بهترین کتاب ها در مورد سفر

بهترین کتابهای درباره سفر سال ۲۰۱۶

کل : 8

میانگین : 4.63

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۵

هیچ ابزاری بهتر از یک سفرنامه نمی‌تواند مخاطب را به مرزهایی دوردست بفرستد. دراین مقاله کتاب های سرگرم کننده، الهام بخش و چالش برانگیزی را که تجربه‌ای متفاوت از یک سفر برای مخاطب رقم می‌زنند معرفی می‌کنیم.

 

کتاب های گردشگری

 

بین افق و دریا – نگاهی به ۱۶ کوه بریتانیا

Between the Sunset and the Sea: A View of 16 British Mountains

ISBN-978-0007545407 

اگر قرار باشد تنها یک کتاب در مورد سفر بخوانید قطعا باید بین افق و دریا را انتخاب کنید. کتابی که از صعود به قله‌ها حرف می زند و روایتی تازه دارد. جدای از این سایمون اینگرام روزنامه‌نگار و سر دبیر مجله Tail (نوین) خوانندگان را به سفر‌هایی می‌برد که بیشتر با شعر و اسطوره توصیف می شوند تا از طریق دستاوردهای فیزیکی افراد. کتاب اینگرام که تحسین بسیاری را برانگیخته است. در طی ۱۶ صعود به کو‌ه های بریتانیا، به چگونگی سلطه‌ی کوه‌ها بر افکار انسان می‌پردازد. این کوه‌ها بر خلاف عموم بر اساس ارتفاع طبقه‌بندی نشده‌اند، بلکه بر اساس زمینه‌هایی از جمله ترس، علم، هنر و احساساتی طبقه‌بندی شده‌اند که صعود به این کوه‌ها می‌تواند در انسان به وجود آورد.

مراتب آسمان – سفری با یک خلبان

Skyfaring: A Journey with a Pilot

ISBN-978-0701188665 

در اطراف همه ما پسر بچه های زیادی هستند که آرزوی خلبان شدن دارند. واقعا این اتفاق نمی تواند شگفت انگیز باشد که در آینده به آرزوی خلبان شدنتان برسید؟. “Mark Vanhoenacker“نویسنده این‌ کتاب اینگونه ادامه می‌دهد: « در حالی که هواپیما خودش مسیر را طی می‌کند، شاید نشستن در کابین برای مدت ۱۰ ساعت سخت باشد». مارک ونهونکر در وب سایت خودش این گونه می‌‌نویسد که: « قرن ۲۱ پرواز با هواپیما را که یک ابتکار و شاهکار بشری است تا قلمرو دنیوی تنزل داده است.». علیرغم این گفته‌ی او، نوشته‌اش به دنبال ترغیب دیگران است. او از طریق پرسش و استنطاق تجربه سفر در آسمان‌ها، به عنوان چیزی که تجربه بشر از زندگی را تغییر می دهد کنجکاویش‌ را برمی‌انگیزد و از درک پرواز سخن می‌گوید. پروازی که هرگز با زندانی شدن در یک هواپیمای درجه یک هم نمی‌توان حسش کرد.

زیباترین هتل های سازگار با محیط زیست
ادامه مطلب

میادین شهرها: هجده نویسنده از روح و اهمیت میادین در شهر‌های جهان می‌نویسند

City Squares: Eighteen Writers on the Spirit and Significance of Squares Around the World

ISBN-978-0062380203

هرگز در هیچ دوره‌ای شهر‌ها کشف، تحلیل و نزدیک به هم نقد نشده‌اند. البته قبلا اصلا این تعداد جمعیت در این شهرها زندگی نمی‌کرده اند. کتی مارون برای بدست آوردن ذهنیت کلی از دوره‌‌های زندگی شهر نشینی، مجموعه‌ای از نوشته‌ها را بررسی کرده است ماهیت اصلی این کتاب در مورد سفر نیست. در واقع این کتاب بیشتر از سفر به مقصد ها پرداخته است.

در این نوشته‌ها نویسندگان به محدوده‌ی میادین شهری، نقش و ماهیت این فضاهای عمومی اهمیت بیشتری داده اند و با جزییات بیشتری توصیف کرده اند. این‌ افراد نویسندگان تحسین برانگیزی ازجمله زادی اسمیت”Zadie Smith“، آری شاوت”Ari Shavit“، ربکا اسکلوت “Rebecca Skloot“و دیوید رمنیک”David Remnick” هستند. آن ها در بازه‌‌ی زمانی مشخص مسائلی مانند اتفاقات مهم و سیاسی اتفاق افتاده در میادینی همچون میدان سرخ در مسکو و حتی یک میدان محلی در روستایی از هند را که توسط نویسنده‌ی هندی به نام پانکاژ میشرا توصیف شده است بررسی می‌کنند.

 

گردشگری - سفرنامه-کتاب های گردشگری

 

دور و دورتر:‌ گزارشی از حاشیه تغییرات

Far and Away: Reporting from the Brink of Change

ISBN-13:978-1476795041

آخرین کتاب اندرو سالامونز که جوایزی را نیز به خود اختصاص داده است، مجموعه‌ نوشته‌هایی از برخی کشورهای هفت قاره در طول ۲۵ سال گذشته است. کشورهایی که تغییرات بزرگی را در شرایط سیاسی، فرهنگی و فکری خود تجربه کرده‌اند. گزارشاتی از افغانستان پس از سقوط طالبان و تانک‌های مقاومتِ مسکو در طول کودتای سال ۱۹۹۱ پس از پایان شوروی سابق. سالامون از راه استقلال و همبستگی درونی خویش تاریخ بشر از کشتار تا آدم ربایی، از جشن تا تضاد و از سفر بر روی یخ‌شکن‌ها تا سورتمه‌های گوزن‌شمالی در سراسر گیتی را به هم گره می‌زند. با این که کتاب در مورد سفر نوشته شده است اما ماهیتی اجتماعی سیاسی نیز دارد.

مجتمع فیل‌ها

Elephant Complex

ISBN-13:978-1782067962

کتاب‌هایی که توسط نویسنده و بازرگان «جان جیملت»”John Gimlette” نوشته می‌شوند به خاطر استفاده از لحن طنز گونه ، بیان ‌ماجراهای مفصل و به تصویر کشیدن ویژگی‌های محلی تحسین همگان را برمی‌انگیزند. کتاب قبلی وی با عنوان ساحل وحشی سفری از وی به جنگل‌های گویانا را توصیف می‌کند. آخرین کتاب جیملت یعنی مجتمع فیل‌ها (در حال حاضر به صورت کاغذی چاپ شده است) تصویری از سریلانکا و و زندگی جزایر نشینان این منطقه را برای جوامع صنعتی توصیف می‌کند. او از تاریخی می‌گوید که با جنگ و سونامی‌های ویرانگر همراه بوده است. جیملت برای نوشتن این کتاب با تعداد افراد زیادی در رده های اجتماعی مختلف صحبت کرده است. رئیس‌جمهور سابق، چای‌کاران، تروریست‌ها و مسافران از جمله این افراد هستند.

آشنایی با آندورا، کشور گمشده!
ادامه مطلب

جزایر ناشناخته: مجمع‌الجزایر افسانه‌ها ، شبح‌ها و حقه‌ها

The Un-Discovered Islands: An Archipelago of Myths and Mysteries, Phantoms and Fakes

Isbn: ISBN-13:978-1846973505

در بیشتر کارهای مالاچی تالاک ” Malachy Tallack ” روح سفر دیده می‌شود. اولین کتاب وی با نام شصت درجه شمالی سال گذشته در سفری به تمام نیمکره شمالی نوشته شد. کتاب اخیر این نویسنده در مورد مکان‌هایی است که لزوما وجود ندارند. کتاب جزایر ناشناخته, ۲۰ جزیره ساخته ذهن انسانها و افسانها را به تصویر می‌کشد. این جزایر، جزایری افسانه‌ای آتلانتیک هستند که مردم در مورد این جزایر فرضیه‌های زیادی را دارند. جزیره اشباح آنتیلا هم به عقیده در مرکز آتلانتیک قرار دارد.

 

کتاب سفر

 

ذاتا وحشی: سه سال پیاده و تنها از سیبری تا استرالیا 

Wild by Nature: From Siberia to Australia, Three Years Alone in the Wilderness on Foot

ISBN-13:978-1250081971

سارا مارکویز ” Sarah Marquis ” در سفری بسیار طولانی و سخت مسافت بین سیبری تا استرالیا را با پای پیاده سپری کرد. مارکویز این سفر را با پای پیاده و در عین حال تنها طی کرد و این سفر راعلاوه بر آزمون فیزیکی، یک آزمون روانی برای خود در نظر گرفته بود. این کتاب حتما برای خوانندگان جذاب خواهد بود. شما می توانید با خواندن این کتاب یک ماجراجویی واقعی را تجربه کنید. دو کتاب دیگر از دو زن که هر کدام به تنهایی سفر کرده‌اند اخیرا به صورت فیلم در‌آمده‌اند. این کتاب در مورد سفر پیاده چریل استرید در حاشیه اقیانوس آرام و سفر پیاده و تنهای دیوید سن در سال ۱۹۷۰ به منطقه‌ای دور افتاده است.

چه زمانی به جمهوری چک سفر کنیم؟
ادامه مطلب

کتاب‌فروشی

Bookshops

ISBN-13:978-1472116666

جورج کاریون” Jorge Carrión “، نویسنده و منتقد ادبی در کتاب‌هایی همچون مغازه شسکسپر در پاریس، مغازه سیب سبز در سان فرانسیسکو و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب در نیویورک ما را به کتابفروشی های معروف دنیا می‌برد. با روایتی از جنس کتاب که از دل دنیای نویسندگی، نشر و کتاب‌فروشی بر می‌آید کاریون نقش کتابفروشی‌ها را می‌کاود. همچنین از نقش آنها در دیدار و انتقال عقاید افراد سخن به میان می‌آرود. کاریون این کار را چیزی شبیه به تنزل جایگاه خیابان‌های اصلی شهر و استفاده از ابزار الکترونیکی و سیستم آمازون می‌داند. مانند ساختن قفسه برای کتاب فروشی که دیگر کسی از آن کتاب نمی خرد.

زمانی در فرانسه

When in French

ISBN-13:978-1594206443

 ملتی که بیش از مردم فرانسه تحت تاثیر زبان عشق قرار می گیرند، آمریکایی ها هستند. لورن کارین یک کارمند نویسنده در نیویورکر از تجربه‌اش در یادگیری زبان فرانسوی پس از دل باختن به یک مرد فرانسوی در جنوا می‌نویسد. کتاب، تجربه کلین محلی را روایت می کند که وی توانایی برقراری ارتباط و صحبت با مردم به غیر از موراد لازم را نداشته است. این موقعیتی چالش برانگیز برای کسی است که حرفه‌اش ارتباط و بیان است. با بررسی این موضوع که در برخورد دو زبان و دو فرهنگ چه اتفاقی می‌افتد بایستی در برابر زبان و زبان شناسی سر تعظیم فرود آورد.

نظرات کاربران