اهمیت محافظت از پاسپورت

چگونه از پاسپورتهایمان در سفر محافظت کنیم؟

کل : 7

میانگین : 4.71

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۵

داشتن پاسپورت یکی از اصلی ترین الزامات برای سفرهای خارجی است. پاسپورت را به هیچ هنوان نمی توان نادیده گرفت، چرا که بدون آن هرگز نمی توانید از مرزهای کشور خارج شوید. حتی برای مسافرت به کشورهایی که در سفر توریستی ویزا نمی خواهند باز هم نیاز به پاسپورت دارید. بنابراین محافظت از پاسپورت در حین سفر بسیار اهمیت دارد. چرا که پاسپورت‌ها مهمترین و ارزشمند ترین دارایی ما در سفرهای خارجی محسوب می‌شوند. هنگام سفر به واسطه همین پاسپورت سوار هواپیما، قطار و کشتی می‌شویم و آزادانه از مرزها عبور می‌کنیم. به علاوه در هنگام خرید بلیط هواپیما حتما باید اطلاعات پاسپورت خود را وارد کنید. بنابراین اگر به هر دلیلی پاسپورتمان را در حین سفر گم کنیم با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد. حال چگونه باید اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما به هنگام سفر ایمن خواهد بود.

 

اهمیت حفظ پاسپورت در سفر

 

چند برگ کپی از پاسپورت خود به همراه داشته باشید

کپی گرفتن از صفحات پاسپورت قبل از شروع سفر، از جمله اقدامات محتاطانه‌ای است که بهتر است انجام دهید. از صفحه‌ای که تصویر و مشخصات کامل شما در آن درج شده است کپی تهیه کنید. کپی ها را در مکان جداگانه‌ای نگه دارید. این مکان جداگانه می‌تواند ته کیف‌تان و در لابه‌لای وسایل سفرتان باشد. یا حتی افراد دیگری که شما را در سفرتان همراهی می‌کنند می‌توانند یک نسخه از این کپی‌ها را نگه دارند. نگه داری عکس از صفحات پاسپورت‌تان در موبایل نیز ایده خوبی است.

پاسپورت را به جای امنی بسپارید

مهم نیست که هتل محل اقامت شما چقدر خوب و درجه یک باشد، عادت کنید که پاسپورت خود را در محل امنی قرار دهید. اگر در اتاق محل اقامت‌تان جای امنی وجود نداشت، از پذیرش هتل کمک بگیرید. آن ها می توانند محلی امن، برای نگه داری پاسپورت پیشنهاد دهند. اگر هیچ کدام از آنها مقدور نبود، کیف خود را با استفاده از قفل ایمنی محکم ببندید. به هر حال شما باید با هر روشی محافظت از پاسپورت خود را به درستی انجام دهید.

پرطرفدارترین هتل های پوکت
ادامه مطلب

پاسپورت خود را مخفی کنید

مخفی نگه داشتن پاسپورت یکی از راه های محافظت از آن است. این کار عاقلانه ای است. اما نه به این معنا که پاسپورت را داخل جیب خود همراه داشته باشید و امیدوار باشید که کسی آن را نبیند. برای مخفی نگه داشتن پاسورت می‌توانید از کیف‌های مخصوص کمری استفاده کنید. یا آنها را در کیفی مجزا از گردن خود آویزان کرده و زیر لباستان مخفی کنید. کیف پول مخصوص سفر یا جلد پاسپورت بهترین گزینه مخفی کردن پاسپورت و مدارک‌تان است. نکته مثبت استفاده از کیف مخصوص این است که فضای بیشتری برای سایر مدارک مهم از جمله پول و کارت‌های اعتباری دارید.

توجه کنید: تا می‌توانید از پرداخت پول‌هایی که با پاسپورت در یک جا گذاشته‌اید اجتناب کنید چرا که نشان دادن پول‌ها خود می‌تواند انگیزه‌ای برای سرقت باشد.

 

نقش کلیدی پاسپورت در سفر خارجی

 

از پاسپورت خود مراقبت کنید

محافظت از پاسپورت برای بیشتر افراد به معنای حفظ آن در برابر سرقت است در حالی که سایر موارد از جمله رطوبت می‌تواند به صفحات پاسپورت آسیب برساند. بنابراین تا می‌توانید پاسپورت را در مکان خشک نگه دارید. سعی کنید پاسپورت را از آسیب‌های ناشی از خیس شدن دور نگه داشته یا از پوشش‌های ضد آب استفاده کنید. در صورت هرگونه خیس شدن و آسیب پاسپورت برای تعویض آن، در خارج از ایران به اولین سفارت یا کنسول ایران در همان کشور مراجعه کنید. توجه داشته باشید که یک یا دو قطره آب بر روی پاسپورت مشکلی ایجاد نمی‌کند. ولی اگر مقدار زیادی آب روی جلد پاسپورت یا عکس شخص و اطلاعات شما ریخته شود بایستی پاسپورت خود را تعویض کنید.

نمایشگاه چرم میلان
ادامه مطلب

از حقوق خود در قبال پاسپورت مطلع باشید

برای گذر از محوطه امنیتی فرودگاه و هچنین موضوع مهاجرت مطمئن باشید که پاسپورت خود را لازم خواهید داشت. اما در موارد بین‌المللی که از شما درخواست می‌شود تا کارت شناسایی خود را ارئه دهید بایستی آگاهی داشته باشید که چه مواقعی پاسپورت خود را ارائه دهید. در بیشتر مواقع گواهی‌نامه بین‌المللی رانندگی یا کپی پاسپورت شما اکتفا می‌کند. این موضوع به شما کمک می‌کند تا حد زیادی جلو سرقت یا کلاهبرداری را بگیرید.

نظرات کاربران

  1. اگر بر روی یکی از صفحات مقداری آب ریخته شده و خشک شده باشد، مشکلی پیش نمیاید؟ اگر همان پاسپورت برای گرفتن ویزای انگلیس مورد استفاده قرار بگیرد، مشکلی پیش نخواهد آمد از سوی سفارت انگلیس؟