untitled-6

برج مراقبت چگونه کار می کند؟

کل : 5

میانگین : 4.6

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۴ آذر ۱۳۹۵

برج مراقبت

untitled-7

در زمان اوج بار سفر هوایی در آسمان ایالات متحده هر ساعت حدود ۵۰۰۰ هواپیما پرواز می کنند. این بدان معناست که هر روز ۵۰۰۰۰ هواپیمای فعال در آسمان عبور و مرور می کنند. چطور از برخورد این تعداد هواپیما با یکدیگر جلوگیری می شود؟ چگونه این هواپیماها در سراسر کشور پرواز می کنند یا به داخل و خارج فرودگاه ها رفت و آمد می کنند؟

وظیفه ی اطمینان حاصل کردن از ایمنی فعالیت و عملیات هواپیماهای تجاری و خصوصی بر عهده ی برج مراقبت می باشد.
آنها موظف اند حرکات هزاران فروند هواپیما را با یکدیگر هماهنگ کنند، آنها را در فواصل ایمن از یکدیگر نگه دارند، آنها را در طول برخاستن از باند فرودگاه یا هنگام بر زمین نشستن و فرود آمدن هدایت کنند، هواپیماها را در بدترین شرایط آب و هوایی اداره کنند و مطمئن شوند که ترافیک هوایی با حداقل تاَخیر به صورت روان در جریان است.

هنگامی که شما به کنترل ترافیک هوایی فکر می کنید، احتمالآ تصاویری از زنان و مردانی که در برج مراقبت فرودگاه کار می کنند به ذهن شما خطور می کند. با این حال، سیستم کنترل ترافیک هوایی بسیار پیچیده تر از این حرف هاست.

در این مقاله همراه با سفرمی به مطالعه ی کنترل ترافیک هوایی در ایالات متحده ی آمریکا بپردازید.
حریم هوایی چیست و کنترل ترافیک هوایی چگونه کار می کند؟

حریم هوایی ایالات متحده ی آمریکا به ۲۱ منطقه یا مرکز و هر منطقه به چند بخش تقسیم می شود. همچنین، در هر منطقه، بخش هایی از حریم هوایی وجود دارند که قطر آنها به ۵۰ مایل برابر با ۸۰.۵ کیلومتر می رسد و تراکون (TRACON) یا (Terminal Radar Approach Control) (رادار کنترل نزدیکی ترمینال) حریم های هوایی نامیده می شوند.
درون هر تراکون حریم هوایی، تعدادی فرودگاه، که هر یک دارای حریم هوایی مختص خود با شعاع ۵ مایل (۸ کیلومتر) می باشند، قرار دارند. سیستم کنترل ترافیک هوایی که توسط سازمان هوا نوردی فدرال اداره می شود، در اطراف بخش های این حریم هوایی تآسیس شده است.

نفس گیرترین استخرهای معلق در دنیا
ادامه مطلب

تقسیم بندی بخش های سیستم کنترل ترافیک هوایی به ترتیب زیر است:

مرکز فرماندهی سیستم کنترل ترافیک هوایی(ATCSCC): این مرکز بر تمامی سیستم های کنترل ترافیک هوایی نظارت دارد. همچنین، در زمانی که مشکلاتی از قبیل شریط آب و هوایی بد، ازدحام ترافیک و یا شرایط نا مناسب باند فرودگاه حاکم می شوند به کنترل ترافیک هوایی درون مناطق کمک می کند و آن را اداره می کند.

untitled-4

مراکز کنترل ترافیک مسیر هوایی:(ARTCC)
تنها یک مرکز کنترل ترافیک هوایی برای هر منطقه وجود دارد؛ هر مرکز مدیریت ترافیک تمامی بخش های منطقه اش به جز تراکون حریم هوایی و فرودگاه محلی حریم هوایی را بر عهده دارد.

untitled-5

رادار کنترل گر نزدیکی ترمینال(TRACON): تراکون فاصله ی خارج شدن و نزدیک شدن هواپیماها را در حول محور خودش کنترل می کند.

untitled-2

ایستگاه خدمات پرواز(FSS): این ایستگاه اطلاعات مربوط به ( آب و هوا، مسیر، زمین، نقشه پرواز) را برای خلبانان خصوصی که به داخل و خارج از فرودگاه های کوچک و مناطق روستایی پرواز می کنند، فراهم می کند. یکی دیگر از وظایف ایستگاه خدمات پرواز این است که در شرایط اضطراری به کمک خلبانان بشتابد و در مواقع تاَخیر یا مفقودی هواپیما عملیات جستجو و نجات را ترتیب دهد.

untitled-1

رفت و آمد هواپیماها در میان بخش های مختلف حریم هوایی بسیار شبیه به بازیکنانی است که در منطقه ی دفاعی زمین بازی فوتبال یا بسکتبال به این طرف و آن طرف می روند. زمانی که یک هواپیما در میان بخش های حریم هوایی پرواز می کند، توسط یک یا چند برج کنترل ترافیک هوایی که مسئول نظارت آن بخش می باشند، کنترل می شود. کنترل گرها وظیفه ی نظارت این هواپیماها را بر عهده دارند و خلبانان را راهنمایی می کنند. زمانی که یک هواپیما از منطقه ای در حریم هوایی خارج می شود و وارد منطقه ی دیگری می شود، کنترل گر ترافیک مسئولیت آن هواپیما را به کنترل گر منطقه ی جدید واگذار می کند. برخی از خلبانان هواپیماهای کوچک تنها با با قوانین پروازی بصری (VISUAL FLIGHT RULES) پرواز می کنند. لازم نیست که این دسته از خلبانان در مورد برنامه های پروازی با سازمان هوانوردی فدرال هماهنگ باشند. البته این موضوع درباره ی برج مراقب محلی و ایستگاه خدمات پروازی صدق نمی کند؛ اما توسط سیستم اصلی کنترل ترافیک هوایی اداره نمی شوند. خلبانان هواپیماهای بزرگ تجاری با استفاده از ابزارهای خاص و اصطلاحآ قوانین ابزاری (INSTRUMENT FLIGHT RULES) پرواز می کنند. بنابراین می توانند در تمام شرایط آب و هوایی پرواز کنند. آنها باید برنامه های پروازی شان را بایگانی کنند و توسط سیستم اصلی کنترل ترافیک هوایی سرویس دهی می شوند.

هتل هلیا مشهد
ادامه مطلب

untitled-8

در مقالات بعدی با سفرمی همراه باشید تا یک هواپیمای تجاری بزرگ را قبل از پرواز مورد بررسی قرار دهیم.

 

نظرات کاربران