restaurant-etiquettes

آداب غذا خوردن در رستوران­ های مجلل

کل : 2

میانگین : 3

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۸ مهر ۱۳۹۵

آداب غذا خوردن در رستوران ­های مجلل

معمولا آداب معاشرت و صرف غذا در اکثر رستوران ها مشترک است. به طور مثال، با دهان پر و هنگام غذا خوردن صحبت نکنید و در هنگام سرفه کردن دست خود را مقابل دهانتان بگیرید.

اما آداب دیگری نیز وجود دارند که کمی متفاوت به نظر می رسند. در جلسات کاری چه کسی باید صورت‌ حساب را پرداخت کند؟ وقتی که از سر میز بلند می شوید دستمال را باید کجا قرار بدهید؟ و چه طور می ­توانید نوشیدنی مورد علاقه ی خود را سفارش بدهید؟

پاتریسیا نپیر فیتزپاتریک کارشناس مدرسه ی آداب معاشرت نیویورک، در مورد این آداب به طور کامل توضیح می­ دهد. او نه تنها نکات ظریف آداب معاشرت و زندگی را به مردم آموزش می دهد، بلکه کتاب «هنر غذا خوردن: آدابی ساده برای راحتی همه» را به رشته تحریر در آورده است.

او چندین دستورالعمل مناسب برای صرف غذا در رستوران­ های گران ‌قیمت را به اشتراک گذاشته است که به ترتیب زیر می باشند:

۱.همیشه لباس های مرتب به تن کنید

او می­ گوید «من هنوز معتقدم که سر میز غذا، مردها در صورت نداشتن کت و شلوار باید ژاکت یا کت بپوشند. اگرقرار است مردی با مشتری­ هایش غذا بخورد، به خصوص با مشتری­ های خارجی که رفتار رسمی تری دارند، باید کت و کروات بر تن کند. خانم ها نیز باید  کت و دامن یا پیراهن به تن کنند و به جای صندل کفش بپوشند.

۲.تلفن همراه، کلید و یا کیف خود را روی میز قرار ندهید.

در اکثر اماکن این مورد باید رعایت شود. این کار برای هم‌نشینان شما، پیشخدمت­ ها و حتی دیگر افراد موجود در رستوران مزاحمت ایجاد می کند.

۳.اجازه بدهید اول مهمان سفارش بدهد.

نپیر فیتزپاتریک می ­گوید «میزبان، به‌خصوص اگر خانم باشد، باید به ‌وضوح نشان دهد که او میزبان است. از عباراتی مانند «ممکن است لطفاً برای مهمان من این را بیاورید» یا «ابتدا سفارش مهمانم را بگیرید» استفاده کنید. بدین ‌ترتیب می ­توانید ابهامات را از بین ببرید»

بدترین فرودگاه های دنیا
ادامه مطلب

۴.پیشاپیش پرداخت را انجام بدهید.

نپیر فیتزپاتریک می­ گوید: «میزبانان فهمیده پیش از نشستن، کارت اعتباری خود را به رستوران می ­دهند یا از قبل با رستوران هماهنگ می­ کنند. به‌خصوص این توصیه را به زنانی ارائه می کنم که به کشورهای مردسالار سفر می­ کنند. همچنین، کسی که دیگران را دعوت کرده است باید صورت ­حساب را پرداخت کند.»

۵.از پیشخدمت درباره ی قیمت غذاها سوال نفرمایید.

 

می­ توانید به پیشخدمت بگویید که چه چیزی دوست دارید، چه چیزی می­ خواهید سفارش بدهید، یا خیلی ساده به غذایی که متناسب با جیب شماست اشاره کنید تا گارسون از بودجه ی شما مطلع شود.

۶.سفارشتان را پس نفرستید.

قاعده این است که حتی اگر غذایتان را دوست ندارید آن را رد نکنید، زیرا برای شما سرو شده است. با این حال اگر خوراکتان افتضاح بود مجبور نیستید آن را نگه دارید. در نهایت ادب می ­توانید مشکل را به پیشخدمت توضیح بدهید.

۷.اگر با مشتری هایتان قرار ندارید، می توانید از میزتان عکس بگیرید.

نپیر فیتزپاتریک با خنده می­ گوید «مردم این روزها این کار را می­ کنند. اگر این کار برای مشتری های دیگر مزاحمت ایجاد نکند و بی سر و صدا انجام شود، اشکالی ندارد. اما اگر درحال غذا خوردن با مشتری هایتان هستید، این کار را توصیه نمی­ کنم. با این حال، اگر مشتری شما می­ خواهد این کار را انجام دهد حتماً به او این اجازه را بدهید.»

۸.نحوه ی استفاده از دستمال را یاد بگیرید.

قبل از آن که شروع به خوردن کنید، صبر کنید تا میزبانتان دستمال را روی پایش قرار بدهد. اگر برای رفتن به دستشویی از جا بلند شدید، دستمال را روی صندلی بگذارید. وقتی غذایتان تمام شد، آن را در سمت چپ بشقابتان قرار بدهید. دستمالتان را تا نکنید، بلکه تمیز و مرتب سرجایش قرار دهید. صبر کنید تا اول میهمانتان دست از غذا خوردن بکشد.

با پل های تاریخی جهان آشنا شوید!
ادامه مطلب

۹.برای چشیدن غذای همراهتان روی میز خم نشوید.

او هشدار می ­دهد «اگر با کسانی هستید که به خوبی نمی ­شناسید یا در جلسه ای رسمی هستید، توصیه می­ کنم غذایتان را به اشتراک نگذارید. اگر همراهان شما آشنا هستند غذا را در یک پیش‌دستی جدا به آن­ها تعارف کنید.»

۱۰.پیشخدمت را با صدای بلند باخبر نکنید.

بهتر است پیشخدمت را با نگاه صدا بزنید. اگر متوجه نشدند انگشت اشاره­ دست راستتان را کمی باز کنید و دست­تان را بلند کنید تا شما را ببینند.

۱۱.غذایی که به خوبی پخته نشده است را پس بفرستید.

اگر با دیگران هستید و می­ خواهید غذایتان را پس بفرستید موظفید به دیگران بگویید که بدون شما شروع کنند. اگر من میزبان باشم ترجیح می­ دهم غذایی که به شکل دلخواهم پخته نشده را بخورم، اما همه را منتظر نگذارم و یا به آن­ها حس بد منتقل نکنم.

۱۲.به اندازه ی هم نشینتان غذا سفارش دهید.

با این کار از ناراحتی اجتناب می­ کنید و می­ توانید سرعت خود را با دیگران هماهنگ کنید. به آرامی غذا بخورید و بعد از هر چند لقمه کمی درنگ کنید. به خصوص اگر میزبان هستید، چون نمی­ خواهید همراهتان را برای غذا خوردن به عجله بیندازید.

۱۳.وقتی غذا خوردن تمام شد قاشق و چنگال را کنار بشقاب قرار ندهید.

زیرا این کار یک پیغام خاموش برای خدمه محسوب می شود. وقتی غذا تمام شد چاقو و چنگال را در وضعیت ده و بیست دقیقه در بشقابتان بگذارید. چنگال را رو بالا بگذارید چون در شیوه آمریکایی هنگام غذا خوردن نوک چنگال رو به بالا می باشد.

نکاتی که قبل از سفر به دبی باید از آن مطلع باشید!
ادامه مطلب

۱۴.پیش از اتمام غذای اصلی صحبت کاری را شروع نکنید.

قبل از تمام شدن غذا نباید صحبت کاری آغاز بشود. همچنین، به طورکلی در هنگام غذا خوردن از همکاران و شرایط کار شکایت نکنید.

۱۵.آداب میز را رعایت کنید

هر از گاهی دهان و انگشتانتان را با دستمال ‌سفره تمیز کنید. هر بار یک تکه از گوشت و یا ماهی را ببرید و قبل از بریدن قطعه جدید قبلی را بخورید. اگر خواستید به نان کره بزنید این کار را در بشقابتان انجام بدهید، نه روی هوا، موقع نوشیدن قهوه، فقط به داخل فنجانتان نگاه کنید. صاف بنشینید و دست ها و آرنج هایتان را روی میز قرار ندهید.

حالا آماده شوید تا مانند یک حرفه ای سفارش دهید. بنابراین دفعه ی بعدی که به رستوران رفتید توصیه هایی که به شما آموزش دادیم را به حیطهء اجرا بگذارید.

در انتها سفرمی شما را به تماشای ویدئویی در مورد بایدها و نبایدهای آداب غذا خوردن در رستوران دعوت می نماید:

نظرات کاربران