کار کم تر، سفر بیش تر

کل : 0

میانگین : 0

تقریباً هر هفته داستان های وسوسه انگیزی از افرادی می‌شنویم که کارشان را رها کرده اند و برای گذراندن سال ها و یا حتی یک عمر زندگی متفاوت، به گوشه ی دیگری از جهان سفر کرده اند. این داستان ها به همان اندازه که وسوسه انگیزند، می توانند غیرواقعی، ایده آل گرا و یا حتی فریبکارانه نیز باشند.

سفر

درواقع بسیاری از این قبیل داستان ها درباره ی کسانی است که مجبور به مهاجرت شده اند و هدفشان گذراندن تعطیلاتی بلند مدت نبوده است. برخی دیگر، مربوط به افرادی می شود که از طریق کارهای عجیب و غریب زندگی خود را می گذرانند و مسافرت می کنند. اما در کنار این قصه های وسوسه انگیز، داستان معروفی راجع به زوجی را شنیدیم که شغلشان را برای مسافرت به دور دنیا رها کردند و مجبور شدند در ازای جای خواب و غذا، سرویس های بهداشتی و اصطبل ها را تمیز کنند.

با تمام این حرف ها برای سیر و سیاحت در جهان، تجربه ی سفر و زندگی در دیگر کشورها، راه های مناسب دیگری نیز وجود دارند. اگرچه همیشه برخی الزامات و مسئولیت ها وجود دارند که مانع از ترک کردن شغل و گرفتن بلیطی یک طرفه می شوند، اما نباید اجازه دهید این مشکلات مانع اشتیاق شما به سفر کردن شوند. آنچه لازم است بدانید این است که شما در واقع مجبور نیستید برای تجربه ی سفری خاطره انگیز، کارتان را ترک کنید. سفرنباید دلیلی برای فرار از مشکلات روزمره تان باشد، بلکه باید بخشی از زندگی شما شود. پس با سفرمی همراه شوید تا در مورد راهکارهای رسیدن به یک زندگی متعادل و مملو از سفرهای خاطره‌انگیز بیش تر بخوانید. امیدوارم که این نکات برای شما که عاشق سفر هستید موثر واقع شوند.

  • از تعطیلات خود استفاده کنید:

سفر

این روش بسیار بدیهی به نظر می رسد؛ اما آمار نشان می دهد که بیش از چهل درصد مردم، از تعطیلات کاری خود بهره ی کامل و لازم را نمی برند. سیاست شرکت ها در طراحی این گونه تعطیلات، بدین منظور است که آن ها از نظر علمی به نتایجی دست پیدا کرده اند مبنی بر این که مغز انسان برای بازدهی بیش تر به یادگیری مطالب جدید و بهره برداری از آن احتیاج دارد. همچنین، دریافته اند که استراحت و زنگ تفریح می تواند عملکرد مغز را بالا ببرد. مهم نیست که شما به تعطیلاتی برنامه ریزی شده بروید یا تنها یک پیک نیک ساده در دل طبیعت را ترتیب دهید. به هر حال این تفریحات می توانند تاثیرات شگرفی بر ذهن شما بگذارند. در این صورت شما برای یک هفته ی کاری با بازدهی بسیار بالا آماده می شوید؛ پس، از تعطیلات آخر هفته ی خود به نحو احسن استفاده کنید.

برای تعطیلات رسمی از قبل برنامه‌ریزی کنید:

سفر

حتی اگر انجام کارهای شخصیتان، فرصت استفاده از تعطیلات آخر هفته را به شما نمی دهد، نگران نباشد. تقویم را به دقت چک کنید و تعطیلات رسمی را بیابید و در صورت امکان چند روز قبل و یا بعد از تعطیلات را مرخصی بگیرد. بدین ترتیب می توانید به یک مسافرت نسبتاً طولانی بروید و فرصت کافی برای استرحت داشته باشید.

تا آنجا که می توانید به مقاصد نزدیک سفر کنید:

سفر

مزایای فوق العاده ای که سفر رفتن برای شما به ارمغان می‌آورد مانند آرامش، آشنایی با دیگر فرهنگ ها، ماجراجویی و… تنها به نقاط دوردست محدود نمی شود . سعی کنید برای گذراندن تعطیلات آخر هفته، مقاصد نزدیک به محل سکونتتان را انتخاب کنید. مسلماً مناطقی در نزدیکی شما وجود دارند که بتوانند در روحیه و روزمرگی زندگی شما تغییراتی ایجاد نمایند. علاوه براین، چنین سفرهای کوتاهی فرصت تجربه ی فرهنگ های مختلف را بدون صرف هزینه و پول زیاد فراهم می آورند.

موقعیت های اجباری پیش آمده را به چشم یک فرصت ببینید:

macdonald-chicago

معمولاً برخی از موقعیت های خاص همانند کنفرانس ها، جشن های عروسی و یا دیدار با خانواده، شرایط سفر را فراهم می آورند؛ اما زمان چندانی برای تفریحات شخصی باقی نمی گذارند. از این موقعیت های اجباری باید نهایت استفاده را برد و با تغییری هر چند اندک در برنامه ها، شرایط پیش آمده را به یک فرصت عالی تبدیل کرد. من در طول سه ماه، سه بار به شیکاگو سفر کردم و سرانجام تصمیم گرفتم این شهر را آن گونه که دوست دارم ببینم. مثلاً پیاده روی هایی را به منظور بازدید از اماکن عمومی و هنری برای خود تدارک دیدم و در مرکز شهر ساعت ها پرسه  زدم. همچنین رستوران های جدیدی را در محله های جدیدتر پیدا کرده و آن ها را به همکارانم هم معرفی کردم. پس از این تجربه مشتاقانه در انتظارموقعیت های مشابهی بودم که زمانی از آن ها نفرت داشتم، و این سفرهای اجباری رفته رفته شکل سفرهای معمولی و لذت بخش را به خود گرفتند.

 سعی کنید تا جایی که میسر است مشاغل پاره وقت را برگزینید  :

سفر

یکی از بهترین راه های دستیابی به تعادل میان کار و زندگی، داشتن شغل پاره وقت است که البته همیشه میسر نمی شود. مشاغل پاره وقت و همچنین دورکاریی، به شما امکان کار کردن در هر نقطه ای از جهان را می دهند. مذاکرات قبل از شروع به کار، شامل مواردی همچون حقوق ، مزایا و شرایط کاری می شوند که به قوانین خاص آن شرکت و فرهنگ سازمانی آن بستگی دارند. اما به خاطر داشته باشید که این مذاکرات مناسب ترین زمان برای درخواست مرخصی های بیشتر و یا  دورکاری  در روزهای خاصی از سال می باشند.

برقراری تعادل میان زندگی حرفه ای و شخصی یکی از بزرگترین چالش های کارمندان و شاغلین در عصر مدرن است. البته به دلیل مرسوم شدن هر چه بیش تر مباحث مربوط به ایجاد تعادل میان کار و زندگی و تاکید بر اهمیت برقراری این تعادل که انعطاف پذیری بیشتری را رواج می دهد، فرهنگ سازمانی به نحو قابل توجهی در حال تغییر است. امید است در آینده ای نزدیک همگی ما فرصت این را داشته باشیم که به نحو دلخواهمان زندگی کنیم و بتوانیم میان شغل و اشتیاق به سفر تعادل برقرار کنیم.

 

 

نظرات کاربران