جنگ نهنگ های قاتل با کوسه های سفید برای سلطنت اقیانوس

جنگ نهنگ های قاتل با کوسه های سفید برای سلطنت اقیانوس

کل : 245

میانگین : 4.36

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۶

آیا می دانید در زیر آب های آرام اقیانوسی که با نگاه کردن به آن غرق در آرامش می شوید، چه نبرد خونینی در جریان است؟ این طور که پیداست جنگ بر سر قدرت و برتری در میان تمام مخلوقات خداوند وجود دارد.

در ادامه مطلب با سفرمی همراه باشید تا ببینید در جنگ بین نهنگ های قاتل و کوسه های سفید، کدام یک پیروز می شوند…

قتل کوسه های سفید

در کنار سواحل آفریقای جنوبی و زیر آب های پهناور اقیانوس، همواره نبردی حماسی رخ می دهد و نهنگ های قاتل،“سمبل شکارچی جهان” یعنی کوسه های سفید را شکار می کنند و آنها را می کُشند.

این پدیده در اوایل ماه می آغاز شد؛ زمانی که دانشمندان متوجه 2 نهنگ قاتل شدند که در امتداد سواحل آفریقای جنوبی حرکت می کردند. چند روز بعد آنها با لاشه های غول پیکر کوسه های سفید رو به رو شدند.

نهنگ

یکی از متخصصان زیست شناسی از آفریقای جنوبی به آلیسون تونر، متخصص زیست شناسی کوسه های سفید در اداره حفاظت منابع طبیعی “جزیره دایر” اظهار داشت که این پدیده بی سابقه است و از نظر علمی هیچ توضیحی ندارد.

اندازه لاشه 5 کوسه سفیدی که در کنار ساحل افتاده بودند از 9 تا 16 فوت متغیر بود و در قسمت سینه و باله های همه آنها شکاف و پارگی به چشم می خورد. از همه مهم تر، جگر هر پنج کوسه درآمده بود؛ بطوریکه انگار این عضو از بدن آنها با دقت و طی عمل جراحی برداشته شده بود.

کوسه سفید

به گفته ی دانشمندانی که اجساد کوسه ها را کالبد شکافی کردند، این جراحات به طور حتم نشانه ای واضح از  یک شکار وحشیانه است. به نقل از تونر: “من از زمانی که در اداره حفاظت منابع طبیعی جزیره کار می کنم، رویدادهای باورنکردنی زیادی دیده ام، اما تنها چیزی که هرگز فکر نمی کردم اتفاق بیفتد، حمله ی نهنگ های قاتل بر کوسه های سفید بود. ما تا قبل از سال 2011 حتی یک اُرکا (نهنگ قاتل) را از نزدیک ندیده بودیم.”

سازه ­های آبی شوشتر؛ یادگاری از گذشته های دور
ادامه مطلب

حال می خواهیم بدانیم که یک نهنگ قاتل چگونه کوسه سفید را شکار می کند؟

یکی از نظریه ها این است که نهنگ قاتل ابتدا تمام ارتباطات را قطع می کند، سپس طی یک حرکت پنهانی کوسه سفید را به دام می اندازد. در این لحظه، با استفاده از دم بزرگ و قوی خود به کوسه ضربه می زند و آن را گیج می کند. پس از آن، به پشت کوسه ضربه می زند و این عمل موجب فلج لحظه ای آن می شود. سپس، با استفاده از فشار آب کوسه سفید را خفه می کند.

نهنگ

حال زمان آن رسیده تا نهنگ قاتل حمله خود را کامل کند. از این رو، با دقت، شکافی عمیق در قفسه سینه کوسه سفید ایجاد می کند و جگر که بزرگترین و غنی ترین عضو حاوی مواد مغذی در بدن کوسه می باشد را در می آورد.

نظر کارشناسان

به گفته ی کارشناسان، تنها تعداد انگشت شماری از لاشه ی کوسه های سفید در ساحل یافت شده و بر این باورند که بیشتر آنها کشته شده اند و اجسادشان به قعر آب فرو رفته است. کارشناسان اعتقاد دارند کوسه هایی که اجسادشان به ساحل رسیده، در همان حوالی مورد حمله قرار گرفته اند. سپس، جریان آب اقیانوس، جزر و مد و وزش بادهای ساحلی لاشه آنها را آرام آرام به ساحل کشانده است.

کوسه

یکی از ماهیگیران محلی به نام آنتوان بارنارد، از افسران سابق نیروی دریایی می گوید: “من به همراه سگ هایم در کنار ساحل قدم می زدم و ناگهان با یک شیء عظیم الجثه بر روی شن ها مواجه شدم. وقتی نزدیک تر رفتم از تعجبم خشکم زد.

باورم نمی شد که یک کوسه سفید بزرگ، درست مقابل چشمانم افتاده است. در طول 20 سالی که در این منطقه زندگی می کنم، این اولین باری بود که با چنین صحنه عجیب و در عین حال دردناکی رو به رو می شدم.”

معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۶
ادامه مطلب

نهنگ

“اُرکاها” شکارچیان خیلی قهاری هستند. آنها به طور معمول خوک های آبی، برخی از نهنگ ها و البته کوسه ها را می خورند. اما شکار کوسه های سفید در میان آنان تا به حال بی سابقه بوده است. تونر معتقد است که نهنگ های قاتل ابتدا از شکار کوسه های کوچک شروع کرده و حالا به سردسته شکارچیان بدل شده اند. به نظر می رسد هدف نهنگ های قاتل این است که در راس قدرت قرار بگیرند و “سلطان اقیانوس” شوند.

مقایسه این شکارچیان حرفه ای با یکدیگر

هم کوسه های سفید و هم نهنگ های قاتل، به عنوان اصلی ترین شکارچیان اقیانوس شناخته می شوند. هیچ جانور دریایی وجود ندارد که بتواند به آنها غلبه کند. هر دو قادرند با سرعت 30 مایل در ساعت شنا کنند. اما “اُرکاها” کمی طویل تر و حدودا دو برابر سنگین تر هستند. حمله نهنگ های قاتل به کوسه های سفید در سواحل کالیفرنیا و استرالیا تاکنون دو بار به ثبت رسیده است.

کوسه و نهنگ

اما تا به حال هیچ گونه حمله ای از سمت کوسه های سفید به نهنگ های قاتل گزارش نشده است. حال با این وجود، مزیت بزرگ نهنگ قاتل چیست؟

برخلاف کوسه های سفید، “اُرکاها” به صورت تیمی شکار می کنند و شکار کردن را یاد می گیرند که این امر در میان هیچ یک از موجودات دریایی به چشم نمی خورد.

کوسه های سفید، در معرض تهدید

کوسه های سفید از گونه های در معرض تهدید به شمار می روند و تنها 4000 تا 5000 از کوسه های سفید در سرتاسر دنیا باقی مانده اند. دانشمندان تا حد زیادی نگران تاثیرات طولانی مدت این نوع شکار بی سابقه کوسه های سفید هستند.

۵ راهکار کلیدی عکاسی سیاه و سفید
ادامه مطلب

کوسه ها

تونر توضیح داد: “در آفریقای جنوبی، کوسه ها با تهدیدات زیادی رو به رو هستند. برای مثال: شیلات، شبکه های حفاظتی، شکار، آلاینده ها، توسعه ساحلی و اثرات گرم شدن کره زمین تنها چند نمونه از عوامل تهدید کننده زندگی کوسه های سفید به حساب می آیند و حالا شاهد آن هستیم که این شکارچیان مورد حمله ی دیگر شکارچیان اقیانوس قرار می گیرند و چنین مرگی برایشان بسیار رنج آور است.”

مشخصات نهنگ های قاتل

نهنگ‌های قاتل بسیار اجتماعی‌اند؛ بعضی دسته‌های آن‌ها دارای خانواده‌های مادرنهاد هستند که پایدارترین خانواده‌های این چنینی در میان همه جانوران دریایی را تشکیل می‌دهند. روش‌های شکار پیچیده و صداهای تولیدیشان، که اغلب منحصر به یک دسته‌اند و نسل به نسل منتقل می‌شوند، به عنوان گونه‌ای از فرهنگ شناخته می‌شوند.

نهنگ

نهنگ های قاتل برای انسان ها خطری ندارند؛ با این حال، گزارشاتی از زخمی یا کشته شدن مربیان اُرکاها در اسارت و پارک های نمایشی پستانداران دریایی منتشر شده است. این جانوارن جنگجو و قدرتمند، نقش مهمی در فرهنگ و باورهای مردم بومی مناطقی از جهان دارند و به آنها هم لقب “روح انسان ها” و هم“قاتلان بی رحم” داده اند.

نهنگ

بخاطر کمبود منابع مالی که به مرکز پژوهش های کوسه سفید در آفریقای جنوبی اختصاص یافته است، اسرار این نوع شکار و آینده نگران کننده کوسه سفید به احتمال زیاد نامعلوم باقی خواهد ماند.

نظرات کاربران

  1. دریا says:

    سلام من دریا هستم .
    من یک کوسه ی سفید دیدم و احتمالان اون کوسه یک کوسه ی ماده بوده و احتمالان ۲دولفین قاتل فقط به یک کوسه حمله کردن .
    دلفینه اول سره کوسه رو گرم کرده تا دلفین ۲ از زیر به کوسه حمله کنه .
    واقعان شگفت انگیزه