عکاسی-عکس-آموزش عکاسی-عکس سیه و سفید-آموزش عکتسی سیاه و سفید

۵ راهکار کلیدی عکاسی سیاه و سفید

کل : 3

میانگین : 2.33

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۳۱ خرداد ۱۳۹۶

هنر عکاسی با عکس های سیاه و سفید شروع شد، پس چرا با تمام فن آوری و تجهیزاتی که امروزه در دسترس هست، گرفتن یک عکس سیاه و سفید بی نظیر از منظره بسیار دشوار است و حتی نمی توانیم عکس هایی با کیفیت عکس هایی که آنسل آدامز با فیلم عکاسی می گرفت بیندازیم؟

عکس های سیاه و سفید فوق العاده، صرفا با تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید خلق نمی شوند. برای گرفتن عکس های برجسته سیاه و سفید از منظره، عکاس باید سایه روشن های رنگ خاکستری را ببیند یا وقتی عکس را با حالت مونوکروم می گیرد، باید در نظر بگیرد این عکس پس از تبدیل شدن به عکس سیاه و سفید چگونه دیده خواهد شد. راز کار در این است. زیرا وقتی در وهله اول نتوانید عکس مناسبی بگیرید، ترفندهای ویرایش عکس و تبدیل آن به سیاه و سفید، شما را به جایی نمی برد.

از مناظر می توان عکس های سیاه و سفید عالی گرفت. به شرط اینکه از آن مناظر به درستی عکس گرفته باشید. در این مبحث به توضیح روش های عکسبرداری عالی سیاه و سفید می پردازیم. زیرا عکسبرداری های برجسته مونوکروم پیش از وجود نرم افزارهای تبدیل فتوشاپ وجود داشته اند.

روش های عکسبرداری

۱- تمام سایه روشن های خاکستری مناظر را با تنظیم سبک عکسبرداری روی حالت مونوکروم ببینید.

مهارت یافتن در مشاهده یک صحنه رنگی و ثبت آن به صورت یک عکس سیاه و سفید، کار مشکلی است و تنها با تمرین زیاد می توان به آن مهارت دست یافت. اما می توانید با قرار دادن دوربین تان روی حالت مونوکروم، از همان ابتدا از یک منظره به صورت سیاه و سفید عکسبرداری کنید. حالت مونوکروم به شما امکان مشاهده عکس ها را به صورت سیاه و سفید روی صفحه می دهد (این گزینه در دوربین نیکون، کنترل عکس و در دوربین کانن، سبک عکس است).

اگر منظره یاب الکترونیکی دارید با تنظیم سبک دوربین می توانید صحنه را در همان لحظه عکسبرداری، به صورت سیاه و سفید مشاهده کنید. نکته دیگر اینکه هنگام عکسبرداری از فرمت فایل RAW استفاده کنید. حالت عکس به شما نشان می دهد که عکس نهایی به صورت سیاه و سفید چگونه دیده می شود و استفاده از فرمت RAW ،عکس را به صورت رنگی ثبت می کند و به شما توانایی حداکثر کنترل روی تبدیل عکس به صورت سیاه و سفید را می دهد.

فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن، سومین فرودگاه پر رفت و آمد ترکیه
ادامه مطلب

اما اگر شما در هرحال عکس را رنگی برمی دارید، پس چه لزومی به استفاده از کنترل های عکس است؟

در واقع کنترل های عکس، ابزاری آموزشی فوق العاده جهت کمک به یادگیری مشاهده صحنه به صورت سیاه و سفید است. با تمرین کافی می توانید سوژه ای را ببینید و فورا متوجه شوید که آیا قابلیت تبدیل شدن به عکس سیاه و سفیدی عالی دارد یا خیر.

۲- به دنبال نور و کنتراست باشید.

بدون وجود رنگ که نگاه ها را به خود جلب کند، تصاویر سیاه و سفید به نظر یکنواخت می آیند. به همین دلیل برای داشتن تصویری سیاه و سفید عالی باید از کنتراست بسیاری استفاده کنید. نوع کنتراست ایجاد شده در فتوشاپ به خوبی کنتراستی که در منظره وجود دارد، نیست. آسان ترین روش برای پیدا کردن کنتراست بی نظیر، جستجوی نور است. اگرچه یک روز کاملا ابری برای عکاسی رنگی عالی است؛ اما روزهای آفتابی، کنتراست بیشتری دارند که برای عکسبرداری سیاه و سفید ایده آل هستند. به دنبال تشعشع های باریک نور از لابه لای ابرها یا آن نواحی که هم نور و هم سایه دارند، باشید.

البته با استفاده از رنگ های مختلف نیز می توان کنتراست ایجاد کرد، اما سخت تر از آن است که به نظر می رسد. وقتی رنگ های قرمز و سبز به سیاه و سفید تبدیل می شوند، خیلی شبیه هم هستند. با این روش نمی توان عکس سیاه و سفید عالی از یک مزرعه ی گل های خودروی قرمز رنگ به دست آورد. زیرا رنگ های قرمز و سبز گل ها درهم آمیخته می شوند. به جای اینکه به رنگ ها نگاه کنید، سایه روشن ها را ببینید. سبز نعناعی در کنار سبز تیره مایل به زرد، کنتراست بسیار زیادی ایجاد می کند.

سریع ترین هواپیماهای دنیا؛ 2017
ادامه مطلب

۳- به بافت، شکل و الگو اهمیت بدهید.

بافت در عکس های سیاه و سفید حیرت انگیز است. در حقیقت، حالت مونوکروم دوربین عکاسی، بافت عکس ها را که در نوع رنگی قابل مشاهده نیستند، برجسته می کند. به دنبال اجسامی باشید که بافت های زیادی داشته باشند تا در خصوص اینکه کدام بافت در عکس تان باشد و کدام نباشد، امکان تصمیم گیری داشته باشید. عکسبرداری از مناظر سیاه و سفید، روشی عالی برای نشان دادن بافت ها در مکان های غیرمعمول است. یک آسمان بدون ابر فقط انبوهی از رنگ خاکستری دارد؛ اما آسمان های ابری، به مناظر سیاه و سفید فورا بافت می افزاید. صخره ها، پوست درختان، ابرها و آسمان محدود هستند.

عکس سیاه و سفید در کنار بافت، ابزاری عالی برای تاکید روی شکل و الگوست. الگوهای موجود در عکس، در نبود رنگ که توجه ها را منحرف می سازد، مشخص تر به نظر می رسند. هر چیزی به سادگی سه درخت در یک ردیف می تواند الگویی خلق کند. از الگوها به عنوان ابزار هنری در عکسبرداری سیاه و سفید از منظره استفاده کنید. در آن صورت متوجه خواهید شد که عکس هایتان بسیار حذاب تر می شوند.

۴- به پس زمینه توجه کنید.

همیشه نمی توان در تمام مناظر، اشکال و الگوهای بی نظیر پیدا کرد. یک روش دیگر برای افزودن زیبایی به یک عکس سیاه و سفید از منظره، افزودن پس زمینه به آن است. اضافه کردن یک شیء برجسته در جلوی تصویر بلافاصله یک نوع خط هدایت کننده موثر ایجاد می کند، حتی اگر آن شیء واقعا روی آن خط نباشد. در اینجا صخره ها و برگ درختان می توانند کارساز باشند. البته مسلما گزینه های بسیار بیشتری نیز وجود دارند.

سفری هیجان انگیز به جزیره کوش آداسی
ادامه مطلب

۵- از فیلتر پولارایزر استفاده کنید.

اگرچه فیلترهای پولارایزر به طور معمول برای بهبود و حذف انعکاس های نوری در عکاسی استفاده می شوند، در عین حال می توانند در عکسبرداری سیاه و سفید روی کنتراست های موجود تاکیدکنند. در عکسبرداری رنگی برای تاکید روی رنگ آبی آسمان می توان از فیلترهای پولارایزر استفاده کرد. بدین ترتیب وقتی آن عکس رنگی به سیاه و سفید تبدیل شد، رنگ آبی آسمان کنتراست بیشتری ایجاد می کند.

با پیچاندن بخش جلویی فیلتر، می توانید هنگام عکسبرداری کنتراست بین رنگ های متفاوت را بهتر تنظیم کرده و بعدها هنگام تبدیل آن عکس به سیاه و سفید، به عکس بهتری دست پیدا کنید.

اگرچه عکاسی سیاه و سفید احترام گذاشتن به فیلم قدیمی است؛ اما این نوع عکسبرداری سخت تر است. زیرا عکس بدون رنگ، به شدت به ترکیب و کنتراست عالی وابسته است. روش تشخیص عکس های سیاه و سفید بی نظیر به وسیله عکسبرداری با فرمت RAW و سبک های عکسبرداری روی حالت مونوکروم را بیاموزید. در آن صورت می توانید عکس را به صورت رنگی برداشته اما پس از عکسبرداری آن را سیاه و سفید مشاهده کنید.

توجه کنید، همچنین در عکاسی سیاه و سفید اجزاء پس زمینه بسیار موثر هستند. با افزودن فیلتر پولارایزر می توانید پس از عکسبرداری با بهبود کنتراست آن هنگام تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید، به عکسی بهتر دست پیدا کنید.

عکاسی به صورت سیاه و سفید کار آسانی نیست؛ اما وقتی درست انجام شود ارزش آن را خواهد داشت.

نظرات کاربران