diary and calendar with passport and map

لذت تعطیلات خود را دو چندان کنید!

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۵

لذت تعطیلات خود را دو چندان کنید!

چه در حال برنامه ‌ریزی برای سفری باشید که تمام عمر منتظرش بوده‌اید و چه به فکر چند روز خوش ‌گذرانی آخر هفته، برای ساختن تعطیلاتی فوق ‌العاده و به ‌یادماندنی (بهترین تجربه‌ی سفری ممکن) در هر صورت نیازمند یک رویکرد منطقی و آزمایش ‌شده خواهید بود. هر سفرکرده‌ ی کهنه ‌کاری به شما خواهد گفت که قسمت عمده‌ای از تجربه‌ی سفر قابل کنترل نیست. اما بخش‌ هایی هم در مسافرت شما وجود دارند که برنامه ریزی آن دست شخص شماست. بخش‌هایی که درموردشان صحبت خواهیم کرد تا بتوانید بهترین تعطیلات ممکن را برای خودتان رقم بزنید.

با سفرمی همراه باشید.

1- مکان‌ هایی را انتخاب کنید که با علایق شما سازگاری دارند

travel-planning

این ایده که کره‌ی زمین را بگذارید جلوی خودتان و چشم‌هایتان را ببندید و آن را بچرخانید و بعد ببینید انگشت ‌تان روی چه نقطه‌ای می‌ایستد، یا رفتن به فرودگاه به قصد خرید بلیت اولین هواپیمایی که در یک جهت خاص حرکت خواهد کرد – بدون توجه به مقصد نهایی- ممکن است جالب و جذاب به نظر برسند. اما در واقعیت، سفر و به طور کلی شاد بودن نیازمند سازگاری واقعی‌ می باشد. ممکن است به نظر واضح بیاید، اما باید از خودتان بپرسید که می‌خواهید چه کنید؟ چه چیزهایی را دوست دارید؟ چشم‌تان با دیدن موزه‌ها برق می‌زند؟ یا بودن در ساحل را ترجیح می‌دهید؟ مسافرت می‌کنید تا غذاهای جدید را امتحان کنید؟ آیا به دنبال هیجان و چندین خاطره‌ی باورنکردنی در پایان سفر هستید؟ وقتی می‌خواهید لیستی از مقصدهای احتمالی برای سفرتان تهیه کنید، در نظر داشته باشید که در چه نوع محیط‌ هایی راحت ‌تر هستید. آب ‌وهوا، فاصله از خانه ‌تان و میزان هیجان‌انگیز یا آرامش ‌بخش بودن مقصد را در نظر بگیرید.

beautiful-beach-pictures-20

2- همراهانتان را بشناسید

ممکن است جمع کردن خانواده برای یک “سفر به دور دنیا در 80” روز ایده‌ی جالبی به نظر برسد، اما از هر پدر و مادری که بپرسید به شما خواهند گفت که حتی یک سفر در حد رفتن به فروشگاه هم برای شنیدن پی‌درپی سوال “رسیدیم؟ رسیدیم؟” کافی‌ است. پس اگر قصد سفر خانوادگی دارید باید طوری برنامه بچینید که تا آخر مسافرت سلامت روح و روانتان سر جای خودش باشد! (البته باید به فکر خاطره‌های زیبایی که می‌شود خلق کرد هم باشید) به هر حال چه قصد یک سفر رمانتیک با همسرتان را داشته باشید، چه به دنبال یک سفر خاص برای بازنشستگی‌تان باشید و چه به تنهایی و برای تفریح سفر کنید، باید مقصد و محل اقامت‌تان را طوری انتخاب کنید که کاملا مناسب همراهان و هد‌فتان از سفر باشد. قبل از رزرو، اطلاعات کافی به دست آورید.

فیلم هایی که دیدنشان شما را مشتاق سفر خواهد کرد
ادامه مطلب

0701-WP-Travel-buddy-Fotolia-sm

 3- برنامه‌ریزی هم می‌تواند جذاب باشد

شاید این ضرب‌المثل را شنیده باشید که «زندگی یعنی مسیری که می‌روید؛ نه مقصدتان». با این ‌که برنامه‌ی سفر شما در نهایت برای به حداکثر رساندن لذتی‌ است که در مقصد خواهید برد، اما مسیر رسیدن به مقصد هم باید جالب و جذاب باشد. این یعنی باید مرحله‌ی برنامه‌ ریزی برای سفر را با آغوش باز بپذیرید و به بهترین شکل انجام دهید. از این زمان برای رویاپردازی و جمع‌آوری اطلاعات استفاده کنید. حس خاصی که برای رسیدن به زمان موعود و شروع سفر دارید، بخش بزرگی از تجربه‌ی سفر است و گاهی اوقات می‌تواند از خود مسافرت هم طولانی‌تر شود. پس خودتان را از این لذت محروم نکنید.

shutterstock_honeymoon-planning

4-کاراگاه سفر شوید!

ارزش این‌ که با جزئیات کامل بدانید دقیقا کجا خواهید رفت را اصلا دست کم نگیرید. واحد پول کشور مقصد کدام است؟ چه نوع وسایل حمل ‌ونقلی در دسترس شما قرار دارند؟ فاصله‌ی هتل ‌تان تا فرودگاه و جاذبه‌های گردشگری چقدر است؟ شهر مقصدتان از امنیت مناسبی برخوردار است یا باید از برخی مناطق آن دوری کنید؟ آیا رویدادهای خاص فرهنگی یا مذهبی در طول اقامت شما برگزار خواهند شد که باعث بسته بودن بعضی از اماکن شوند؟ چه نوع تورهای درون‌ شهری یا فرصت‌های دیگر تفریحی- سیاحتی وجود دارند که بتوانید از آن‌ها استفاده کنید؟ بهتر است قبل از رفتن، هرچقدر که می‌توانید اطلاعات جمع کنید تا تعداد غافل‌ گیر شدن‌های نامطبوع به حداقل برسند.

business-travel-planning-1

5- مدیریت زمان

ممکن است فکر کنید که مدیریت زمان یک مهارت اداریست اما در واقع مدیریت درست زمان در مسافرت بسیار مهم است. این کار با انتخاب طول مدت مناسب برای سفرتان آغاز می‌شود. معمولا یکی دو روز برای استراحت و از تن به در کردن خستگی و بعد هم چند روز برای تفریح و رسیدن به آرامش واقعی لازم است. در طول سفر جلوی تمایل ‌تان برای پر کردن تک ‌تک ساعت‌ها با فعالیت‌های برنامه‌ ریزی‌شده بایستید. با این ‌که برنامه‌ ریزی کامل و درست برای سفر ضروری‌ می باشد اما باید پنجره‌های زمانی میان برنامه‌ها در نظر بگیرید و به خودتان اجازه دهید هر کاری که دوست داشته و توجه‌تان را در آن لحظه جلب کرده انجام دهید. (حتی ممکن است بخواهید یک چُرت بخوابید؛ یکی از لذت‌های سفر) ممکن است احساس کنید که باید تمام کارهای ممکن در مقصد را انجام دهید تا بتوانید تجربه‌ی کاملی بسازید. (به‌خصوص اگر فکر کنید این سفر دیگر برایتان تکرار نخواهد شد) اما اگر لیست این کارها طولانی باشد، احتمالا دچار ناامیدی و استرس خواهید شد که به تجربه‌ی کلی سفر ضربه می‌زند.

نگاهی به کشور لیبی و جاذبه های آن
ادامه مطلب

 GettyImages-172373519-56b09a345f9b58b7d0244fc7

6- در چیدن چمدان خود دقت کنید

قبل از سفر نگاهی به پیش‌بینی‌های هوا در مقصدتان بیندازید و یک لیست از وسایلی که نیاز خواهید داشت تهیه کنید. تلاش برای پیدا کردن و خرید وسایل فراموش‌شده، وقت شما را تلف خواهد کرد و ممکن است بعضی از آن‌ها به هیچ وجه در شهر مقصد پیدا نشوند. لوازم بهداشتی، باتری‌های اضافه، چند جوراب، کرم ضدآفتاب و یک کیف کوچک برای همراه بردن در گردش‌های کوتاه، از جمله لوازم ضروری‌اند. لباس مناسب هوای بارانی هم به همراه داشته باشید.

maxresdefault

7- مراقب باشید

هیچ چیز به اندازه‌ی هدف دزدی یا در معرض جرم‌های دیگر قرار گرفتن فضای روحی شما و لذت سفر را خراب نمی‌کند. ممکن است مقصد شما نسبت به خیلی جاهای دیگر امن‌تر باشد، اما در هر صورت باید مراقب باشید. به اطراف‌تان توجه کنید. یک نقشه همراه خود بردارید و حواس‌تان باشد که دارید کجا می‌روید. کیف پول‌تان را در جیب جلو نگه دارید تا به راحتی قابل سرقت نباشد. هنگام استفاده از دستگاه‌های خودپرداز یا کارت‌های اعتباری‌تان احتیاط کنید. موقع وارد کردن رمز کارت، با دست‌تان مانع دیده شدن صفحه‌ کلید توسط دیگران شوید. به یاد داشته باشید که راه‌های زیادی برای سرقت وجود دارد. سعی کنید جواهرات خود را در سفر به همراه نداشته باشید. مثل یک گردشگر عمل کنید ولی ظاهرتان شبیه گردشگرها نباشد؛ یعنی سعی کنید مثل بقیه و مردم محلی باشید. با هرکسی که روبه‌رو می‌شوید به چشمان‌اش نگاه کنید و اعتماد به نفس داشته باشید.

credit-card-fraud

8- دم را غنیمت شمارید!

چیزی که باید درمورد تعطیلات بدانید این است که سریع تمام می‌شود؛ معمولا زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید. به همین خاطر هم باید تلاش کنید از تک‌تک لحظات سفرتان لذت ببرید. در طول مسافرت به خودتان اجازه دهید که با هر اتفاقی که می‌افتد سازگار شوید؛ حتی اگر در حالت عادی این ‌طور نیستید. هرچقدر زودتر بپذیرید که هیچ کنترلی روی آب‌وهوا، برنامه‌های پرواز هواپیماها، ترافیک شهری یا سایر افراد ندارید، از تجربه‌ی سفرتان بیش‌تر لذت خواهید برد. حتی سفرهایی که ظاهرا طبق برنامه پیش نرفته‌اند هم می‌توانند به تجربه‌های خوبی تبدیل شوند. (حتی اگر آن‌قدر که می‌شده از آن‌ها لذت نبرید) این مسئله کاملا به طرز نگرش شما بستگی دارد. این مسافرت شماست! کاری کنید به خودتان خوش بگذرد.

حقایقی جالب درباره ایرلاین ترکیش
ادامه مطلب

grupp_koos._xch.hu

9- ارتباطات‌تان را قطع کنید!

سعی کنید هرچقدر که ممکن است در طول سفرتان از وسایل الکترونیکی همراه استفاده نکنید. کنار گذاشتن گوشی همراه ممکن است غیرممکن به نظر بیاید ولی تلاش کنید تا میزان زمان استفاده از آن به حداقل برسد. هدف از تعطیلات باید لذت بردن از مقصد، تجربه‌ی چیزهای جدید و عوض کردن زاویه‌ی دیدتان نسبت به چیزهای مختلف باشد. تاثیرات مثبت سفر را با از دست دادن مناظر به خاطر خیره شدن به صفحه‌ی گوشی‌تان نابود نکنید. وقتی به خانه برسید، زمان زیادی برای به اشتراک گذاشتن تجربه‌های سفرتان در شبکه‌های اجتماعی خواهید داشت.

820x480xleaving-work-behind-820x480.jpg.pagespeed.ic.IdAOLICXsM

10- به آرامی به زندگی‌تان برگردید!

برای حد اکثر استفاده از تاثیرات و تجربه‌ی سفر، بعد از بازگشت به خودتان زمان استراحت بدهید. اگر امکان‌اش برای‌تان وجود دارد، یکی دو روز تا برگشتن به کار یا زندگی روزمره تان صبر کنید. در این فرصت می‌توانید به کارهایی برسید که بعد از سفر باید انجام دهید (مثلا شستن لباس‌هایی که همراه برده بودید) و از آرامش و حس خوبی که در نتیجه‌ی تعطیلات‌تان به دست آورده‌اید حداکثر استفاده و لذت را ببرید. اگر درموردش فکر کنید منطقی به نظر می‌رسد که با وجود فقط چند روز یا چند هفته در طول سال برای تعطیلات و مسافرت، حسی که در طول سفر به دست آورده‌اید را تا جایی که می‌توانید طولانی کنید.

rest

نظرات کاربران