راهنمای تبدیل ارز در کشور بیگانه

راهنمای تبدیل ارز در خارج از کشور

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

برای خرج کردن پولتان در یک کشور خارجی ابتدا باید معادل پولی که دارید دلار کشور آمریکا را تهیه کنید و سپس آن را به ارز رایج در کشور مقصد تبدیل کنید. اصطلاحا به این کار “چنج کردن” (exchange) می گویند. چه از پول نقد، کارت های اعتباری یا چک های مسافرتی استفاده کنید انجام این کار لازم است. نرخ ارز تعیین می کند که شما به ازای هر دلار آمریکا چه مقدار پول رایج در کشور مورد نظرتان را می توانید دریافت کنید و میزان آن بسته به این که به چه نحوی (نقد، کارت اعتباری و…)، در چه محلی و چه زمانی ارزتان را مبادله می کنید، متفاوت است.

تبدیل ارز

به توصیه های سفرمی درباره روش، زمان و مکان مناسب تبدیل ارز در خارج از کشور توجه کنید!

روش های مبادله ارز:

* پول نقد

تبدیل عرض

زمانی که می خواهید نقدا پول خود را تبدیل کنید، باید هر نرخی که در مکان مبادله (صرافی) به شما پیشنهاد می شود را بپذیرید. چون وقتی که در یک کشور خارجی هستید نمی توانید زمانتان را برای گشتن و پیدا کردن پیشنهاد مناسب تر هدر دهید؛ خصوصا اگر پیاده باشید. اما زمانی که نقدا ارزتان را تبدیل کنید، نرخ دقیق اعلان شده در خارج از کشورتان را دریافت می کنید. شاید نرخ دلخواهتان نباشد اما هیچ هزینه اضافی به منظور تراکنش برای شما منظور نمی شود.

* کارت اعتباری

مستر کارت

استفاده از کارت اعتباری در هنگام خرید بسیار آسان تر و از حمل پول نقد هم ایمن تر است. اما آگاه باشید که در این صورت باید هزینه تراکنش استفاده از کارت اعتباری را جداگانه پرداخت کنید. مبادله با کارت اعتباری برای شما سود کمتری نسبت به تبدیل نقدی دارد.

حقایقی جالب درباره ی هواپیما
ادامه مطلب

* چک های مسافرتی

چک مسافرتی

چک های مسافرتی امنیت بالایی برای بودجه هایی که به خارج وارد می شوند، به ارمغان می آورند؛ اما هزینه های اضافی در پی دارند. شما ابتدا باید یک هزینه اولیه برای خرید چک پرداخت کنید؛ اگرچه برخی از بانک ها وجود دارند که از این قانون چشم پوشی می کنند. همچنین، صرافی ها نیز در هنگام تبدیل چک مسافرتی هزینه جداگانه دریافت می کنند که با روش نقدی مغایرت زیادی دارد یا اینکه قیمت پایین تری به شما پیشنهاد خواهند داد.

  • گاهی اوقات فروشگاه های خرده فروشی، رستوران ها و حتی هتل ها به شما پیشنهاد می کنند تا مستقیما با چک مسافرتی تان پرداخت کنید؛ البته که این روش صحیح و راحت است اما مراقب باشید:
  • خرده فروشان شخصی اغلب هزینه بالایی برای تراکنش دریافت می کنند و نرخ های واقعی را اعلام نمی کنند.

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر هزینه خرید شما از مقدار چک مسافرتی تان کمتر باشد؟

نرخ ارز به میزان کامل چکی که نقد می کنید اعمال خواهد شد. پس در این صورت شما پول بیشتری از بهای شامی که نوش جان کردید پرداخت خواهید کرد.

پس عاقلانه ترین راه این است که پولتان را در یک صرافی معتبر تبدیل کنید.

مکان تبدیل ارز:

تبدیل ارز

  • از تبدیل ارز در بانک محله خود قبل از سفر اجتناب کنید.
  • اولین کاری که باید در بدو ورود به کشور مورد نظرتان انجام دهید این است که کمی پول در فرودگاه نقد کنید تا برای کرایه تاکسی و اتوبوس از آن استفاده نمایید. اما توجه داشته باشید که مقدار زیادی نقد نکنید.
قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در سال 2017
ادامه مطلب

هنگامی که به پیشخوان صرافی فرودگاه می روید به ازای هر دلاری که می دهید، پول کمتری دریافت می کنید؛ زیرا بازار مبادله ارز در فرودگاه کم است و صرافان رقبای کمتری دارند. از این رو مسافران طعمه های خوبی محسوب می شوند که مجبورند برای دریافت واحد پول کشور مورد نظر هزینه بیشتری بپردازند.

تبدیل ارز

  • همواره مسافرانی وجود دارند که می ترسند در هر مکانی ارزشان را تبدیل کنند. اما در یک خیابان توریستی مشهور که رقابت صرافی ها به طرز چشمگیری زیاد است شما می توانید نرخ های بهتری دریافت کنید. از خرید کردن در بالا و پایین مناطق مختلف شهر هراسی نداشته باشید و به نرخ های اعلان شده در صرافی هایی که سر راهتان می بینید توجه کنید!
  • اگر به کشوری سفر کنید که ارزش ارز رایج آن کمتر از میهن خودتان باشد، پول بیشتری به ازای هر دلار دریافت می کنید. این امر به ویژه در کشورهای در حال توسعه صدق می کند. اما اگر شما به کشوری مثل انگلستان سفر کنید که باید برای خرید یک پوند انگلیسی بیشتر از یک دلار دریافت کنید، قطعا خواهید فهمید که دست روی هر چیزی بگذارید، بسیار گران به نظر می رسد.

زمان تبدیل ارز:

کارت اعتباری

* نرخ ارز به طور مداوم تغییر می کند. از نظر تئوری، اگر صبر کنید ممکن است نرخ بهتری دریافت کنید. اما آگاه باشید که نرخ ها بالا و پایین می شوند. ممکن است ارزش ارز فردا بیشتر از امروز شود.

* زمانی که از کارت اعتباری و کارت نقدی استفاده می کنید، هیچ کنترلی روی زمان مبادله ندارید. شرکت هایی که کارت اعتباری را تبدیل می کنند، ارزها را از تراکنش های مختلفی یکی می کنند و این در زمانی اتفاق می افتد که آنها انتخاب می کنند؛ نه بلافاصله پس از خرید شما. اگر نرخ ارز در زمانی که با شرکت مبادله می کنید بالا باشد، صورت حساب شما هزینه اضافی در بر خواهد داشت. همچنین، شرکت ها یک مبلغ اضافی برای تراکنش و به عنوان سود از شما دریافت می کنند.

سه دلیل مهم برای آنکه در تعطیلات کار نکنید
ادامه مطلب

آموزش ارزش ارز خارجی با درست کردن یک برگه تقلب

در هنگام سفر به همراه داشتن یک ماشین حساب جیبی بسیار مفید است. پس از اینکه برای اولین بار پولتان را تبدیل کردید، حساب کنید که چقدر ارز رایج در کشور مقصد لازم است تا به 1 دلار، 5 دلار، 10 دلار، 50 دلار و 100 دلار برسد. این مقدار را روی تکه کاغذی کوچک یادداشت کنید و در جیبتان بگذارید تا بلافاصله با یک نگاه به آن بتوانید محاسبات مورد نیاز را انجام دهید و سپس خرید کنید. این برگه تقلب برای جلوگیری از پرداخت بیش از حد وجه در کشور بیگانه بسیار مفید است.

نظرات کاربران

  1. در خصوص کارمزد تعویض ارز هیچ مطلبی ذکر نکردیده اید