تعطیلات

سه دلیل مهم برای آنکه در تعطیلات کار نکنید

کل : 7

میانگین : 4.86

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۵

انجام کار های عقب افتاده در طول تعطیلات آخر هفته برای بسیاری از ما خصوصاً آنهایی که دغدغه و استرس های فراوانی دارند، وسوسه ای همیشگی است. بسیاری این تعطیلات را به چشم فرصتی مناسب برای پیشرفت کاری می بینند. به نظر میرسد این وسوسه همیشگی، دلایل بسیار خوبی همچون وجود آرامش و سکوت در دفتر کار، نبود عواملی مانند جلسات، تلفن ها و حجم بی شمار ایمیل های کاری که تمرکز فرد را از بین می برند هم دارد. با این وجود بهتر است پس از یک هفته کاری طولانی، کمی از روزمرگی فاصله بگیرید، حتی اگر تعطیلاتتان در خانه می گذرد.

 

سفر در تعطیلات

 

۱٫ حفظ سلامتی

برخی از مردم بر این باورند که با حضور در محل کار خود استرس شان کم شده و احساس بهتری دارند. البته این احتمال وجود دارد، اما کار کردن به مدت طولانی پشت کامپیوتر برای سلامتی تان مفید نیست. تحقیقات نشان می دهند افرادی که بیش از ۵۵ ساعت در هفته کار می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته قلبی، بیماری عروق کرونر قلب و یا ابتلا به بی خوابی و افسردگی خواهند بود.

در تعطیلات می توانید خواب بهتر و استرس کمتری داشته باشید. خورد و خوراک مناسب تری داشته باشید و رابطه بهتری با عزیزان تان برقرار کنید. برای بسیاری از ما، تعطیلات سه روزه آخر هفته بسیار نامانوس و عجیب است. اما تحقیقات نشان داده هفته کاری چهار روزه فواید بسیاری همچون کاهش استرس و افزایش راندمان کاری را در پی دارد. طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ توسط انجمن مدیریت منابع انسانی صورت گرفت، ۴۳ درصد شرکت ها گهگاه به برخی از کارکنانشان تعطیلاتی چهار روزه؛ می دهند. به طور معمول، شرکتها اغلب در فصل تابستان به کارمندان‌شان اجازه می دهند ساعت های بیشتری را در چهاروز هفته کار کنند تا یک روز تعطیلی اضافه بر سازمان داشته باشند.

قدمت جشن مهرگان در فرهنگ ایرانی
ادامه مطلب

نکته: حذف تعطیلات به منظور حضور در محل کار بیش از این که برایتان مفید باشد، مضر است. از تعطیلاتتان نهایت استفاده را ببرید. تعطیلات زمانی بسیار مناسب برای دیدار خانواده و دوستان و سر و سامان دادن به کارهای شخصی است. به جای کار کردن در ایام تعطیلات می توانید کارهای عقب افتاده را انجام دهید، همیشه کاری برای انجام دادن هست. با استفاده از تعطیلاتتان، در بازگشت سر حال تر به وظایفتان رسیدگی خواهید کرد و با آمادگی بیشتری از پس حجم بالای کار بر میایید.

۲٫ می توانید بر آنچه لذت می برید تمرکز کنید

تعطیلات نه تنها برای سلامت جسمی شما بلکه برای سلامت روحی شما نیز لازم است. تعطیلات به شما این فرصت را می دهند که اوقاتتان را آنطور که دوست دارید، بگذرانید. تعطیلات را می توانید به سرگرمی مورد علاقه تان همچون ماهیگیری، باغبانی، خواندن کتاب، رفتن به کنسرت موسیقی، انجام بازی های مختلف با خانواده و دوستان بپردازید. تحقیقات نشان می دهند که افراد شاد، خلاق تر و سختکوش تر هستند. گذراندن تعطیلات روحتان را تازه می کند و شما را قادر می سازد که با تمرکز بیشتری به سرکار خود بازگردید.

البته لذت بردن از تعطیلات الزاما به معنای سفر با هواپیما و اقامت در هتلی لوکس و لاکچری نیست. یک تور گردشگری کوتاه، حتی گشت یک روزه نیز می تواند حال تان را بهتر کند.

 

تعطیلات خانوادگی

 

۳٫ پس از استراحت، کیفیت کاری بالاتری دارید

گذراندن تعطیلات می تواند راندمان کاری را به نحو قابل توجهی افزایش دهد. ممکن است فکر کنید که با افزایش ساعات کاری حجم کار بیشتری را انجام میدهید؛ اما در حقیقت چنین نیست. اگر بیش از ۵۵ ساعت در هفته کار کنید دچار خستگی و استرسی مضاعف خواهید شد که غالباً بیش از آستانه تحمل شماست و در نتیجه راندمان کاری تان کاهش چشمگیری خواهد یافت. براساس مطالعه دانشگاه استنفورد، کارایی کارمندان پس از پنجاه ساعت کار در هفته کاهش می یابد. با افزایش ساعات کاری به بیش از ۵۵ ساعت این میزان کاهش بسیار محسوس تر خواهد بود. بنابراین با وجود اینکه شما ۶۰، ۷۰ و یا حتی ۸۰ ساعت در هفته کار می کنید، احتمالاً خواهید دید که کارایی تان بیش از همکارانتان که ۵۰ ساعت در هفته و یا حتی کمتر کار می کنند، نیست.

رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟
ادامه مطلب

بر طبق مطالعه دانشکده مدیریت دانشگاه بوستون در این زمینه، مدیران قادر نیستند تفاوت میان کارمندانی که ۸۰ ساعت در هفته کار کرده اند را با آن دسته از کارمندانی که تنها تظاهر می کنند ۸۰ ساعت در هفته کار کرده اند دریابند. توجه داشته باشید که افزایش ساعات کاری بر کیفیت کار نیز تأثیر قابل توجهی خواهد داشت. کارکنان خسته در اتخاذ تصمیمات حیاتی، تشخیص رفتار افراد و درک نشانه های اجتماعی دچار مشکل می شوند.

اگر تصمیم دارید که این آخر هفته را کار کنید، دست نگه دارید. به پیاده روی یا استخر بروید و یا دوستانتان را به خانه تان دعوت کنید. بدن و ذهن شما نیاز به استراحت دارند. شما همیشه برای کار کردن فرصت خواهید داشت. با گذراندن تعطیلات ذهن شما برای انجام کارها آماده تر و سریعتر عمل خواهد کرد. هوشمندانه کار کردن بهتر از بیشتر کار کردن است.

نظرات کاربران