خلبانان چطور در مسافت های طولانی خودشان را سرگرم می کنند؟

خلبانان چطور در مسافت های طولانی خودشان را سرگرم می کنند؟

کل : 11

میانگین : 4.73

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۶

در این مطلب قصد داریم کمی در کابین خلبان کنکاش کرده و پاسخ یکی از متداول ترین سوالات هوانوردی را پیدا کنیم؛ با سفرمی همراه باشید تا به شما بگوییم خلبانان چطور در مسافت های طولانی خودشان را سرگرم می کنند؟

خلبان

خلبانی، سومین شغل پر استرس دنیا

همانطور که می دانید، خلبانان یکی از سخت ترین مشاغل دنیا را در اختیار دارند. با توجه به فشارهای سنگین مربوط به ایمنی و کنترل هواپیما، مسئولیت خطیر حفظ جان صدها مسافر و رساندن به موقع آنها به مقصدشان، خلبانی عنوان سومین شغل پر استرس دنیا را در سال جاری از آن خود ساخته است.

خلبانان

اما این سوال برای بسیاری از افراد همواره مطرح بوده است که با وجود چنین فشارهایی، خلبانان چطور در مسافت های طولانی، خودشان را سرگرم می کنند. به هر حال خلبانان سخت کوش هم در پروازهای طولانی خسته می شوند و باید زمانی را به استراحت کردن اختصاص دهند. در حقیقت، خلبانان پس از هشت ساعت پرواز در طول روز باید استراحت کنند و چشمهایشان را ببندند.

نحوه استراحت خلبان در هنگام پرواز

خلبانان

پس از هشت ساعت خلبانان باید شیفتشان را عوض کنند و اگر سوار بر بوئینگ 777 باشند، نه تنها می توانند روی تخت خواب راحتشان بخوابند، بلکه می توانند در سوئیت های بیزینس کلاس در حمام های اختصاصی دوش بگیرند.

اما در خارج از زمان های استراحت تعیین شده، خلبانان چطور خودشان را سرگرم می کنند؟ خبر خوب این است که حتی در کابین خلبان، کاپیتان می تواند به غیر از نگاه کردن به مسیر روبرو، کارهای دیگری انجام دهد و از پنجره به بیرون نگاه کند. البته پس از اینکه هواپیما به ارتفاع کروز برسد و خلبان خودکار فعال شود.

هتل کاسا دِ ماریس مارماریس
ادامه مطلب

خلبانان

همچنین، خلبانان می توانند پس از برقراری ارتباط با برج مراقبت و کنترل ترافیک هوایی و نظارت بر هواپیما روزنامه بخوانند، جدول کلمات متقاطع حل کنند و یا پازل سودوکو را تکمیل کنند. به گفته یکی از خلبانان: “این کار باعث می شود که ما در طول سکون و آرامش پرواز هوشیار بمانیم”.

خلبانان

استراحت روی صندلی

به این عمل “استراحت روی صندلی” گفته می شود و با توجه به مقررات اداره هوانوردی فدرال، این نوع استراحت و سرگرمی در چند مرحله زمانی کوتاه مدت مجاز است.

خلبانان

البته “استراحت روی صندلی” شرایط ویژه ای دارد. خلبانی که می خواهد این کار را انجام دهد باید ابتدا اطمینان حاصل کند که خلبان دیگر هوشیار و بیدار است و او را به وضوح از تصمیم استراحت و عدم هوشیاری خود مطلع سازد. دو خلبان هرگز نباید همزمان با یکدیگر روی صندلی استراحت کنند.

سرگرمی های مجاز در هنگام پرواز

گوش دادن به موسیقی در طول پرواز ایرادی ندارد اما سرگرمی های بصری مثل بازی های ویدئویی ممنوع می باشد. با تمام این حرف ها، احتمال اینکه حوصله خلبانان در طول پرواز سر برود بسیار ناچیز است.

خلبانان

جو شلتون خلبان و نویسنده، اندکی از تجربیات و مسئولیت های خود در طول پرواز را با ما به اشتراک می گذارد: “حتی در طول مدتی که “زمان اکار” (down time) نامیده می شود، من خلبان اتوماتیک را چک می کنم، مسیر هوایی را بررسی می کنم، از پنجره مراقب هواپیماهای دیگر هستم، با دقت ابزار موتور را زیر نظر می گیرم و مدام با برج مراقبت صحبت می کنم. من تمام این کارها را همزمان انجام می دهم.”

فستیوال روشنایی ژاپن
ادامه مطلب

پس هیچ تعجبی ندارد که خلبانی سومین شغل پر استرس در دنیا به شمار رود.

نظرات کاربران