سفر به لیبی

نگاهی به کشور لیبی و جاذبه های آن

کل : 11

میانگین : 4.82

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

لیبی کشوری بیابانی است که بیشتر به خاطر ویرانه های باستانی روم و یونانی اش، شناخته شده است. رشد مهاجرت به کشور لیبی، در سال گذشته 16 درصد بوده است. با این که این کشور، نواحی سر سبز بسیار کمی دارد اما در همان بخش های مدیترانه ای اش، زندگی پر رونقی را برای مردم خود رقم زده است. البته این رونق فقط برای مردم لیبی مناسب است. اگر قصد دارید که در لیبی، کاری را راه اندازی کنید، قطعا با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. وضعیت کار در کشور لیبی، مناسب نیست. همین طور طبق آمار موسسه اقتصاد و صلح جزو خطرناک ترین کشورهای جهان در سال 2017 شناخته شده است.

لیبی کجاست؟

لیبی واقع در شمال قاره آفریقا است. کشور لیبی با کشورهایی همچون سودان، تونس، مصر، نیجر، الجزایر و چاد هم مرز است. پایتخت کشور لیبی، طرابلس است. شهرهای مهم لیبی، بعد از پایتخت آن، بنغازی، البیضاء، مصرانه، سرت، سبها و طبرق است. لیبی کشور مسلمانان است که بیش از 97 درصد مردم آن ها، اهل سنت هستند. نژاد مردم لیبی بیشتر از ریشه عرب است. حدودا 87 درصد مردم لیبی، عرب هستند و 7 درصد آن ها، نژاد بربر دارند.

 

زندگی در لیبی

با این که کشور لیبی کمی بزرگتر از ایران است اما جمعیت آن به یک دهم جمعیت ایران هم نمی رسد. دلیل این موضوع کاملا مشخص است. کشور لیبی بیش از 90 درصد از مساحت خود را به بیابان هایش اختصاص داده است. تنها دو درصد زمین های لیبی، قابلیت کشاورزی دارد. لیبی خاک فقیری دارد و شرایط زندگی در همه بخش های این کشور، مناسب نیست. در کنار دریای مدیترانه لیبی، می توانید فضای سرسبزی را مشاهده کنید که علاوه بر جمعیت بالایی که دارد، رشد اقتصادی مردم لیبی را هم رقم می زند. اقتصاد کشور لیبی از فروش نفت خام و محصولات پتروشیمی می چرخد که به کشورهایی همچون اسپانیا، آمریکا، ترکیه، آلمان و ایتالیا صادر می شود.

اولین هتل مجهز به جنگل بارانی؛ دبی
ادامه مطلب

زندگی در لیبی

تحصیل در لیبی

در شهر بنغازی لیبی، مدارسی وجود دارند که از نظر رتبه، نسبت به مدارس دیگر بالاتر هستند. این مدارس را با نام اختصاری LCGS شناسایی می کنند. در این مدارس، بالاترین کیفیت تدریس در تمام زمینه ها به دانش آموزان 8 تا 12 سال ارائه می شود. افرادی که می خواهند در رشته پزشکی در این کشور تحصیل کنند، باید گواهینامه پایان نظام آموزش عالی را داشته باشند. همچنین تمامی ریز نمراتی که در طول تحصیلات سال های گذشته داشته اند، مورد بررسی قرار می گیرد.

دیدنی های لیبی

اگر بخواهیم جاذبه های لیبی را معرفی کنیم، بی تردید باید سراغ پایتخت این کشور برویم. شهر طرابلس، یکی از جذاب ترین شهرهای کشور لیبی است که به عنوان بندر اصلی و مرکز تجاری لیبی شناخته می شود. تقریبا بیشتر آژانس های گردشگری تور مسافرتی لیبی را به مقصد این شهر برگزار می کنند. شهر طرابلس به خاطر تاریخ دیرینه ای که در دوره امپراطوری روم داشته است، مکان های باستان شناسی فوق العاده شگفت انگیزی دارد. پارک میدان الجزایر، کاخ های ارمنی و محله ایتالیایی ها، از اولین جاذبه های دیدنی این کشور است که باید به محض ورود به آن، از آن ها دیدن کنید. بعد از تماشای این دیدنی ها، به موزه قلعه سرخ و مسجد گورگی سر بزنید.

موزه قلعه سرخ در طرابلس

موزه قلعه سرخ یا همان موزه السرایا الحمرا، یک موزه باستان شناسی معروف در طرابلس است که به عنوان موزه ملی هم از آن یاد می شود. تماشای این موزه، در این کشور تاریخی، خالی از لطف نیست.

چرا مهمانداران، پروازهای اکانومی را به فرست کلاس ترجیح می دهند؟
ادامه مطلب

موزه قلعه سرخ در طرابلس

مسجد گورگی

مسجد گورگی هم از جمله دیدنی های لیبی است که به خاطر ساختمان قدیمی اش، مورد پسند گردشگران واقع شده است. این مسجد در سال 1834 توسط مصطفی گورگی ساخته شده است. مسجد گورگی در نزدیکی قوس رومی مارکوس اورلیوس واقع شده است.

دیدنی های شهر بنغازی

شهر بنغازی لیبی، دومین شهر پرجمعیت این کشور است که با جمعیت ششصد و سی هزار نفره خود، نقش مهمی در کشور لیبی را ایفا می کند. این شهر، متعلق به سه قرن پیش از میلاد است. زمانی که دوره برنیس رومیان بود اما بعد از آن با فتح عرب ها، به شهر کوچکی تبدیل شد. شهر بنغازی هم جوار با خلیج سیدا است و از نظر تاریخی، دارای مکان هایی همچون: کلیسای جامع، موزه و بندرگاه، باغ وحش و قدیمی ترین دانشگاه لیبی است. کلیسای جامع بنغازی، از بزرگترین سازه های قاره آفریقا است. در تماشای دیدنی های این شهر، ابتدا سراغ کلیسای جامع بنغازی بروید.

دیدنی های شهر بنغازی

موزه جرایم دیکتاتور

این موزه که در بنغازی واقع شده است، در واقع کاخی است که در سال 1951، محلی برای جرایم دیکتاتوری بوده است. در اطراف این کاخ که متعلق به پادشاه ادریس بوده است، قلعه ای مستحکم و هواپیمایی ساخته شده است که اشاره به دفاع لیبی در سال 2011 از دشمنان خود دارد. این قلعه به صورت نمادی ساخته شده است و تنها برای تجلیل خلبانی که در دفاع از این کشور، نابود شد، احداث شده است.

کاخ آلبرکا

از دیدنی های کشور لیبی، باید به کاخ آلبرکا هم اشاره کرد. کاخی که در قرن 19 هم میلادی در دوره سلطنت رشید پاشا دوم، بنا شده است. این کاخ سیصد و شصت اتاق دارد که هم اکنون هم مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین بوتیک هتل های دنیا؛ 2017
ادامه مطلب

تپه های شرقی گرند ارگ

این تپه ها به عنوان الماس صحرای لیبی شناخته می شوند. به راستی که غروب آفتاب در این منطقه شگفت انگیز است. منطقه ای که در میان بیابان های بی آب و علف، حسابی سر سبز است. این منطقه، در بخش جنوبی صحرا الجزایر قرار گرفته است و نزدیک کشور تونس نیز، می باشد.

تپه های شرقی گرند ارگ

نظرات کاربران