فواره فلای گیزر رنگارنگترین آبفشان دنیا

فواره فلای گیزر رنگارنگترین آبفشان دنیا

کل : 11

میانگین : 4.18

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۳ تیر ۱۳۹۹

در دنیا فواره های بسیاری وجود دارند که اغلب دست ساز هستند اما فواره فلای گیزر یکی از زیباترین فواره های جهان است که به طور طبیعی به وجود آمده است. آب فشان فلای رنج امروزه به یک جاذبه گردشگری مهم در ایالت نوادای آمریکا تبدیل شده است. شاید ظاهر این فواره رنگارنگ، بسیار زیبا و منحصر به فرد باشد ولی باید بدانید که این ظاهر عاشقانه، در درون، به معنای واقعی گرمتر از جهنم است. در سفر به نوادا این یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه ها است. بهتر است قبل از خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل در سفرمی حتما آب و هوا را چک کنید چون نوادا آب و هوای گرم و بیابانی دارد. این ایالت از نظر گردشگری بسیار قوی است.

فواره فلای گیزر نوادا چگونه به وجود آمد؟

فواره فلای رانچ گیسر، تا یک و نیم متر بالا می رود. این فواره در منطقه ای خصوصی در Black Rock Desert ایجاد شده است. فواره ای که ناگهانی ایجاد شد اما امروزه یکی از دیدنی ترین نقاط جهان است. فواره فلای نودا، پیش از این که به شکل امروزی دربیاید، تنها چند تکه سنگ در کنار هم بود. در اوایل دهه 1900، کارگرانی در این منطقه شروع به حفاری چاه کردند. چاه که عمیق تر شد، آب های زیر زمینی با فشار زیادی، از چاه بیرون زدند. از آن جایی که به مرور زمان، این چاه املاحی را با خود بیرون می آورد باعث ایجاد صخره های رنگارنگ شد. همین صخره های رنگارنگ است که امروزه، گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند.

مسجد گوهرشاد مشهد؛ شاهکار معماری دوره ی تیموری
ادامه مطلب

فلای؛ زیباترین چشمه آب گرم آمریکا

حوضچه های آبفشان فلای گیزر

کارگران برای حفظ آب های زیرزمینی، چندباری تلاش کردند تا چاه را ببندند اما این تلاش ها، نتیجه بخش نبود. تا این که بعد از تغییرات عجیب و غریبی که در سطح آبفشان فلای نوادا ایجاد شد، تصمیم گرفتند آن را به حال خود رها کنند. آبفشان ها خودشان با تغییراتی که به وجود آوردند، حوضچه های آب گرمی را پدید آوردند که بر روی آن ها، جلبک های ترموفیلیک شکل گرفته است. این جلبک ها که زیبایی خاصی به این آبفشان بخشیده اند، باعث ایجاد رنگ سبز در سطح صخره ها شده اند.

حوضچه های آبفشان فلای گیزر

چطور به جاذبه فواره فلای نودا برویم؟

فواره فلای گیزر در 21 مایلی شمال گرلاچ، در نوادا قرار گرفته است. برای رفتن به این جاذبه باید حواستان باشد که حتما پیش از وارد شدن به آن، از مالک این منطقه اجازه بگیرید. فلای نودا در یک محیط خصوصی واقع شده است و ورود به آن، بدون در نظر گرفتن اجازه صاحب زمین، از نظر قانونی، ممنوع است.

چطور به جاذبه فواره فلای نودا برویم؟

5 حقیقت جالب درباره فواره فلای گیزر که نمیدانید!

  1. فواره فلای گیزر، سرچشمه ده ها آب گرم است که دمای بعضی از این آب ها به 219 تا 286 درجه فارنهایت می رسد.
  2. تپه هایی که در اطراف چشمه های فلای رانچ ایجاد شده اند، به تپه های “تراورتن” مشهورند. این تپه ها، اساسا از ساختار کربنات کلسیم به وجود آمده اند.
  3. فلای گیزر یک چشمه داغ طبیعی نیست. این فواره در سال 1964 برای پیدایش انرژی زمین گرمایی حفر شد. این چاه که قرار بود نقطه ای برای پوشش انرژی زمین گرمایی باشد، با ایجاد فشار کارگران، به سمت بیرون فواره زد.
  4. دلیل رنگ های مختلف فلای گیزر، کانسارهای مختلف مواد معدنی است. گوگردی که درون تپه های رنگارنگ فلای گیزر وجود دارد، رنگ زرد خردلی را ایجاد می کند. رنگ سبز این تپه ها از جلبک ها و رنگ قرمز آن، از آهن نشات می گیرد.
  5. نوادا پتانسیل زمین گرمایی بیشتری نسبت به هر ایالت دیگر دارد و احتمالا، گرمترین چشمه های کشور آمریکا، در این منطقه باشد.
راهنمای سفر به بلگراد
ادامه مطلب

در اطراف فواره فلای گیزر، جاذبه های دیگری هم وجود دارد که تماشای آن قطعا جالب توجه و خاطره ساز است. دریاچه مید، که بزرگترین مخزن آب در آمریکا است، در نزدیکی این جاذبه قرار گرفته است. دریاچه تاهو نیز، در مرز نوادا و کالیفرنیا واقع شده است. شما می توانید علاوه بر تماشای این جاذبه شگفت انگیز از پیست اسکی معروف دریاچه تاهو هم استفاده کنید.

نظرات کاربران