همه چیز درباره ی دروغ اول آوریل

همه چیز درباره ی دروغ اول آوریل

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۳ فروردین ۱۳۹۶

دروغ اول آوریل

روز دروغ اول آوریل (April Fool’s Day) در اغلب کشورها مناسبتی دیرینه است و به عنوان روزی خاص شناخته می شود. در روز اول آوریل مردم با گفتن دروغ‌ هایی به شوخی این روز را جشن می گیرند و با شادی سر می کنند.

در برخی از کشورها دروغ‌ گفتن و سرِ کار گذاشتن یکدیگر از صبح روز یکم آوریل آغاز می شود و تا شب ادامه پیدا می ‌کند و فردی که پیش از شب حقیقت را فاش نماید احمق آوریل (April Fool) نامیده می‌ شود. لیکن در برخی مناطق دیگر دروغ اول آوریل تنها تا پایان ظهر ادامه دارد و پس از آن به اتمام می رسد. در ادامه با سفرمی همراه باشید…

تاریخچه ی روز دروغ آوریل

تاریخچه ی روز دروغ اول آوریل

اول آوریل که مصادف با روز دروغ آوریل (April Fools’ Day) است، روز شوخی، شادی و جوک های عملی و حیله ها است. از قرن ها پیش روز دروغ آوریل برپا بوده ولی ریشه ی ایجاد آن هنوز به طور دقیق مشخص نشده است و همچنان مبهم باقی مانده است.

گمانه ‌زنی‌های مختلفی در ارتباط با منشأ آیین دیرینه دروغ اول آوریل عنوان شده است:

  • گفته می شود که در فرهنگ های روم باستان و هندو، این روز در اصل به عنوان روز سال نو شناخته می شد. اگرچه در سال 1582 پاپ گرگوری سیزدهم (Pope Gregory XIII) تقویم گرگوری (Gregorian calendar) را صادر نمود و در آن زمان بود که روز سال نو را از اول آوریل به اول ژانویه انتقال داد. اعتقاد بر این است پس از آن افرادی که مخالف این تغییر بودند و همچنان روز اول آوریل را به مناسبت سال نو جشن می گرفتند و به دید و بازدید عید می ‌رفتند، به همین علت دوستان و آشنایان ‌شان این افراد را دست انداخته و با آن ها شوخی می کردند و آن ‌ها را احمق‌های روز آوریل خطاب می نمودند. از آن پس این امر منجر به ایجاد مفهوم اول آوریل  گردید. این روز سمبل روز احمق ها است و روز دروغ آوریل نامیده می شود.
  • همچنین برخی دیگر نیز بر این باورند که روز دروغ اول آوریل مربوط به روز اعتدال بهاری و شروع فصل بهار است. هنگامی که مادر طبیعت با یک ترفند ناگهانی هوا را بهاری می نماید.
تبلیغات کارآمد، مهم ترین عامل در توسعه صنعت گردشگری ایران
ادامه مطلب

گفته می شود آیین دیرینه ی روز دروغ آوریل قرن ها پیش از بریتانیا به آمریکا آورده شده است.

تمام مردم، از کودکان گرفته تا بزرگسالان در کشورهای شمال آمریکا و کشورهای اروپایی از جمله انگلستان، ایرلند، لهستان، فنلاند و ایسلند آداب و رسوم سنتی روز دروغ آوریل را گسترش داده اند و هر ساله این روز را جشن می گیرند و جزء تعطیلات ملی آن ها محسوب می گردد.

آیین دیرینه ی دروغ اول آوریل معمولا به این شکل است که با گفتن دروغی شخص را فریب می دهند و آن شخص را با صدای بلند احمق آوریل خطاب می کنند. امروزه حتی رسانه‌ها و مطبوعات نیز تلاش می‌کنند با انتشار اخبار دروغین و جالب در شوخی‌های روز دروغ آوریل مشارکت داشته باشند.

به عنوان مثال می توانیم به دروغ اول آوریل سال 2017 هواپیمایی امارات و یا هواپیمایی ویرجین آتلانتیک اشاره نماییم که در خبری ایجاد هواپیماهایی با تکنولوژی جدید و طراحی خاص را انتشار داده بودند!

آیین روز دروغ اول آوریل در برخی کشورها

  • در انگلستان جوک گفتن و شوخی های مربوط به این روز تنها تا نیمه ی روز ادامه دارد. اگر شخصی پس از نیمه ی روز دروغ آوریل را بگوید، احمق آوریل نامیده می شود.
  •  آیین ایرلندی ها این است که شخصی نامه ای مهم را به شخص دیگری تحویل می دهد و آن شخص همان نامه را به شخص دیگری می دهد و همچنان نامه دست به دست می شود. محتوای متنی این نامه ی مهم چیزی نیست جز “نامه رو به احمق بعدی بده”!
روزمونت هتل دبی؛ اولین هتل جنگلی دنیا
ادامه مطلب

روز دروغ آوریل همه باید مراقب و حواس جمع باشند چرا که قطعا” قربانی یک شوخی و یا دروغ در این روز خواهند بود. اغلب افراد امروزه برای گول زدن دوستان و آشنایان و خانواده ی خود از رسانه های اجتماعی مثل فیسبوک، تویتر و اینستاگرام استفاده می کنند.

تاریخچه ی روز دروغ آوریل

ارتباط دروغ اول آوریل با دروغ سیزده به در

برخی بر این باورند که ریشه ی دروغ سیزده نیز نشات گرفته از روز دورغ اول آوریل است. چرا که دروغ گویی رسم پسندیده ای نیست و از آنجایی که که در میان ایرانیان اصول اخلاقی از مهم ترین اجزاء بوده ممکن نیست روز جشن سیزده به در ایران باستان شامل چنین آیینی بوده باشد. از آنجایی که روز دروغ آوریل و یا روز احمق ها هم زمان با روز سیزدهم فروردین و مصادف با جشن سیزده به در می باشد، با گذشت زمان از فرهنگ کشورهای دیگر وارد سنت ایرانیان شده است.

 

منیع: https://www.safarme.com/

 

نظرات کاربران