چرا هواپیماها سقوط می کنند؟

کل : 10

میانگین : 3.6

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۳ مرداد ۱۳۹۷

با عوامل سقوط هواپیما آشنا شوید!

اختراع هواپیما تحول عظیمی را در حمل و نقل ایجاد کرد و دسترسی به مقاصد دور به راحتی و در کم ترین زمان فراهم شد. با رشد روزافزون صنعت هوانوردی، استفاده از هواپیما به عنوان راهی ایمن و سریع، در اولویت بسیاری از افراد قرار دارد. با این حال سوانح هوایی هنوز هم کم و بیش اتفاق می افتد و تلفات بسیاری را برجای می گذارد. بعد از هر سانحه ی هوایی تیم هایی در جهت پیگیری عوامل سقوط هواپیما ، تشکیل می شوند و فرضیه های بسیاری نیز مطرح می شود.

عوامل سقوط هواپیما

در این مطلب از سفرمی سامانه آنلاین خرید بلیط هواپیما سیستمی و چارتری و رزرو هتل عوامل سقوط هواپیما و دلایل عمده ای که به این حوادث دل‌خراش منجر می شود را با یکدیگر بررسی می کنیم.

اشتباهات خلبان

با توجه به پیشرفت صنعت هوایی و تجهیز هواپیماها به امکانات جدید، امکان خرابی قطعه ها تقریباً به حداقل رسیده است، به همین دلیل سهم اشتباهات فردی در سوانح هوایی افزایش پیدا کرده است. تصمیمات اشتباه یا بی‌تجربگی خلبان ها در موقعیت های دشوار، یکی از عوامل اصلی سقوط هواپیما است و 50 درصد از سوانح هوایی مرگبار در اثر این عامل ایجاد می شود.

اشتباهات خلبان

هواپیماها سیستم های پیچیده ای دارند و خلبان ها در همه ی مراحل مدیریت سیستم ها درگیر هستند؛ بنابراین عجیب نیست اگر بروز اشتباهات کوچک در هرکدام از مراحل، منجر به حادثه ای دل‌خراش شود. ازجمله‌ی این اشتباهات می توان به اشتباهات محاسباتی اشاره کرد.

اپلیکیشن فور اسکوئر چیست و چطور کار می کند؟
ادامه مطلب

با این همه نباید از تجارب ارزنده ی خلبان ها در جلوگیری از بروز سوانح هوایی مرگبار، چشم پوشی کرد. برای مثال در ژوئن 2009 هواپیمای ایرباس A320 در نیویورک به دسته ای از غازها برخورد کرد!

ماجرا از این قرار بود که این هواپیما دچار نقص فنی می شود و خلبان آن یعنی کاپیتان Chesley Sullenberger از تجربه‌ی خود استفاده می کند و با یک تصمیم ناگهانی هواپیما را به سمت رود هادسون هدایت می کند، در نتیجه همه ی 150 مسافر این پرواز زنده می مانند؛ بنابراین باید اعتراف کنیم که تجربه و دقت خلبان می تواند مؤثرترین عامل در ایمنی پرواز باشد، بدیهی است نبود این عامل یکی از عوامل سقوط هواپیما است.

اشتباهات خلبان

مشکلات فنی و مکانیکی

مشکلات فنی و مکانیکی 20 درصد از سوانح هوایی را در سرتاسر دنیا شامل می شود؛ اما در کشور ما به علت تحریم ها و کمبود قطعات اصلی هواپیما و قدیمی بودن ناوگان پروازی، یکی از اصلی ترین عوامل سقوط هواپیما است و حتی سهم بیش تری از اشتباهات فردی را به خود اختصاص می دهد.

مشکلات فنی و مهندسی

هرچند تکنولوژی‌های پرواز در سرتاسر دنیا در حال پیشرفت است اما هنوز هم سوانح هوایی به علت فرسوده بودن قطعات یا اشتباهات مهندسی در ساخت و جایگذاری آن‌ها اتفاق می‌افتد. جالب است بدانید بعضی از تکنولوژی های جدید می توانند از عوامل سقوط هواپیما باشند؛ مثلاً در سال 1950 گونه ای از جت ها ساخته شد که قادر بودند در ارتفاع بالا پرواز کنند، اما اشتباهات محاسباتی و وارد آمدن فشار بسیار زیاد به کابین باعث سقوط هواپیماهایی از این دسته شد.

۵ نکته برای داشتن سفر تجاری با رویکرد توسعه پایدار
ادامه مطلب

آب‌وهوا

تغییرات جوی و آب‌وهوای بد علت 10 درصد از سوانح هوایی است؛ اما در چند سال اخیر با پیشرفت تجهیزات هواشناسی مانند نقشه‌های دقیق الکترونیکی، نویگیشن ها و… این عامل به شدت در حال کاهش است.

مشکلات فنی و مهندسی

یکی از عجیب ترین حوادث هوایی که در اثر تغییرات جوی، در دسامبر سال 2005 اتفاق افتاد. پرواز شماره ی 1248 که از واشنگتن به شیکاگو پرواز می کرد، در اثر برف و لغزندگیِ باند پرواز به سمت بزرگراه منحرف و متأسفانه یک کودک خردسال در این سانحه کشته شد.

آب و هوای بد

خرابکاری و حملات تروریستی

حملات تروریستی در سال های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است و در حدود 10 درصد از سوانح هوایی را شامل می شود. یکی از مشهورترین آن ها حوادث 11 سپتامبر 2001 است، در این روز چهار هواپیما توسط القاعده ربوده شد و 2 هواپیما به برج های دوقلو در نیویورک، یک هواپیما به ساختمان پنتاگون در ویرجینیا برخورد کرد و هواپیمای چهارم در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد.

حملات تروریستی

بنابراین با افزایش حملات تروریستی در چند سال اخیر خرابکاری می تواند به عنوان یکی از عوامل سقوط هواپیما به شمار آید.

دیگر خطاهای انسانی

تنها اشتباهات فردی خلبان ها نمی تواند از عوامل سقوط هواپیما باشد، بلکه گاهی خطاهای انسانی در تک‌تک بخش های صنعت هوانوردی می تواند منجر به وقوع سوانح هوایی مرگباری شود. ازجمله‌ی این خطاها می توان به اشتباهات محاسباتی مهندسان پرواز، اشتباهات برج مراقبت، خطا های نیروهای امنیتی و… اشاره کرد.

خطاهای انسانی در سقوط هواپیما

خلاصه

با پیشرفت صنعت هوانوردی امکان سفرهای امن، راحت و سریع برای بسیاری فراهم شده است. با این حال هرچند وقت یک بار اخبار تلخی از سوانح هوایی از گوشه گوشه ی دنیا شنیده می شود. سؤالی که بعدازاین حوادث برای بسیاری از ما پیش می‌آید این است که عوامل سقوط هواپیما چیست؟

قدمت جشن مهرگان در فرهنگ ایرانی
ادامه مطلب

ما در این مطلب از وبلاگ سفرمی به این پرسش پاسخ دادیم و بعضی از عوامل سقوط هواپیما را بررسی کردیم. امیدواریم حوادث هوایی در همه‌ی دنیا، به ویژه کشورمان به حداقل برسد و ازاین‌پس با حوادث تلخی مانند پرواز تهران- یاسوج روبه‌رو نشویم.

نظرات کاربران