آیا می دانید خلبان اتوماتیک چطور کار می کند

آیا می دانید خلبان خودکار چگونه کار می کند؟

کل : 4

میانگین : 4

تاریخ انتشار: شنبه, ۲ دی ۱۳۹۶

خلبان به طور حتم مهم ترین شخص در پرواز شما است. اما نکته اینجاست که آنها در اغلب اوقات به صورت دستی هواپیما را کنترل نمی کنند. هواپیماهای امروزی به گونه ای ساخته شده اند که بخش عمده ای از پرواز را به صورت اتوماتیک انجام می دهند. در نگاه اول این جمله کمی ترسناک به نظر می رسد. اما باید در جریان باشید که رایج ترین دلایل سقوط هواپیما خطای انسانی شناخته شده است.

خلبان اتوماتیک

بنابراین، می توان اطمینان داد که هواپیماها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند هوشمندانه تر و سریع تر از انسان کار کنند. اما باز هم این تصور کمی اضطراب آور است که بدانید تنها یک سیستم کامپیوتری بالقوه شما را در ارتفاع 30000 پایی بر فراز آسمان نگه می دارد.

در ادامه مطلب با سفرمی همراه باشید…

خبر خوب این است که هواپیماها تمام و کمال طراحی شده اند، به طوریکه اگر یک سیستم از کار بیفتد، سیستم دیگری فعال می شود. هواپیماهای امروزی هوشمند هستند: آنها به طور معمول کار می کنند و در شرایط غیرطبیعی، باتوجه به تغییرات، تنظیمات لازم را انجام می دهند.

خلبان اتوماتیک

البته خلبانان برای کنترل دستی هواپیما آموزش دیده اند و کارهایی را انجام می دهند که خلبان اتوماتیک از پس آن بر نمی آید. برای مثال: برخاست و فرود، تغذیه اطلاعات به سیستم خودکار، طرح بندی کلی مسیرهای هوایی و شوخی های بامزه با مسافران در هنگام سوار شدن هواپیما.

خلبان اتوماتیک دقیقا چطور کار می کند؟

خلبان اتوماتیک به مجموعه سیستم هایی گفته می شود که فعالیت های هواپیما را به صورت خودکار انجام می دهد. سیستم کامپیوتری پیچیده ماتریس دقیقا به شما می گوید که چطور پرواز کنید. از جمله: ناوبری، تنظیم ارتفاع، سرعت و قدرت موتور یعنی همان نیرویی که هواپیما را در آسمان کنترل می کند.

پرواز در سال 2018 و فرود در سال 2017
ادامه مطلب

کابین خلبان

بعد از آنکه  خلبان اطلاعات مقصد را وارد کرد، خلبان اتوماتیک اطلاعات مربوط به مسیر پرواز، موقعیت مکانی و ناوبری را جمع آوری می کند. سیستم جهت یابی پرواز، جی پی اس موجود بر روی تلفن همراه شما را تحت کنترل می گیرد و یک برنامه پرواز بهینه سازی شده تحویل می دهد. این سیستم به خلبان کمک می کند تا در مدت پرواز آزاد دست باشد.

اولین سیستم اتو پایلت (خلبان خودکار)

خلبان اتوماتیک

اولین سیستم خلبان اتوماتیک در اوایل پرواز، یعنی سال 1912 مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان شرکت “Sperry” سیستمی اختراع کرد که توسط آن، هواپیما بتواند بدون کنترل خلبان پرواز کند. این پیشرفت مهمی بود که در عرصه هوانوردی ایجاد شد و به خلبان فضای ذهنی و فیزیکی لازم را می دهد تا با تمرکز بیشتری بر سایر جنبه های عملیاتی پرواز یا جنگ (در هواپیماهای جنگی) کنترل داشته باشد.

خلبان اتوماتیک در مسافت های طولانی چگونه کار می کند؟

امروزه خلبان اتوماتیک با شیوه پیچیده تر و در سطوح بالاتری طراحی شده است. تمامی هواپیماهایی که بیش از 20 نفر ظرفیت دارند، به سیستم خلبان خودکار مجهز هستند. یک سیستم سه محوری کامپیوتری، مراحل متفاوت پرواز (تاکسی، صعود، ارتفاع کروز و فرود) را کنترل می کند.

خلبان اتوماتیک

اداره هوانوردی فدرال، به خلبانان دستور می دهد که در ارتفاع کمتر از 500 پا، کاملا هوشیار و برای برخاست و فرود آماده باشد. با اینکه خلبانان هنوز در 99 درصد موارد، به صورت دستی عملیات فرود را انجام می دهند، اما تکنولوژی خلبان اتوماتیک و زیرساخت های جدید فرودگاهی این امکان را می دهد تا فرودهای خودکار بیشتری صورت بگیرند. این نوع فرود به ویژه در شرایط دید کم و آب وهوای بد، تا حد زیادی کارآمد است.

جالب ترین حقایق جهان
ادامه مطلب

کابین خلبان

سیستم به خودی خود بر روی نتایج منفی کار می کند. بدین معنی که این سیستم، داده هایی را که از مکانیزم های مختلف هواپیما دریافت می کند، تجزیه تحلیل کرده و با عملکردی خاص، به آن پاسخ می دهد. برای مثال: خلبان خودکار به گونه ای تنظیم شده تا هواپیما را در موقعیت مسطح نگه دارد. اگر بال ها هم سطح نباشند، خلبان خودکار اطلاعاتی دریافت می کند و برای پیاده کردن راه حل مناسب فعال می شود.

خلبان اتوماتیک

سپس زمانی که که بال ها دوباره به حالت هم سطح بازگردند، غیر فعال می گردد و ارتباطات اساسا متوقف می شوند. این فعالیت در تمام عملکردهای هواپیما شامل کنترل فرمان، سرعت، ارتفاع و … دخیل است و تکرار می شود. بهتر است بدانید که تمامی این عملیات بدون اینکه خلبان حتی انگشتش را تکان دهد، انجام می گیرند.

خلبان اتوماتیک چه زمانی فعال/غیرفعال می شود؟

خلبانان باید همیشه گوش به زنگ باشند و در شرایط مختلف، خلبان اتوماتیک را تصحیح تا غیر فعال کنند. برای مثال: هنگام فرود دستی. هیچ مشخصه ی معینی وجود ندارد که خلبان چه زمانی باید خلبان اتوتیک را غیر فعال کند. آنها زمانی می توانند خلبان اتومتیک را خاموش کنند که بخواهند به صورت دستی به حل مشکل بپردازند یا قبل از اینکه هواپیما به حداقل ارتفاع یعنی 80 پایی زمین برسد.

کابین خلبان

شما قاعدتا متوجه می شوید که چه زمانی هواپیما به صورت دستی کنترل می گردد. زیرا در این شرایط دست اندازها و چاله های بیشتری را احساس خواهید کرد. سیستم کامپیوتری هواپیما، قطعا سریع تر و کارآمدتر از انسان عمل می کند. برای مثال: هنگامی که خلبان، هواپیما را کنترل می کند ممکن است 30 ثانیه طول بکشد تا بتواند در شرایط بادی ارتفاع همسطح بال های هواپیما را به حالت اولیه بازگرداند؛ اما این کار توسط خلبان خودکار تنها 15 ثانیه طول می کشد.

پرطرفدارترین هتل های پوکت
ادامه مطلب

آیا خلبان خودکار، شغل خلبانان را به خطر نمی اندازد؟

نه کاملا. “خلبان اتوماتیک، ابزار مفیدی است که به خلبان کمک می کند تا حجم کار کابین را به حداقل برساند. با این حال، هواپیما به نظارت مستمر نیاز دارد و خلبان باید کنترل کامل هواپیما را به دست بگیرد و در مواقع نیاز، عملیات مورد انتظار را انجام دهد.

خلبانان

خلبانان به گونه ای آموزش دیده اند تا هواپیما را به صورت دستی کنترل کنند و هر چند وقت یکبار این کار را انجام می دهند. اخیرا، اداره هوانوردی فدرال از کمبود استانداردهای صنعتی برای آموزش کنترل دستی هواپیما گزارش داده و قرار است مقررات سختگیرانه تری برای آموزش هدایت هواپیما به صورت دستی برای خلبانان اعمال گردد.

 

نظرات کاربران