ترس از پرواز

چگونه بر ترس از پرواز غلبه کنیم؟

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

غلبه بر ترس از پرواز

اگر هر بار حین سفر با هواپیما احساس ترس دارید و به دنبال راهی برای غلبه بر ترس از پرواز می گردید، باید بگوییم تنها شما نیستید که این وضعیت را تجربه می کنید. به نقل از پزشک روانشناس متخصص انجمن ایمنی ملی که فعال در ایرلاین های امریکایی می باشد، ترس از پرواز احساسی است که غلبه و مقابله با آن دشوار می باشد؛ چرا که ما برای غلبه بر ترس هایمان نیازمند تکرار هستیم.

وقتی پای پرواز به میان می آید، تکرار سفر با هواپیما و تجربه ی پرواز به منظور غلبه بر ترس از پرواز هزینه بر می شود. اغلب مردم به اندازه ی کافی و به طور دائم با هواپیما سفر نمی کنند. احساس ترس از پرواز دلایل مختلفی دارد؛ از قبیل ترس از ارتفاع، ترس از فضاهای بسته و یا عدم داشتن کنترل. اغلب روانشناسان و درمانگران برای مقابله با مشکلات روحی و ترس های بیماران آن ها را تحت آزمایش های مختلف قرار می دهند تا پی ببرند دقیقاً ترس آن ها از کجا نشات می گیرد.

حال اگر شما ترس از پرواز دارید و تا به امروز راه حلی برای غلبه بر ترس از پرواز نیافته اید و هفته ی آینده قرار است با هواپیما سفر کنید، راه حل چیست؟!

از آنجایی که افراد زیادی ترس از پرواز دارند ما بر آن شدیم تا با چندی از کارشناسان و متخصصان در زمینه ی غلبه بر ترس از پرواز صحبت کنیم و راهکارهای سریع را برایتان اراِئه دهیم. با سفرمی همراه باشید تا با راه های غلبه بر ترس از پرواز آشنا شوید.

ترس از پرواز

 

  1. نحوه ی کار کردن هواپیما را بدانید

با استناد بر انجمن ایمنی ملی، احتمال مرگ به واسطه ی تصادف با خودرو در طول عمر یک فرد 1 از 112 و  احتمال مرگ به واسطه ی سوانح حمل و نقل هوا و فضا که شامل پرواز هواپیما نیز می شود 1 از 8 می باشد. مشکل این آمارها این است که عدد 1 را در بر دارند؛ لذا دانستن نحوه ی کار کردن هواپیما می تواند تاثیری اثربخش بر غلبه بر ترس از پرواز داشته باشد.

نکاتی که قبل از سفر به دبی باید از آن مطلع باشید!
ادامه مطلب

ترس از پرواز

 

  1. با توربولانس یا همان چاله های هوایی آشنا شوید

اغلب هواپیماها قابلیت کنترل توربولانس را دارند و تمامی هواپیماها در برابر توربولانس مقاوم هستند. پس اگر در پرواز به طور ناگهانی هواپیما دچار تکان هایی شد بدانید که هواپیما با چاله های هوایی برخورد داشته است؛ پس در این شرایط نباید دچار ترس شوید.

ترس از پرواز

 

  1. ذهنتان را تمرین دهید

آمیگدال، ناحیه ی احساسی مغز است و زمانی که حس می کنید در حال سقوط از پرواز هستید تحت استرس قرار می گیرد. برای غلبه بر ترس از پرواز پیش از پرواز این ورزش ها را انجام دهید:

به بالای چند پله بروید و سپس از روی پله ها به پایین بپرید؛ با این شیوه می توانید سقوط آزاد را تجربه کنید. سقوط آزاد یکی از دلایلی است که موجب ترس از پرواز در شرایط مواجهه با سقوط هواپیما می شود. می توانید برای تمرین سقوط آزاد از شیوه های دیگری استفاده کنید. به طور مثال از ورزش های تفریحی که امروزه رایج هستند و حس سقوط آزاد را به شما القا می کند. در این صورت به نحوی ذهن احساس حالت سقوط را تداعی می کند؛ اما با تجربه ای مثبت. پس یکی از دیگر عوامل اثرگذار در زدودن ترس از پرواز تجربه ی سقوط آزاد می تواند باشد.

ترس از پرواز

 

  1. بر هدف سفرتان تمرکز کنید

پرواز تنها نشستن در هواپیما برای چند ساعت نیست. پرواز با هواپیما برای سفر با اهداف مختلفی انجام می گیرد؛ به طور مثال برخی برای سفرهای کاری مجبورند با هواپیما سفر کنند و برخی با هدف سفرهای گردشگری و تفریحی به منظور کشف مقاصد جدید و آشنایی با فرهنگ مختلف پرواز می کنند.

پس هنگامی که در هواپیما نشسته اید و هواپیما در ارتفاع 30 هزار پایی پرواز می کند تنها به هدف سفرتان و کارهایی که می خواهید در مقصد انجام دهید فکر کنید. تمرکز بر هدف اصلی سفرتان موجب می شود کمی بر ترس از پرواز غلبه کنید.

از فرهنگ مردم آلمان تعجب نکنید!
ادامه مطلب

ترس از پرواز

 

  1. اضطراب خود از پرواز را بپذیرید

هرچه احساس استرس و اضطراب خود را نادیده بگیرید بیشتر به سمتتان خواهد آمد و ترس از پرواز بیشتر خواهد شد. احساس درونی تان را حس کنید و آن را نادیده نگیرید. با خودتان بگویید من از پرواز می ترسم اما همراه با احساس ترس با هواپیما به هرجایی که بخواهم سفر می کنم و بر ترس از پرواز غلبه می کنم.

ترس از پرواز

 

  1. ورزش های آرامش بخش را امتحان کنید

نفس عمیق بکشید. به طوری که ابتدا باید ریه های پایین و سپس ریه های بالا را پر از اکسیژن کنید و سپس به آرامی نفستان را خالی کنید و اجازه دهید عضلات صورتتان، فک، شانه ها و شکمتان استراحت نمایند. تمرکزتان را بر روی صدای نفس کشیدنتان بگذارید. اگر بتوانید عضلات بدنتان را شل کنید، استرستان به طور خودکار کاهش میاید. به این طریق نیز می توانید بر ترس از پرواز غلبه کنید.

ترس از پرواز

 

  1. از مصرف الکل و قهوه اجتناب ورزید

به نظرتان چه چیزی بدتر از احساس استرس است؟ برای اینکه از احساس ترس از پرواز فرار کنید به الکل پناه نبرید چرا که تاثیر معکوس بر بدنتان در پرواز خواهد داشت. همچنین مصرف قهوه با توجه به مقدار بالای کافئینی که دارد موجب افزایش اضطراب و استرستان در پرواز می شود. پس به جای نوشیدن قهوه بهتر است از دمنوش های گیاهی آرامش بخش استفاده نمایید.

ترس از پرواز

 

  1. تولید اکسی توسین

اکسی توسین هورمونی است که در طی شیر دادن یا تحریک عاشقانه تولید می شود. نام دیگر هورمون اکسی توسین، “هورمون عشق” است. دفعه ی دیگری که سوار هواپیما شدید سعی کنید باعث تولید این هورمون شوید؛ چرا که هورمون اکسی توسین و کورتیزول در یک زمان تولید نمی شوند و اگر خود را در شرایطی قرار دهید که تولید هورمون عشق فعال شود دیگر احساس ترس از پرواز را تجربه نخواهید کرد. این کار کمی دشوار است اما سعی کنید به چیزهایی که موجب جاری شدن هورمون عشق در خونتان می شود فکر کنید. به طور مثال در صورت امکان با فردی که دوست دارید سفر کنید و یا اگر فرزند شیرخوار دارید حین پرواز به او شیر دهید. همچنین می توانید این صحنه ها را در ذهن خود تصور نمایید.

قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در سال 2019
ادامه مطلب

ترس از پرواز

 

  1. پرواز را دنبال کنید

هنگامی که خلبان اعلام می کند پرواز چه مدت به طول خواهد انجامید، زمان را یادداشت کنید. بر روی نقشه ی پرواز مسیر پروازی را بیابید و خطی از مبدا پرواز به مقصد رسم کنید. سپس خط مسیر پروازی را با توجه به مدت زمان تقسیم کنید. ساعت تلفن همراهتان تنظیم کنید. به این ترتیب هر یک ساعتی که از مدت زمان پروازتان می گذرد متوجه می شوید که به مقصد نزدیک تر شدید و بر ترس از پرواز غلبه کرده اید.

ترس از پرواز

روش های عنوان شده در بالا پیشنهاداتی هستند که توسط متخصصان روانشناسی در حوزه ی غلبه بر ترس از پرواز ارائه شده اند. دفعه ی بعدی که پرواز داشتید روش های مقابله با ترس از پرواز را امتحان کنید، شاید از لحاظ روانی اثری مثبت داشته باشند و بتوانید پرواز راحت تری را تجربه کنید.

نظرات کاربران