حضور گردشگران - نقش تبلیغات در توسعه صنعت گردشگری

تبلیغات کارآمد، مهم ترین عامل در توسعه صنعت گردشگری ایران

کل : 7

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۵

پس از لغو تحریم ها و ورود به دوران پسابرجام فضایی از امیدواری به روی صنعت گردشگری کشورمان گشوده شد. حضور گردشگران خارجی در ایران به تدریج شدت گرفته است. امروز نیز شاهد استقبال بیشتر گردشگران از ایران هستیم. بنابراین می توانیم به توسعه صنعت گردشگری امیدوار باشیم. لیکن فعالان صنعت گردشگری معتقدند، صنعت گردشگری کشورمان در بحث زیرساخت ها با مشکل و محدودیت مواجه است. اگر با هجوم فراوان گردشگر روبرو شویم بی شک در زمینه زیرساخت ها و تاسیسات با مشکلاتی روبرو خواهیم بود.

این موضوع که گردشگر خارجی بتواند به صورت آنلاین برای سفر در ایران برنامه ریزی کند، بسیار مهم است. گردشگر خارجی باید بتواند علاوه بر خرید بلیط هواپیما به صورت آنلاین، اقامتگاه و هتل خود را نیز از قبل رزرو کند. بعضی هتل ها و اقامتگاه ها در این زمینه کوتاهی کرده اند. بسیاری از کشورها در امکان رزرو هتل شان را از تمام جهان مهیا کرده اند. همین طور کارکنان هتل ها به چند زبان مسلط هستند. این ها تنها بخشی از معضلات گردشگری در ایران است.

 

حضور گردشگران خارجی در ایران

 

نقش در توسعه صنعت گردشگری ایران

درست است که ورود گردشگر می تواند سرمایه زیادی به همراه داشته باشد اما در صورت راضی نبودن باعث رکود در این حوزه می شود. به عبارت دیگر هر گردشگر می تواند گردشگران زیاد دیگری را به همراه داشته باد البته به شرطی که از خدمات و امکانات راضی بوده باشد. در حال حاضر شرایط خوبی داریم اما باید به سرعت زیرساخت های اساسی را در این حوزه افزایش دهیم. توسعه صنعت گردشگری ارتباط مستقیمی با میزان گردشگر دارد. امکانات و زیر ساخت ها نیز به شدت در جذب گردشگر موثر هستند.

!زیبایی های خیره کننده دریاچه سوان ارمنستان
ادامه مطلب

اما یکی از فعالان صنعت گردشگری ضعف اساسی صنعت گردشگری ایران در این روزها را در مساله تبلیغات و اطلاع رسانی می داند. محمد حسن کرمانی، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی د فاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در گفت و گو با عصرایران به فرصت بی نظیر و کم سابقه ای اشاره می کند. فرصتی برای تحول توسعه صنعت گردشگری کشورمان که به واسطه تبلیغات قابل دستیابی است. وی می گوید: مشکل اساسی این روزهای صنعت گردشگری ما بحث تبلیغات است.

در این زمینه برنامه دقیقی نداریم. کمبود منابع مالی نیز دست مجموعه گردشگری را برای اطلاع رسانی بین المللی و مناسب بسته است. وی بیان کرد پس از برجام، گردشگری کشورمان کمی تکان خورد و حضور خارجی ها در ایران بیشتر شد. البته افزود: فراموش نکنیم گردشگرانی که این روزها به ایران می آیند آنهایی هستند که مدتها پیش از این تمایل داشتند به ایران سفر کنند و فرصت پیش آمده ی برجام باعث شد تا برای این سفر به تکاپو بیفتند.

به معنای واقعی هنوز در تبلیغات در زمینه گردشگری بسیار ضعیف هستیم. کشورهای زیادی با یک سوم جاذبه های گردشگری نسبت به ایران، جایگاه بالاتری در گردشگری دارند. این نیز تنها به دلیل تبلیغات مناسب است. هر گردشگری که وارد ایران می شود و بعد به سرزمین خود باز می گردد؛ می تواند یک تبلیغ کننده باشد. البته نباید به همین موضوع بسنده کنیم. بلکه باید بیشتر به نقش تبلیغات در توسعه صنعت گردشگری بپردازیم.

 

ظرفیت ایران در حوزه گردشگری

 

شناخت بازار هدف

این فعال صنعت گردشگری تاکید کرد باید بازاریابی درست و دقیقی روی بازار هدفی داشته باشیم که از ایران شناخت کمتری دارند. همچنین ادامه داد: این نکته که گردشگران خارجی به صورت خودجوش ظرفیت های گردشگری ما را کشف و ایران را به عنوان مقصد انتخاب می کنند، توهمی بیش نیست. در واقعیت تا برای تبلیغات و حضور در رسانه هزینه نکنیم شاهد تحول اساسی نخواهیم بود. هنوز خیلی ها ایران را دقیق نمی شناسند. کرمانی به ضرورت برنامه ریزی هدفمند برای ایجاد تحول و توسعه صنعت گردشگری در دوران پیش رو اشاره کرد. همچنین افزود: در یک شکل و فرمول صحیح وارد بحث تبلیغات گردشگری نشده ایم. برای مثال به همین مسابقات یورو ۲۰۱۶ و تبلیغات ترکیه و آذربایجان برای صنعت گردشگری شان در این رویداد دقت کنید. مسابقات رقابت های یورو ۲۰۱۶ خود نمونه و فرصت مناسبی برای هزینه ی درست در بحث تبلیغات گردشگری است.

کشور آنگولا و دیدنی های آن!
ادامه مطلب

فضای مناسب برای حضور بیشتر گردشگران خارجی

وی با تاکید بر اینکه گردشگر خارجی پس از ورود به ایران به جزئی ترین رفتارهای ما دقت می کند، گفت: باید فضا برای حضور گردشگران از کشورهای مختلف باز و در مقابلِ آنها نیز نباید فضای تنش ایجاد شود. در این موقعیت است که گردشگر با آسودگی خاطر بیشتری ایران را به عنوان مقصد انتخاب می کند. به علاوه هنوز در بعضی مناطق کشور، از نظر امکانات ضعیف هستیم. رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگرد ی تصریح کرد: از آنجایی که در ایران سال ها دسترسی به منابع طبیعی و منابعی همچون نفت ما را بد عادت کرده است.

نمی توانیم به اهمیت صنعت گردشگری عمیقا دقت کنیم. بنابراین تا زمانی که دستمان از این منابع دور نشود شاید نباید انتظار هیچ اقدامی برای صرف منابع مادی لازم جهت رونق صنعت گردشگری کشورمان داشته باشیم. کرمانی در پایان اظهار امیدواری کرد از آنجایی که توسعه صنعت گردشگری کشورمان با مسائل متعددی پیوند و گره خورده است، زمینه برای رونق هر چه بیشتر این صنعت مهم که به اشتغال و توسعه فرهنگی نیز کمک می کند ایجاد شود.

نظرات کاربران