اصول اولیه حمل چمدان و تحویل آن در فرودگاه

اصول اولیه حمل چمدان و تحویل آن در فرودگاه

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۶

چمدان

در هنگام سفر با هواپیما چه وسایلی را می‌توانید در چمدان و کیف دستی خود قرار دهید؟

برای آگاهی از پاسخ این سوال و اصول اولیه حمل چمدان و تحویل آن در فرودگاه با سفرمی همراه شوید.

معدود مسافرانی هستند که بدون اینکه حتی یک کیف دستی نیز با خود حمل کنند با هواپیما به سفر می‌روند. با این حال بسیاری دیگر از مسافران هواپیما علیرغم به همراه داشتن کیف دستی، یک و یا چند چمدان نیز با خود دارند که آن را در بخش مخصوص حمل بار هواپیما به امانت می‌گذارند. طبعاً همواره احتمال گم شدن، جابجا شدن، دزدیده شدن و یا حتی آسیب دیدن چمدان و بارهای مسافران هواپیما وجود دارد. به همین دلیل سفرمی شما را با نکاتی آشنا خواهد کرد تا بتوانید با به کارگیری آن و داشتن کمی برنامه‌ریزی از خطرات احتمالی در امان بمانید و یا دست کم احتمال وقوع این‌گونه خطرات را کاهش دهید.

در بخش زیر با نکاتی در خصوص محدودیت‌های کلی حمل بار در چمدان، کاهش وقوع خطرات احتمالی برای چمدان‌ها و کیف‌های دستی، چگونگی سفر با رایانه‌ها و سایر ابزارهای الکترونیکی، و نحوه پیگیری و رفع مشکلاتی در خصوص چمدان‌های گم شده، آسیب دیده، و یا دزدیده شده آشنا خواهید شد.

محدودیت‌های حمل بار در چمدان (Baggage Limits)

به طور کلی، هواپیمایی‌ها به مسافران خود اجازه می‌دهند تا بدون پرداخت هزینه اضافی حداکثر دو چمدان دستی (که یکی از آن‌ها را می‌توانند با خود به داخل هواپیما برده و در زیر صندلی خود جای دهند) به علاوه چند وسیله اضافی دیگر همچون چتر و کالسکه نوزاد را به همراه داشته باشند. در غیر این صورت، همراه داشتن هر گونه بار اضافی که در فهرست یاد شده جای نگیرد، مشمول پرداخت هزینه‌های اضافی خواهد بود.

کاهش وقوع خطرات احتمالی برای چمدان‌ها و کیف‌های دستی

چمدان

اگر در حین سفر، کیف دستی به همراه دارید، و نیز به خصوص وقتی که هیچ‌گونه چمدان دیگری ندارید که آن را در بخش ویژه نگهداری بار به امانت‌ بسپارید، در این صورت چند توصیه وجود دارد که با عمل به آن می‌توانید بسیاری از مشکلات احتمالی پیش روی خود را به راحتی پشت سر بگذراید.

 • کیف دستی خود را برای ارائه به بخش بازرسی آماده کنید: طبیعی است که پیش از آنکه سوار هواپیما بشوید، باید از بخش امنیتی فرودگاه عبور کنید و این به آن معناست که باید کیف دستی خود را درون دستگاه تشخیص و بازرسی اشعه ایکس قرار داده و سپس آن را در اختیار کارمندان بخش امنیتی قرار دهید تا آن را باز کرده و محتویاتش را بررسی کنند.
 • از کارهایی که مجاز هستید درون کابین هواپیما انجام دهید، مطلع شوید؛ همچنین از اقداماتی که از سوی بخش امنیتی فرودگاه، ممنوع و یا غیر مجاز محسوب می‌شود نیز اطلاع یابید.
شهر گمشده اینکاها ، در پرو
ادامه مطلب

چمدان

 • روند بازرسی چمدان‌های خود را پیگیری کنید: در بخش پایانی بازرسی بارها، چمدان‌هایی که همراه نداشته باشد احتمالاً از سوی بخش امنیتی فرودگاه مصادره و یا حتی از بین برده می‌شود. پس از اتمام بازرسی از چمدان‌ها، برای حفاظت آن‌ها اقدام کنید.
 • کیف دستی و چمدان‌های بزرگ خود را به بخش امانت‌داری بسپارید: هرگز اشیاء گرانبها و یا حساس خود را به این بخش نسپارید. سعی کنید آن‌ها را درون کیف دستی کوچکتری قرار دهید و همراه خود به داخل هواپیما برده و زیر صندلی خود قرار دهید.
 • از ایمنی صندوق‌های نگهداری بار که در بالای سر مسافران تعبیه شده است، غافل نشوید: درب‌های این صندوق‌ها ممکن است در طول پرواز باز شده و اشیاء سنگین داخل آن به سمت بیرون پرتاب شود. اگر این اشیا بر روی سر شما پرتاب شود ممکن است آسیب شدیدی به ناحیه سرتان وارد شود.

کاهش وقوع خطرات احتمالی برای چمدان‌هایی که به بخش نگهداری بار به امانت سپرده شده‌اند

چمدان

هر زمان که چمدانی را به بخش نگهداری از بار به امانت می‌سپارید، باید خود را برای مواجهه با خطرات مختلفی از قبیل دزدیده شدن، گم شدن، آسیب دیدن، و یا تأخیر در دریافت اشیاء داخل چمدان و یا حتی کل چمدان آماده کنید. به منظور کاهش و یا از بین بردن بسیاری از خطرات احتمالی در این خصوص، باید توصیه‌های زیر را در نظر داشته باشید:

 • فقط کیف دستی به همراه داشته باشید: اشیاء و اقلامی که درون کیف دستی خود قرار می‌دهید، تا حد بسیار کمتری در معرض گم شدن، دزیده‌ شدن، و یا آسیب دیدن قرار خواهند داشت.
 • بخش‌های بیرون زده چمدان خود را هموار کنید: از آنجایی که چمدان‌هایی که به بخش نگهداری بار سپرده می‌شوند معمولاً از داخل نوعی نوار نقاله مکانیکی عبور می‌کنند، باید هرگونه نوار (بند) و یا برآمدگی که ممکن است در کار نوار نقاله اختلال ایجاد کند را برطرف کرد.
 • کاری کنید تا چمدان خود را به راحتی تشخیص دهید: برای کاهش احتمال آنکه شخص دیگری به طور تصادفی چمدان شما را با خود نبرد، یک برچسب شناسایی حاوی اطلاعات تماسی بر روی هر یک از چمدان‌های خود نصب کنید. همچنین می‌توانید یک روبان کوچک، یک استیکر، و یا علائم شناسایی دیگر را به چمدان خود وصل کنید تا در قسمت دریافت بار، به راحتی بتوانید چمدان خود را شناسایی کرده و آن را تحویل بگیرید.
گذری در تاریخچه معروف ترین محله های تهران
ادامه مطلب

چمدان

 • برچسبی را که شرکت‌های هواپیمایی بر روی چمدان‌های شما نصب می‌کنند کاملاً بررسی کنید: در قسمت تحویل بار، توجه داشته باشید برچسبی که بر روی چمدان شماست با برگه‌ مخصوص دریافت بار شما همخوانی داشته باشد. همچنین، مطمئن شوید که چمدان‌های شما به همان فرودگاه مقصدی که شما به آن سفر می‌کنید، برده خواهند شد.
 • اشیاء قیمتی و اقلام ضروری و مهم را درون کیف دستی خود قرار دهید: به خاطر داشته باشید که هیچ‌گاه اشیاء قیمتی و مهم از قبیل پول نقد، اسناد مالی، طلا و جواهرآلات، دوربین عکاسی، تلفن همراه، لپ‌تاپ، دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل، اقلام پزشکی، عینک، دسته کلید، اسناد و مدارک مربوط به سفر، اوراق تجاری و یا اسباب‌بازی‌های مورد علاقه خود را درون چمدان‌هایی که قرار است به بخش نگهداری بار بسپارید، قرار ندهید. به احتمال زیاد، در صورت گم شدن و یا آسیب دیدن هر یک از این اقلام، شرکت هواپیمایی که مسئولیت پرواز شما را بر عهده دارد، خسارارت وارده را جبران نخواهد کرد، بنابراین بهتر است این اشیاء و اقلام را درون کیف دستی خود قرار داده و آن را با خود به درون هواپیما ببرید تا از امنیت بیشتری برخوردار باشند.

چمدان

 • اقلام و اشیاء شکستنی را درون چمدانی که به بخش نگهداری از بار تحویل می‌دهید، قرار ندهید: به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی، باید این اقلام را درون کیف دستی خود حمل کنید. حتی اگر این اشیاء را به خوبی نیز بسته‌بندی کرده باشید، بازهم در معرض آسیب‌دیدگی قرار خواهند داشت، چرا که ممکن است برای شناسایی و بررسی بیشتر، آن را از بسته‌بندی خارج کنند.
 • از قبل خود را برای شرایطی آماده کنید که ممکن است در آن چمدان بار شما گم شده، دزیده شده، آسیب دیده و یا با تأخیر ارسال شود: در کیف دستی خود اقلامی را قرار دهید که در صورتی که نتوانستید چمدان خود را از فرودگاه تحویل بگیرید، بتوانید در مدت 48 ساعت پس از رسیدن به مقصد با آن اقلام نیازهای ضروری خود را برطرف کنید. اگر چنانچه قرار است بیش از یک چمدان را به بخش نگهداری از بار، تحویل دهید، وسایل خود را به گونه‌ای در بین چمدان‌هایتان توزیع کنید که گم شدن یکی از چمدان‌ها شما را با مشکل جدی روبرو نسازد. در شرایطی که چمدان شما گم شد و یا با تأخیر به دستتان رسید، و یا حتی هر گونه آسیبی به چمدان و وسایل داخل آن وارد شد، و به این خاطر متحمل هزینه‌های اضافی شدید، مبلغ خسارت‌های وارده به خود را یادداشت کنید، تا بعداً بتوانید از شرکت هواپیمایی مربوطه ادعای خسارت کنید.
با برترین دانشگاه های اتریش آشنا شوید!
ادامه مطلب

 

 • پس از آنکه به مقصد رسیدید، چمدان خود را بررسی کنید: پس از تحویل بار از فرودگاه، وسایل داخل چمدان خود را کاملاً بررسی کنید تا اگر چیزی از وسایل شما گم شده و یا آسیب دیده بود، و یا حتی اگر در کنار آن اقلام اضافی به شما تحویل داده شده بود، سریعاً مطلع شوید. اگر در این خصوص با مشکلی مواجه شدید، هر چه سریعتر با شرکت هواپیمایی مربوطه تماس بگیرید.

نظرات کاربران