flight-delay-causes

دلایل تأخیر پروازها

کل : 0

میانگین : 0

دلایل تأخیر پروازهاflight-delaysاحتمالا برای شما بارها پیش آمده تا برای کنترل وضعیت پرواز مدنظر خود با آژانس هواپیمایی تماس بگیرید، و یا به صورت اینترنتی، از اینکه آیا پرواز در فرودگاه مقصد به زمین نشسته و یا اینکه آیا هواپیمای مدنظرتان در فرودگاه مبدأ از زمین برخاسته است یا خیر؟ مطلع شوید. حتی ممکن است چنین اطلاعاتی از طریق پیامک به شما ارسال ‌شود، پس چرا گاهی اوقات این اطلاعات با واقعیت متفاوت است؟ خب، چنین وضعیتی بدون شک ممکن است اتفاق بیفتد، اما یقیناً نمی‌توان آن را اتفاقی همیشگی دانست.

پس با سفرمی همراه باشید تا از دلایل تأخیر هواپیما مطلع گردید. تأخیراتی که ممکن است در زمان پرواز یا فرود رخ دهد.waiting-for-flightشرایط آب و هوا: احتمالاً این علت بدیهی‌ترین و رایج‌ترین علل تأخیر پروازها می باشد. در سه مکان، تغییر شرایط جوی در برنامه ی زمان بندی پرواز تأثیر خواهد داشت: در فرودگاه مبدأ، در حین پرواز و در فرودگاه مقصد.

در فرودگاه مبدأ، شرایط جوی مختلفی قادر است در برنامه ی زمان بندی فرود هواپیما در فرودگاه مقصد اختلال ایجاد کند، رعد و برق، توفان شدید همراه با برف، و یا لزوم یخ زدایی هواپیما از جمله ی این عوامل هستند. این مسائل و مشکلات موقتی که به طور معمول برای پروازها رخ می‌دهد، می‌تواند موجب تأخیرهای طولانی مدت در برنامه ی زمان پرواز یا فرود هواپیما شود. چنانچه یک هواپیما قادر نباشد سر وقت پرواز خود را آغاز کند، پروازهای زمان بندی شده بعد از آن نیز به ناچار به علت این تأخیر، باید در انتظار بمانند، زیرا باید فاصله مشخصی در زمین فرودگاه برای هواپیمای آماده ی پرواز لحاظ شود و این فاصله همیشه ثابت است و نمی‌توان آن را فشرده‌تر کرد ( برای مثال خودروهایی که در حال عبور و مرور هستند را تصور کنید، بایستی فاصله‌ای به اندازه دو خودرو میان آن‌ها لحاظ شود). در حقیقت مشکل اصلی آن است که تمام پروازهایی که در فهرست زمان‌بندی آن فرودگاه قرار دارند به دلیل شرایط نامساعد جوی با تأخیر به مقصد خواهند رسید، حتی بسیاری از پروازها چند ساعت پس از مساعد شدن شرایط جوی به مقصد خواهند رسید.bad-weather-caused-flight-delayترافیک: عوامل بسیاری می‌تواند موجب ترافیک هوایی شود، و تمام این عوامل بر زمان‌ پرواز و فرود تأثیر خواهد گذاشت. هنگام ورود هواپیما به فرودگاه، تراکم و ازدحام تنها مشکلی نیست که با آن مواجه هستیم. بلکه این تراکم به همان میزان روی هواپیماها و در نهایت برنامه ی پروازهای ورودی نیز تأثیر گذار خواهد بود. تأخیرهای ناشی از شرایط نامساعد جوی همچنین موجب ایجاد اختلال در الگوهای معمول ترافیک هوایی می شود.air-trafic-show-websiteبه طور معمول، پروازها به گونه‌ای زمان بندی شده‌اند که سر وقت به مقصد برسند، اما گاهی اوقات برخی از هواپیماها به ناچار بایستی با پرواز به صورت دایره‌ای شکل در حوالی فرودگاه مقصد منتظر بمانند تا زمانی که شرایط برای فرود آن‌ها فراهم شود، چرا که به دلیل ازدحام هوایی، مأموران کنترل ترافیک هوایی مجبورند برخی از پروازها را در این حالت حفظ کنند.

به همین دلیل گاهی اوقات ممکن است ضمن کنترل وضعیت پرواز، تا مدت ۳۰ دقیقه پس از زمان فرود هواپیما نیز اختلاف زمانی را شاهد باشید. هواپیمایی که به ناچار باید در چنین الگویی بر فراز آسمان فرودگاه پرواز کرده و منتظر بماند نیز در فهرست پروازهای به مقصد رسیده قرار می‌گیرد، حتی اگر هواپیما همچنان در حال پرواز باشد و هنوز فرود نیامده باشد.air-traffic controlلغو فرود: لغو فرود هواپیما زمانی رخ می‌دهد که یک هواپیما در آستانه ی فرود قرار دارد و خلبان آن به دلایل امنیتی تصمیم به عدم فرود می‌گیرد. بنابراین شما می بینید یا (احساس می کنید) که هواپیما ناگهان ارتفاع می‌گیرد گویی مجدداً در حال برخاستن از زمین است. البته که این مورد بر زمان ورود هواپیما تأثیرگذار خواهد بود، زیرا ممکن است هواپیما پس از تصمیم بر لغو فرود مجدداً به مدت ۳۰ دقیقه به پرواز خود ادامه داده و سپس به همان فرودگاه بازگشته و اقدام به فرود آمدن کند.go-around-planeنقص فنی: همچون مشکلات ناشی از امنیت مسافران و خطوط هوایی، نقص فنی نیز بر برنامه ی زمان‌بندی فرود هواپیما تأثیر گذار است. چنانچه یک پرواز زمان بندی شده در فرودگاه مبدأ دچار نقص فنی شود، خطوط هوایی مربوطه و اداره ی هوانوردی فدرال (FAA) وضعیت پرواز را به روز رسانی کرده تا مسافران از زمان به زمین نشستن آن هواپیما مطلع شوند. نواقص فنی ایجاد شده در هواپیما قبل از آغاز پرواز، تا کنون به عنوان عمده‌ترین علل تأخیر پرواز شناخته شده است. اما با این حال، چنانچه در حین پرواز یک هواپیما دچار نقص فنی قابل توجهی شود، باید تغییر مسیر داده و در یک فرودگاه در همان حوالی فرود آید. اداره ی هوانوردی فدرال احتمالاً به محض آگاهی از این وضعیت، اقدام به تغییر و به روز رسانی وضعیت پرواز  نمیکند و مسافران و ارائه دهندگان خدمات پروازی (همچون سایت هوانوردی) قادر نخواهند بود بلافاصله از این تغییر مطلع شوند و در نتیجه ممکن است وضعیت پرواز برای فرود هواپیما مناسب اعلام شود، با اینکه در حقیقت هواپیما در فرودگاه دیگری بر زمین نشسته است.Mechanics work on the engine of a Boeing 747.

 

 

نظرات کاربران