱۳ اسفند ۹۷ هستش یکی از بدترین اتفاقات برام رخ داد. هرچیز ماوراطبیعه رو رد میکنم ولی بعضی چیز ها با هیچ دلیل علمی نمیتونی ثابتش کنی اما انگار وجود دارن.

 14. سیزده نحس نیست چطور میتواند ولادت حضرت علی علیه السلام در ۱۳ رجب را نحس بدانید

 15. من تو مسابقات فوتبال فقط عدد سیزده تن میکنم،خیلی هم راضیم

 16. من سیزده بهمن بدنیا اومدم و بدبختترین ادم دنیام شبتون بخیر

 17. با سلام
  چیزی به نام بدیمن ویا نحس وجود ندارد . ما خودمان مسال را بزرگ می کنیم تا خود مان را قانع کنیم و برای هر کمبودمان دلیلی بی جا و مسخره بیاوریم خودمان باور نداریم ولی انقدر به دیگران تلقین می کنیم تا خودمان هم باورمان شود

 18. سلام. ما انسان های پسا رنسانسی (بعد از حوالی قرن ۱۶)، کیهان و جهان را به صورت مکانیکی (اسیر در دست انسان که هیچ قدرتی از خود ندارد) می بینیم و درک می کنیم اما این جهان و کیهان و اجزاء آن در نگاه پیشینیان ارگانیک (زنده) بود و برای خود دنیای رمز آمیز و راز آلودی داشتند. (به عنوان مثال، یسبح لله ما فی السموات و ما فی الارض). دریاها، کوه ها، اسمانها، حیوانات ونهایتا اعدا برای خود دنیای فعال، زنده و پویایی داشتند که با سیطره علم (از قرن ۱۶) این عقاید به حاشیه رانده شدند. سوال اساسی اینجاس: علم معیار نهایی بشر است؟؟ و اینکه کدامین نگاه برای بشر بهتر و مفید تر بود و در خدمت انسان؟؟..

 19. اتفاقات خوب میفته مسخرس این که ادم هر عددی که دو تا واقعه پیش اومده رونحس بگیم پس برای امام علی نباید اتفاق خوشی میافتاد چون روز تولد شون ۱۳ همه شما دارین به کسایی که تولدشون سیزدهمه توهین می کنین

 20. من ۱۳ اردیبهشت به دنیا اومدم به نظر من این یک خرافات است یعنی چی از این اتفاقات تلخ توی بیشتر روز های دیگر اتفاق افتاده پس من می تونم هر عددی رو بگم نحس و بعد چند تا واقعه ی تلخ تعیف کنم برای من ۱۳ عدد شانسمه نمی دونم شاید ماییم که خوش شانسیم .

 21. البته این داستان ساختگی خود یهودیان است و تا کنون هیچ تاریخدانی صحت و درستی این داستان را تائید نکرده است

 22. با سلام و احترام
  ۱۳ به این دلیل برای ایرانیان نحس است که در زمان خشایار شاه در ۱۳ فروردین اتفاق تلخی رخ داد.داستان طولانیست.به دستور خشایار
  شاه طی دسیسه ی یهودیان بیش از ۷۷۰۰۰هزار ایرانی از جمله زن و مرد و کودک قتل عام شدند. و هنوز یهودیان این روز را جشن میگیرن و به آن جشن پوریم میگویند.برای دانستن داستان کامل جشن پوریم را در کوکل سرچ کنید.
  با تشکر

 23. ۱۳ به خاطر این نحس شد که گفتند روز خوش یمن ولادت کسی که محبتش جنت و عدوتش دوزخ است فرهنگ سازی شود تا نحس شود.
  ۱۳ رجب ولادت با سعادت امیرالمومنین علی علیه السلام بر تمامی محبینش مبارک.

 24. عدد ۱۳ برای مسلمانان معجزه است حتی می گویند وقتی روز به ۱۳ ساعت تبدیل می شود بهترین حالت برای کار واستراحت است در کد ملی من دو عدد ۱۳ پشت سر هم وجود دارد مجموع حرف های اسم و شهرتم ۱۳ است حتی در کد پستی ام هم عدد ۱۳ وجود دارد برای بسیاری بی باوران به اسلام منحوسم وبرای باور داران برکت و آرامشم خودم تجربه کردم

 25. باسلام وتشکرازشما.
  بنده هم مطلقاموافق نیستم…این اتفاقات درمقابل میلیاردهاحوادث مختلف که درتاریخ های گوناگون ازهرماه اتفاق افتاده بسیارکم وجزیی است.واین چیزی جزتکرارچرخه انرژی منفی که ازاعتقادات بی پایه وبی اساس وسخیف، سرچمشه می گیردنیست .به انرژی اعدادمعتقدهستم ،مثلا درخوداسلام به چله گرفتن وعدد۴۰ یاعدد۷ و…تاکیدخاص شده.همچنین به اینکه وقتی ،یک درخواست مثبت ازکائنات خداوند می کنیدچرخه انرژی ایجادمی کنیدحال چه منفی وچه مثبت وممکن است همین اتفاق بیفتدمثلا کسی که دائمابه زمین وزمان ناله می کندوکفروناسزامی گویدوابرازناراحتی میکنداین شخص خودواطرافیان وکائنات روواردچرخه انرژی منفی کرده است.پس هرچه منفی است دراثراینکه یک ذهن منفی قدم اول کارخودرامنفی برمی داردبنابراین قدم دوم و…بعدیهاهم دراثرعدم توانایی درتصمیم گیریهای مناسب برای امورات منفی تنظیم شده وهمین سیروروندادامه پیدامیکند.وبیکباره متوجه می شودکه کل اموراتش منفی شده که درواقع همچنانکه گفتیم تکرارچرخه منفی هااست.درموردکارهای مثبت نیزهمینطوراست یادرمورداعدادمنفی و…وقتی ذهن ماسراغ دیدن وشکارکردن چیزهای منفی است درواقع حساس می شویم که من بعدهراتفاق منفی روتوهمون حوزه به اون عددیافردخاص ربط بدهیم ویاتبدیل به محققی بشویم که متخصص درجمع اوری چیزهای منفی است.بنده متولد۱۳ آذرماه هستم.مشکلات زیادی درزندگی دراثرشایددرآن لحظه درست تصمیم نگرفتن شامل حالم شده اماباتوجه به روحیه بسیارمثبتی که دارم بحران روتبدیل به یک فرصت طلایی کرده وهم اکنون یک فردموفق درزمینه های مختلف تحصیلی ،شغلی وهنری وادبی هستم وهیچوقت به عدد۱۳ به این دیده نگاه نکرده ام بلکه عاشق عددتولدخودم هستم وبقول یکی ازدوستان که دربالامطرح کردنداتفاقاهم قدم خوبی اگرتعریف نباشددارم وهم هرکس که باحقیردرزمینه های مختلف کاری وتحصیلی و… همکاری داشته جزخیروبرکت که نصیبی ازطرف خداونداست وبنده فقط واسطه هستم نصیبش نشده است.
  باآرزوی موفقیت روزافزون برای همه عزیزان…

 26. پیامبر (ص) + دوازده امام = سیزده نفر…
  ما یک جهان چند ملیاردی هستیم که دارای تاریخ بنا شده بر اعداد و نجوم است، در این جهان و انسانهایش ممکن است هر اتفاقی در هر عددی از تاریخ ( مانند ۱۳ و…) به وقوع بپیوندد، وقتی روی چیزی حساس شویم مطمعنا به اتفاقات اون عدد حساس میشویم. مثلا اگر به نظر عموم مردم ۱۶ نحس میشد مردم بدنبال کلی اتفاقات بد و رابطه های نحس برای ۱۶ می گشتند.
  در نظر داشته باشید که بعضی ایام مانند صفر و… سنگین و… شمرده میشوند.

 27. دوستان عزیز قرار نیست بگیم ۱۳عدد نحسیه چون من خودم در ۱۳ بدر ساعت ۱۳بدنیا اومدم و خوش شانس ترین آدمم و هیچ نحسی هم ندارم پای من سبکه هر کجا قدم بزارم اونجا شادیه

 28. دلیل نحس بودن عدد ۱۳ اینه که حدود ۲۵۰۰ سال پیش در روز ۱۳ فروردین یهودیا به ایران حمله میکنن و حدود ۷۷۰۰۰ ایرانی رو به قتل میرسونن .واسه همینم از اون روز به بعد همه ایرانیا روز ۱۳ فروردین از خونه هاشون به باغ ها میرفتن تا اگه یهودیا حمله کنن کشته نشن سیزده به در هم از اونجا مونده .

 29. خرافاته همش …..اگر اینجوریه اسم و فامیل من هم ۱۳ حرف اند ….یعنی من آدم بدیم؟؟؟ خرافاته همش

 30. لطفن بعد از مطالعه کامل اون اتفاق خودتون نتیجه گیری کنید…لازم میدونم به عرض همه دوستان عزیز برسونم که بنده یک بچه مسلمون هستم و ارادت خاصی به ائمه اطهار علی الخصوص حضرت علی دارم…

 31. سلام..با کمال احترام به پژوهش های شما دوست عزیز و گرامی،اگر این پیشنهاد بنده رو بی احترامی نسبت به خودتون و اطلاعات تون تلقی نمیکنید و سوءتفاهمی براتون پیش نمیاد،یک سری هم به تاریخ ایران در زمان خشایار شاه بزنید تا ببینید که در روز ۱۳ بهار چطور موردخای و استر یهودی با یک توطئه ، وزیر اعظم ایران به نام هامان و ۷۷هزار ایرانی رو قتل عام کردند…

  • به نظرم من ۱۳ از این همین نظر برای ما ایرانی نحس شده اما در اصل اتفاقات دیگری در زمان های دیگر افتاده است که ما به آنها توجه نمی کنیم ممکن است قاتلین وجود داشته مثل (آدولف هیتلر که ده حرف دارد) شاید بیشترین عامل قتل را دارد این یک عقیده است و ما باید به عقیده دیگران احترام بگذاریم .

 32. ۱۳ رجب روز ولادت امیرمونین است

 33. روز تولد مادرعزیزم و روز تولد مولای متقیان امیر المومنین میباشد و طبیعت رنگ تازه ای بخود میگیرد.

 34. روز ۱۳ و عدد ۱۳ یکی از اعداد مبارک هست.روز تولد مولا علی هست

 35. تاثیر غربزدگی و رسوخ آن در فرهنگ ما کاملا ملموس است بیشتر این خرافه ها از منابع غربی است. هیچ دلیل عقلی نقلی و علمی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد. تولد خوش یمن و مبارک امیرالمومنین علیه السلام که مورد تمجید دوست و دشمن منصف است در ۱۳ رجب خط بطلان بر همه این خرافات است. عقل هم خوب چیزیه.

 36. داش گلم اگه سیزده نحس است چرا حضرت علی روز سیزده رجب متولد شده است و بسیاری وقایع خوب که در روز سیزدهم ماهها اتفاق افتاده است.پس بیائیم به این خرافات پشت پا بزنیم و تقدیر الهی که برای همه بندگانش رقم خورده است پاس بداریم.

 37. این خرافات چیه؟
  پس اگه اینجوری باشه ۳۰ هر ماه هم منحوسه چون پلاسکو سی ام آتش گرفت

 38. این دیدگاهها کاملا خرافی هستند و اگه تو تاریخ برای هر کدام از روزهای ماه بگردیم میتوان فجایع مشابهی پیدا کرد.

 39. همه اش خرافات است. من در حیرتم که چرا ما که مسلمان و ایرانی هستیم باید دنبال عقاید خرافی مسیحیان و اقوام اروپایی برویم؟
  از آقای سید اسماعیل امیرآزاد هم به خاطر یاد آوری تولد حضرت علی علیه السلام در روز ۱۳ رجب تشکر می کنم. انگار خدا می خواهد همین نکته را یادآوری کند که اعداد نحس نیستند.

 40. دلیل علمی برای نحس بودن عدد ۱۳ وجود ندارد اگر عدد۱۳ نحس بود حضرت علی (ع) ۱۳رجب متولد نمی شد زیرا این اراده خداوند می باشد.دوم اینکه در قاموس آفرینش نحس وجود ندارد هر چه در آفرینش هست عین زیبایی است