پاسپورت-پاس-اهمیت پاسپورت-امنیت پاسپورت-محافظت از پاسپورت

چگونه از پاسپورتهایمان در سفر محافظت کنیم؟

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۵

پاسپورت‌ها مهمترین و ارزشمند ترین دارایی ما در سفرهای خارجی محسوب می‌شوند. هنگام سفر به واسطه همین پاسپورت سوار هواپیما، قطار و کشتی می‌شویم و آزادانه از مرزها عبور می‌کنیم. اگر به هر دلیلی پاسپورتمان را در حین سفر گم کنیم با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد . حال چگونه باید اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما به هنگام سفر ایمن خواهد بود.

چند برگ کپی از پاسپورت خود به همراه داشته باشید

کپی گرفتن از صفحات پاسپورت قبل از شروع سفر, از جمله اقدامات محتاطانه‌ای است که بهتر است انجام دهید. از صفحه‌ای که تصویر و مشخصات کامل شما در آن درج شده است کپی تهیه کرده و آنها را در مکانهای جداگانه‌ای نگه دارید. این مکان جداگانه می‌تواند ته کیفتان و در لابه‌لای وسایل سفرتان باشد یا حتی افراد دیگری که شما را در سفرتان همراهی می‌کنند می‌توانندیکی از این کپی‌ها را نگه دارند.همچنین می توانید یک عکس از صفحه اول پاسپورتتان در موبایلتان داشته باشد.

پاسپورت را به جای امنی بسپارید

مهم نیست که هتل محل اقامت شما چقدر خوب باشد. عادت کنید که پاسپورت خود را در محل امنی قرار دهید. اگر در اتاق محل اقامتتان جای امنی وجودنداشت, از پذیرش هتل محل اقامت خود درخواست کنید که در صورت وجود محلی امن, پاسپورت خود را آنجا قرار دهید. اگر هیچ کدام از آنها مقدور نبودند, کیف خود را با استفاده از قفل ایمنی محکم ببندید.

پاسپورت خود را مخفی کنید

هنگام سفر مخفی نگه داشتن پاسپورت کار عاقلانه است، اما نه به این معنا که پاسپورت را داخل جیب خود همراه داشته باشید و امیدوار باشید که کسی آن را نبیند. برای مخفی نگه داشتن پاسورت می‌توانید از کیف‌های مخصوص کمری استفاده کنید یا آنها را در کیفی مجزا از گردن خود آویزان کرده و زیر لباستان مخفی کنید. کیف پول مخصوص سفر یا جلد پاسپورت بهترین گزینه ( برای مخفی کردن پاسپورت) است. نکته مثبت استفاده از کیف پول این است که فضای بیشتری برای سایر مدارک مهم از جمله پول و کارتهای اعتباری را نیز داراست.

غذاهای روسی که در سفر به مسکو باید چشید!
ادامه مطلب

توجه کنید : تا می‌توانید از پرداخت پول‌هایی که با پاسپورت در یک جا گذاشته‌اید اجتناب کنید چرا که نشان دادن پول‌ها خود می‌تواند انگیزه‌ای برای سرقت باشد.

از پاسپورت خود مراقبت کنید

ایمنی پاسپورت برای بیشتر افراد به معنای محافظت از آن در برابر سرقت است در حالی که سایر موارد از جمله رطوبت می‌تواند به صفحات پاسپورت آسیب برساند. بنابراین تا می‌توانید پاسپورت را در مکان خشک نگه دارید. سعی کنید پاسپورت را از آسیب‌های ناشی از خیس شدن دور نگه داشته یا از پوشش‌های ضد آب استفاده کنید. در صورت هرگونه خیس شدن و آسیب پاسپورت برای تعویض آن، در خارج از ایران به اولین سفارت یا کنسول ایران در همان کشور مراجعه کنید. توجه داشته باشید که یک یا دو قطره آب بر روی پاسپورت مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی اگر مقدار زیادی آب روی جلد پاسپورت یا عکس شخص و اطلاعات شما ریخته شود بایستی پاسپورت خود را تعویض کنید.

از حقوق خود در قبال پاسپورت مطلع باشید

برای گذر از محوطه امنیتی فرودگاه و هچنین موضوع مهاجرت مطمئن باشید که پاسپورت خود را لازم خواهید داشت. اما در موارد بین‌المللی که از شما درخواست می‌شود تا کارت شناسایی خود را ارئه دهید بایستی آگاهی داشته باشید که چه مواقعی پاسپورت خود را ارائه دهید. در بیشتر مواقع گواهی‌نامه بین‌المللی رانندگی یا کپی پاسپورت شما اکتفا می‌کند. این موضوع به شما کمک می‌کند تا حد زیادی جلو سرقت یا کلاهبرداری را بگیرید.

نظرات کاربران

  1. ایکس says:

    اگر بر روی یکی از صفحات مقداری آب ریخته شده و خشک شده باشد، مشکلی پیش نمیاید؟ اگر همان پاسپورت برای گرفتن ویزای انگلیس مورد استفاده قرار بگیرد، مشکلی پیش نخواهد آمد از سوی سفارت انگلیس؟