آیا می دانید خلبانان چه رازهایی را از شما پنهان می کنند؟

آیا می دانید خلبانان چه رازهایی را از شما پنهان می کنند؟

کل : 32

میانگین : 3.06

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۶

همه ما تاکنون برای یکبار هم که شده، پرواز را تجربه کرده ایم. اما با وجود پروازهای متعدد می بینیم که استرس ناشی از آن هرچند کوتاه، همواره پا بر جاست. آیا این شیء فلزی غول پیکر که ما را به آسمان پرتاب می کند و در فضا معلق نگه می دارد، به راستی ایمن است؟

هواپیما

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خلبان ها از طریق گذراندن دوره های ایمنی در مدارس مربوطه به خوبی آموزش دیده اند که چطور راز و رمزهای پرواز که گاهی اوقات هولناک به نظر می رسند را برای مدت های مدید مخفی نگه دارند. افراد بسیاری از پرواز می ترسند و این تعجب آور نیست که چرا خلبانان سعی می کنند مسافران تا حد امکان از این حقایق دور بمانند.

خلبانان

در این مطلب سفرمی رموزی را درباره ترفندهای تجاری و سیستم های مخفی که خلبانان می کوشند از شما پنهان کنند برایتان فاش می کند:

1. خلبانان می توانند هرکاری که دوست دارند انجام دهند.

خلبانان

هوا چیز جالبی است! در حالیکه بر فراز آب های بین المللی و اقیانوس های پهناوری که تحت سلطه هیج کشوری نیستند پرواز می کنید، هوا مثل همیشه نیست! از آنجایی که هواپیماها در فضا معلق هستند و از نقطه ای به نقطه ای دیگر می روند، قوانین هوایی نسبت به قوانین بحری از جدیت کمتری برخودار هستند. این برای مسافران چه مفهومی می تواند داشته باشد؟ زمانی که در هوا هستید، خلبانان حرف آخر را می زنند.

خلبانان

به عنوان فرمانده هواپیما، آنها همه چیز را در زمان پرواز کنترل می کنند؛ شاید از این موضوع بی خبر باشید اما خلبانان می توانند مسافران را بازداشت کنند و حتی حکم جریمه قانونی و رسمی صادر کنند. این یکی از رازهایی است که خلبانان از شما مخفی می کنند و خیلی از ما حتی نمیدانیم که آنها تا این اندازه قدرت دارند. آیا فکر می کنید که خلبانان می توانند با هر کسی که دوست دارند ازدواج کنند؟ خُب، شاید بهتر باشد که در پول و زمان صرفه جویی کنید و همین طور که به سمت مقصد رویایی ماه عسلتان رهسپار می شوید، ازدواج کنید.

2. خلبانان چطور با تهدیدات بمب گذاری مقابله می کنند.

اگر از آن دسته افرادی هستید که در طول پرواز خیلی مضطرب می شوید این پاراگراف را نخوانید!

روش رویارویی خلبانان با تهدیدات احتمالی بمب گذاری آنگونه نیست که انتظارش را دارید. مهمترین و اولین اقدام محتاطانه که در شرایط بمب گذاری در نظر گرفته شده این است که به کسی نگوییم. خدمه ی پرواز اجازه ندارند که به هیچ یک از مسافران اطلاعات دهند و نیت آنها از این کار مثبت است.

از دانشگاه‌های ایالت مونتانا چه میدانید؟
ادامه مطلب

تهدید بمب گذاری

تهدیدات بمب گذاری غیرواقعی و فریبنده بیش از آنچه فکرش را بکنید اتفاق می افتد. پروتکل تهدید بدین صورت است که ابتدا به خلبان هشدار می دهند و سپس آنها را در نوعی حالت عصبی منتظر می گذارند. در این حین، افرادی در ستاد ارتباطات در پی یافتن مرجع نامه می گردند. یک سیستم سطح تهدید وجود دارد که مشخص می کند تهدید سطح بالا یا متوسط است یا اینکه اصلا هیچ خطری در کار نیست. دفعه بعد که در حال پرواز هستید سعی کنید به سکوت رادیوی خلبان فکر نکنید.

3. هواپیما به دفعات مورد برخورد صاعقه قرار می گیرد.

برخورد صاعقه به هواپیما

درست است! اما نترسید. شرط می بندیم که شما هرگز طوفان و رعد و برق را هنگامی که در هواپیما هستید ندیده اید. شاید بخندید و فکر کنید که این غیر ممکن است. فرستادن یک شی بزگ فلزی به هوا در هنگام رعد برق درست مثل این است که خلبان خواستار برخورد عمدی با صاعقه باشد. البته آخر این داستان ناخوشایند نیست. خلبانان اطمینان دارند که بدنه هواپیما در مقابل صاعقه مقاوم است و از این بابت خدا را شکر می کنیم.

هواپیما و صاعقه

اگر قرار بود چنین ماشین های غول پیکر فلزی با یک تکان و ضربه کوچک در هم بشکنند و صدمه ببینند به طور حتم هیچ یک از ما حاضر نبودیم برای بار دوم پرواز را تجربه کنیم. خوشبحتانه، برای محافظت از داخل، لایه های کافی در بدنه هواپیما به کار رفته است. هنگامی که هواپیما در فضا شناور است، هیچ چیزی نمی تواند به داخل آن وارد شود یا از آن خارج شود. هم ما هم خلبانان بخاطر این موضوع خدا را شاکر هستیم. اگر هیچ محافظی در کار نبود، آیا می توانستید ترسی که در چهره مسافران به هنگام عبور از میان رعد و برق می نشست را تصور کنید؟

4. خدمه پرواز می توانند به راحتی شما را تنها بگذارند.

رازهای خلبانان

آیا تا به حال بخاطر آب و هوای بد، کمبود سوخت یا … به فرودگاه دیگری منتقل شده اید؟ افرادی که به مراتب سفرهای هوایی را تجربه می کنند، به طور حتم حس کسالت آور تنها ماندن در فرودگاهی جدید و ناشناخته را تجربه کرده اند. اما به راستی چرا هنگامی که هواپیما در حال کار کردن است ما را تنها رها می کنند؟ خُب، گاهی اوقات به دلیل کمبود خدمه پرواز چنین اتفاقی روی می دهد.

خدمه کابین

اگر مدت زمان پرواز خلبانان و خدمه پروزا به حد مجاز در روز رسیده باشد، هواپیما متوقف می شود و شرکت های هواپیمایی ترجیح می دهند به جای فرستادن خدمه ای خسته به آسمان هزینه اضافی متقبل شوند تا آنها بتوانند در هتل استراحت کنند. البته ما بخاطر رعایت نکات ایمنی از آنها قدردان هستیم. اما کمی شوکه می شویم اگر بدانیم هوا خوب است و هواپیما هیچ ایراد فنی ندارد و سوخت کافی هم وجود دارد و ما مجبور هستیم به دلیل کمبود پرسنل معطل بمانیم.

رنگ جلد گذرنامه ها چگونه انتخاب می شود؟
ادامه مطلب

5. خلبان ها می خواهند هر چه سریعتر فرود بیایند.

رازهای خلبانان

گاهی اوقات اجتناب از اغتشاشات، تکان ها و ضربات محکم در هنگام پرواز ممکن نیست. طوفان می تواند ناگهان شدت بگیرد و ممکن است هواپیما برای عبور و دور زدن طوفان سوخت کافی به همراه نداشته باشد. اما بد نیست بدانید که متحمل شدن این ضربات برای خلبان یک گزینه است. طوفان های کوچک می توانند به راحتی پشت سر گذاشته شوند اما چند دقیقه به مدت زمان پرواز اضافه می شود.

هواپیما در طوفان

خلبان ها تمام سعی خود را به کار می گیرند که تاخیر در زمان پرواز و فرود را به حداقل برسانند و گاهی اوقات تنها به این دلیل که خسته هستند و به استراحت نیاز دارند تصمیم می گیرند تا از دل طوفان عبور کنند. نتیجتا هر چه سریعتر فرود بیایند، زمان بیشتری برای دوباره شارژ شدن دارند. عبور از طوفان می تواند تا 30 دقیقه طول مدت زمان پرواز را کاهش دهد.

6. خلبانان هر مشکلی را کوچک نمایی می کنند.

هواپیما در مه

چیزی که خلبانان از آن نفرت دارند این است که مسافران در حالت اضطراب و تشویش باشند. به همین دلیل اغلب اوقات اتفاقاتی که در هواپیما رخ می دهد را از مسافران پنهان می کنند تا از ایجاد هر گونه استرس اضافی در طول پرواز جلوگیری کنند. بنابراین نباید انتظار داشته باشید زمانی که مه به حدی غلیظ است که خلبان به هیج وجه نمی تواند جلوی خود را ببیند با مسافران صادق باشد و آنها را مطلع سازد.

هواپیما در مه

مثلا در چنین شرایطی به جای اینکه بگوید: “میدان دید صفر”، خلبان اعلام خواهد کرد که هوا کمی مه آلود است. مثلا اصطلاح “تاخیر به دلیل نقص فنی” یعنی چیزی شکسته یا از کار افتاده است. آنها قصد ندارند به شما دروغ بگویند، بلکه تنها خواسته شان این است که آرامش خود را حفظ کنید.

7. زمانی که شما بین زمین و آسمان معلق هستید، خلبانان در حال گرفتن عکس های اینستاگرامی هستند.

عکس های اینستاگرامی

خُب، البته نه همه ی آنها و نه در همه ی پروازها! اما یک احتمال قوی وجود دارد که در حین پرواز خلبانان پروازهای تجاری در حال به اشترک گذاشتن عکس هایی زیبا از آسمان باشند. مثل: سانتیاگو بورژا (Santiago Borja) که این عکس بی نظیر را در تابستان امسال تهیه کرده است. اما آیا به نظر شما این کار قانونی است؟ بله! اما بستگی دارد که عکس در چه زمانی گرفته شده باشد.

عکس گرفتن خلبانان

مقررات هوایی انگلستان و آمریکا بر این اساس تنظیم شده اند که خلبانان باید از انجام هر گونه فعالیت های اضافی و غیر ضروری در مواقع بحرانی پرواز و معمولا در ارتفاع کمتر از 10000 پا جدا پرهیز کنند.

بیمه ی سفر و انواع آن
ادامه مطلب

8. خاموش شدن چراغ ها برای این نیست که شما بتوانید راحت بخوابید.

چراغ های شبانه هواپیما

اکثر ما سایه روشن چراغ های هواپیما و جو آرامبخشی که در پروازهای شبانه حاکم است را دوست داریم. گذر از میان غروب خورشید و ستارگان آسمان شب به ما این  احساس را القا می کند که شب بسیار خوب و خواب راحتی خواهیم داشت. البته شاید این بهترین خواب عمرتان نباشد؛ اما به همین دلیل خدمه پرواز نور چراغ ها را کم می کنند…

درست است؟

خیر، اشتباه است.

کم کردن نور چراغ ها در واقع یک اقدام ایمنی به حساب می آید.

چراغ های هواپیما در شب

اگر موتور هواپیما از کار بیفتد یا به سمت سقوط پیش رود، همه جا تاریک می شود! آنها می خواهند از این طریق چشم شما به تاریکی عادت کند و می خواهند مطمئن باشند که مسافران می توانند در تاریکی ببینند. آیا هنوز این فضا برایتان شیرین است؟ شما می دانید که چه مدت زمانی طول می کشد تا چشمتان به تاریکی عادت کند و قطعا نمی خواهید هنگامی که هواپیما دچار مشکل شد، این کار را انجام دهید. البته نگران نباشید قرار نیست اتفاق بدی رخ دهد. این پرنده های غول پیکر فلزی، قوی و انعطاف پذیر هستند.

9. تلفن همراه شما منجر به سقوط هواپیما نخواهد شد.

تلفن در هواپیما

بله این افسانه در نهایت انکار شد. اگرچه بسیاری از شرکت های هواپیمایی همواره اجازه استفاده از تلفن همراه در طول پرواز را نمی دهند، اما ثابت شده است که این کار در سیستم الکترونیکی هواپیما اختلالی ایجاد نمی کند. اما چرا خلبانان همواره این افسانه را محفوظ می دارند؟

تلفن در هواپیما

به دلیل رعایت موارد ایمنی. با وجود این حقیقت که سیگنال های ارسال شده از تلفن همراه شما باعث سقوط هواپیما نخواهد شد، اما خلبانان گزارش داده اند که سیگنال های زیاد به راستی می توانند در سیستم های ازتباطی آنها اختلال ایجاد نمایند. زمانی که شما به همراه 50 مسافر دیگر در هواپیما هستید و بخواهید از تلفن همراه استفاده کنید، سیگنال های بسیاری ایجاد می شوند.

منبع: safarme.com

نظرات کاربران

  1. سلام من سال سومی هستش که دارم خلبانی میخونم در باره این راز ها باید بگم بعضی هاشون اشتباه و بعضی هاشون تقریبا درست هستش .
    در رابطه با موضوع طوفان ها باید بگم ما چندیدن واحد برای پرواز در شرایط سخت رو پاس میکنیم ورد شدن از طوفان ها اونقدر هم مشکل نیست برامون ول سختی های خودش رو داره
    و درباره نور کم داخل کابین برای عادت کردن چشم ها مقدار اشتباه چون موتور هواپیما انقدر الکی از کار نمی افتند و این که باید بگم هواپیما برق اضطراری داره .
    امید وارم تک تک تونو تو پروازم ببینم