مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول

کل : 32

میانگین : 3.94

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲ تیر ۱۳۹۹

کمتر کسی است که با شنیدن نام کشور مصر فیلم های باستانی و تاریخی را به یاد نیاورد. در این میان مجسمه ابوالهول یکی از دیدنی های پر رمز و راز این کشور است. اگر جاذبه های گردشگری مصر را بشناسید بی شک وارد دنیایی پیچیده و پر رمز و راز خواهید شد. نام مجسمه ابوالهول از موجودی افسانه‌ایی، که سری شبیه آدم و جسمی شبیه شیر دارد، گرفته شده است.

البته سفر به مصر خیلی کار راحتی برای ایرانیان نیست. مصر به ایرانی ها ویزای توریستی نمی دهد و ایرانیان تنها با داشتن ویزای تجاری می توانند وارد این کشور شوند. البته ایرانیانی که پاسپورت کشوری دیگر را داشته باشند بعد از درخواست ویزا و صدور آن می توانند برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل اقدام نمایند. در واقع برای سفر به این کشور یا باید ویزای تجاری داشته باشید و یا پاسپورتی متعلق به یک کشور دیگر!

مجسمه ابوالهول کجاست؟

گمانه زنی های مختلف از مصر شناسان و باستان شناسان باعث شده تا این مجسمه ابوالهول در هاله ای از ابهام  و پر از اسرار باقی بماند. مجسمه ابوالهول در فلات جیزه در حدود ۱۰ کیلومتری غرب قاهره و سواحل غربی رود نیل واقع شده است.

مجسمه ابوالهول کجاست؟

مشخصات بنای ابوالهول

این بنای تاریخی  به جا مانده از دوران باستان، طولی به اندازه 73.5 متر و ارتفاعی که در برخی از جاهای آن به ۲۰ متر می رسد دارد .دلیل قرار گرفتن مجسمه ابوالهول رو به شرق و محل طلوع آفتاب این است که پادشاهان و فرعون های مصر به عنوان نمادی از خدای آفتاب، این مجسمه را می پرستیدند و آن را “هورم اخت” به معنای هوروس افق می نامیدند. هوروس یکی دیگر از خدایان مصر باستان بود که به عنوان خدای آفتاب و آسمان شناخته می شد .این خدای خیالی، در صورت شبیه عقاب و در بدن، شبیه انسان است.

برترین جاذبه های دیدنی و گردشگری مالاگا؛ اسپانیا
ادامه مطلب

مشخصات بنای ابوالهول

تغییر رنگ مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول به دلیل گذشت سال‌ها فرسایش آسیب جدی دیده است. باستان‌شناسان با یافتن رگه هایی از رنگ های اولیه در نزدیکی گوش آن بر این باورند که صورت ابوالهول در ابتدا به رنگ سرخ تیره بوده است و لوح های حکاکی شده سنگی که بین دست های مجسمه قرار دارد، توسط فرعون ها برای ادای احترام به خدای خورشید در این مکان قرار گرفته شده است.

تغییر رنگ مجسمه ابوالهول

افسانه محافظت از مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول در طول سال‌ها قدمتش دستخوش آسیب های انسانی و آلودگی های بسیاری بوده است. دفع شدن این مجسمه بزرگ زیر شن های صحرا کمک بزرگی را برای نجاتش از نابودی کامل داشته است. باستان شناسان با یافتن لوحی گرانیتی در میان دستهای مجسمه ابوالهول پی بردند که ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، فرعون توثموسیس پانزدهم (Tuthmosis IV) اولین قدم را برای بازسازی مجسمه ابوالهول را برداشت. آنها بر این باورند که فرعون پس از شکار و برای رفع خستگی زیر مجسمه ابوالهول به خواب می رود و در خواب می بیند که این غول عظیم الجثه به دلیل شن هایی که در اطرافش قرار دارد در حال خفه شدن است. مجسمه ابوالهول در خواب به او وعده می‌دهد که اگر او را از دل شن ها بیرون بیاورد، حکومت مصر علیا و سلفی را به طور کامل به دست خواهد آورد.

در جریان خاک برداری در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی در اطراف مجسمه ابوالهول، باستان شناسان مصری دیوارهای گلی بزرگی را یافتند که قسمتی از این دیوار به طول ۱۳۲ متر در اطراف مجسمه ابوالهول قرار گرفته است. آنها معتقدند که این دیوار توسط فرعون توثموسیس پانزدهم و پس از خواب معروف اش برای حفاظت از ابوالهول در برابر مدفون شدن آن زیر شن ها و حفاظت در برابر بادهای شنی ساخته شده است. گرچه این مجسمه پس از سالها دوباره به زیر شن فرو رفت.

مرامی سواری با هیچهایک!
ادامه مطلب

افسانه محافظت از مجسمه ابوالهول

عجایب مجسمه ابوالهول

یکی دیگر از عجایب مجسمه ابوالهول نداشتن بینی است. در سال ۱۷۹۸ وقتی که ناپلئون به مصر می‌رسد آن را بدون بینی می یابد. مستندات و نقاشی های قبل از قرن هجدهم از این مجسمه نشان می دهد که بینی ابوالهول مدت ها قبل از فتح مصر به دست ناپلئون از بین رفته است. گمانه زنی های مختلفی در این باره وجود دارد. یکی از مهمترین آنها این است که در قرن هشتم میلادی توسط یک صوفی که ابوالهول را یک بت و توهین کننده به مقدسات می‌دانست از بین برده شده است. در بین سال‌های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۶ میلادی یک مهندس فرانسوی به نام ایمیل بار دیگر پاکسازی شن های اطراف مجسمه ابوالهول را انجام داد و امروز مجسمه ابوالهول کامل از زیر شن بیرون آورده شده است.

با وجود تمام تحقیقات انجام شده برای یافتن دلایل نامتناسب بودن سر این مجسمه نسبت به بدنش و راه‌ها و دالان‌های مخفی متعلق به این مجسمه همچنان منشا و هدف از ساخت مجسمه ابوالهول در هاله ای از ابهام باقی مانده است.

عجایب مجسمه ابوالهول

نظرات کاربران