پشت صحنه آشپزخانه هواپیما

آشپزخانه هواپیما و هر آن چه در آن می گذرد

کل : 6

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۶

معمولا آن دسته از افرادی که تجربه خرید بلیط هواپیما و سفر با تورهای خارجی را دارند، تعاریف جالبی از غذای آشپزخانه هواپیما نمی کنند. احتمالا شما هم از وعده غذایی بی مزه و بی کیفیتی که در هواپیما به خورد شما می دهند، خاطرات خوبی ندارید. به هرحال باید بدانید که تدارکات آشپزی و تهیه غذا در آشپزخانه هواپیما برای ایرلاین ها و انتقال آن به هواپیما -که قرار است در ارتفاع 40000 پایی سرو شود- کار آسانی نیست. این نکته را هم اضافه کنید که ما حداقل 30 درصد حس چشایی خود را در هوا از دست می دهیم.

غذای هواپیما

جرمی استیل، مدیر اجرایی کارخانه گیت گورمت (Gate Gourmet) می گوید: “بد بودن غذای آشپزخانه هواپیما تصور غلطی است.

این موضوع ارتباط مستقیمی با کلاس پروازی، طول مسیر و حتی زمان روز دارد. چه کسی طعم واقعی استراگانوف، خوراک گوشت و نخود فرنگی را در نیمه شب و بعد از یک روز سخت احساس خواهد کرد؟

من به تازگی یک پرواز صبحگاهی داشتم و از خوردن صبحانه ای گرم و دلچسب لذت بردم. همه چیز به خوبی پخته شده بود و حتی می توانستم طعم چاشنی های خوشمزه به کار رفته در آن را حس کنم.

غذای هواپیما

گیت گورمت یک شرکت تهیه غذا مخصوص ایرلاین های استرالیا است. این شرکت با حضور در فرودگاه های اصلی سرتاسر کشور، برای بیش از 33 ایرلاین تجاری، راه آهن و حتی کلاس های بالاتر پروازهای چارتری (روئسای جمهور، نخست وزیران، افراد مشهور، شاهزادگان) آشپزی می کند.

در ادامه مطلبپشت صحنه آشپزخانه هواپیما با سفرمی همراه باشید…

قوانین عجیب و غریب سوئیسی ها
ادامه مطلب

استیل و تیمش در طول روز وظیفه تهیه و تدارک غذا برای چندین ایرلاین (از کلاس اقتصادی تا فرست کلاس) را بر عهده دارند. در اینجا نگاهی به روش کار آنها در منوی غذایی پنجاهمین سالگرد ایرلاین سنگاپور (در استرالیا) می اندازیم.

آشپزخانه هواپیما

کارخانه در نزدیکی فرودگاه سیدنی قرار دارد. تمام غذاها در زیر زمین، که شبیه به آشپزخانه ای بزرگ است، پخته و بسته بندی می شوند. محدوده مورد نظر برای هر ایرلاین با علامت مشخص شده و در اینجا شما را با واگن های برقی حمل غذا آشنا می کنند.

در هنگام بسته بندی، غذا را با دقت وزن می کنند. این بخش مهمی است، چراکه هم باید ایرلاین ها را راضی نگه دارند و هم به اندازه ای غذا بریزند که مسافران را تامین کنند. بعد از پخت مواد اولیه، غذا به سرعت تا دمای 5 درجه سانتی گراد در یخچال سرد می شود. بزرگترین چالش در تهیه غذای گرم مسئله دوباره گرم شدن آن در هواپیماست و کیفیت غذا باید از ماندگاری بالایی برخوردار باشد.

آشپزخانه هواپیما

استیل می گوید: مثلا در تدارک غذای مخصوص پنجاهمین سالگرد ایرلاین سنگاپور غذاهای متفاوت و ویژه ای سرو کردیم. در حالیکه طعم غذاها در زمین فوق العاده بود، اما هیچ چیز در آسمان خوب پیش نرفت و در آخر تصمیم گرفتیم با غذایی معمول تر و قابل اعتماد تر از مهمانان پذیرایی کنیم.

آشپزخانه ایرلاین

آیا می دانید تهیه کدام غذا در پرواز سخت تر است؟

طبق پاسخ استیل، شیرینی.

برای پی بردن به عمیق ترین اسرار درباره سرو کردن یک وعده غذایی خوب در هواپیما، با مطرح کردن چند سوال از استیل، اطلاعات خود را تکمیل می کنیم.

در سفر چه بیماری هایی ما را تهدید می کند؟
ادامه مطلب

آشپزخانه هواپیما

برخی از بزرگترین اشتباهاتی که در غذاهای هواپیمایی دیده اید، چیست؟

به گفته ی استیل: من یکبار در پرواز خاورمیانه به اروپا، سرویس میان وعده را رد کردم. این میان وعده شامل یک رول نان سفت پر شده با مقداری مواد پروتئینی و پنیر پخته شده بود. من اصلا نمی توانستم محتویات ساندویچ را تشخیص دهم. بنابراین، از خوردن آن صرف نظر کردم.

برای منو آشپزخانه هواپیما چطور برنامه ریزی می کنید؟

آیا ایرلاین ها به شما اعتماد می کنند یا ایده های خودشان را مطرح می کنند؟

استیل: هر دو.

گاهی اوقات مشتریان هواپیمایی میزان و دستور العمل دقیق پخت غذا را به ما می گویند و گاهی مثل یک فروشگاه عمل می کنیم. چند نمونه از غذاهای آماده را کنار هم می گذاریم و سرو می کنیم.

آشپزخانه هواپیما

طراحی و تغییر یک منو از شروع تا پایان چقدر زمان می برد؟

طراحی منو برای پرواز فرایند بسیار پیچیده ای است. معمولا از 6 تا 12 هفته زمان می برد. ما باید در طراحی منو غذای هواپیمایی ها عوامل متعددی را در نظر بگیریم. هدف اصلی این است که با توجه به بودجه ایرلاین مورد نظر، فصل و محل عرضه و تحویل، منویی جدید و متنوع طراحی کنیم که با سبک کار سرآشپزان مشهور مطابقت داشته باشد.

غذای هواپیما

شرکت های هواپیمایی چند بار در سال منوی آشپزخانه هواپیما خود را تغییر می دهند؟

به گفته ی استیل: برخی از ایرلاین ها منوی غذایی شان را به صورت فصلی تغییر می دهند، که این زمان برای برنامه ریزی ما بسیار مناسب و ایده آل است. بعضی از مشتریان هم هر شش ماه یکبار یا حتی به صورت سالیانه منوی خود را تغییر می دهند. اما برخی دیگر از منوها، با توجه به کلاس پروازی، هفتگی یا ماهیانه عوض می شوند. معمولا منوی پروازهای فرست کلاس هر ماه آپدیت می شود.

چرا نسل امروز سفر رفتن را بر خانه خریدن ترجیح می دهند؟
ادامه مطلب

البته این تحول و تنوع لازم است. چراکه مسافران دوست دارند تجربیات جدید کسب کنند و هیچ کس دلش نمی خواهد غذای تکراری پرواز قبلی را میل کند.

آشپزخانه هواپیما

طی سال های اخیر چه تحولات/ بهبود کیفیتی در وعده های غذایی هواپیما اعمال شده است؟

بزرگترین تغییر این است که ایرلاین ها معمولا قبل از پرواز منوی پیشنهادی آشپزخانه هواپیما خود را در اختیار مسافران قرار می دهند. ما همچنین، در حال توسعه اقلام نوآورانه برای منوهای جزئی هستیم. من در حال حاضر تلاش می کنم که برای پروازهای کلاس اقتصادی یک دسر بی نظیر در کنار بستنی ارائه دهم.

آشپز هواپیما

شما چه نظری درباره وعده های غذایی که در هواپیما سرو می شوند، دارید؟

تجربیات خوب و بد خود را با سفرمی در میان بگذارید.

نظرات کاربران

  1. وعده های غذایی ایرلاین های ایرانی زیر استاندارد جهانی هست. فرقی نداره چه ایرلاینی و چه کلاس پروازی (که اکونومی و بیزینس و… فرقی هم با هم ندارند) برای سفرهای داخلی و خارجی ارزونترین مواد غذایی را برای مسافران درنظر میگیرند. ماه پیش برای سفری خارجی وعده غذایی به ما دادند که فکر نمیکنم مجموع مواد غذایی که تدارک دیدند از ۲۰۰۰ تومان بیشتر میشد!

  2. کیترینگ ایرلاینهای ایران در پرواز های داخلی برای قسمت مسافران اکونومی قابل قبول و رضایت بخش نیست.

  3. من بدترین منویی که درهواپیما دیده ام مال شرکت تابان است که درست مثل موقعیه که سواراتوبوس میشم وتازگی اگه مجبوربشم باتابان برم میان وعده را ازمهماندار نمیگیرم وبهترین هم مال قطر ایرلاینه

  4. خیلی ممنون از مطلب زیباتون ؛؛برعکس خیلی هامن علاقه زیادی به غذا های داخل هواپیما دارم !!

  5. بسیار مطلب جذاب بود با سپاس