China-Airlines-777-new-business-cabin

چگونه بهترین صندلی هواپیما را انتخاب نماییم؟

کل : 1

میانگین : 3

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

بدیهی است برای رزرو بلیط هواپیما و رسیدن به فرودگاه، زمان‌های مناسبی که مطابق با شرایط شما باشد وجود دارد. اما در خصوص بهترین صندلی در هواپیما چطور؟

کدام قسمت هواپیما، مکان بهتری برای نشستن می باشد؟

و اینکه آیا می دانید چگونه می توانیم بهترین صندلی هواپیما را انتخاب نماییم؟

اگر علاقه مند به دانستن پاسخ این سوالات هستید، در ادامه ی این مطلب با سفرمی همراه باشید.

787-8_LOT_seat-businessclass-0735-v7

طی پژوهشی که از سوی شرکت هواپیمایی ایزی‌جت (easyJet) صورت گرفته اینگونه ادعا شده است که صندلی 7F بهترین صندلی هواپیما محسوب می‌شود و استدلال این شرکت در این خصوص نیز آن است که بلیط مربوط به این صندلی همواره به خوبی به فروش می‌رود. اما این نتایج با نتایج حاصل از پژوهش دیگری که پیشتر انجام گرفته، در تضاد است. در پژوهش پیشین، طبق نظرسنجی صورت گرفته از مسافران هواپیما و نیز با در نظر داشتن «اعداد شانس»، صندلی 6A به عنوان بهترین صندلی هواپیما شناخته شد.

عوامل در نظر گرفته شده در این دو پژوهش، یعنی چگونگی فروش بلیط و اعداد شانس، هر دو معقولانه به نظر می‌رسند، اما نتایج حاصل از این دو روش از دیدگاه ما کامل و بی نقص نیست.

بدین ترتیب بهترین صندلی هواپیما کدامیک می‌تواند باشد و چگونه باید آن را انتخاب کرد؟

کارشناسان و خدمه هواپیما اینگونه ادعا می‌کنند:

«برای ایمنی بیشتر، صندلی کنار راهرو در قسمت عقب هواپیما و پشت درب خروجی اضطراری در کنار بال هواپیما را انتخاب کنید».

نتایج حاصل از پژوهشی که از سوی مجله آمریکایی پاپیولر مکانیکس (Popular Mechanics) صورت گرفته است، نشان می‌دهد در هنگام وقوع سانحه ی هوایی، احتمال زنده ماندن مسافرانی که بر روی صندلی‌های عقب و نزدیک دم هواپیما نشسته‌اند در حدود 40 درصد بیشتر از مسافرانی است که در چند ردیف‌ جلویی هواپیما نشسته‌اند. صندلی‌های موجود در قسمت پشتی درب خروج اضطراری بال‌های هواپیما – و صندلی‌هایی که بر روی بال‌های هواپیما قرار دارند –  در هنگام وقوع سوانح هوایی از بالاترین درصد ایمنی برخوردارند. انتخاب صندلی در کنار راهرو به این معناست که در هنگام نیاز به خروج اضطراری از هواپیما، مسافرانی که در این قسمت قرار دارند می‌توانند با سرعت بیشتری از هواپیما خارج شوند.

جالب ترین حقایق جهان
ادامه مطلب

البته برای تجربه پروازی آرام و بدون تکان‌های شدید، پیشنهاد می‌شود که صندلی‌های روی بال‌های هواپیما را انتخاب کنید.

همواره اولین راهکار پیش رو، برای رهایی از تجربه ی پرواز پر از دست‌انداز و تکان‌های شدید، انتخاب هواپیمای بزرگتر است که در ارتفاعات بالاتر پرواز می‌کند. اما برای آنکه پروازی به مراتب آرام‌تر و راحت‌تر را تجربه کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا صندلی‌های روی بال هواپیما را انتخاب کنید. به گفته ی دکتر کوای اسنایدر (Quay Snyder)، رئیس، مدیر عامل اجرایی و یکی از بنیانگذاران خدمات پزشکی حمل و نقل هوایی، قسمت جلویی و عقبی هواپیما تکان‌های شدیدتری را نسبت به قسمت میانی (بال‌های هواپیما) به مسافران منتقل می کند.

برای آنکه پروازی آرام و بی سر و صدا را تجربه کنید، می‌توانید یکی از صندلی‌های قسمت جلویی کابین هواپیما را انتخاب کنید.

چنانچه قصد دارید از صدای آزاردهنده ی موتور هواپیما در امان باشید، باید در یکی از صندلی‌های جلویی کابین استقرار پیدا کنید. اگرچه در این قسمت نیز ممکن است صدای صحبت‌های خدمه ی هواپیما به گوش شما برسد، اما در هر صورت از صدای آزاردهنده موتور هواپیما رهایی یافته‌اید.

اگر چنانچه موفق نشدید یک صندلی در قسمت جلویی هواپیما رزرو کنید، پس لااقل صندلی کنار راهرو را انتخاب کنید؛ در صندلی‌های کنار پنجره نسبت به صندلی‌های کنار راهرو، صدای آزاردهنده بیشتری از موتور شنیده می‌شود.

اگر شما نیز از آن دسته مسافرانی هستید که عادت دارند در هواپیما بخوابند، پس پیشنهاد می‌کنیم یک صندلی کنار پنجره در قسمت چپ هواپیما و نزدیک به بخش میانی کابین انتخاب کرده و با آرامش به خواب بروید.

به عقیده بسیاری از مسافران، صندلی‌های کنار پنجره در سمت چپ هواپیما خارج از مرکز قرار داشته و شرایط بهتری را فراهم می‌آورد تا با آرامش بیشتری در هواپیما به خواب بروید.

شهر دیژون فرانسه را می شناسید؟
ادامه مطلب

اگر در قسمت میانی کابین هواپیما استقرار داشته باشید، می‌توانید اطمینان یابید که از عبور و مرور مسافران به سرویس بهداشتی و نیز سروصدای آشپزخانه نیز در امان هستید.

32fc25f28aa7e666d2fdeb13223f34d3453aef14

برای بهره‌مندی از صندوق نگه‌داری وسایل، یکی از صندلی‌های قسمت پشتی هواپیما را انتخاب کنید.

تقریباً تمام شرکت‌های هواپیمایی (به استثنای شرکت‌های هواپیمایی ایالات متحده آمریکا) از روش بارگذاری وسایل مسافران ابتدا از قسمت عقب و سپس رو به جلو استفاده می‌کنند، بدین ترتیب اگر در یکی از صندلی‌های قسمت عقبی هواپیما استقرار داشته باشید، اولین فردی خواهید بود که حق استفاده از صندوق نگهداری چمدان بالای سرتان را خواهید داشت.

اگر قصد دارید، زودتر از بقیه مسافران از هواپیما خارج شده و یا از خروجی اضطراری هواپیما بهره‌مند شوید، یکی از صندلی‌های جلویی هواپیما را که در قسمت چپ آن قرار دارند، انتخاب کنید.

در اینجا در خصوص خروج از هواپیما صحبت می‌کنیم، و بدیهی است که در اغلب هواپیماها مسافرانی که در قسمت جلویی هواپیما قرار دارند زودتر از بقیه از هواپیما خارج می‌شوند. درب خروجی اصلی هواپیما همواره در سمت چپ کابین قرار دارد، بنابراین مسافرانی که تمایل دارند سریعتر از هواپیما خارج شوند، باید در این قسمت مستقر شوند.

برای اینکه از فضای بیشتری برای استراحت پاهای خود بهره‌مند شوید، یکی از صندلی‌های کنار راهرویی که در ردیف خروجی قرار دارند را انتخاب کنید.

صندلی‌های ردیف خروجی معمولاً از فضای بیشتری برخوردارند (هرچند مسافرانی که قصد دارند صندلی‌های این قسمت را رزرو کنند باید هزینه بیشتری بپردازند). انتخاب یک صندلی کنار راهرو در ردیف خروجی به این معناست که شما می‌توانید پاهای خود را در راهرو دراز کرده و احساس راحتی بیشتری داشته باشید. صندلی‌های کنار پنجره شاید وسوسه برانگیز باشند اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که برخی از آن‌ها فضای بسیار کمی را برای استراحت پاها در اختیار مسافران قرار می‌دهند.

سفر در سبد خانوار ایرانی
ادامه مطلب

برای استقرار کودکان و نوجوانان، صندلی‌های کنار پنجره را انتخاب کنید.

20160706-07-low

اغلب صندلی‌های کنار پنجره ها از فضای بیشتری برای حرکت و نشستن کودکان بر روی کف کابین برخوردارند. ( فقط کافیست مطمئن شوید که صندلی انتخابی شما همچون صندلی‌های ردیف خروجی دوتایی نباشند – در این صورت بچه‌ها نمی‌توانند در آن بنشینند).

در چنین شرایطی که شما در صندلی‌های قسمت جلویی هواپیما نشسته‌اید و سرویس بهداشتی نیز در نزدیکی شما قرار دارد، برخی از صندلی‌های کنار پنجره به گهواره‌ و یا تختخواب‌هایی نیز برای نگهداری نوزادان مجهز هستند. علاوه بر این، هیچ صندلی‌‌ای نیز در مقابل شما قرار ندارد و همین مسئله موجب می‌شود که 50 درصد احتمال آنکه افراد با نگاهی خصمانه به شما خیره شوند، کاهش یابد.

اگر چنانچه نتوانستید صندلی مورد نظر خود را انتخاب کنید، رفتاری مناسب از خود بروز دهید.

بث بلر، که سابقاً به عنوان یکی از خدمه‌های هواپیما مشغول به کار بوده است، در یکی از سایت های اینترنتی اینگونه می‌نویسد که: « هرچند جذابیت و خوش رفتاری با دیگران نمی‌تواند صد در صد تضمینی برای تغییر صندلی شما باشد، اما با این حال ضرری نیز به شما نمی‌رساند. زمانی که در صندلی خود مستقر هستید، رفتار مناسب و شایسته‌ای با افراد کناری خود داشته باشید.

امیدواریم با بهره‌گیری از این نکات، خاطره خوشی از پرواز با هواپیما را تجربه کنید

 

نظرات کاربران

  1. سلام
    ارزوی موفقیت اطلاعات بسیار مفیدی بود لطفاً در خصوص موارد دیگر نیز اطلاع رسانی و فرهنگ سازی گردد تا موقع استفاده از پروازهای خارجی نیز دچار مشگل نشویم متشکرم

  2. با سلام و ارزوی موفقیت
    اطلاعاتی که گذاشته شده بسیار جالب و مناسب است در خصوص نرخ بلیط تا به حال از شما استفاده نکرده‌ام که بعد از این سعی میکنم از این طریق باشهِ
    متشکرم.