چه رازی در پرچم کشورهای جهان وجود دارد

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

کل : 0

میانگین : 0

پرچم ها در ابتدا به عنوان بخشی از هویت کشور در میادین جنگ به وجود آمدند و در طی سال ها به نمادی از ارزش ها، قدمت و مقدسات سرزمین خود بدل گشته اند. پرچم هر کشوری نقش مهمی در شناخت آرمان ها، انگیزه های سیاسی، مذهب و فلسفه آن دارد و به طور کلی شرایط جغرافیایی، فرهنگی و حوادث تاریخی یک ملت را بیان می کند.

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

اما به راستی چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است و چه مفهومی در پشت رنگ ها و علائم به کار رفته در آنها وجود دارد؟

در این مطلب سفرمی به این پرسش، پاسخ می دهد:

۱. انگلستان

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

این پرچم ترکیبی از سه پرچم متعلق به کشورهای دیگر است: انگلستان و ویلز، اسکاتلند و ایرلند شمالی. این سه اتحادیه تحت فرمانروایی یک دولت هستند. صلیب قرمز سنت جورج (قدیس حامی انگلستان و ویلز) در پس زمینه سفید، صلیب سنت پاتریک (قدیس حامی ایرلند) در پس زمینه سفید و صلیب ضربدری اندرو (قدیس حامی اسکاتلند) در پس زمینه آبی. پرچم انگلستان در تاریخ ۱ ژانویه ۱۸۰۱ به تصویب رسید.

۲. نیجریه

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

پرچم نیجریه از سه راه راه عمودی با اندازه یکسان تشکیل شده است. رنگ سبز نشان دهنده گیاهان سرسبز کشور و صنعت کشاورزی آن است. رنگ سفید نیز بیانگر تمایل نیجریه برای صلح و اتحاد در نظر گرفته شده است. پرچم کشور نیجریه در  اول اکتبر سال 1960 به تصویب رسید.

۳. مالزی

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

۱۴ خط راه راه سفید و قرمز و ستاره ۱۴ شاخه آن نشان دهنده ۱۳ کشور عضو منطقه و بخش فدرال کوالالامپور می باشند. در حالیکه نمادهای هلال و ستاره به معنای مذهب (اسلام) کشور است، طلایی، نماد رنگ سلطنتی کشور می باشد. مالایا زمانی تحت استعمار انگلستان بود و مستطیل آبی رنگ پرچم، نشانی از آن به شمار می رفت اما امروزه به نماد وحدت مردم کشور تبدیل شده است. پرچم مالزی در ۲۶ می ۱۹۵۰ به تصویب رسید.

۴. پرچم آمریکا

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

پرچم آمریکا دارای ۱۳ نوار راه راه سفید و قرمز و ۵۰ ستاره می باشد. ۱۳ خط نشان از ۱۳ مستعمره دارد: کنتیکت، دلاویر، جورجیا، ماریلند، ماساچوست، نیوهمپشایر، نیوجرسی، نیویورک، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، رود آیلند، کارولینای جنوبی و ویرجینیا. ۵۰ ستاره به کار رفته در پرچم نمادی از ۵۰ ایالت مستقل موجود در آمریکا هستند. در حالیکه رنگ قرمز نشان دهنده غرور و سرسختی است، آبی از هوشیاری و عدالت الهام گرفته و سفید نشان دهنده خلوص و بی گناهی می باشد. این پرچم در ۱۴ ژوئن سال ۱۷۷۷ به تصویب رسید.

۵. کانادا

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

پرچم کانادا دارای دو رنگ است: قرمز که برگرفته از صلیب سنت جورج می باشد و سفید که نماد سلطنتی فرانسه محسوب می شود. یک برگ افرا در مرکز نوار سفید آن قرار گرفته است. این برگ پس از مبارزات طولانی مدتی که تحت رهبری نخست وزیر لستر بولز پیرسون انجام شد، به پرچم کانادا اضافه شد. در آن زمان لستر متوجه شد که بسیاری از گردان های کانادایی یک برگ افرا در نشان افتخار خود دارند. پرچم فعلی کانادا در تاریخ ۱۵ فوریه ۱۹۶۵ به تصویب رسید.

۶. دانمارک

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

به نظر می رسد که دانمارک دارای قدیمی ترین پرچم ملی است که به طور مداوم استفاده می شود. پرچم دانمارک یک صلیب سفید می باشد که در پس زمینه ای قرمز قرار گرفته است. صلیب نماد مسیحیت می باشد. در افسانه ها آمده است که پرچم در روز ۱۵ ژوئن ۱۲۱۹، زمانیکه پادشاه والدمار دوم، استونیان را شکست داد، از آسمان به زمین افتاده است. با این حال، مورخان بر این باورند که طراحی آن از پرچم های موجود در جنگ های صلیبی برگرفته شده است. پرچم ملی دولت دانمارک در سال ۱۶۲۵ به تصویب رسید.

۷. آلمان

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

رنگ پرچم آلمان یادآور پرچم قرون وسطایی امپراطوری مقدس روم است. این پرچم در ابتدا یک عقاب دوسر با منقار و پنجه های قرمز داشت. می توان گفت سه رنگ به کار رفته در پرچم از رنگ یونیفرم سربازان در طول جنگ های ناپلئونی خبر می دهد. پرچم فعلی آلمان، پس از اتحاد دو آلمان در ۲۳ می ۱۸۴۹ به تصویب رسید.

برخی بر این باورند که مشکی، طلایی و قرمز، رنگ های رسمی آلمان می باشند و نشان دهنده دموکراسی هستند.

۸. استرالیا

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

در گوشه سمت چپ پرچم استرالیا نمادی به چشم می خورد که نشان دهنده استعمار کشور، توسط انگلستان می باشد. کمی پایین تر یک ستاره ۷ پر خواهید دید؛ ستاره اتفاق و همبستگی که بیانگر شش ایالت و یک قلمرو استرالیا می باشد.

در سمت راست نماد ستارگان چلیپا (نوعی صورت فلکی که به آن صلیب جنوبی هم گفته می شود) به چشم می خورد که از سرتاسر سرزمین استرالیا قابل مشاهده هستند. این پرچم در ۳ سپتامبر ۱۹۰۱ به تصویب رسید.

۹. فرانسه

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

پرچم فرانسه دارای سه رنگ آبی، قرمز و سفید می باشد که رنگ های به کار رفته در لباس پادشاه لویی شانزدهم در جریان نشستی انقلابی در پاریس می باشد. سفید رنگ سنتی از سلطنت فرانسه است و آبی و قرمز نشان از جنب و جوش پاریس پایتخت ملی این کشور دارند.

در طی سالیان دراز رنگ های سفید، آبی و قرمز به عنوان نمادی از آزادی، برابری و برادری، سه اصل ایده آل انقلاب کبیر فرانسه، شناخته می شوند. پرچم فرانسه به طور رسمی در ۱۵ فوریه ۱۷۹۴ به تصویب رسید.

۱۰. اتریش

چه رازی در پرچم کشورهای جهان نهفته است؟

پرچم اتریش یکی دیگر از قدیمی ترین پرچم های جهان است که به معنای واقعی کلمه تاریخ خونینی دارد. پس از نبردی در دوران جنگ های صلیبی سوم، لباس سفید دوک اتریش، لئوپولد پنجم، کاملا به خون آغشته شد و تنها نواحی زیر کمربندش سفید باقی مانده بود. این ترکیب سفید و قرمز الهام بخش پرچم اتریش شد. از این پرچم تا سال ۱۹۱۱ استفاده می شد و پس از جنگ جهانی دوم در اول می ۱۹۴۶ دوباره تصویب شد.

نظرات کاربران

  1. Tourist says:

    واقعا جالب بود و فوق العاده ، فقط ای کاش یکم بیشتر بودن و چند تا کشور دیگه هم میگفتین ، مثلا ایتالیا ، برزیل ، اسپانیا ، آرژانتین ، مکزیک و …