رتبه بندی هتل ها

آیا می دانید هتل ها بر چه اساسی رتبه بندی می گردند؟

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۵ فروردین ۱۳۹۶

آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که هتل ها بر چه اساسی رتبه بندی می گردند و اینکه آیا استانداردی برای تعیین تعداد ستاره های هتل ها وجود دارد؟

اگر علاقه مند به دانستن پاسخ این سوالات هستید، در ادامه ی مطلب با سفرمی همراه باشید تا از نحوه و معیارهای رده بندی هتل ها آگاه شوید.

رتبه بندی هتل

رده بندی هتل ها اغلب به منظور دسته بندی هتل ها بر مبنای کیفیت خدماتی که ارائه می دهند انجام می شود. توسعه ی مفهوم رتبه بندی هتل ها و مفاهیم مرتبط با آن نشان دهنده ی تشابه قوی بین این مفاهیم می باشد. هدف اصلی از رتبه بندی هتل ها، آگاه سازی مسافران از امکانات اولیه ی مورد توقع آن ها، با تمرکز بر تجربه ی اقامت در هتل می باشد.

امروزه واژگانی از قبیل “امتیاز دهی”، “رتبه بندی”، و “طبقه بندی”، به طور کلی با اشاره بر مفهومی مشابه که هدف آن دسته بندی هتل ها است به کار برده می شوند.

رتبه بندی هتل های ایران

هتل های ایران نیز با توجه به استانداردهای بین المللی رتبه بندی می شوند و وقتی صحبت از استاندارد می شود به معنای حداقل خدمات مورد نیاز مسافر است. بنابراین هر هتلی باید حداقل خدمات را ارائه دهد و با توجه به هر خدمت اضافی و امکانات رفاهی که ارائه می دهد تعداد ستاره های خود را بالا ببرد.

گاهی اوقات به کشوری سفر می کنید و با اقامت در هتلی 4 ستاره متوجه می شوید که امکانات و خدماتی که هتل ارائه می دهد در حد هتل 5 ستاره و گاهی نیز بالاتر از آن است. علت این امر این است که در برخی کشورها مثل ترکیه رتبه بندی هتل ها با توجه بر استانداردهای داخلی وبین المللی صورت می گیرد. لذا بخشی از استانداردهای هر کشوری مربوط به قوانین داخلی خودش است.

در سراسر دنیا سازمان های مختلف طیف متنوعی از طرح های رده بندی را مورد استفاده ی قرار می دهند. اغلب برای رده بندی از ستاره ها استفاده می کنند. به این ترتیب که هرچه تعداد ستاره ها بیشتر باشد، خدماتی که ارائه می دهند لوکس تر است.

سیندرلا شوید
ادامه مطلب

مجله فوربس

فوربس تراول گاید (Forbes Travel Guide)، همان موبایل تراول گاید (Mobile Travel Guide) سابق، در سال 1958 سیستم رتبه بندی هتل با استفاده از ستاره را ابداع نمود. شرکت اِی. اِی. اِی.  (AAA) و سازمان های وابسته به آن به جای ستاره برای رده بندی هتل ها و رستوران ها از الماس استفاده می کنند.

بهترین هتل

معیارهای رتبه بندی هتل

برای تعیین استانداردی به منظور رده بندی هتل، خدمات و امکاناتی از قبیل غذا، سرگرمی، چشم انداز، انواع اتاق ها از قبیل اندازه و امکانات رفاهی اضافی، اسپا، باشگاه تناسب اندام، راحتی دسترسی و موقعیت مکانی ممکن است در نظر گرفته شوند. این اقامتگاه ها به طور مستقل توسط سیستم های سنتی مورد ارزیابی قرار می گیرند و به شدت بر خدمات و تسهیلاتی که ارائه می دهند متکی می باشند.

برخی نحوه ی ارزیابی بر مبنای تسهیلات و خدمات ارائه شده را به عنوان نقطه ضعفی برای هتل های کوچک می دانند. به طور مثال ممکن است هتلی خدمات مناسبی ارائه دهد اما به علت اینکه از منظره ی خوبی برخوردار نیست یا فاقد آسانسور است نتواند در دسته بندی بالاتری قرار گیرد.

در سال های اخیر نیز برخی افراد سیستم رتبه بندی هتل ها را مورد انتقاد قرار دادند و استدلال کردند که معیارهای رتبه بندی چنین سیستم هایی برای افراد غیر متخصص بسیار پیچیده و دشوار می باشد. به گفته ی برخی، فقدان سیستم جهانی یکپارچه برای رتبه بندی هتل ها نیز ممکن است قابلیت استفاده از چنین طرح هایی را تضعیف بخشد.

استانداردهای طبقه بندی

رایج ترین سیستم های طبقه بندی هتل ها از قبیل رتبه بندی توسط “ستاره”، رتبه بندی توسط حروف الفبای لاتین از “اِی تا اِف” (A to F)، هتل ها و متل ها می باشند.

 • سیستم هایی که از واژگانی از قبیل دلوکس یا لوکس، فرست کلاس یا سوپریور (برتر)، کلاس توریست یا استاندارد، کلاس اقتصادی یا اکانومی استفاده می نمایند به طور گسترده تری به عنوان انواع هتل، به جای استاندارد هتل مورد قبول است.
7 غذای نروژی که در سفر به نروژ نباید از دست داد!
ادامه مطلب

رتبه بندی هتل های برخی از کشورها برمبنای استاندارد عمومی آن کشور است.

 • به طور مثال کشورهایی از قبیل بلژیک، دانمارک، یونان، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال، هلند، مالت، مجارستان دارای قوانین تعریف کننده ی رده بندی هتل است.
 • در کشورهای آلمان، اتریش، و سوئیس رتبه بندی هتل توسط انجمن صنعت هتلداری با استفاده از سیستم 5 ستاره تعریف می شوند.

اصول رتبه بندی هتل ها

سیستم طبقه بندی آلمانی

 • توریست: یک ستاره
 • استاندارد: دو ستاره
 • راحت: سه ستاره
 • فرست کلاس: چهار ستاره
 • لوکس: پنج ستاره

به همراه داشتن علامت “Superior” برتر،  نشان دهنده ی خدماتی فراتر از استاندارد تعریف شده در آن رتبه ی هتل می باشد، اما آن خدمات و امکانات برای ارتقا به رتبه ی بالاتر کافی نمی باشند.

رتبه بندی هتل ها

تاریخچه ی رتبه بندی هتل ها

رده بندی هتل، اولین طبقه بندی رسمی غیر دولتی هتل ها بود که در سال 1979 آغاز گردید و طبقه بندی هتل ها در اتریش و آلمان را تحت تاثیر قرار داد. طبقه بندی رسمی هتل توسط انجمن رستوران و هتل آلمان “DEHOGA”، از تاریخ یکم ماه آگوست سال 1996 آغاز گردید و با توجه به اینکه معیار اصلی 80 درصد از مهمانان هتل در انتخاب هتل، ستاره های آن بود، این سیستم بسیار موفق واقع گردید. این طرح منجر به ایجاد سیستم مشترک رتبه بندی ستاره های هتل اروپایی (European Hotelstars) که در سال 2010 آغاز گردید، شد.

 • در فرانسه رده بندی توسط انجمن گردشگری عمومی “Atout” فرانسه انجام می شود. این کشور در ابتدا از سیستم چهار ستاره استفاده می نمود (به اضافه ی حرف “L” برای نشان دادن لوکس بودن “Luxus” هتل)، اما از سال 2009 به سیستم پنج ستاره تغییر یافت.
 • “انجمن رتبه بندی گردشگری آفریقای جنوبی” (Tourist Grading Council of South Africa)، قوانین راسخی در خصوص اعطای رتبه ی پنج ستاره به هتل ها دارد.
 • در هند طبقه بندی هتل ها بر مبنای دو مقوله از قبیل ستاره (Star) و میراث (Heritage) می باشد. هتل های هند توسط شورای طبقه بندی انجمن رستوران و هتل “HRACC”، وزارت گردشگری هند رتبه بندی می شوند.
 • نیوزیلند، هتل و خدمات دیگر گردشگری را توسط سازمان دولتی “Qualmark”، که متعلق به گردشگری نیوزیلند است، رتبه بندی می کند.
روزمونت هتل دبی؛ اولین هتل جنگلی دنیا
ادامه مطلب

در بریتانیا

در بریتانیا هتل ها از یک ستاره تا پنج ستاره رده بندی می شوند. این رده بندی بر اساس معیارهای اِی. اِی. (AA)، انجمن اتوموبایل (Automobile Association) و انجمن های گردشگری ملی از قبیل: “از انگلستان بازدید کنید”، “از ولز بازدید کنید”، “انجمن گردشگری اسکاتلند”، “انجمن گردشگری ایرلند شمالی” تعیین می گردد.

رتبه بندی هتل ها

 • این طرح به منظور اطمینان حاصل کردن از سازگاری بین طرح ها به صورت یکپارچه درآمد و در مورد انواع تسهیلات اقامت اعمال می گردد (به جز پذیرایی از خود (self catering) که “AA” در سال 2009 آغاز به ارائه نمود).

معیارهای رده بندی هتل ها در سایت سازمان “AA” موجود می باشد. علاوه بر رده بندی معمولی بر طبق ستاره های سیاه یا بلک استارز (black stars)، که از پایین ترین رتبه یعنی یک ستاره تا بالاترین رتبه، پنج ستاره می باشد، سازمان “AA” به هتل هایی که بالاترین رتبه را گرفته اند ستاره های قرمز (Red Stars) اعطا می نماید که “Inspectors’ Choice” نامیده می شود. هر یک از هیئت های گردشگری ملی در وب سایت های خود دارای توضیحاتی در خصوص درجه بندی هتل می باشند.

در مقاله ی بعدی با سفرمی همراه باشید تا با اتحادیه هتل استارز اروپایی (European Hotelstars Union) آشنا شوید و از معیارهای تعیین کننده ی رتبه و ستاره های هتل آگاه شوید.

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران